Postavljanje posipa / tucanika na prugu (šodranje)

AMERICAN train

Član foruma
ja obojo svoje pragove i danas po tucanik idemi da probam kako to izgleda dok se pošodra mmoja maketa sve spremno a da puno je lakše obojit pragove dok nema tucanika hhh pametni ja to učinio prije eh sada samoo šodranje tomo imaš taku neku nijansu u conardu za kupiti tucanik pogledaj si
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlično napravljen "pomoćni alat" kad je šodranje više tračnica odjednom u pitanju. :cool1:
@željko halambek :naklon: za ovu slikicu!

Bilde014%20(2).jpg
http://www.tracklightingrailroad.com/?page_id=26
.
 

1borna

Veteran foruma
Imade pacijenata koji se upuštaju u šodranje stare Maerklinove M pruge!
Bio sam o tom poslu pisao u nekoliko navrata no jedan strpljivi je lijepo u 3 videa pokazao svoje radove koji izgledaju
odlično! Što je najbolje, nakon takvog šodranja zvuk starih metalnih tračnica se lijepo priguši...
 

Jevra

Poznati forumaš
Omjer: 2 voda 1 drvofix. prije ljepila u soljicu za kafu naspi vodu i dodaj 10tak kapi detrdzenta za sudje. i kasikicom ili pipetom nakvasi pijesak koji si postavio na prugu pa tek onda polako nakapati ljepilo. naime detrdzent dopusta da ljepilo obuhvati svako zrnce pijeska i dodje do nosive ploce.
Po ovome sam sve radio,jedino ako sam lepak nije bio dobar mada sam ga skoro uzeo za neke druge potrebe a inače se sušilo 24h
 

Davor

Veteran foruma
Kada sam sebi pravio priručnu maketu,pustio sam da se lepak steže 3 - 4 dana. Verovatno su i spoljne temperature usporile sušenje.
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Moj omjer za izradu balasta je bio,voda-drvofix u istom omjeru,pola-pola.
Na kolicinu od oko 2 decilitra pripremljene otopine samo oko dvije tri kapi deterdjenta.
Mozda je veca kolicina deterdjenta usporila stezanje ljepila?
Bez obzira koji balast koristio uvijek je stegnulo kroz 24 sata.
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Smanji kolicinu deterdjenta na nekakav pametniji omjer?
Dvije do tri kapi na 2 decilitra otopine.
Svrha deterdjenta je da rasporedi povrsinsku napetost,da se ljepilo rasporedi po balastu,da ga ne skupi u hrpu?
I nemoj zaboraviti da sa prirucnom spricom pospricas balast otopinom/vodom prije upotrebe ljepila?
To mozda nisi znao,ako je balast suh,onda dolazi do ne lijepih nuspojava na maketi.

Balast se dade napraviti jako dobro prateci savjete sa foruma.
Drzi se preporucenog recepte,nemres se zeznuti?:neznam:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh