Zlajine prerade cestovnjaka

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Evo mene..

- ovako tek sam skontao ovo za "pogonske kotace" ja sam mislio prvo da se radi o prikolici pa sam pogresno skontao poentu price..
Zaista.. tegljac je kupljen rabljen (ocito je prijasnji vlasnik to zamjenio (a ja sam previdio taj detalj) al ima rjesnje.. kao i za sve ;)

- drugo .. malo sam.danas procitao dio polemike (guzva je na poslu a posle sam svirao u studiu do kasno veceras) pa su me moderatori pretekli prije nego sam sve i pricitao ..
Vidim i moj je post o detaljima prerade i nekim ispravkama je obrisan kao off topic ... pretpostavljam greskom al nije ni bitan bio :) :)
No
Bez lazne skromnosti ili zelje da se bilo kome ulagujem (nema potrebe za tim al jedna recenica)
Nik i WEC su za mene veliki znalci i poznavatelji i zeljeznice i cestovnjaka.. maheri u ovom nasem hobiju.. i ono su sto forumu treba.. i bez cega forum nema smisla.. zato mi je zao da je malo zaiskrilo..
Pustimo sve na stranu bilo proslo.. pobrisano.. idemo dalje..

Bilo bi mi zao da sad nebudu sudjelovali i izbjegavali ovu moju temu ;)
Tu svi gubimo a najvise JA :(

Hvala svima koji prate ovu moju temu .. i za svaki lajk i kritiku :)

Idemo dalje
S stovanjem Zlaja :pozdrav:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
De pomozite;

Revel mi moj domaci resin (ovaj dvokomponentni od Kamnika) otapa i ljepi/vari ko lud i to je ekstra..
Al radim sad s Arsenalovim resin modelima i nece da ljepi .. koda je voda a ne ljepilo??
Sta da koristim tu??
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
De pomozite;

Revel mi moj domaci resin (ovaj dvokomponentni od Kamnika) otapa i ljepi/vari ko lud i to je ekstra..
Al radim sad s Arsenalovim resin modelima i nece da ljepi .. koda je voda a ne ljepilo??
Sta da koristim tu??
ja za resin odnosno smole koristim CA ljepilo... naravno površina mora biti odmašćena i lagano pobrušena ... kažu manje CA ljepila je bolje.
možeš koristiti i epoksidno ljepilo ali mu treba duže da stegne... ili kombinacija oba ljepila...

ako krivo zalijepiš onda korsitš revel ili slično ljepilo za stiren jer omekša CA pa se zaljepljeni spoj može rastaviti... Revel, Tamiya itd ne funkcioniraju sa resinom.... nakon toga sve pobrusiš i ponovo zalijepiš....

imaš tu pojašnjenje...
https://www.forgeworld.co.uk/resources/fw_site/fw_pdfs/Modelling/Working_With_Resin_Models.pdf
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Napokon gotovo (pa skoro gotovo.. ima na Man-u i prikolici dosta detalja jos al to je to u globalu )

Kolega @tomislavm ce se sjetiti price o ovom modelu :)
Pa evo slika: na kraju sam s T 72/ koji ce postati M84 .. (uglavnom odgovara sirinom kao orginal u mikrometar )

1122017193933.jpg 1122017193947.jpg 112201719491.jpg 112201719417.jpg 1122017194129.jpg
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mislim da nije..
Kraca i strana s ostrijim kutom ide naprijed.. (a tako se i poklapaju na modelu pogonske osovine)
Malo te buni jer nisu tockovi u gusjenice ubaceni pa malo izgleda sve cudno :)
Ovo je od SDV nacrt iz kutije
112201723420.jpg
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Prerada je ispala super.
Znaci na ove kotace dolaze jos jedni koji ce zatvoriti vodilice na gusjenici?
Ovako izgleda malo zbunjujuce.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da da..
Ide ide.. tenk je radi figuriranja samo stavljen.. nije ni blizu gotov..
Zapelo je na alatu za maskiranje "smedjeg ameba ruba"..
Pa nisam zato izmedju ostalog ni kotace umetnuo..
1132017172219.jpg
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Labudica br.2 (od 3 razlicite koje trenutno radim)

Labudica Gorica 35t ili vec koliko tona..
Varijanta s visokim i sirokim sedlom i s poduplanim tockovima..
Maz je figurativno tu .. s njim se borim neko vrijeme (posebna prica)
Muci me boja.. ex JNA smb slavna.. svjetlija koja je apsasirala (mozda da matnim je puknem?? Neznam)?
1142017182959.jpg 1142017183014.jpg 1142017183026.jpg 114201718315.jpg 1142017183052.jpg

Imam je jos "pod podaskat.. i malo srediti"

Ps.
Ostaje mi jos ona 20 t Goricina za napraviti.. (malo nisko sedlo i manje tockova tj nedu cijelom duzinom kao ova)
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Pojasni pricu oko MAZ-a,dali su prvi kotaci zakretni,tako mi se cini po slici.
I tko je proizvodjac?
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Maz je Arsenal 87 rezinski kit .. (cca.. 75 eur set..ako se sjecam, uzeo sam ga ima pa i 4 godine al ga nisam dosada dirao :) )
Prednji tockovi imaju mogucnost skretanja ljevo desno.. al nije mehanizam (dosta je jednostavno ali dosjetljivo to rjeseno)

Ostali tockovi se fiksiraju al treba dosta ih unutra pomaknuti jos i nivelirati nivo.. pa nisam to jos tigo jer moram gume lakirati i td.. (a tockovi su naj osjetljivija stvar na modelu :D moram se @nik -a cuvati :p)

Upustva za sastavljanje su dosta pojednostavljena.. treba se stvarno upoznat s 1:1 modelom prije sastavljanja..
Inace model je prilicno korektan i po meni iznenadjujuce dobro i pametno projektiran (sobzirom da je odljevak)

Imao je samo jednu ozbilju manu koju nisam htio zanemariti pa sam krenuo u samo izradu detalja.. (to veceras kasno stavim par slika kad dojdem kuci)

Uz set dojde i prkolica ali ona ruska koja mi je bezveze.. nju nisam ni dirao isao sam na izradu Goricine :)
 
Last edited:

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Dakle po meni zasada je velika mana bila nepostojanje nikakvog prikaza mehanizama prijenosa ..redukcija ..kardana i td.. a kod MAZ a (iako ne mozda iz prespektive pogleda covjeka u stvarnosti.. ) al kod gledanja modela s vise , jako istaknut i bitan detalj.. a i nekako bez toga mi je "prazna sasija"..
Pa sam krenuo u izdadu ti sitnih cudesa..

- dakle sa sredine s mjenjacke kutije (koja izlazi iz kraja kabine tj motora koji je sakriven unutra) ide kardanom prijenos na prvi "reduktor" (il kako se to vec zove)..
S tog dijela idu dva kardana na dvije strane:
1. po dnu sasije prema naprije ide kardan koji daje prijenos za prve dvije osovine
2. Prema zadnjem dijelu koji daje prijenos za zadnje dvije osovine
Kod oba je na isti nacin rjesen prijenos..tj s reduktora izmedju osovina oped dva kardana idu direktno u osovine
3.. na srednjoj komponenti takodjer ostaje na vrhu mali dio iz kojeg ide manji kardan u kutiju u kojoj pokrece virtlo za zamatanje sajle koja ide na prikolicu za navlacenje vozila u kvaru..
Ovako o prilike ima vise varijanti
TranyTransferEdit4-1.jpg
Dosta komplicirano.. a na to sve je sve super sitno :)

Pa pomalo;
115201712745.jpg

Grubi izgled centralne gornje transmisije i donjeg kardana (jedna od grubi verzija),
I ovo malo odvojeno je pola transmisije za zadnje osovine
115201712832.jpg

Ugradjen prvi dio donji kardana

115201713012.jpg
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mijenjao sam posle izvedbu ove ruke na krajevima katdana i busio posle okomit cijev i stavljao klinove kao orginala..

Slika donji dio ofarban..pogled odozgor
Screenshot_20170215-013111.png

Isto to odozdo..(malo sam ljepse odozdo izveo jer se taj dio vidi nakon sastavljanja cijelog modela :) )
Screenshot_20170215-014708.png

I ugradjen i gornji dio prijenosa
11520171500.jpg
115201715023.jpg

Slike su zumirane jer je sitno al dosta bolje uzivo izgleda :)
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Trebam savjet/ideju

Kako najlakse izraditi pick up vozilo Opel campo??

opel_campo_blue_1992.jpg

Ima li uopce kakvih pick up ova u 1/87 u ovom formatu??

Meni zasada jedino pada na pamet prepraviti dzipa toyotu u pick up verziju rezanjem krova??

Ima li tko savjet ideju.. sve je dobro doslo :)

Edit. .. il najprije printat u 3D
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Probaj po ebayu potraziti i Isuzu model,identicni su.
Naravno osim imena i oznaka.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Nisam nista nasao :(

Nevidim da ima modela uopce u mjerilu..

Nesto kontam da od amaroka probam... nije bas ..al ajde
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh