GOŠA Y: A, AB i B vagoni

nik

Veteran foruma
Na ovoj (lošoj) slici donja crta izgleda kao da je iste boje sa crtom na HŽ kušetu.
IC221-Venezia-1999-08-01-Nova-Gorica-Francesco-Masala.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Možda još koja slika abšlesanog vagona iz Ptuja, iz 2005 godine, tačnije 18.6.2005, vagon SŽ ABl 51 79 39-80 020-0, foto Darko Pahič Szabo. Meni donja crta liči na tirkiznu i slažem se s nikom, da je slična boji na HŽ kušetu.

SZ ABl 51 79 39-80 020-0, 20050618 Ptuj (Darko Pahic Szabo)_21.jpgSZ ABl 51 79 39-80 020-0, 20050618 Ptuj (Darko Pahic Szabo)_22.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Te slike ti ništa ne vrijede; na većini krov izgleda kao da je bijele boje a nije nego je svjetlosivi kao i čelo vagona. Bez uzorka boje ta usporedba ne ide. Isto je i sa ovim slikama modela koje su jako svijetle.

Ako se želi se može iz slika dovoljno toga vidjeti, a ako ne onda ne. Npr. ne treba tražiti upotrebu elektronskog mikroskopa da bi se iz međusobnih odnosa boja na pravim vagonima vidjelo da međusobni odnosi boja na modelu nisu u redu, i da bi jedna traka trebala biti puno tamnija od druge a nije. Za mene dakle model nije prihvatljiv i ja ga zbog toga neću nabaviti, no vjerujem da će biti dovoljno onih kojima greške neće smetati pa će ga nabaviti. A ja imam vlastite oči da sam vidim i vlastiti mozak da sam mislim i da pohvalim ono što smatram dobrim i pograjam ono što smatram lošim. Taj model nažalost ne mogu pohvaliti.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo još jedne, vagon SŽ Bl 51 79 20-80 064-9, slikan 15. juna 2002 u stanici Budapest Déli. Na žalost nemam napisanog autora.
SZ Bl 51 79 20-80 064-9, 2002-06-15, Budapest Déli_02.jpg
 

nik

Veteran foruma
Ako se želi se može iz slika dovoljno toga vidjeti, a ako ne onda ne. Npr. ne treba tražiti upotrebu elektronskog mikroskopa da bi se iz međusobnih odnosa boja na pravim vagonima vidjelo da međusobni odnosi boja na modelu nisu u redu, i da bi jedna traka trebala biti puno tamnija od druge a nije. Za mene dakle model nije prihvatljiv i ja ga zbog toga neću nabaviti, no vjerujem da će biti dovoljno onih kojima greške neće smetati pa će ga nabaviti. A ja imam vlastite oči da sam vidim i vlastiti mozak da sam mislim i da pohvalim ono što smatram dobrim i pograjam ono što smatram lošim. Taj model nažalost ne mogu pohvaliti.

Za mene je najjasnija situacija na ovoj slici; unutar jedne slike moguće je međusobno uspoređivati boje jer su sve na jednak način 'iskrivljene' ali njihov odnos se i dalje vidi.
SZ_Bl_MH1.jpg

Tu se jasno vidi da je donja crta znatno zelenija od plave boje HŽ kušeta. Ne može se odrediti sa ove slike točna nijansa ni svjetlina gornje i donje crte na SŽ vagonu ali je jasno da od svih boja na vagonima sa slike jedino donja crta na SŽ-u ide u zeleno.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Za mene je najjasnija situacija na ovoj slici; unutar jedne slike moguće je međusobno uspoređivati boje jer su sve na jednak način 'iskrivljene' ali njihov odnos se i dalje vidi.
SZ_Bl_MH1.jpg

Tu se jasno vidi da je donja crta znatno zelenija od plave boje HŽ kušeta. Ne može se odrediti sa ove slike točna nijansa ni svjetlina gornje i donje crte na SŽ vagonu ali je jasno da od svih boja na vagonima sa slike jedino donja crta na SŽ-u ide u zeleno.

Umjetno svjetlo, vjerojatno fluorescentno, svijetli najviše u zelenom dijelu spektra, zbog toga me taj rezultat i ne čudi.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Meni na obje ove fotografije donja crta ide u zeleno i to prilično.

Ja na mom ekranu, a isto na fotografijama, u osnovi ne vidim nikakve intenzivno zelene boje, već vidim, kao što sam već napisao, »možda veoma blago tirkizna, ali svakako s prevladavajućom plavom bojom". No naravno postoje neke nijanse kod boja, vidi se i na krovu vagona gornje fotografije da su boje već "istrošene", i tako se može i zamisliti i utjecaj "flugrost"-a oker boje na boju vagona.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ne bih bio pametan ali na svim slikama ja vidim donju crtu tirkiznu. Slažem se s Nikom da na onoj slici Simplona u Novi Gorici nema neke jake razlike od boje crte na HŽ vagonu od SŽ Bl-a. I za HŽ znamo da je boja crte RAL 5018. Isto ako se usporedi boje crta od vagona od Sky-a, boja mi je identična.
U isto vrijeme mogu reći da na slikama od TV iz početka 90-tih izgleda donja traka sa više plave nego zelene ali pošto je slikana sa klasičnim fotoaparatom i onda skenirana, došlo je najmanje 2 puta do promjene boje. Boje na toj slici izgledaju tamnije i vuće na plavu (film sigurno nije bio Agfa, zar ne?) a onda još skener napravi svoje.

Sve u svemu, svako ima pravo da se odlući jel če kupiti vagone ili ne ali prema slikama koje su ovdje boje na ACME vagonima su dosta realne.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Jedno zanimljivo pitanje. Kaj ako su postojali 3 tipa SŽ vagona sa gornjom plavom trakom kako su postojali i 3 tipa vagona sa gornjom zelenom trakom? Naime hod zelenih traka znamo, da su bili vagona sa dva trakova iste zelene boje i iste širine, onda tip sa tanjom donjom trakom i još varianta sa drugčijom nijansom donje zelene trake. Za vagone znam da su neki imali donju traku ljubičaste boje pa pošto imamo slika sa donjom trakom očigledno tirkizne boje, možda je bila donja i sa nijansom svetlije plave boje....
 

nik

Veteran foruma
Jedno zanimljivo pitanje. Kaj ako su postojali 3 tipa SŽ vagona sa gornjom plavom trakom kako su postojali i 3 tipa vagona sa gornjom zelenom trakom? Naime hod zelenih traka znamo, da su bili vagona sa dva trakova iste zelene boje i iste širine, onda tip sa tanjom donjom trakom i još varianta sa drugčijom nijansom donje zelene trake. Za vagone znam da su neki imali donju traku ljubičaste boje pa pošto imamo slika sa donjom trakom očigledno tirkizne boje, možda je bila donja i sa nijansom svetlije plave boje....
Ne. Nije bilo vagona sa dvije zelene trake iste nijanse i širine.
Također nije bilo tri a niti dvije varijante bojenja sa dvije plave trake.
Kakva sad ljubičasta boja?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh