441 - varijante za model

Davor

Veteran foruma
441 - 704 je izvorno pripadala podseriji 600. No, odlčan model a i original je dobro radio (više puta se vozio u njoj). Nažalost istrčala je svoje i dislocirana je u ložionu Novi Sad.
 

nik

Veteran foruma
Turci, izgleda, uvelike pregovaraju sa ACME-om oko izrade modela Končarevke....:
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=5881.msg59740#msg59740
To je valjda na tragu naše diskusije ovdje prije godinu i nešto te mjerenja na RK, u Gredelju i Končaru. Uz exYU Turska je ogromno dodatno tržište za ovakav model i može silno pomoći u realizaciji istog. Rumunjske su zrcalne ali to tržište je i samo dovoljno veliko, pogotovo sad kad su neke takve završile i u Slovačkoj pa se i to pribraja.
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
To je valjda na tragu naše diskusije ovdje prije godinu i nešto te mjerenja na RK, u Gredelju i Končaru..
Uz exYU Turska je ogromno dodatno tržište za ovakav model i može silno pomoći u realizaciji istog.
To je evidentno, da je čitava stvar oko izrade modela potekla odavde sa naših prostora.
Turski modelari su ovdje jako bitan faktor, da se projekt pogura i sa njihove strane!
 

nik

Veteran foruma
To je evidentno, da je čitava stvar oko izrade modela potekla odavde sa naših prostora.
Turski modelari su ovdje jako bitan faktor, da se projekt pogura i sa njihove strane!
Naravno, pa Končarice su i u 1:1 'rođene' ovdje; 20 minuta hoda od moje sobe...:D
Što se Turske kao tržišta tiče mislim da se tu bez problema može razmišljati o nekoliko stotina prodanih modela; edicije po minimalno 250-300 u oba glavna farbanja i barem 50-100 u onom prelaznom pa da se proda praktički sve (i tu sam jako skroman u procjenama jer u stvari ne poznam ukupne potencijale turskog tržišta). Osim rastućeg turskog modelarskog tržišta nemojmo zaboraviti i da puno Turaka živi u Njemačkoj i ostatku EU a i neki od njih su potencijalni kupci ponekog ovakvog modela.
 

nik

Veteran foruma
Raspravljamo o realizaciji modela...:cool:
Znam, samo naglašavam kako je logično da je inicijativa krenula odavde (nije ni SLO daleko od Končara; 20-ak minuta vlakom, da ne zaboravimo ovdje Izidora i Gorchija) u svijet kao što su i 1:1 lokomotive...:)
Vjerojatno ti je promaklo 'i' u mojoj rečenici pa si ju krivo protumačio...
Naravno, pa Končarice su i u 1:1 'rođene' ovdje; 20 minuta hoda od moje sobe..
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Znam, samo naglašavam kako je logično da je inicijativa krenula odavde (nije ni SLO daleko od Končara; 20-ak minuta vlakom, da ne zaboravimo ovdje Izidora i Gorchija) u svijet kao što su i 1:1 lokomotive...:)
Vjerojatno ti je promaklo 'i' u mojoj rečenici pa si ju krivo protumačio...
Naravno, pa Končarice su i u 1:1 'rođene' ovdje; 20 minuta hoda od moje sobe..

Bez brige, nije mi ništa promaklo.... Ajd, please da ne kvarimo temu sa stvarima otkuda je što poteklo, kada i od koga. Nema svrhe. Jel' može?
Poanta priče je da Turci pokazuju interes i pregovaraju sa ACME-om oko izrade TCDD verzije modela,
a sigurno to ne bi radili da im ACME nije dao zeleno svjetlo!
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Bez brige, nije mi ništa promaklo.... Ajd, please da ne kvarimo temu sa stvarima otkuda je što poteklo, kada i od koga. Nema svrhe. Jel' može?
Poanta priče je da Turci pokazuju interes i pregovaraju sa ACME-om oko izrade TCDD verzije modela,
a sigurno to ne bi radili da im ACME nije dao zeleno svjetlo!
Kad ono što tamo piše prevedeš sa Google Translate na engleski da se zaključiti kako je ACME pri kraju sa pripremom projekta Končarice pa se sad gleda koliko i kojih varijanti bi trebalo punuditi modelarima u Turskoj.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Kad ono što tamo piše prevedeš sa Google Translate na engleski da se zaključiti kako je ACME pri kraju sa pripremom projekta Končarice pa se sad gleda koliko i kojih varijanti bi trebalo punuditi modelarima u Turskoj.
:)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
croatia_zagreb_koncar1970.jpg


http://www.croatianhistory.net/etf/bencic_vozila.html
Prema licencijskoj dokumentaciji tvrtke ASEA, tvornica Rade Končar (RK) proizvela je prvu četiriosovinsku električnu diodnu lokomotivu (Bo'Bo') za 25 kV/50 Hz te isporučila tadašnjim Jugoslavenskim željeznicama (br. 441-030). Kooperanti su bile tvornice Janko Gredelj, Zagreb; Mašinska industrija, Niš; Đuro Đaković, Slavonski Brod; Energoinvest, Sarajevo i Elektrosrbija, Beograd. RK za lokomotivu izrađuje četiri vučna motora snage 850 kW, 10 asinkronih motora za pomoćni pogon, te izvodi kompletnu električnu montažu i ispitivanje lokmomotive
 

Mon

 
Osoblje foruma
To te ja pitam! Evo ako ovu ne uradi ACME i to baš ovaj tip sa slike, nek idu brate u stečaj šta se mene tiče..
Uradili ACME ovu loksu ili ne je beznacajno jer to sto su oni uradili za nas ljubitelje domacih modela, nije nit jedna druga firma uradila!!!

ACMEu iz sveg srca zelim dug i uspešan rad pa makar više nikad ne uradili nit jedan nas domaci model! :djed
.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Uradili ACME ovu loksu ili ne je beznacajno jer to sto su oni uradili za nas ljubitelje domacih modela, nije nit jedna druga firma uradila!!!

ACMEu iz sveg srca zelim dug i uspešan rad pa makar više nikad ne uradili nit jedan nas domaci model! :djed
.
Nisu oni za nas uradili ništa već za sebe i profit, u kapitalizmu smo :).

Kad jednom navučeš kupce na konzumerizam i napraviš ih ovisnim o svojim proizvodima jer na taj način izvlačiš novac od njih i živiš od toga, onda se potrudi da taj interes kod tih kupaca traje jer ti inače okrenu leđa ;)

Naši domaći ACME vagoni su bez premca REMEK DJELO i to će zauvijek ostati! No, mislim da smo se njima dovoljno nadivili ovih 4-5 godina, pa je lagano vrijeme za nove konzumerističke zazubice na koje smo spremni ponovno sipati naše eure koje imamo i nemamo :D ;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Nisu oni za nas uradili ništa već za sebe i profit, u kapitalizmu smo :).

Kad jednom navučeš kupce na konzumerizam i napraviš ih ovisnim o svojim proizvodima jer na taj način izvlačiš novac od njih i živiš od toga, onda se potrudi da taj interes kod tih kupaca traje jer ti inače okrenu leđa ;)

Naši domaći ACME vagoni su bez premca REMEK DJELO i to će zauvijek ostati! No, mislim da smo se njima dovoljno nadivili ovih 4-5 godina, pa je lagano vrijeme za nove konzumerističke zazubice na koje smo spremni ponovno sipati naše eure koje imamo i nemamo :D ;)
Sve su to što govoriš uveliko odavno potrošene fraze i nema neko ko ih nezna. Da se "konstatuje" da neka proizvodna firma radi zbog profita je besmisleno.
Pare koje su ACMEovci dobili od ljubitelja JŽ-HŽ-SŽ-ŽS modela mogli su da dobiju i proizvodnjom modela ostalih svetskih uprava.
Ali, ja ne bih da ulazim u biznis priče jer nam forum nije ekonomskog već modelarskog karaktera. Zato sam i rekao to što sam rekao tako kako sam rekao, sve iz modelarskog ugla gledanja na stvari.:sef:
PS: nit jedan jedini euro kojeg sam dao za neki model ne računam kao bačenim na "konzumerističke zazubice". :plaza:
.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh