Bero - vojna kolekcija

Bero01

Veteran foruma
Oklopni vagon za artiljerijsku podršku PL-42, pogled sa boka,
T-34 kupole korektne su za taj model, provjerio sam nacrte.
20200510_191824.jpg
Kraj vagona potrebno je pokitati i zapuniti spojeve prije bojanja, a ova rupa predviđena je za EU model kvačila,
koji čak i nije toliko loš, a dolazi u spojenoj, i rastavljenoj verziji. Poslikam za idući post.
20200510_184634.jpg
Pod vagona, vidi se natpis REModels, nema nikakve pripreme za kopčanje ili KKK, što me navodi na to da je tu
najbolje rješenje instalirati Kadee kutije za kopče, i postaviti američke kuplunge, jer su korišteni i u stvarnosti :) !!!
20200510_184811.jpg
Postolja vagona su sastavljana od 3 dijela, i od neke najblaže rečeno čudne plastike, kao i osovine:
20200510_184907.jpg
Meni ta postolja djeluju jako premoderno za 40e godine? Nekako sam skloniji nabavci Kadee archbar, Bettendorf
ili nekih sličnih primjerenih postolja, jer ako ništa drugo, barem će voziti bolje nego sa bilo kojim drugim rješenjem?
a_ignore_q_80_w_1000_c_limit_1.jpg
Zanimljiv link: http://wio.ru/rr/ww2mal.htm
:strelica
Naravno da je to sve ''velikoserijska plastika'' kada su to modeli koji su se proizvodili u bivšem CCCP-u,
tamo negdje krajem 80-ih ili 90-ih godina prošlog stoljeća, ali, ajde ih ti sada pronađi... što se mene tiče,
mogli su i Roco, i Herpa, a i Liliput uzeti ove kalupe, doraditi ih, i napraviti poštene vozne modele...
baš kao što nisu. Šupci...
:palac_dolje:
 

nik

Veteran foruma
Da, sad sa boljim slikama se vidi da je riječ o nešto starijim alatima. Al u svakom slučaju mi je draža plastika od rezina. A postolja jesu bila takva kao na modelu.
bronepoezd-muromec.jpg
 

Bero01

Veteran foruma
Ajmo završiti sa ruskim oklopnim vlakom ''Kuzma Minin'':
otvoreni artiljerijski PZO vagon, kojem do sada nisam uspio pronaći oznaku?
PZO_1.jpg
Meni osobno je ovo najzanimljiviji model, jer ga do sada još nisam imao ni u kojem obliku :D !
PZO_2.jpg
Samo tijelo vagona je, kao što je @nik već primjetio, velikoserijski plastični model, koji iako je stariji alat, uopće
nije tako loš, i ima sve preduvjete da se iz njega napravi normalni vozni model :palci_gore:.
PZO_3.jpg
Spomenuo sam i model kvačila, koji je začudno dobro odrađen:
PZO_4.jpg
Ono što je po običaju problematično, je sve ostalo: predebeli rukohvati, postolja, nedostatak KKK, a nadasve
ove karikature od 37 mm protu-avionskih topova :mamurluk: :
PZO_5.jpg
Lanser za kaćušu M-8 još i može proći, ali ovi protuavionci su smeće, pravi ruski polu-proizvod. Imaju neke elemente
sličnosti sa pravim M-39, ali ne znam šta bi postavio umjesto njih, a da to sliči na nešto, a kamoli na original?
Moram prekopati po military stranicama, možda pronađem nešto primjereno.
:neznam:
Za kraj, jedna jako dobra stranica o ruskim oklopnim vlakovima:
http://soviethammer.blogspot.com/p/russian-armoured-trains.html
 

Bero01

Veteran foruma
E tako, riješio sam tekuće problematike, novi modeli se nabavljaju, život ide dalje.
Globalni opskrbni lanac unatoč poteškoćama funkcionira, pa mi je tako pristigao ovaj
Lima Wehrmacht Set L149925-3
L149925-3 (1).jpg
Set se sastoji od dva vagona, dva Wikingova vozila, i dva generatora, kao teret u vagonu:
L149925-3 (4).jpg
DR BIn 020 Hochbordwagen
L149925-3 (5).jpg
DR Koln 13676 Rungenwagen + generatori
L149925-3 (6).jpg
Wiking LKW + PKW
L149925-3 (7).jpg
Ne piše tip, pa molim nekog tko je upućeniji da bude toliko slobodan i napiše koja su to vozila; jer ovako na brzinu,
nisam još prekopao po netu šta je to točno.
Elem, ovaj set se spominjao ranije na ovom topicu, i uzeo sam ga iz čiste radoznalosti. Obzirom da je to Lima,
bio sam prilično nepovjerljiv i skeptičan, međutim, kada sam uzeo modele u ruke, ispalo je da to i nije toliko loše
koliko sam mislio da će biti. Dapače, modeli imaju prolaznu ocjenu, a dobio sam ponudu i za preostala dva seta,
tako da ću vrlo vjerojatno uzeti i njih, u nekoj bliskoj budućnosti, čitaj, čim sjedne plaća.
;)
 

Bero01

Veteran foruma
Uz ove vagone, lijepo će se uklopiti i ranije spomenuta WR-360 u zelenom Wehrmacht bojanju:
Brawa_V_36C_WH_1.jpg
Brawa 41600 WR-360 DRG/Wehrmacht
Brawa_V_36C_WH_2.jpg
https://de.wikipedia.org/wiki/Wehrmachtslokomotive_WR_360_C_14
Brawa_V_36C_WH_3.jpg
Sam model je izuzetno kvalitetno i detaljno napravljen, sa foto-jetkanim hladnjakom, feder puferima i pregršt drugih
filigranski odrađenih metalnih detalja, koliko je to naravno moguće na jednoj ovakvoj relativno modernoj lokomotivi.
Brawa_V_36C_WH_4.jpg
Naravno, uz jedan takav high-end model, ide i pripadajući price-tag, tako da ovo nipošto nije bilo jeftino zadovoljstvo.
Brawa_V_36C_WH_5.jpg
Općenito su modeli ove lokomotive skupi - nekada je u ponudi bila i Lima, koju sam imao u kolekciji, međutim, zbog
promjene centra težišta i preslagivanja kolekcije sam je prodao, i evo, tek puuunnnooo godina kasnije, nabavio sam
ovo novo izdanje. Na žalost, spletom okolnosti i raznih drugih faktora, promakla mi je siva Fleischmannova verzija, no,
ukoliko negdje naletim na nju, po relativno prihvatljivoj cijeni, vjerojatno ću i nju nabaviti. Doduše, nikad se ne zna,
pa možda i Roco izbaci neku nabrijanu divlju verziju u sivom ratnom bojanju...
;)
 

Bero01

Veteran foruma
Za razliku od modernih railfanova, fotografije koje ja koristim za referencu, obično su crno-bijele...
pa eto onda fotka prave WR-360C:
Locomotora HASM.jpg
bokocrt:
wr.jpg
Jedna od namjena ove lokomotive bila je i vuča topova K5, a donja fotografija je vrlo vjerojatno snimljena na
paljbenom položaju, što se može zaključiti iz lagano zakrivljenih paralelnih kolosijeka, kojima se određivao
bočni kut paljbe, te sastavom vlaka od samog topa, flah vagona za držanje razmaka, i lokomotive:
unnamed.jpg
Kakva bi to bila tema za neku dioramu, ili bar jedan dio makete...
:ljubav
PS - možda i bude jednog dana.
:)
 

Stanley

Poznati forumaš
Ne piše tip, pa molim nekog tko je upućeniji da bude toliko slobodan i napiše koja su to vozila; jer ovako na brzinu,
nisam još prekopao po netu šta je to točno.

Mercedes-Benz 770:

1ZTdSAf.jpg


JCshsay.jpg


U Wehrmachtu je korišten kao štabni automobil za visoke oficire, a koristio ga je i onaj propali soboslikar s velikim apetitom i slabim živcima.
Neka ne zbunjuju eventualne sitne razlike u odnosu na model - Mercedes-Benz 770 je rađen godinama u više varijanti.
 

Bero01

Veteran foruma
Zahvaljujem na informaciji šjor @Stanley - međutim, nikako nisam fan lika i ne-djela dotičnog propalog soboslikara,
daleko više cijenim njegove većinom pruske generale, od kojih su neki bili zaista vrhunski znalci svojeg zanimanja.
Uglavnom zanima me upotreba željeznica u vojne svrhe tijekom najvećeg ratnog sukoba svih vremena :citaj:;
a u sklopu vojne kolekcije kao vagon za držanje tehničke distance nabavio sam i ovaj mali Fleischmann 5254:
DR_5920X_Erfurt_1.jpg
DR_5920X Erfurt
DR_5920X_Erfurt_2.jpg
Model je standardno dobar Fleischmann, a detalj koji posebno volim su ovi žbičasti kotači, karakteristični za vozila
iz starijih željezničkih epoha. Namjerno sam (o)stavio bugelkupplung jer modeli na koji će se kopčati nemaju KKK,
no, to je već tema idućeg posta.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Nešto me ove godine krenulo sa talijancima, pa je tako uletio i ovaj mali, ali preslatki maskirni
Breurer Rangiertraktor EDW tarnlackierung Ep IIc :ljubav
Breurer_WH_Rangiertractor_ (1).jpg
Rivarossi HR 2784 - model je pre-fora, i dolazi u ovom nadasve zanimljivom i originalnom packungu!
Breurer_WH_Rangiertractor_ (3).jpg
Detalji su odlični za takav mali model, koji čak i dosta dobro vozi, iako sam ga isprobao samo po ravnoj testnoj štreki.
Tek treba vidjeti kako ide preko skretnica. Vidljivo je i da je to novija produkcija, te da RR drži korak sa ostalim
proizvođačima modela na tržištu.
Breurer_WH_Rangiertractor_ (5).jpg
Model je DCC ready, i dolazi opremljen LED rasvjetom, uz dodatne sitne detalje u posebnoj vrećici.
Breurer_WH_Rangiertractor_ (8).jpg
Naravno, ukoliko Vas maskirna shema podsjeća na nešto kao deja vu, u pravu ste. Ne znam koliko je to točno ili moguće,
da jedan tako mali traktorin pomiče tako veliki komad opreme, ali shema je uparena sa Rivarossijevim K5:
Breurer_WH_Rangiertractor_ (7).jpg

Iako za sada ne mogu potvrditi da su koristili taj tip traktora za pomicanje artiljerijskih oruđa, priča ima smisla.
Jedino se nadam da u RR nisu napravili model u toj shemi bojanja na bazi špekulacija, ili samog marketinga.
Elem, model je dobar, model je zgodan, i to mi je najmanja lokomotiva koju imam, a da vozi po normalnoj širini
kolosijeka !!!
:palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Idući model je ovaj mali ROCO 44809 Gepäckwagen:
DR_9359_Munchen.jpg
DR_9359 München
DR_9359_Munchen_2.jpg
Zgodan, iako ne pretjerano upotrebljiv detalj su bočna vrata koja se mogu otvoriti, i naravno,
žbičasti kotači primjereni ranijim epohama :)
DR_9359_&_BR_57.jpg
Model je klasično dobar Roco, i naći će svoje mjesto u nekoj od kompozicija kao pratnja vojnim transportima.
:daj_pivu:
 

Bero01

Veteran foruma
Kao što rekoh, krenulo me nešto sa Liminim military setovima, pa je tako idući koji sam nabavio ovaj L149955:
L149955 (1).jpg

Set se sastoji od 4 vagona sa pripadajućim detaljima, plus jedan Wikingov polu-gusjeničar Maultier u sivom WH bojanju.
L149955 (3).jpg
DR 90310 Dresden - ovo je dobar model, i treba mu popikati detalje. Imam ih već nekoliko iz kasnijih epoha :dada:.
L149955 (4).jpg
DR 934 560 (?) - za ovu cisternu, nisam baš siguran da je iz Epohe II, tank mi djeluje premoderno :hmmm:, pa ako netko
zna nešto više, neka kaže. Inače je upravo to najveći problem tih Liminih military setova, jer su unutra uz prave modele,
znali potrpati i gluposti koje tu ne pripadaju... :neznam:. Znači mixed bag of goodies. However, Roco SSys flachwageni su
sasvim OK, i njih nikad nema dovoljno:
L149955 (5).jpg
DR 40431 + DR 40357 Koln :in_love: (čak i piše sa donje strane vagona da su Roco)
L149955 (6).jpg
I za kraj, Wikingov Maultier, koji će se dobro uklopiti u WH logistiku, bilo kao teret na vagonu, bilo kao dio neke scene
na maketi (jednog dana). Sve u svemu, usprkos određenim nedostacima, i brljanju tako tipičnom za talijansku produkciju
iz tog perioda, ovaj, a i ostali Limini setovi predstavljaju dobru vrijednost za novac, i dobro dođu za popunu kolekcije
ako ništa drugo, brojčanom količinom modela. Fulane modele se lako makne i izbaci, a ono što vrijedi se ostavi.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Nastavno na prethodni post, nabavio sam i Limin Set L149796-1. Ovaj set je, kao i prethodni nabavljen rabljen,
ali u jako dobrom, skoro pa novom stanju, bez tragova vožnje. Općenito sam imao sreće sa tim setovima, pa su
svi bili u originalnom pakungu, i bez tragova vožnje.
L149796-1_set1 (1).jpg
Kao i prethodni, i ovaj se sastoji od 4 vagona i ovaj puta dva Wikingova vozila. Više o tim setovima, možete pronaći
na ovom linku, gdje je jako dobro objašnjeno što je sve i kada Lima proizvodila, samo prebacite prijevod na Hrvatski:
http://www.rivarossi-memory.it/LIMA/Mezzi_militari/Militari_Set/Mezzi_militari_Set.htm
L149796-1_Set1 (2).jpg
DR 27261 Nurnberg - ovo je ok iako malo sirov model, potrebno je obojati rubove spuštenih prozora u crno :dada:
L149796-1_set1 (3).jpg
Hm, hm, hm - bez broja i oznake, pitam se pitam; a i malo mi je ovo premoderno za Ep II ???
Rekao bi brlj brlj brlj ... :glup
L149796-1_set1 (6).jpg
DR 51027 + 463559 Erfurt - rekao bi da ovi prolaze...
L149796-1_set1 (8).jpg
i 2 Wikingova vozila - Merc sa sandukom i štabni auto.
Kao što rekoh, mixed bag of goodies...
:palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Kao što rekoh, krenulo me nešto sa Liminim military setovima, pa je tako idući koji sam nabavio ovaj L149955:
View attachment 115633

Set se sastoji od 4 vagona sa pripadajućim detaljima, plus jedan Wikingov polu-gusjeničar Maultier u sivom WH bojanju.
View attachment 115634
DR 90310 Dresden - ovo je dobar model, i treba mu popikati detalje. Imam ih već nekoliko iz kasnijih epoha :dada:.
View attachment 115635
DR 934 560 (?) - za ovu cisternu, nisam baš siguran da je iz Epohe II, tank mi djeluje premoderno :hmmm:, pa ako netko
zna nešto više, neka kaže. Inače je upravo to najveći problem tih Liminih military setova, jer su unutra uz prave modele,
znali potrpati i gluposti koje tu ne pripadaju... :neznam:. Znači mixed bag of goodies. However, Roco SSys flachwageni su
sasvim OK, i njih nikad nema dovoljno:
View attachment 115636
DR 40431 + DR 40357 Koln :in_love: (čak i piše sa donje strane vagona da su Roco)
View attachment 115637
I za kraj, Wikingov Maultier, koji će se dobro uklopiti u WH logistiku, bilo kao teret na vagonu, bilo kao dio neke scene
na maketi (jednog dana). Sve u svemu, usprkos određenim nedostacima, i brljanju tako tipičnom za talijansku produkciju
iz tog perioda, ovaj, a i ostali Limini setovi predstavljaju dobru vrijednost za novac, i dobro dođu za popunu kolekcije
ako ništa drugo, brojčanom količinom modela. Fulane modele se lako makne i izbaci, a ono što vrijedi se ostavi.
:)
Cisterna je neki talijanski poslijeratni tip a Maultier nije Wiking nego nekakav no-name proizvod iz Ukraine.
 

nik

Veteran foruma
Nastavno na prethodni post, nabavio sam i Limin Set L149796-1. Ovaj set je, kao i prethodni nabavljen rabljen,
ali u jako dobrom, skoro pa novom stanju, bez tragova vožnje. Općenito sam imao sreće sa tim setovima, pa su
svi bili u originalnom pakungu, i bez tragova vožnje.
View attachment 115638
Kao i prethodni, i ovaj se sastoji od 4 vagona i ovaj puta dva Wikingova vozila. Više o tim setovima, možete pronaći
na ovom linku, gdje je jako dobro objašnjeno što je sve i kada Lima proizvodila, samo prebacite prijevod na Hrvatski:
http://www.rivarossi-memory.it/LIMA/Mezzi_militari/Militari_Set/Mezzi_militari_Set.htm
View attachment 115639
DR 27261 Nurnberg - ovo je ok iako malo sirov model, potrebno je obojati rubove spuštenih prozora u crno :dada:
View attachment 115640
Hm, hm, hm - bez broja i oznake, pitam se pitam; a i malo mi je ovo premoderno za Ep II ???
Rekao bi brlj brlj brlj ... :glup
View attachment 115641
DR 51027 + 463559 Erfurt - rekao bi da ovi prolaze...
View attachment 115642
i 2 Wikingova vozila - Merc sa sandukom i štabni auto.
Kao što rekoh, mixed bag of goodies...
:palac_gore:
Zatvoreni teretni vagon je standardni europski tip iz 50-ih.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Da to je slavni Gs, koji jedan trune u dobrom još stanju u Moravicama. Možda da Lima ubaci kad je i Gs tip, i leteći tanjur u te vojne setove, jer nacisti su i tome maštali.
 

Bero01

Veteran foruma
Zahvaljujem na odgovoru @nik , @zglajzan - oš' kupit Gs, imam ih dva, ali bez letećih tanjura za sada...
(za to su obično zadužena žena & bUnica, koje su u ovom našem hobiju obično gore od nazija)
:hahahaha:
Nego, kako mi svi modeli ne bi bili u SMB, sivoj ili kaMUFlažnim bojama, kao bivši zli markentigaš volim ubaciti pokoji
model sa velikim logom brenda, tzv. billboard. Jedna od poznatijih firmi, na čijim su se strojevima vrlo vjerojatno šivale
i WH/naci uniforme, bila je Singer. Osim toga, Singer je i sinonim za pozdanost, pa kada nešto jako lijepo radi, kažemo
da radi kao singerica. Elem, razvalio sam se od smijeha kada je jedna frendica na fejsu objavila ovu staru reklamu:
singerica.jpg
Ovo je, naime, također i vrlo slikovito objašnjenje fraze ''štepa se k'o singerica''.... :sex:.
Uglavnom, nakon toga jednostavno sam MORAO kupiti neki model sa logom ovog brenda,
i tako mi je pod ruku podletio ovaj Roco 47256:
DR_42535_Cassel.jpg
DR 42535 Cassel
- volim te stare obične teretne vagone, pogotovo kada su u nekoj drugoj verziji bojanja osim standardne
smeđe. U ovom slučaju, zelena će se dobro uklopiti sa ostatkom militarije, a evo i pripadajućeg promo plakata:
Singer_nachmachinen.jpg
:cool_2:
 

nik

Veteran foruma
Zahvaljujem na odgovoru @nik , @zglajzan - oš' kupit Gs, imam ih dva, ali bez letećih tanjura za sada...
(za to su obično zadužena žena & bUnica, koje su u ovom našem hobiju obično gore od nazija)
:hahahaha:
Nego, kako mi svi modeli ne bi bili u SMB, sivoj ili kaMUFlažnim bojama, kao bivši zli markentigaš volim ubaciti pokoji
model sa velikim logom brenda, tzv. billboard. Jedna od poznatijih firmi, na čijim su se strojevima vrlo vjerojatno šivale
i WH/naci uniforme, bila je Singer. Osim toga, Singer je i sinonim za pozdanost, pa kada nešto jako lijepo radi, kažemo
da radi kao singerica. Elem, razvalio sam se od smijeha kada je jedna frendica na fejsu objavila ovu staru reklamu:
View attachment 115643
Ovo je, naime, također i vrlo slikovito objašnjenje fraze ''štepa se k'o singerica''.... :sex:.
Uglavnom, nakon toga jednostavno sam MORAO kupiti neki model sa logom ovog brenda,
i tako mi je pod ruku podletio ovaj Roco 47256:
View attachment 115650
DR 42535 Cassel
- volim te stare obične teretne vagone, pogotovo kada su u nekoj drugoj verziji bojanja osim standardne
smeđe. U ovom slučaju, zelena će se dobro uklopiti sa ostatkom militarije, a evo i pripadajućeg promo plakata:
View attachment 115651
:cool_2:
:fp:
Joj! Kud baš njega? Taj Roco je previsok za jedan ili dva reda dasaka (ne sjećam se više točno). Uglavnom to je u potpunosti promašen model...
:mamurluk:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh