Iza "Gvozdene zavese"

Davor

Veteran foruma
Tema za sastave vozova koji su išli iz SFRJ ka zemljama istočne Evrope, članicama Varšavskog pakta ili zemljama iza "gvozdene zavese" kako ih je nazvao Sir Winston Churchill.
Tu zaista imamo interesantnih sastava, navešću neke:
- B 204/205 Maestral: Budapest Déli pu. - Zagreb Gl. kol.
- B 240/241 Bucuresti Express: Bucuresti Nord Gr.A - Beograd Dunav
- B 330/331 Polonia: Warszawa Wschodnia - Beograd
- B 376/377 Meridian: Sofia - Berlin Lichtenberg
- B 1202/1203 Adriatica: Budapest Déli pu. - Rijeka
itd.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
A, 204/205 je u sezoni nastal 1204/1205 i vozio Split- Budapest.
 

Davor

Veteran foruma
B 330/331 Polonia

Kod ovog voza imamo vagone koji su išli celim prevoznim putem i deo voza koji se skidao tj. kačio u Budimpešti.
Sastav do Budimpešte:
1. MAV B
2. MAV B
3. MAV B
4. MAV A
5. MAV D
6. MAV AB
7. PKP Bdu
8. JŽ Bcl Beograd
9.JŽ WLABl/PKP WLABd
10. JŽ Bcl Sarajevo (Sa - Bg - Varš.)

Sastav od Budimpešte do Varšave:
1. PKP Bc
2. JŽ Bcl Sarajevo
3. JŽ WLABl/PKP WLABd
4. JŽ Bcl Beograd
5. PKP Bdu
6. MAV AB
7. MAV D
8. PKP WRbd
9. PKP Bdu
10. PKP Bdu
11. PKP Bdu
12. PKP Adu
13. PKP Bc
14. PKP Bc
15. PKP Bc
16. PKP WLABd
 

nik

Veteran foruma
Tema za sastave vozova koji su išli iz SFRJ ka zemljama istočne Evrope, članicama Varšavskog pakta ili zemljama iza "gvozdene zavese" kako ih je nazvao Sir Winston Churchill.
Tu zaista imamo interesantnih sastava, navešću neke:
- B 204/205 Maestral: Budapest Déli pu. - Zagreb Gl. kol.
- B 240/241 Bucuresti Express: Bucuresti Nord Gr.A - Beograd Dunav
- B 330/331 Polonia: Warszawa Wschodnia - Beograd
- B 376/377 Meridian: Sofia - Berlin Lichtenberg
- B 1202/1203 Adriatica: Budapest Déli pu. - Rijeka
itd.
Bucuresti Express je tek relativno kasno skraćen do Beograda a 'originalno' je vozio do Zagreba odnosno Rijeke u sezoni (i zaobilazio je Beograd).
 

nik

Veteran foruma
Osim 'Puškina' u ovom popisu fali još i 'Drava'...

B 200/201 'Drava' (Moskva, Warszawa) Budapest - Murakeresztur - Kotoriba - Zagreb (Torino, Roma T.)

Vlak je uveden '88. ili '89. godine.
 

Stanley

Poznati forumaš
Nisam primijetio da je spomenut međunarodni brzi vlak 370/371 Panonia Express na relaciji (Berlin - Praha) - Warszawa - Budapest - Beograd - Sofia.
Evo ga u voznom redu 1978./1979., polje broj 8:

tAD08PT.jpg


3Ejj8AJ.jpg


Putovao sam njime ljeti 1978. od Vrbasa do Ćuprije. Ljetovao sam u Somboru i išao sam u posjet prijatelju Zagrepčaninu koji je služio vojsku u Ćupriji.
Sjećam se da je imao strahovito zakašnjenje u dolazu i u Vrbasu smo ga čekali 5-6 sati, tako da smo u Ćupriju umjesto u 15.11 stigli tek na večer (već je bio mrak).
O sastavu vlaka i o razdoblju u kojem je prometovao na navedenoj relaciji ne bih znao reći.
Vlak pod istim imenom, kako vidim, postoji i danas a prometuje na trasi Berlin - Budapest - Bucuresti - Sofia.
 

Vedi

Član foruma
Osim 'Puškina' u ovom popisu fali još i 'Drava'...

B 200/201 'Drava' (Moskva, Warszawa) Budapest - Murakeresztur - Kotoriba - Zagreb (Torino, Roma T.)

Vlak je uveden '88. ili '89. godine.

Preciznije, baš u VR-u 1988/89.
 

Davor

Veteran foruma
Da malo oživim temu... :)

Panonia Express


Po redu vožnje koji je priložio @Stanley kroz moje mesto je prolazio oko pola 12 pre podne.

(u vreme tog R.V. - a ja nisam bio ni u prvom petogodišnjem planu)
 

Davor

Veteran foruma
Uz ovu fotografiju stoji neobično objašnjenje:
"Panoniju express vuče Dinara, jedna od tri Titove lokomotive. Slikano između Beograda i Niša 1969. godine"

207-19s.JPG
 

Vedi

Član foruma
Pretpostavljam da je ovo slikano u isto vrijeme i na istom mjestu...
JŽ (HŽP) ABl 51 72 39-70 205-6, B205 Maestral, Siófok, Madžarska, 22. kolovoz 1992. g.
24yv0ph.jpg

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/1922-abl-i-abeel-vagoni/?p=49343

Slikano i je na istom mjestu i u isto vrijeme, ali sam tada na zeljeznice.net napisal krivo da je Maestral, dok nisam došel do full-size fotke di se vidi na putokaznoj tabli da je u pitanju Agram, ispravil sam se par postova iznad.
 

nik

Veteran foruma
Slikano i je na istom mjestu i u isto vrijeme, ali sam tada na zeljeznice.net napisal krivo da je Maestral, dok nisam došel do full-size fotke di se vidi na putokaznoj tabli da je u pitanju Agram, ispravil sam se par postova iznad.
To je onda VR 92/93. Koji je sastav Agrama tada bio? To bi valjda već trebao biti IC kao Croatia i Kras a onda bi trebao u sastavu biti i Al te WRl vagon što na slici nije.
 

Vedi

Član foruma
To je onda VR 92/93. Koji je sastav Agrama tada bio? To bi valjda već trebao biti IC kao Croatia i Kras a onda bi trebao u sastavu biti i Al te WRl vagon što na slici nije.

Agram je tada vozio kao brzi vlak. Sastav kao na slici.
Od narednog VR-a je vozio kao IC sa WR-om.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh