SHUCA , stariteti-noviteti "N"

SHUCA

Poznati forumaš
Nekim modelima je sudjeno da budu u mojoj kolekciji...

Mada sam pre nekoliko godina ustupio modele BR 18.4, ARNOLD i BR 80 ROCO,
zivot je smislio svoju igru ,te evo ih ponovo u mojoj vitrini...

Pre nedelju dana me je posetio NCLight, i kao odgovor na dobijene odlivke i slicno,
ostavio za kompenzaciju, NOVU BR 18 sa nedostajucim polugama na jednoj strani...
Takvu je kupio na Bayu pre nekoliko godina, znajuci da ih ja imam u rezervi..:dada:
Evo je kompletirane.... HVALA NCL...
IMG_2999.JPG
IMG_2993.JPG
Svakom "N" fanu, preporucujem
ovakve lok. ako imaju zelje za cestom i dugom voznjom.... Metalna konstrukcija koju mozete pokvariti samo bacanjem sa 2 sprata:hahahaha:
Cela mehanika je jednostavna,nepoderiva, a motor masivan...Pravi nemacki tenk.:palci_gore:
U tenderu ima mesta za ugradnju DCC i zvuka.:palci_gore:mada je model iz 1972-te.
IMG_3003.JPG

Servisni plan...http://www.nsesoftware.nl/vdweerdt_nl/manuals/arnold/arnold_2540_a.html
Drugi model, koji ponovo u mojoj zbirci je ROCO BR 80 , takodje metalika:yes
Dosla je u razmeni sa kolegom GP-18 koji je uspeo da me ubedi da mu ustupim
"Minitrix" BR 42-a on meni razne stvarcice:aplauz: .... Evo velike male lepotice...
IMG_3006.JPG
Taj model (i jos dosta) od ROCO-a , se ne proizvodi od preuzimanja "N" programa te firme
od "Fleischmann-a", i pocinje da biva sve skuplja na Bayu..
.
Uz jos neke sitnice, stigao mi je od GP-18, i ovaj FLM lepotan..
IMG_3010.JPG
 
Last edited by a moderator:

SHUCA

Poznati forumaš
Dani tuge...

Prijatelj mi poslao ovo svestan da se malo toga na reparaciji da uciniti.
Verovatno ce okoncati kao rasadnik delova. Postoji mala mogucnost nabavke cele haube,
ili neka improvizacija. Sasija je OK ... Mozda neko ima celu haubu a ostecenu sasiju ????
Napisa mi da je predhodni vlasnik ispitivao u krivini njene letacke sposobnosti :plac:
IMG_3109.jpg IMG_3108.jpg

No ja se i ponovih..:palac_gore: Stiglo jos tri primerka...
Stari prepotopski ARNOLD vagoncici sa kraja 60-ih... Sada ih imam ukupno- pola metra .:hihihi:
IMG_3113.jpg
A sa ovim stvarno nemam pojma STA cu, niti KAKO sa time ...:ljubav
IMG_3098.jpg
Moracu i ovaj primerak "N" JZ 361 da ocistim ofarbam i kompletiram-Bice mi tesko..;)

I na kraju.... Po ko zna koji put ovakva metalna mrcina kod mene ...Neunistiv model :palac_gore:
Dobro, priznajem da je pokvarljiv pod sekirom..:naklon: IMG_3110.jpg
 

SHUCA

Poznati forumaš
Dugo ocekivani staritet, ponovo u mojoj zbirci, makar jedan komad..
LIMA SNCF Dev 1.klase....
IMG_3178.jpg
Imadoh davno celu kompoziciju dvobojnih i jednobojnih nabavljenih odmah po pojavljivanju u prodaji oko 1982-3 ..:hmmm: Sa prijateljem Josipom iz Izole sam poharao cuvenu radnju "Orvisi"
u Trstu..:dada: Kasnije sam ih ustupio misleci da cu lako nabaviti drugi set, ali se prevarih...
Raspade se YU, Trst postade predalek, a LIMA bankrotira... Ovi primerci postadose rariteti i skupi na Bayu.... Po 50 e komad:(, ako se pojavi:hmmm:...

Imadoh srece nedavno..
Sada mogu polako sastaviti "Simplon ex" 220-221 Bg-Paris...Makar inostrani deo..:palci_gore:

IMG_3173.jpg
IMG_3177.jpg

PS..
Od nedavno, ovaj model vagona mnogo kvalitetnije proizvodi druga firma po 60e .
Modelu LIMA izrade je odmah pala cena na 20 -tak eura.... Zivela konkurencija..:aplauz:
 
Last edited:

SHUCA

Poznati forumaš
Kad vec pomenuh novog proizvodjaca DEV vagona..
REE  Dev  sncf.jpg
Proizvod firme REE (Milano -Italy), koji se za sada prodaju samo u paru za 120
Mnogo preciznije i vernije uradjeno....
A ovakve LIMA, sam davno imao..
P 5b sncf.JPG
 

SHUCA

Poznati forumaš
Slucajni ulov sa berze....
Prodavan je komplet S.O.expressa Rivarossi, kojeg je otkupio jedan kolega..
Ovaj je ostao jer nije bio u "original" kutiji...
Kupih ga pred zatvaranje , tek toliko da se "ne baci":hihihi:,bese povoljno....
Stigoh kuci i krenuh da ga ubacim uz ostatak kompozicije SOEx, mada taj NIKADA nije
prolazio u redovnom saobracaju, kad uocim kinematiku kvacila..:hmmm: To RR nikada nije radio.
Pogledam malo bolje zig proizvodjaca na stomaku, kad ono ARNOLD...:yes Art.3843.
Izvorno, ovo jeste Rivarossi model , ali doradjen nakon preuzimanja vlasnistva i alata..
Za nijansu preciznije, robustnije i voznije od Rivarossi originala...:aplauz:
IMG_3199.jpg
IMG_3200.jpg
 

zeleznicki sin

Novi član
Kao sto se zna , o ukusima se ne raspravlja, pa tako ja ne smatram Malardicu za najlepsu, cak i ona dole 17-ica onako svedena i prosto savrsena , meni je puno lepsa , praktocno KLASIKA. Sto ono kazu , lepota je u oku posmatraca
 

SHUCA

Poznati forumaš
Kako je lepo kada te jutrom poseti postar...
IMG_3258.jpg
Trebala je doci kod mene na servis motora, ili ugradnju drugog...Original je bezobrazno skup na E-Bayu...
Kako ni ugradnja zamenskog isti trazi puno novaca, vlasnik (ex) , odlucio je da je ipak posalje meni....:palac_gore:
KAO DAR i zamena za isti model kojeg imam od 70-ih... :aplauz: Iz njega sam uzeo motor...
Evo ih.....Starica..
IMG_3264.jpg
I mladica , Novogodisnji dar od Mestra iz Sibenika ...IMG_3262.jpg
HVALA, HVALA:pozdrav::respect:Pamtim dobro delo, i ocekuj revans.....
Uskoro i video po Vasoj zelji...
 

SHUCA

Poznati forumaš
Ipak se okrece.....

Oko 40 godina je proslo a danas se ponovo pojavio u mojim rukama NOV (ali stvarno !!) ne vozeni
Rivarossi model lok. FS 341 ..:palci_gore:
Doneo mi ga je stari drugar (on ih ima tri) kao kompenzaciju u razmeni modela.. :gladan
Prosto nisam verovao ocima-sve na svom mestu, nista ogrebano,sve penjalice tu,
i jos u original ambalazi sa sve prodajnom nalepnicom iz prodavnice 1979-80.. godine...
Hm.... U tadasnjim novcima to bese oko 50 D.M.... Pamtim da sam svoju prvu FS 341 pred vojsku 1976,
platio tu oko 90 dinara ... Uh kako se ta navozala, menjala vlasnike, pa se nakon decenija dosta vizuelno ostecena i vratila kod mene. Posle sam nabavio jos nekoliko , ali su uvek imale poneko maleno ostecenje.
Ili je falilo pufera, penjalica, stakala, bilo riseva...itd. Zelja mi je bila nabaviti ponovo NOVU ..!!

Ova je u fabrickom stanju, sto bi novi momci rekli MINT!
Evo da podelim svoje uzivanje sa vama , uz zahvalnost drugu, koji je pristao na ovakvu transakciju.:ples2:

IMG_3282.jpgIMG_3290.jpgIMG_3289.jpg
A evo i gomilice u vitriNi....
IMG_3288.jpg
Na zalost, "FIAT nuevo" ce uskoro ostati sam, vreme je da stariji par promeni vlasnika...
 

zeleznicki sin

Novi član
Ipak se okrece.....

Oko 40 godina je proslo a danas se ponovo pojavio u mojim rukama NOV (ali stvarno !!) ne vozeni
Rivarossi model lok. FS 341 ..:palci_gore:
Doneo mi ga je stari drugar (on ih ima tri) kao kompenzaciju u razmeni modela.. :gladan
Prosto nisam verovao ocima-sve na svom mestu, nista ogrebano,sve penjalice tu,
i jos u original ambalazi sa sve prodajnom nalepnicom iz prodavnice 1979-80.. godine...
Hm.... U tadasnjim novcima to bese oko 50 D.M.... Pamtim da sam svoju prvu FS 341 pred vojsku 1976,
platio tu oko 90 dinara ... Uh kako se ta navozala, menjala vlasnike, pa se nakon decenija dosta vizuelno ostecena i vratila kod mene. Posle sam nabavio jos nekoliko , ali su uvek imale poneko maleno ostecenje.
Ili je falilo pufera, penjalica, stakala, bilo riseva...itd. Zelja mi je bila nabaviti ponovo NOVU ..!!

Ova je u fabrickom stanju, sto bi novi momci rekli MINT!
Evo da podelim svoje uzivanje sa vama , uz zahvalnost drugu, koji je pristao na ovakvu transakciju.:ples2:

View attachment 95215View attachment 95216View attachment 95217
A evo i gomilice u vitriNi....
View attachment 95218
Na zalost, "FIAT nuevo" ce uskoro ostati sam, vreme je da stariji par promeni vlasnika...
E sad ide ispravka na stanju , sad onaj sto je imao "tri" ima samo dve a " neko drugi" ima tri.Sve u svemu "njih dvojca" vrte 5 komada u krug-hahaha.Elem , odlicne makro slike, iskoristicu ih za sopstveni popis da ne skljocam nanovo. A koja bi tek bila fora da ovih nasih 5 ima svaka drugi broj (i ako cu dalje da mastam jos i po 5-6 FS putnickih vagona , lele.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Navala G-8. od starog PIKO-a.
Osim boje, vidljiva je i razlika u obliku dimnjaka..
IMG_3455.jpg
Verzija SNCF
IMG_3456.jpgVerzija CSD, dosta retka zver...
IMG_3459.jpg
Verzija SNCB, isto trazena na Bayu...
IMG_3462.jpg
Od sve tri, jedino je CSD 100% nova i nevozena OVP...
BR 55 od PIKA je dobar model, robustan, ali ima jednu konstrukcionu gresku , koja dovodi do SKAKANJA
lokomotive u voznij sa prve dve osovinei...To se otkloni za 10 min.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Kad već spominješ konstrukcioni problem onda nam objasni i kako si ga riješio :fotic::citaj:
Uh, sad si me zatekao-ne rasklapaju mi se ponovo, pa cu probati ovako-

Zamislite sasiju sa CESALJ otvorima za ose (CRVENO) a ispod dodje dekla koja je ravna.(ZELENA LINIJA)..
Problem je sto otvor ima oblik pravougaonika po vertikali a ne kvadrata...
Duzina pravouglog otvora za osovinu je prevelika sto daje vertikalnu setnju osovine. (ZUTO)
Epilog je da ose poskakuju kako ih poluge pogone..
Jednostavno sam smanjio taj vertikalni hod, dodavanjem komacica tanke plastike na
poklopac sasije i time eliminisao visak prostora.
ZELENO ZADEBLJANJE poklopca na poslednjoj osi.
Nakon toga osovine vise nisu imale prostora za prevelike ekskurzije.
Bilo je dovoljno oko 0,5 mm dodati, taman da pasent udje u ureze na metalnoj sasiji.
Ose vise nisu skakale i lokomotiva je mirno vozila.. Samo ne treba preterivati jer onda nalepka koci osovinu.
Mora imati malo zazora .

IMG_3456.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh