Triglav Modeli - exYU modeli u 1:87

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Screenshot_20210222_232717.jpg
ovo smo taman neki dan diskutirali.
zanimljiva su sva 3 modela.

koji RAL ili čiju boju koristiti za JNA boju?
Ako netko zna.
 

nik

Veteran foruma
View attachment 118252
ovo smo taman neki dan diskutirali.
zanimljiva su sva 3 modela.

koji RAL ili čiju boju koristiti za JNA boju?
Ako netko zna.
Ovo gore na slici je koje mjerilo?
Izgleda kao neki kućni uradak od kartona...
Gotovo ništa nije točno; proporcije guma/felga, dubina felge, dimenzije maskirnih svjetala, dimenzije farova sa okvirom, oblik maske, proporcije odbojnika, pozicija žmigavca, guma oko prednjih prozora itd.
11034916_1787807088111149_1742491599071626682_n.jpg

https://www.facebook.com/TAM-110-150-1787798794778645/
Za razliku od tog 'uratka' ove 3D-print felge za TAM 110/150/BOV u H0 @djzlaja izgledaju odlično.
1614219790951.png
https://forum.malezeljeznice.net/in...-prerade-cestovnjaka.1726/page-21#post-180628
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ovo gore na slici je koje mjerilo?
Izgleda kao neki kućni uradak od kartona...
Gotovo ništa nije točno; proporcije guma/felga, dubina felge, dimenzije maskirnih svjetala, dimenzije farova sa okvirom, oblik maske, proporcije odbojnika, pozicija žmigavca, guma oko prednjih prozora itd.
11034916_1787807088111149_1742491599071626682_n.jpg

https://www.facebook.com/TAM-110-150-1787798794778645/
Za razliku od tog 'uratka' ove 3D-print felge za TAM 110/150/BOV u H0 @djzlaja izgledaju odlično.
View attachment 118253
https://forum.malezeljeznice.net/in...-prerade-cestovnjaka.1726/page-21#post-180628
unnamed-1.jpg
Al si se ulijenio... nekada ti ne bi promaklo od kuda je ta slika... ccccc
1. mišem skrolaj nekoliko postova unazad.
2. idi na 7.
3. lijevi klik mišem na neki od linkova
4. pogledaj sadržaj
5.kamion je od obogaćenog urana a gume od izotopa torija...
6. vrati se na 1.
7. vrati se na 3.

mogao si napisati da ne znaš koji je RAL jer je to bilo pitanje a ne da komentiraš kamion cccccc
 

nik

Veteran foruma
View attachment 118254
Al si se ulijenio... nekada ti ne bi promaklo od kuda je ta slika... ccccc
1. mišem skrolaj nekoliko postova unazad.
2. idi na 7.
3. lijevi klik mišem na neki od linkova
4. pogledaj sadržaj
5.kamion je od obogaćenog urana a gume od izotopa torija...
6. vrati se na 1.
7. vrati se na 3.

mogao si napisati da ne znaš koji je RAL jer je to bilo pitanje a ne da komentiraš kamion cccccc
Nisam pitao otkud je slika nego koje je mjerilo. To na spomenutom linku u 'galeriji' ne piše.
Uz model u 1:35 su tamo slike iz nešto drugačijeg alata/mastera ali i dalje sa puno grešaka...
https://www.triglav-model.si/izdelek/jugoslovanski-vojaski-tovornjak-tam-110-merilo-1-35/
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
koji RAL ili čiju boju koristiti za JNA boju?
Ako netko zna.
to je pitanje svih pitanja.. vjecna ce tema i diskusija to biti i ostati..
Kao ruska 4BO.. Mimarina tirkizno plava.. i td..
Ja sam.negdje s nekog foruma skino neki "recept".. nisam jos mjesao..pq bumo vidjeli..

Neznam (posto ja svoje Triglav modele jos cekam) jel pise nesto u upustvima za sastavljanje??
Netko tko ima modele da pogleda??
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
ja sam pronašao sa je dosta blizu boja po receptu:
Humbrol 78-Cockpit green
+ malo Humbrol 69-Yellow
+ kap bijele

Screenshot_20210228_103003.jpg

Ral 6011
Screenshot_20210228_103103.jpg
 

nik

Veteran foruma
Ovih dana sam istraživao nijanse SMB boje od JNA prema originalnim uzorcima, pomoću RAL karte, i rezultati su slijedeći.

-'Originalna'* SMB boja (iz 50-ih i 60-ih): RAL 7003 i malo crne (ili bez dodatka, za lagano izbljedilu boju).

-'Nova' SMB boja (iz 70-ih i 80-ih): RAL 6013 i nešto intenzivno zelene (ili bez dodatka, za lagano izbljedilu boju).

*) od te boje potiče i naziv SMB - Sivo Maslinasta Boja, u 'novoj' boji nema ni traga sivoj - osim u nazivu.

RAL 6011 je puno previše zelena, na prvi pogled ne ali kod usporedbe uzorka sa RAL kartom da.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Revell ima RAL 6013 u boji SM 362. Tj u varijanti solid silk mat kako oni to zovu.. bojao sam s njom.. imam kuci jos pa barem 3 bocice boje.. al..(meni nikako ta boja nesjeda ko Ex JNA,/moj osobni dojam).. definitivno je treba barem skroz dodatno matirati ili evo to sa zelenom il sta vec.. (ona shranja od spirita..washa il sta vec)

Ova RAL 7003 mi vise obecava..a ni 6011 se necini uopce losa (barem.po slici koju mi ekran daje) ..

Edit: al na kraju sve se svodi na oko promatrača..(plus taj prokleti downscaling ili kako se vec pise.. gdje bi svaka boja trebala biti 10% svijetlija u odnosu na stvarnu orginalnu, za modele smanjenje u nase mnerilo, tj 87 puta
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Revell ima RAL 6013 u boji SM 362. Tj u varijanti solid silk mat kako oni to zovu.. bojao sam s njom.. imam kuci jos pa barem 3 bocice boje.. al..(meni nikako ta boja nesjeda ko Ex JNA,/moj osobni dojam).. definitivno je treba barem skroz dodatno matirati ili evo to sa zelenom il sta vec.. (ona shranja od spirita..washa il sta vec)

Ova RAL 7003 mi vise obecava..a ni 6011 se necini uopce losa (barem.po slici koju mi ekran daje) ..

Edit: al na kraju sve se svodi na oko promatrača..(plus taj prokleti downscaling ili kako se vec pise.. gdje bi svaka boja trebala biti 10% svijetlija u odnosu na stvarnu orginalnu, za modele smanjenje u nase mnerilo, tj 87 puta
SM 362 nije točno RAL 6013, nešto je svjetlija i smeđija. Kako je i RAL 6013 također nešto smeđiji od 'nove' SMB dolazimo do zbrajanja razlika u istom smjeru. Ali razlika ni u tom slučaju nije tako velika a može se korigirati miješanjem SM 362 sa nekom zelenijom bojom. Budem to malo isprobao da vidim što bi dalo optimalan rezultat. Ali niti čista SM 362 nije loš izbor za nekoga tko ne želi miješati boje. Za razliku od toga RAL 6011 je puno previše zelena. Ako dodaš taj downscaling, kojeg ja ne prakticiram i smatram besmislenim, onda su ti RAL 6013 i 7003 taman.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Svi koji su izdani u ostalim mjerilima biti ce i u 1/87.. tako su meni potvrdili..
Ja s nestrpljenjem npr cekam M80 i Tamica ...

Recenzije nisam namjerno pisao (npr kod TAM-ova..ovima koji su mi davno stigli.. ) ima tu i pluseva i minusa nekih.. al samo neka nastave s produkcijom..
Kupaca nas ima na pretek :)
 

TRIGLAVMODEL

Novi član
Pozdrav poštovani susjedi maketari,
javio mi je admin, da je otvorio posebne teme vezane za moje modele (1/87 i 1/160), pa tako možemo direkt komunicirati. Što se tiče vaših postova, da su makete skupe, ne možemo pomoči - u ograničenim serijama iz rezina, sve izađe puno skuplje nego inače, jer i tržište je ograničeno. Pogotovo je skup silikon za kalupe - a svaki kalup izdrži tamo od 20 - 40 ulivanja, pa - menjaj. Pa onda svaki model u skali 1/35 ima od 60 - 90 dijelova, pa isto toliko photoetched dijelova, pa dekali, pa pakovanje... etc i to je ta cijena, da ne radimo i mi besplatno. Ne bi se od toga moglo živeti pa imamo svi svoja primanja - i to nama je više-manje hooby. Sada sve više izbegavamo ulijevanje u kalupe i prelazimo na 3D print i tu je opet velik diapazon rezina od jeftinih do skupih, a da ispadne koliko - toliko kvalitetan print opet si tamo oko 50 - 80 EUR litar (uvoz iz Nemačke). OK toliko o tome. Na želje raznih kupaca počeli smo da sve svoje modele 1/35 da pretvaramo i u druga merila (1/43, 1/72, 1/87 i 1/160). Kao što vidite orijentacija su nam vojna vozila, ali osim bojnih gusijeničara sva ostala vozila su se upotrebljavala više manje i u civilu. Kao što vidite naše makete u 1/87 su po 22.- EUR što je dosta prihvatljiva cijena mislim, iako, kad posle prodajemo "na veliko" nekom trgovcu tu smo sa njegovom malom zaradom "na ivici" (ne na Marici:) :):). I pošto je bilo veliko interesovanje iz Hrvatske odlučili smo, da imamo tamo prodavaoca i to je Cartamagica ([email protected]). Cijene če biti iste kao kod nas ali čete uštedijeti bar na poštarini. Nadam se da če Ivan redovno naručivati makete, u svakom slučaju, ako bude čega manje, opet vam ostajemo mi. E toliko od mene, prilažem vam slike naših dosadašnjih modela u 1/87:
 

Attachments

  • tam110med.jpg
    tam110med.jpg
    215.9 KB · Pregleda: 3
  • TAM_110_87.jpg
    TAM_110_87.jpg
    180.2 KB · Pregleda: 4
  • ŠKATLA_TAM110_GASILEC_1_87.jpg
    ŠKATLA_TAM110_GASILEC_1_87.jpg
    166.7 KB · Pregleda: 4
  • ŠKATLA OT M_60P_1_87.jpg
    ŠKATLA OT M_60P_1_87.jpg
    217.7 KB · Pregleda: 4
  • ŠKATLA ZASTAVA AR-55 (1-87).jpg
    ŠKATLA ZASTAVA AR-55 (1-87).jpg
    187 KB · Pregleda: 3

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh