GOŠA Y kola za spavanje

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Dečki, za one Fleischmann spojke imamo jedno brzo i jednostavno rješenje. Ako okrenete vagon na krov i sa unutrašnje strane odrežete ležište za spojku za pola milimetara, onda se bude spojka mogla pomaknuti više ka ćelu pa ne bi smijelo biti više problema. Nije elegantno ali je najjeftinije.
No oko onog ekstra luftera... Postojao je barem jedan takav vagon na SŽ sa tim ekstra lufterom WL 025.

Inaće - kad već gledate te vagone i kad brojate kovice, jel moguće već ko primjetio da na tim vagonima ima nebroj modifikacija i kako teško je unificirati vagone? Jedan vagon ima jedan lufter više, drugi ima jedan red luftera (ili ih čak nema), treći ima neke ekstra kutije na postoljima, četvrti ima dodatu ekstra kutiju ispod vagona, peti ima akumulatore u dve kutije na strani, šesti ima tri stepenice.... A sve to je jedan vagon za spavanje. Da biste htijeli sve to pohendlati onda bi direktor ACME morao biti Rockefeller :D .

I ako se odluće praviti restoran - ja sam nabrajao 7 različitih tipa i osim možda jednog ili dva se mogu ofarbati samo u jednoj šemi bojanja. E sad izradi ako možeš nešto.

Tu i tamo možete malo pogledati skroz prste jer toliko specifike koliko je bilo na JŽ vjerojatno nije bilo nigdje. A tržište za modele nije baš takvo kakvo je za ÖBB, DB, FS modele.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Još nešto. Onaj ekstra lufter - pogledajte Sky-ovu sliku, desni spavači na desnoj strani lijepo se vidi samo jedan lufter ali izgleda da je u redu sa drugima.
 

Martin

Poznati forumaš
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Dečki, za one Fleischmann spojke imamo jedno brzo i jednostavno rješenje. Ako okrenete vagon na krov i sa unutrašnje strane odrežete ležište za spojku za pola milimetara, onda se bude spojka mogla pomaknuti više ka ćelu pa ne bi smijelo biti više problema. Nije elegantno ali je najjeftinije.
.
Na to sam mislio kad sam napisao da se odreže prihvatnik. Malo upalis proxona, i zacas gotovo. Jedino, to je nepovratan proces, pa to bas ne volim raditi.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Ups izvini, nisam dobro pročitao! Ali bitno je da znamo moguće (jednostavno) rešenje.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Dečki, za one Fleischmann spojke imamo jedno brzo i jednostavno rješenje. Ako okrenete vagon na krov i sa unutrašnje strane odrežete ležište za spojku za pola milimetara, onda se bude spojka mogla pomaknuti više ka ćelu pa ne bi smijelo biti više problema. Nije elegantno ali je najjeftinije.
No oko onog ekstra luftera... Postojao je barem jedan takav vagon na SŽ sa tim ekstra lufterom WL 025.

Inaće - kad već gledate te vagone i kad brojate kovice, jel moguće već ko primjetio da na tim vagonima ima nebroj modifikacija i kako teško je unificirati vagone? Jedan vagon ima jedan lufter više, drugi ima jedan red luftera (ili ih čak nema), treći ima neke ekstra kutije na postoljima, četvrti ima dodatu ekstra kutiju ispod vagona, peti ima akumulatore u dve kutije na strani, šesti ima tri stepenice.... A sve to je jedan vagon za spavanje. Da biste htijeli sve to pohendlati onda bi direktor ACME morao biti Rockefeller :D .

I ako se odluće praviti restoran - ja sam nabrajao 7 različitih tipa i osim možda jednog ili dva se mogu ofarbati samo u jednoj šemi bojanja. E sad izradi ako možeš nešto.

Tu i tamo možete malo pogledati skroz prste jer toliko specifike koliko je bilo na JŽ vjerojatno nije bilo nigdje. A tržište za modele nije baš takvo kakvo je za ÖBB, DB, FS modele.

A, ne, ne... Nisam ja prigovarao što je korišten 1 kalup za više modela nego što je taj 1 kalup u nekoliko stvari pogrešan a to nije trebalo biti. Suvišni odzračnici i 'stisnuti' prozori su greška kod konstruiranja i ništa drugo. Dva suvišna kabla na postolju isto tako odnosno suvišni posao kod montaže. Što se generatora tiče mogli su baš napraviti i kalup za ovaj drugi tip; okomiti, vjerojatno nisu tu išli štediti već im je taj detalj promaknuo.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Još nešto. Onaj ekstra lufter - pogledajte Sky-ovu sliku, desni spavači na desnoj strani lijepo se vidi samo jedan lufter ali izgleda da je u redu sa drugima.

Ajd prebroji luftere na toj slici. Ima ih 23 (u stvari 22 jer jedan na lijevoj strani fali i samo je rupa na krovu). Onda prebroji luftere na ACME modelu. Ima ih 25. Višak je onaj koji nije u nizu sa ostalima kao i jedan iz grupe od 4 odmah do njega.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Goša Y vagoni

Slažem se, 2 sta suviše :)
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Slažem se, 2 sta suviše :)

E, o tome govorim... :)

Jasno mi je da je ACME u osnovi radio 'tip 1983.' (beogradski) a lufteri i 'stisnuti prozori' su greške koje se nisu trebale dogoditi ali sad, što je - tu je.
Za 'tip 1986.' (ljubljanski) su napravljene nove stepenice a kompromis je oblik prozora na čeonim vratima.
Za 'tip 1980.' (zagrebački) trebali su, po mom mišljenju, napraviti novi generator (ali, eto, nisu) a kompromis su dvostruki umjesto jednostrukih luftera.
Za, budući, 'tip 1972.'* ('KSR') trebaju samo staviti postolja sa kočionim papučama i velikim generatorom; sa kardanom (to sve već imaju za vagone iz YUex seta) a kompromis bi bili opet lufteri, detalji učvršćivanja krovnih poklopaca (trake umjesto šarafa) kao i rešetkica bočno između prozora (koje ne bi trebalo biti).

*) Prema mojim podacima Goša WL sa 2 vrata i 11+1 odjeljaka se počeo proizvoditi 1972. godine, WL sa 4 vrata i 10+1 odjeljaka se proizvodio 1967-71. a takav ali sa niskim krovom i uskim prozorima cca 1963/64.
ŽTP Zg je imao godišta '63/64, '67-71, '72. i '80. kao i CAF '73. (svih ukupno cca 50 komada).
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Gorchi kaže:
Inaće - kad već gledate te vagone i kad brojate kovice, jel moguće već ko primjetio da na tim vagonima ima nebroj modifikacija i kako teško je unificirati vagone? Jedan vagon ima jedan lufter više, drugi ima jedan red luftera (ili ih čak nema), treći ima neke ekstra kutije na postoljima, četvrti ima dodatu ekstra kutiju ispod vagona, peti ima akumulatore u dve kutije na strani, šesti ima tri stepenice.... A sve to je jedan vagon za spavanje. Da biste htijeli sve to pohendlati onda bi direktor ACME morao biti Rockefeller :D .

I ako se odluće praviti restoran - ja sam nabrajao 7 različitih tipa i osim možda jednog ili dva se mogu ofarbati samo u jednoj šemi bojanja. E sad izradi ako možeš nešto.

Gorchi, ja bih samo htio naglasiti slijedeće: jedna je stvar kada neki vagon tijekom svoje eksploatacije doživi neku sebi svojstvenu modifikaciju, pa se time razlikuje od drugih, a sasvim druga stvar je kada jedna čitava serija vagona ima tvornički neke svoje specifičnosti ili značajke koje ih razlikuju od druge serije vagona (tip postolja, jedan red luftera ili dva, dvije stepenice ili tri...). To valja razlikovati! Kao što i sam kažeš, za prvu situaciju teško da ćemo ikad dobiti unificirani model, dok na ovu drugu svakako treba obratiti pozornost! ;) Pa zato sad, zahvaljujući tome, mi sada ipak imamo više vrsta postolja koje ACME nudi za naše Goše, kao i različite fremove (sa dvije i tri stepenice) ili sanduke (sa lufterima i bez luftera na krovu), a sve upravo zbog tih različitih serija i godišta vagona! Da će kod izrade modela nekih kompromisa uvijek biti, to je sasvim razumljivo, prihvatljivo i jasno ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Nego, jel' ima kakve šanse da nam ACME ponudi ove naše alternatore kao zaseban artikal?
Nešto u obliku ovakvog 'accessori' paketa , gdje za neke svoje starije modele ACME nudi odvojeno postolja i odvojeno generatore:
 

Attachments

  • 17013-0[2].jpg
    17013-0[2].jpg
    30.9 KB · Pregleda: 71

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

ACME 52852




XII '98. ili I '99.
 

Attachments

  • acwlhz1.jpg
    acwlhz1.jpg
    181 KB · Pregleda: 254
  • acwlhz2.jpg
    acwlhz2.jpg
    978.9 KB · Pregleda: 265
  • acwlhz3.jpg
    acwlhz3.jpg
    952.2 KB · Pregleda: 262
  • acwlhz4.jpg
    acwlhz4.jpg
    185.2 KB · Pregleda: 253

nik

Veteran foruma
Malo je OT ali da završim ovaj niz slika...
 

Attachments

  • ss.jpg
    ss.jpg
    515.2 KB · Pregleda: 207

nik

Veteran foruma
A sad povratak temi!

Beogradski WL sa dvostrukim redom odzračnika.
 

Attachments

  • wlbg.jpg
    wlbg.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 206

Izidor

Član foruma
Odlična fotka krova Nikola. :palci_gore:
Kad bi ovo netko vidio u Acme prije, sigurno ne bi došlo do onog felera na krovu. LOL :crk:
 

nik

Veteran foruma
WL 005 ('brat-blizanac' ACME modela).





Alternatori su kao na 'tipu 1983.' (Bg).
 

Attachments

  • wlhz1.jpg
    wlhz1.jpg
    146.2 KB · Pregleda: 139
  • wlhz2.jpg
    wlhz2.jpg
    933 KB · Pregleda: 150
  • wlhz3.jpg
    wlhz3.jpg
    690 KB · Pregleda: 145
  • wlhz4.jpg
    wlhz4.jpg
    175.4 KB · Pregleda: 138

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
WL 005 ('brat-blizanac' ACME modela).
Alternatori su kao na 'tipu 1983.' (Bg).
Odlično! Sudeći prema tvojim i wiggumovim fotkama, evidentno je, da je takav raspored alternatora imao i WL 006...
Za razliku od HŽ, SŽ Spalnik je taj raspored imao malo drugačiji, tj. jedan alternator bio je smješten na dijametralno suprotnoj strani vagona.

Opet se nameće moje pitanje, postoji li mogućnost da nam ACME ponudi te alternatore kao zasebni 'accessori' artikal?
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
nik kaže:
WL 005 ('brat-blizanac' ACME modela).
Alternatori su kao na 'tipu 1983.' (Bg).
Odlično! Sudeći prema tvojim i wiggumovim fotkama, evidentno je, da je takav raspored alternatora imao i WL 006...
Za razliku od HŽ, SŽ Spalnik je taj raspored imao malo drugačiji, tj. jedan alternator bio je smješten na dijametralno suprotnoj strani vagona.

Opet se nameće moje pitanje, postoji li mogućnost da nam ACME ponudi te alternatore kao zasebni 'accessori' artikal?

A što će ti? Pa imaš dva takva 'viška' na WLllm ŽTP Zg. Za njega fale okrugli okomiti a takve ACME ionako ne radi...
>:)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
A što će ti? Pa imaš dva takva 'viška' na WLllm ŽTP Zg. Za njega fale okrugli okomiti a takve ACME ionako ne radi...
>:)
Lako za mene, a što će oni koji su kupili samo HŽ ili SŽ model? ;)
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
nik kaže:
A što će ti? Pa imaš dva takva 'viška' na WLllm ŽTP Zg. Za njega fale okrugli okomiti a takve ACME ionako ne radi...
>:)
Lako za mene, a što će oni koji su kupili samo HŽ ili SŽ model? ;)

Nek žicaju od onih koji su kupili samo JŽ model. :D

BTW ni na Mimarama kablovi na postoljima baš nisu korektni...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh