JŽ/SŽ 342 - model i prototip

malimiha

Član foruma
Dakle gotovo da i nema proizvođača bez manjih ili većih mana?
Meni se u mojih 57 godina igranja sa Maerklinom nije niti jednom dogodilo da bi mi ispao kotač sa osovine ( a kroz ruke mi je prošlo
najmanje 300 modela)! I sada imam još najmanje 30-ak lokomotiva starosti od 40 do 55 godina (uz brojne novije).
Istini za volju najmanje 10-ak puta su mi donijeli lokomotive sa takovim problemom pa sam se pitao što su
radili sa njima da im se to desilo?
Stoga je marklin najcjenjeni. A čak i ako su najcjenjeni su im cijene povoljne, na primjer, marklin Vectron napravljen je od metala i ugrađeni zvuk pa košta samo 219,99€ :cool_2:
http://www.maerklin.de/de/produkte/details/article/36190/23/?tx_torrpdb_pi1[backlink]=23&tx_torrpdb_pi1[page]=1&tx_torrpdb_pi1[perpage]=10&tx_torrpdb_pi1[era]=&tx_torrpdb_pi1[newonly]=0&tx_torrpdb_pi1[gaugechoice]=2&tx_torrpdb_pi1[groupchoice]=1&tx_torrpdb_pi1[subgroupchoice]=3&tx_torrpdb_pi1[available_only]=1&tx_torrpdb_pi1[pagesort]=artnrasc&tx_torrpdb_pi1[brandId]=1&tx_torrpdb_pi1[noPaging]=
Da je model dobar i pouzdan ovisi o tome koliko znanja ima dizajner. Teorija je jedna stvar, ali drugo je praksa. Šteta, jer je konačna provjera na kupcu. Samo u svrhu usporedbe Big-Boy od TRIX-a koji je dug gotovo pola metara može voziti na R1 (R360mm), ali moped sa 4 točka zbog "zareznega učinka" da vozi R3 ili više :glup
Nadam se, da ACME-u u budućnosti kinezi bolje naprave JŽ-HŽ-SŽ lokice
 

nik

Veteran foruma
Stoga je marklin najcjenjeni. A čak i ako su najcjenjeni su im cijene povoljne, na primjer, marklin Vectron napravljen je od metala i ugrađeni zvuk pa košta samo 219,99€ :cool_2:
http://www.maerklin.de/de/produkte/details/article/36190/23/?tx_torrpdb_pi1[backlink]=23&tx_torrpdb_pi1[page]=1&tx_torrpdb_pi1[perpage]=10&tx_torrpdb_pi1[era]=&tx_torrpdb_pi1[newonly]=0&tx_torrpdb_pi1[gaugechoice]=2&tx_torrpdb_pi1[groupchoice]=1&tx_torrpdb_pi1[subgroupchoice]=3&tx_torrpdb_pi1[available_only]=1&tx_torrpdb_pi1[pagesort]=artnrasc&tx_torrpdb_pi1[brandId]=1&tx_torrpdb_pi1[noPaging]=
Da je model dobar i pouzdan ovisi o tome koliko znanja ima dizajner. Teorija je jedna stvar, ali drugo je praksa. Šteta, jer je konačna provjera na kupcu. Samo u svrhu usporedbe Big-Boy od TRIX-a koji je dug gotovo pola metara može voziti na R1 (R360mm), ali moped sa 4 točka zbog "zareznega učinka" da vozi R3 ili više :glup
Nadam se, da ACME-u u budućnosti kinezi bolje naprave JŽ-HŽ-SŽ lokice
Trix/Märklin muku muči sa cinkovom kugom (Zinkpest) a to je ipak gore od kukica na ACME Mopedu.
maxresdefault.jpg

k1hl-ag-5ef6.jpg

de66.jpg

Zinkpest_20141116_0001.JPG
 

Thommo

 
Osoblje foruma
To bi moglo ići pod "vjerovali ili ne!"
Taj jeftini i uvijek podcijenjeni Kleinbahn je dobio tvoju preporuku :cool:
(to mi je drago jer sam ga i ja više puta preporučio kao jeftinoga a dovoljno kvalitetnoga)
Još da su radili bar neke imalo točno modele... Dobro neki su točne replike, ali ih je hrpa prekratkih, netočnih, izmišljenih... :troll:

Klein Modellbahn mi je mnogo draži, ali i oni su imali gafova... Nik će znati bolje, npr. model OBB 1080/1180 je imao nekih gadnih problema sa podvozjem, deformacija ako se dobro sjećam.
 

nik

Veteran foruma
To bi moglo ići pod "vjerovali ili ne!"
Taj jeftini i uvijek podcijenjeni Kleinbahn je dobio tvoju preporuku :cool:
(to mi je drago jer sam ga i ja više puta preporučio kao jeftinoga a dovoljno kvalitetnoga)
Kleinbahn je ono što bi Marklin želio biti ali u tome ne uspjeva a zajedničko im je da u stvari ne rade prave modele, za razliku od gotovo svih drugih proizvođača.
 

nik

Veteran foruma
Još da su radili bar neke imalo točno modele... Dobro neki su točne replike, ali ih je hrpa prekratkih, netočnih, izmišljenih... :troll:

Klein Modellbahn mi je mnogo draži, ali i oni su imali gafova... Nik će znati bolje, npr. model OBB 1080/1180 je imao nekih gadnih problema sa podvozjem, deformacija ako se dobro sjećam.
KMB je imao problema sa cinkovom kugom jer im je odljevke radio neki mali kooperant. Dok je prije toga i njima i Kleinbahnu i Liliputu odljevke radila VÖEST-ALPINE takvih problema nije bilo ali je bilo skuplje.
voest_alpine1_arbeitsbasisgruppen.jpg

Kao što se na ovoj slici vidi VÖEST-ALPINE se ponešto razlikuje od obrtnika iz susjedstva...
 
Last edited:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ova bi bila jako dobar kandidat da je ACME napravi ako ne bi MG zatvorili...
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Svaki takav događaj je (u idealnim uvjetima, ali dali ih je ikad uopće bilo) prilika za novi početak, a u ovom slučaju za proizvodnju novih ili popravak postojećih kalupa ACME 342, koji više ne bi imali sadašnjih kompromisa, s previše negativnog utjecaja na izgled modela.

Novi ili popravljeni kalupi bi trebali biti u sukladu sa sljedećim smjernicama:

- kućište popraviti u vezi visine da bude točno 1 : 87, bez ikakvog skraćenja po visini i bez suvišnog podizanja iznad okretnih postolja, ili, ako je podizanje ipak potrebno, da se to uradi podlošcima koje bi oni kojima bi to smetalo mogli ukloniti i kućište spustiti,

- na kućištu popraviti čelne stranice, na kojima su prozori, izgleda da zbog primjene načela proporcionalnosti zbog smanjene visine kućišta, premaleni,

- popraviti krov nad čelnima stranicama, jer je krov tamo prestrmi i stoga previsok, i još neki detalji.

Ali kao realist svjestan sam da ništa neće biti popravljeno, i da zbog toga ACME 342 i dalje neće doći u moju kolekciju.
 
Last edited:

malimiha

Član foruma
Mnogi oni koji imaju u vlasti stare ACME SŽ-342 sigurno žele da novi modeli ako će ih ACME napravit više ne cepaju kardane i da im poklopci na postolji ne pucaju. Pa kolko se čuje i snaga motora nije baš top.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Mnogi oni koji imaju u vlasti stare ACME SŽ-342 sigurno žele da novi modeli ako će ih ACME napravit više ne cepaju kardane i da im poklopci na postolji ne pucaju. Pa kolko se čuje i snaga motora nije baš top.
Taj problem imaš samo Ti i Sini iz Lendave. Nikog drugog ne poznam. I koliko sam video na onim slikama, problem nije u ACME nego u slabom ugrađivanju motora i kardana natrag u šasiju kada je bio izvađen. O tome sam već pisao.

I btw, šasija od 342 je ista kao kod FS D342, slična je još u Gorili (ZSSK 350/ČD15x) pa koliko gledam naokoli ne čujem da bi se iko u Italiji, češki i slovaški imao takve probleme.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
A što je na kraju bilo sa alatima za Mopeda?
Čisto tačno ne znam kaj s njima ali mislim da su govorili da su nili spašeni. Ja mislim (to je moje lično mišljenje!) da alate neće prerađivati i raditi novu seriju jer ih treba prilagoditi na druge strojeve za livenje. Pošto je napravljena tolika količina modela da su se koliko toliko vratili troškovi proizvodnje ne bude isplatljivo preraditi alate. A i lokomotiva nije toliko zanimljiva. Ja se još uvijek nadam da će svejedno napraviti 362 ali ko zna kakve su računice straga.
 

nik

Veteran foruma
Čisto tačno ne znam kaj s njima ali mislim da su govorili da su nili spašeni. Ja mislim (to je moje lično mišljenje!) da alate neće prerađivati i raditi novu seriju jer ih treba prilagoditi na druge strojeve za livenje. Pošto je napravljena tolika količina modela da su se koliko toliko vratili troškovi proizvodnje ne bude isplatljivo preraditi alate. A i lokomotiva nije toliko zanimljiva. Ja se još uvijek nadam da će svejedno napraviti 362 ali ko zna kakve su računice straga.
Ako su alati spašeni onda će ih sigurno opet upotrijebiti. A pogotovo ako nešto fali ili treba popraviti onda se može odmah ići na JŽ varijante (pantografi, svjetla). SŽ varijanti je ionako bilo dovoljno i uopće ih više ne treba.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh