441 - varijante za model

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Vezano uz JŽ shemu bojanja:

Damire, kada budeš na terenu za izmjeru, izvrši provjeru dužine donjeg ruba široke bijele linije, te usput i njenu širinu (iako to već imamo):
441-517 JZ.JPG


Naime, postojala je shema sa blagim proširenjem, bez vidljivog donjeg kuta preloma (tu shemu imamo iz Gredelja):
DSC_0006.JPG

..i shema sa vidljivim kutom preloma:
441-517 JZ[1].JPG

Ti bi samo trebao provjeriti kod ove druge sheme (sa vidljivim kutom loma), tu dužinu donjeg ruba širokog dijela linije, te za svaki slučaj i njenu širinu!
Neka ti referenca za njenu poziciju bude desni rub vratiju (kao što je prikazano na prvoj slici).
Dakle, zanimaju nas tri mjere:
- udaljenost tog loma linije od vratiju (A),
- sveukupna dužina te donje široke linije (B),
- čisto za provjeru i njena širina (C)!

Kasnije se ta linija lako postavi simetrično u odnosu na prozore!
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Damir, kad budeš merio, evo još jedne vrlo važne mere:
539_20131024, Zagreb ranzirni, HZ 1141-046_resize.jpg

S ovom slikom imaš objasnjeno sve ;) A ako možeš još napraviti ovakvu sliku, bilo bi super. Ali nemoj biti 10 cm od lokomotive nego mjetar, 2, 3... i upotrebiti zoom do max ;)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Recimo nešto tako... Ono čelno kaj je Nik nacrtao je svakako važno ali ove dimenzije se isto tako ne smije zaboraviti.
Mogu reći da radije nego da pravim skice pokušam fotografirati objekte tako, da mi neko pridrži metar (ako treba) pa ja napravim sliku objekta i metra zajedno. Ako je sa veće duljine i upotrebljen zoom onda se može dimenzije više djelića slike upotrijebiti i izračunati njihovu veličinu (manje izobličenje sa zoomom - nema "barrel" efekta i sl.).
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, u stvari se može to riješiti jednostavnije. Prema tvom slikama izmjeri se razmak izmedju farovima (f), odmak od donjeg ruba šasije (g), promjer fara (a,c,d) te prema tvojoj poslednjoj skici m1 ili m2. Ako damir uspije još napraviti jednu sliku kao je ona moja malo prije, onda je to sve. Sa obe boćne fotografije moguće je izmjeriti kut stožca jednog fara i tako dobijemo mjere i, j, k, e.... Sve odebljane mjere će moći lijepo dobiti, vjerojatno uz pomoć još neke dodatne ruke; ne vidim potrebe da se izmjeri sve ostalo jer za crtanje u 3D programu to je sasvim dovoljno.
 

nik

Veteran foruma
Nik, u stvari se može to riješiti jednostavnije. Prema tvom slikama izmjeri se razmak izmedju farovima (f), odmak od donjeg ruba šasije (g), promjer fara (a,c,d) te prema tvojoj poslednjoj skici m1 ili m2. Ako damir uspije još napraviti jednu sliku kao je ona moja malo prije, onda je to sve. Sa obe boćne fotografije moguće je izmjeriti kut stožca jednog fara i tako dobijemo mjere i, j, k, e.... Sve odebljane mjere će moći lijepo dobiti, vjerojatno uz pomoć još neke dodatne ruke; ne vidim potrebe da se izmjeri sve ostalo jer za crtanje u 3D programu to je sasvim dovoljno.
Teoretski da ali bolje je imati što više mjera radi provjere i smanjivanja mogućnosti greške; aproksimacija je jedno a mjera sa objekta ipak nešto malo drugačije. Osim toga kad se dođe do lokomotive onda ovo sve nabrojeno nije problem izmjeriti; dostupno je stojeći na tlu i to se obavi za niti 10 minuta.
 

nik

Veteran foruma
U stvarnosti je m2 gotovo da sam siguran.
Ajde nadam se da ću barem nešto uspeti
Ja isto mislim da je na rumunjskim svjetlima m2. Na originalnim starim trostrukim svjetlima je m1. Što više od nabrojenog ispiješ i izmjeriti i fotografirati (sa metrom u kadru) na ŽS 441-7xx to bolje.
 

nik

Veteran foruma
Ja sam u Končaru bio izmjerio slijedeće:
b=385mm
g=320mm(?)
(i-l)<10mm
(j-l)=185mm~
(k-l)=75mm~
n=470mm

...još moram skicirati što sam označio sa n.
 

damir661

Veteran foruma
Mislim da su svetla u principu isto pozicionirana i na običnim 441, pa čak i na 444.
E sada videćemo, koju "žrtvu" uhvatim.
 

nik

Veteran foruma
Mislim da su svetla u principu isto pozicionirana i na običnim 441, pa čak i na 444.
E sada videćemo, koju "žrtvu" uhvatim.
Rađe neku koja je originalno izašla iz Končara sa tim svjetlima i da imaju one nosače za filter. Nije tako hitno da treba jako žuriti. U Končaru stoje recimo dvije beogradske 441 sa starim trostrukim svjetlima koja nisu ni približno istih dimenzija; originalna imaju m1 a rekonstruirana m2...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Damire, kada budeš na terenu, popni se na čeono gazište jedne pogodne lokse i molim te, trebat će provjeriti mjere gornjeg svjetla:

DSC_0227.JPG
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, ne da se ne slažem s tvome natpisanim ali ipak uzmi u obzir, da se pravi model 87 puta umanjen pa promašaj od 1 mm u stvarnosti bude reflektirao grešku od 0,0114942528.. mm u H0... A ponekad treba da se napravi greška u modelu da se ustvari pravi utisak i uobičajeno je ta greška baš kod nekih sitnih djelova. Okej, farovi u cijelosti nisu takva greška ali dihtunge jesu.
 

nik

Veteran foruma
Nik, ne da se ne slažem s tvome natpisanim ali ipak uzmi u obzir, da se pravi model 87 puta umanjen pa promašaj od 1 mm u stvarnosti bude reflektirao grešku od 0,0114942528.. mm u H0... A ponekad treba da se napravi greška u modelu da se ustvari pravi utisak i uobičajeno je ta greška baš kod nekih sitnih djelova. Okej, farovi u cijelosti nisu takva greška ali dihtunge jesu.
Ma nisam ni mislio da sve treba biti 100% točno u 1:87 (što je ionako neizvedivo) nego smatram da je zgodnije imati što više što točnijih mjera pa ih onda svjesno 'korigirati' prema potrebama i mogućnostima kod izrade modela nego krenuti već sa ponekom otprilike procijenjenom mjerom (greška+korekcija=svašta).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh