Nadvišenje u zavoju (Kato H0 i N)

nik

Veteran foruma
Zavojne tračnice sa nadvišenjem. Segmenti po 22,5º. Osim običnih 'nagnutih' segmenata ostoje i 'prelazni' za početak i kraj nadvišenja/zavoja. Paralelni radijusi 730 i 790 mm. Betonski pragovi sa 'ugrađenim' nasipom.
CT-main.jpg

2-241.jpg

2-242.jpg

2-251.jpg

2-252.jpg

http://katousa.com/HO/Unitrack/g-concrete.html
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Prema NEM 114 nadsvenje u H0 moze biti max 1mm :)
Za sva mjerila pa tako i H0 racuna se preko jednostavne formule h=G/15
image.jpeg
Kato je sigurno koristio istu normu.

Duljina prijelaznog komada racuna se prema NEM 113.
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Zanimljiv proizvod i vjerojatno će naći svoje kupce, premda mislim da ne vrijedi kupovati takve tračnice (koje vjerojatno nisu cijenom jednake "regularnima") jer svatko može vrlo lako podlaganjem ("kajlanjem") vanjske strane tračnica dobiti superelevaciju. Tek nekoliko slojeva pik trake odgovarajuće širine ispod vanjske šinje. Jednostavno slažete traku po traku jednu na drugu dok se dobije željena elevacija. Čak možete dozirati u milimetar. Hoće li biti u mikrometar točna poput tvorničke? Big deal!!!
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zanimljiv proizvod i vjerojatno će naći svoje kupce, premda mislim da ne vrijedi kupovati takve tračnice (koje vjerojatno nisu cijenom jednake "regularnima") jer svatko može vrlo lako podlaganjem ("kajlanjem") vanjske strane tračnica dobiti superelevaciju. Tek nekoliko slojeva pik trake odgovarajuće širine ispod vanjske šinje. Jednostavno slažete traku po traku jednu na drugu dok se dobije željena elevacija. Čak možete dozirati u milimetar. Hoće li biti u mikrometar točna poput tvorničke? Big deal!!!
Tocno. Iako se radi o 1mm, to je poprecni nagib od 3.5 stupnja. Moze se kod stolara napraviti takva letvica od nekog mekseg drveta pa se od nje mogu izrezivati kajle :) da ne govorimo o 3d printu, cnc itd. Mislim da je prijelazni komad puno kompliciranije izvesti zbog uvijanja po prostornoj krivulji :)
 

1borna

Veteran foruma
Kod parnih lokomotiva sa 4, 5 i 6 osovina lako može doći do iskakanja kod tog prijelaznog dijela (ako su krute i bez
vertikalnog hoda osovina).
 

1borna

Veteran foruma
Malo slikica i preporuka...
resource.ashx
resource.ashx
resource.ashx
resource.ashx

I da se ne zavaravamo, nagnuti zavoji u stvarnosti imaju radijus od Najmanje 800 metara što bi u H0 bilo oko
900 cm! (a mi imamo radijuse koji su i 20x manji)
Svako pretjeravanje sa nagibom u tako malim zavojima dovodi do urušavanja vlakova prema unutra.
Ako se samo projuri neće se ništa dogoditi no ako vlak stane pa se ponovo pokrene tada nema dovoljne
centrifugalne sile da vagoni ostanu na pruzi.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Malo slikica i preporuka...
resource.ashx
resource.ashx
resource.ashx
resource.ashx

I da se ne zavaravamo, nagnuti zavoji u stvarnosti imaju radijus od Najmanje 800 metara što bi u H0 bilo oko
900 cm! (a mi imamo radijuse koji su i 20x manji)
Svako pretjeravanje sa nagibom u tako malim zavojima dovodi do urušavanja vlakova prema unutra.
Ako se samo projuri neće se ništa dogoditi no ako vlak stane pa se ponovo pokrene tada nema dovoljne
centrifugalne sile da vagoni ostanu na pruzi.

Nije sve tako sivo :) Evo malo teorije :) NEM 114 - Nadvišenje najviše 1 mm na 16.5 mm
Za krivulju u točki 2 - NEM 113

1532371480580.png
 

Martin

Poznati forumaš
Definitivno, prežestoko; ovo kao da je netko uzeo podatke o nadvišenju na normalnoj pruzi, pa ih projecirao na modelarske, male radijuse. Pa, na mjestima jedan MAV i onaj (valjda AF-ov) CFR gotovo se prevrću u unutrašnjost....
Ne, ovo nije dobro...……...

I, k tome, baš me zanima što bi bilo da je, npr., tako napravljeno na nekom usponu......vagoni iza lokomotive (na duljoj kompoziciji) bi, vrlo vjerojatno, zbog nagiba i tenzije, stvarno popadali.

I, da, još nešto; mislim da je ovo nemoguće izvesti s bilo kojim kratkim kopčama, osobito Fleiscmannovim; gornji ćoškovi čela vagona bi se stalno sudarali i tu bi bilo svega.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh