Kolekcija "Skoplje 1963" u H0

Mon

 
Osoblje foruma
Kolekciju koju bi hteo da odvojim od ostale moje kolekcije je kolekcija drumskih vozila koja su kao deo domaće i međunarodne pomoći pristigla u Skoplje i pomagala u saniranju štete nastale kao posledica zemjotresa 26.VII.1963 godine kao i vozila iz tog vremena koja su se mogla sresti na ulicama Skoplja.

Organizacija Crvenog Krsta DDR-a ja uputila veliki konvoj uglavnom sastavljen od IFA kamiona:
0. earthquake-in-skopje-relief-supply-of-the-red-cross-dresden-1963-FGT1AH.jpg

Modele kamiona IFA sa prikolicama iz konvoja izradila je Brekina:
0Brekina IFA H6 - DRK DDR-Hilfe für Skopje 01.jpg
6. IFA Z6 DRK DDR - Skopje 1963 - 1003 - Brekina 71191.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Iz Talina, Estonija, zajedno sa čoko-keksom je pristigao još jedan novitet koji se je "parkirao" kod mene: vojni GAZ 51, nabavljen kod Miniaturmodelle-a sa art. brojem: 033240.

Miniaturmodelle 033240 - GAZ 51 0.jpg
Miniaturmodelle 033240 - GAZ 51.jpg
Miniaturmodelle 033240 - GAZ 51 2.jpg

ovaj model mi je posebno drag jer se njegov prototip nalazi na razglednici iz Skoplja, uslikan ispred razrušenog oficirskog doma ubrzo posle zemjotresa 1963 godine:

GAZ 51 - Skopje1122.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Vozni park Pomoć za Skoplje je dobio još jednog člana: Audi Munga (Roco1329); ovaj auto je (pretpostavljam) bio kao neka vrsta štabnog auta u nekoj grupi koja je krenula za Skoplje:

Audi Munga - Roco 1329.jpg

...i u društvu sa IFA-ma, ispred magacina inače remek-delo nama poznatih braća-graditelja iz Niša! :pozdrav:
Hilfe für Skopje - IFA & Audi.jpg
 

nik

Veteran foruma
Vozni park Pomoć za Skoplje je dobio još jednog člana: Audi Munga (Roco1329); ovaj auto je (pretpostavljam) bio kao neka vrsta štabnog auta u nekoj grupi koja je krenula za Skoplje:

View attachment 56124

...i u društvu sa IFA-ma, ispred magacina inače remek-delo nama poznatih braća-graditelja iz Niša! :pozdrav:
View attachment 56125
Teško da bi se moglo naći smisla u kombiniranju IFA kamiona i DKW terenca 60-ih...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Teško da bi se moglo naći smisla u kombiniranju IFA kamiona i DKW terenca 60-ih...
Zemjotres je bio 1963, Munga je iz 60-tih, IFA kamioni nose oznaku "DDR pomoć Skoplju" i tu je svaka smisao koja je meni potrebna da bi ih spojio u ovaj moj deo kolekcije.... :dada:
.
 

nik

Veteran foruma
Zemjotres je bio 1963, Munga je iz 60-tih, IFA kamioni nose oznaku "DDR pomoć Skoplju" i tu je svaka smisao koja je meni potrebna da bi ih spojio u ovaj moj deo kolekcije.... :dada:
.
A između IFA kamiona i DKW Munge je Berlinski zid i stotine km bodljikave žice...
 

nik

Veteran foruma
„Deutsche Rote Kreuz der DDR“ nije isto što i „Deutsche Rote Kreuz der Bundesrepublik Deutschland“...
m6nT98rnp7kZK3WbNkk6pfA.jpg
mL0eXGqRv0MUCBjiHNy_gYg.jpg

Ujedinili su se tek 1990. (u stvari ovaj iz DDR-a je ukinut).
http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsches_Rotes_Kreuz
 

Davor

Veteran foruma
Zemjotres je bio 1963, Munga je iz 60-tih, IFA kamioni nose oznaku "DDR pomoć Skoplju" i tu je svaka smisao koja je meni potrebna da bi ih spojio u ovaj moj deo kolekcije.... :dada:
.
A tu su i oni:
Dostavljanje humanitarne pomoći nastradalom Skoplju.
ccl253.jpg

Američki konzul u Jugoslaviji Čarls Stjuart Kenedi (drugi s desna) sa poljskom vojnom bolnicom 7. armije na povlačenju posle ukazane pomoći. Ova jedinica postavila je svoju bolnicu u Kumanovu.
fsj2014sep_tttaiwsk_img02_tmb.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
A tu su i oni... Američki konzul u Jugoslaviji Čarls Stjuart Kenedi (drugi s desna) sa poljskom vojnom bolnicom 7. armije ....postavila je svoju bolnicu u Kumanovu....
I ovaj džip sa prikolicom kao i neki EVAC-ov GMC (Roco/Herpa) bit će sastavni deo "Pomoć Skoplju" Davore.... plus još nekoliko vozila mešovitog porekla... Na kraju mislim da će taj deo kolekcije da broji malo više od 20 vozila koji su tada "glavom i bradom" bili na radnom zadatku u i oko Skoplja - onaj Riječki TAM će svakako biti nekako dobiven u H0 i bit će zvezda tog dela kolekcije! :palac_gore:
Ali o tom potom...;)
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Škodini autobusi su u to vreme bili veoma zastupljeni po putevima u Makedoniji. Sigurno su se sa njima u prihvatne centre razvozili i pogođeni zemjotresom.
Škoda 706 RTO Lux - 0 Skopje 1963 fafa.JPG
Izvor: Google

H0 model Škoda 706 LUX pravi ESPEWE, nije mi poznato u kolikoj je seriji izrađen:
Škoda 706 RTO Lux - ESPEWE - 20171017_101437 b.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh