Z - servis

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Napravio sam veliki servis Z lokomotive i moram reci da sam se lagano navukao hehe
Mjerilo je savršeno, razina detalja iznad očekivanja a sam koncept mehanike i elektronike je iznad svih očekivanja.
Uglavnom mjerilo a posebno servis je za ljude s čeličnim živcima i mirnom rukom. Svi koji popravljaju satove bili bi idealni za Z mjerilo :)

Karoserija je na ovom modleu samo nataknuta na šasiju. Pantografi iako detaljni malo su izvan mjerila jer bi se u protivnom raspali kod prvog dodira. Ovako su potpuno zadovoljavajući, i funkcionalni te robusni da se ne mogu lagano potrgati.

Tampon tisak i razina detalja na modelu su savršeni...

Ovako izgleda (skoro) potpuno rastavljena...
20170702_215816.jpg

Okretna postolja su sa šasijom lukavo povezana putem pina koji im omogućava rotacije (xzy).

Nakon što se ukloni donja plastika postolja, mogu se skinuti svi zupčanici i osovine. Kod skidanja treba paziti da mala opruga koja pridržava kopču ne izleti i izgubi se. Tu su klizači koje treba očistiti. kao i unutrašnje vijence osovin i dva mala zupčanika koji mogu ispasti ako se na pazi na njih.
20170702_221536.jpg

A onda dolazi sport i glazba. Kod vraćanja osovina treba istovremeno paziti na prijenosne zupčanike, položaj osovina, klizače, te treba umetnuti kopču s oprugom prije stavljanja poklopca postolja. Tu treba puno strpljenja, oštra pinceta i mina ruka.

Prijenos i motor su savršeno napravljeni :) Kao i lukav sistem klizača i prijenosa struje bez žica.
U modelu nema niti jedne jedine žice!!! sve je povezano klizačima i kontaktima
To je odlično napravljeno!
20170702_222030.jpg

Na kraju testiranje koje je bilo bez ikakvih problema.
Koliko je to mali model vidi se po H0 Marklin tračnicama :)
20170702_224821.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Cuvaj se ove " droge":hahahaha:...
"Z" je neverovatan sistem. Sebe teskom mukom ,vec 40 leta obuzdavam,
pa sam ostao na jednom ovalu i jednoj kompoziciji...:dada:
Opasna razmera :yes Teska infekcija...
Nekoliko kolega se probratilo , odnosno "promenilo veru":hahahaha:.....

Voziti "Z" po sinama HO je dobra ideja..:vrag3:
 

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Davor je zaboravio reći da ta loksa vozi po onom ovalu u dućanu gdje je svakodnevno klinci (uključujući mene) ganjaju.
Ono što me fascinira je da je ta loksica vozila preko godinu i pol dana prije nego je počela pokazivati znakove umora, a jedan servis koji se svodi na čišćenje i mala je opet ko nova.

A što se tiće mjerila... ma preslatka je.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Davor je zaboravio reći da ta loksa vozi po onom ovalu u dućanu gdje je svakodnevno klinci (uključujući mene) ganjaju.
Ono što me fascinira je da je ta loksica vozila preko godinu i pol dana prije nego je počela pokazivati znakove umora, a jedan servis koji se svodi na čišćenje i mala je opet ko nova.

A što se tiće mjerila... ma preslatka je.
Loksa je odlična. Najbolje u svemu je što se upravo ova loksa bez problema digitalizira iako nije pripremljena za digitalizaciju.
Dakle za 69 EUR u ovu loksu se sa dva vijka ugradi umjesto postojeće pločice ovaj dekoder odnosno "pločica" dekoder
LDS55280-B
http://www.velmo.de/html/english.html
upload_2017-7-4_21-48-5.png

Bez lemljenja, bez žica...... pravi Plug and play. Pa ovo nema ni u G mjerilu hahahah
Trubo jednostavno. Skoro pa kao DCC ready hahaha
I loksa postane DCC
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Cuvaj se ove " droge":hahahaha:...
"Z" je neverovatan sistem. Sebe teskom mukom ,vec 40 leta obuzdavam,
pa sam ostao na jednom ovalu i jednoj kompoziciji...:dada:
Opasna razmera :yes Teska infekcija...
Nekoliko kolega se probratilo , odnosno "promenilo veru":hahahaha:.....

Voziti "Z" po sinama HO je dobra ideja..:vrag3:
:) :) Da li je taj Z oval sastavni dio male makete?
 

SHUCA

Poznati forumaš
Nije.

Koliko pamtim, jedna Z lokomotiva (BR-18) je dugo bila SVETSKI rekorder
u neprekidnoj voznji ...
Godine 1977 je presla STVARNIH 720 Km za 1219 sati..
To ce reci da je na probnoj pisti vozila neprekidno oko mesec i po.:ples2:

Ovaj rekord je i zvanicno priznat.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nije.

Koliko pamtim, jedna Z lokomotiva (BR-18) je dugo bila SVETSKI rekorder
u neprekidnoj voznji ...
Godine 1977 je presla STVARNIH 720 Km za 1219 sati..
To ce reci da je na probnoj pisti vozila neprekidno oko mesec i po.:ples2:

Ovaj rekord je i zvanicno priznat.

Ovo je vrlo zanimljiv podatak. Našao sam da je vukla 6 vagona i da joj je na kraju pregorio motor nakon ogromnih 720 km.

Da je taj Z čudo jedno, potvrđuje i podatak da tvrtka Freudenreich Feinwerktechnik uz svoj Z program proizvodi i program u mjerilu Zm s 4.5 mm prugom?!?!

A ovo je njihova OBB 1043 loksa u Z mjerilu za "prihvatljivih" 511,70 EUR.
Kako su došli do tih 70 centi?
Kažu da su lokomotive ručni rad?!??!!
upload_2017-7-4_23-51-43.png
 

nik

Veteran foruma
Davor je zaboravio reći da ta loksa vozi po onom ovalu u dućanu gdje je svakodnevno klinci (uključujući mene) ganjaju.
Ono što me fascinira je da je ta loksica vozila preko godinu i pol dana prije nego je počela pokazivati znakove umora, a jedan servis koji se svodi na čišćenje i mala je opet ko nova.

A što se tiće mjerila... ma preslatka je.
To je zato jer je DC i bez treće šine... :D
 

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
To je zato jer je DC i bez treće šine... :D
Ma to je zato što je to Marklin... dobar pedigre, mejd in dojčland i te spike.

Uostalom, ganjam je s PWM na nekih 75%, tako da se polako približava DCCu (koji je električki identičan onome što Marklin na svojoj digitalnoj trećoj šini daje). Sve te granice se polako gube, ali činjenica je da je sva DCC digitalija na izmjeničnoj struji.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh