HŽ Beet (ex-SJ) vagoni

kreso_he

Član foruma
Dobar dan svima!
Zanimaju me podaci o ex-SJ HŽ Beet vagonima koji su, najvjerojatnije kao humanitarna pomoć došli u Hrvatsku '90tih. Koliko ih je bilo, i kako su renumerirani iz SJ sustava u sustav HŽ-a. Također, kada su stigli u Hrvatsku i kada su kasirani? Naposlijetku, zanimalo bi me i gdje su vozili.
Postavljam ova pitanja za kolegu modelara u Švedskoj koji se priprema pisati neki tekst o tim vagonima.

Hvala Vam lijepa i pozdrav; Kresho!
 

Stanley

Poznati forumaš
Iz Švedske je 1991. ili 1992. godine navodno stiglo ukupno 75 putničkih vagona u tri varijante (podatak je neprovjeren). Prema časopisu Željezničar 1994. godine u voznom parku HŽ bila su ukupno 24 vagona Beet, a oznake vagona su bile od 50 78 20 05 001-5 do 50 78 20 05 024-7. Vozili su u putničkim vlakovima na linijama od Zagreba do Novske, Vinkovaca, Koprivnice, Siska, Karlovca, Ogulina i Moravica otprilike do 2005. ili 2006. godine. Svi vagoni su kasirani.
Slijedi nekoliko podataka o vagonima Beet ex. SJ (neka se nađe).
Proizvodnja: Švedska 1942.-1946.
Masa: 36 tona
Vozna brzina: 120 km/h
Duljina preko odbojnika: 23,5 m
Duljina kolskog sanduka: 22,26 m
Širina kolskog sanduka: 3,134 m
Tip okretnog postolja: Minden
Tip kočnice: KNORR, KE-GPR
Elektro grijanje: klasično + toplozračno
Izvor električne energije: statički pretvarač
Blokada vrata: da
 

kreso_he

Član foruma
Iz Švedske je 1991. ili 1992. godine navodno stiglo ukupno 75 putničkih vagona u tri varijante (podatak je neprovjeren). Prema časopisu Željezničar 1994. godine u voznom parku HŽ bila su ukupno 24 vagona Beet, a oznake vagona su bile od 50 78 20 05 001-5 do 50 78 20 05 024-7. Vozili su u putničkim vlakovima na linijama od Zagreba do Novske, Vinkovaca, Koprivnice, Siska, Karlovca, Ogulina i Moravica otprilike do 2005. ili 2006. godine. Svi vagoni su kasirani.

Širina kolskog sanduka: 3,134 m

Hvala puno! ;) Dakle, široki su bili kao i ASEA lokomotive!
Razumijem da su uz vagone za koje sam pitao, stigla i spavača kola, ali koja bi bil treća varijanta?

Hvala! Kresho!
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Ako se dobro sječam bile su dvije varijante tih starijih vagona sa dijelom za prodaju kokice, kikiriki i bez tog djela. novija varijanta nikad nije ušla u promet, mislim da je problem bio u vratima i stepenicama, nešto sa gabaritima na peronima. grijanje i provjetravanje je bilo na pogon akumulatorske baterije, a punile su se preko statičkog pretvarača, vozili su samo na elektrificiranim prugama jer je ulazni napon bio samo 1500V 50Hz. I jedan kuriozitet, kad si sa njima uspio stat beztrzajno to je za strojovođu bilo ravno dobitku na loto.
 

nik

Veteran foruma
Ako se dobro sječam bile su dvije varijante tih starijih vagona sa dijelom za prodaju kokice, kikiriki i bez tog djela. novija varijanta nikad nije ušla u promet, mislim da je problem bio u vratima i stepenicama, nešto sa gabaritima na peronima. grijanje i provjetravanje je bilo na pogon akumulatorske baterije, a punile su se preko statičkog pretvarača, vozili su samo na elektrificiranim prugama jer je ulazni napon bio samo 1500V 50Hz. I jedan kuriozitet, kad si sa njima uspio stat beztrzajno to je za strojovođu bilo ravno dobitku na loto.
hžexsj.JPG
Moja slika.
 

KAPO

Poznati forumaš
Dva ili tri smeđa švedska vagona još postoje. Stoje u Moravicama a vidio sam ih početkom godine. U raspadnutom su stanju. Kada prođe cirkus sa kovidom, napraviti ću mini izlet da ih malo poslikam.
 

nik

Veteran foruma
U sve vagone iz tog doba je bio ugrađen azbest. I dobili smo ih zato jer je to šveđanima bio najjeftiniji (besplatni) način da se riješe azbesta. Nama tada nije trebalo vagona jer je pad prometa bio ogroman i ratne štete na voznom parku praktički zanemarive a kasirali su se vagoni stari 20-ak godina da bi ih zamijenili duplo starijima.
 

Martin

Poznati forumaš
Ja isto mislim da nekoliko stoji u Moravicama.....
Slazem se s Nikom da je ta akvizicija bila cudna.....jedini efekt je, koliko se sjecam, bilo postupno istiskivanje Baat vagona.
Medutim, cinjenica je da su ti vagoni bili prilicno udobni za putnika, udobniji neusporedivo od Baat, a prilicno i od starh zlajfera......
Ali cudno je, jos cudnije, zasto su koristeni oni iz Svicarske, plavo bijeli, to su najgori vagoni koje sam koristio.....
 

nik

Veteran foruma
Ja isto mislim da nekoliko stoji u Moravicama.....
Slazem se s Nikom da je ta akvizicija bila cudna.....jedini efekt je, koliko se sjecam, bilo postupno istiskivanje Baat vagona.
Medutim, cinjenica je da su ti vagoni bili prilicno udobni za putnika, udobniji neusporedivo od Baat, a prilicno i od starh zlajfera......
Ali cudno je, jos cudnije, zasto su koristeni oni iz Svicarske, plavo bijeli, to su najgori vagoni koje sam koristio.....
Švicarci su zamijenili Goša-poljake još pred rat za vrijeme HŽP-a. Švedi su zamijenili bespotrebno kasirane Goša-Y vagone tokom rata. Baat vagone je uklonio pad prometa tokom i nakon rata.
ŽTP Zagreb je oko 1990. imao nekih 1500 putničkih vagona, cca pola 2-osovinaca i pola 4-osovinaca.
Švicarci su kad su nabavljeni bili stari 75-80 godina i modernizirani na pola tog razdoblja a zamijenili su vagone stare 25-30 godina. Poanta je da su i Švicarci i Švedi bili više nego duplo stariji od vagona koje su mijenjali.
 
Last edited:

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Sa švedskim vagonima je bio i problem kod kasacije jerbo su bili puni asbesta. HŽ u svim svojim preteča oblicima je dao dobro ujahane stare konje za smrtnuto meso sibirskih mamuta.
Mislim da e sjećam za te šveđane, neke od njih, da su bili poslani za ratne izbjeglice. Doduše slalo se svašta, i lijekovi s davno prošlim rokom trajanja....možda su i ti vagoni imali rok osim ako ih se ne promatra kao srano gvožđe.
 

Martin

Poznati forumaš
Ali, ako zanemarimo azbest (o kojem se pisalo i u vrijeme kad vagoni jos nisu ni stigli), svedski su bili klasa za svicarske..... Izmedju ostalog, znam da su odlicno grijali......
 

kreso_he

Član foruma
Švicarci su zamijenili Goša-poljake još pred rat za vrijeme HŽP-a...
ŽTP Zagreb je oko 1990. imao nekih 1500 putničkih vagona, cca pola 2-osovinaca i pola 4-osovinaca.
Švicarci su kad su nabavljeni bili stari 75-80 godina i modernizirani na pola tog razdoblja a zamijenili su vagone stare 25-30 godina.

Niz pitanja otvara ovaj post!
Kad se ŽTP preimenovao u HŽP?
150 vagona? To mi se čini užasno puno; a čini mi se i jako puno da je od tog broja cca 750 bilo dvoosovaca.
Koji Švicarski vagoni su donirani? Ja sam mislio da su ti vagoni bili Einheitswagen I! :/

Hvala Vam puno na eventualnim odgovorima! ;)

Kresho!
 

nik

Veteran foruma
Niz pitanja otvara ovaj post!
Kad se ŽTP preimenovao u HŽP?
150 vagona? To mi se čini užasno puno; a čini mi se i jako puno da je od tog broja cca 750 bilo dvoosovaca.
Koji Švicarski vagoni su donirani? Ja sam mislio da su ti vagoni bili Einheitswagen I! :/

Hvala Vam puno na eventualnim odgovorima! ;)

Kresho!

ŽTP Zagreb se preimenovao u HŽP nakon izbora 1990. kao i PTT Zagreb u HPT itd.
Samo 4-osovinaca 1. razreda je bilo preko 100 komada u ŽTP Zg...
Švicarski vagoni su tip koji je nastao metalizacijom drvenih vagona a bili su prilagođeni za pretvaranje u sanitetske vagone u slučaju potrebe.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh