D294/295 Jugoslavija Express

nik

Veteran foruma
Možda je Uli u nekom kutu pronašao zagubljenu kutiju sa par setova. To se dogodilo Željku i Draženu sa knjigom o tramvaju 101. Ili je neki od kupaca sa ebaya odustao od kupnje odnosno nije platio. U svakom slučaju ovo je dobra vijest @TV Slovenija jer sada ipak stigne 'uloviti' ovaj set.
:)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Uf, uspjelo!
To mi je bila dobra lekcija, u budućnosti ću morati biti ažurniji u vezi nabave, prvo JŽ a tek onda ostalo. Još jednom hvala na upozorenju @Sky & @nik.
Nema na čemu. Još jedan detalj vezan uz ovaj set: zagrebački kušet je greškom kineza isporučen bez alternatora, pa probaj odmah Uli Reyera priupitati da ti sa setom pošalje i taj alternator.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Još jedan detalj vezan uz ovaj set: zagrebački kušet je greškom kineza isporučen bez alternatora, pa probaj odmah Uli Reyera priupitati da ti sa setom pošalje i taj alternator.

Uli mi je poslao i alternator (zahvaljujem mu), no nije mi jasno kako da ga pričvrstim na ležaj.

Unbenannt-02.jpgUnbenannt-01.jpg

Naime alternator ima rupu na stražnjoj strani pa bi očekivao da će biti na ležaju odgovarajući štift ali ga nema, da li zbog toga treba zalijepiti alternator na ležaj? Ovo neće biti jaka veza jer je mala površina kontakta, Roco ima definitivno bolje spojeve (to je jedna od rijetkih stvari koje su bolje kod Roco-a).
 

nik

Veteran foruma
ACME Goša Y vagoni su u osnovi projektirani sa Wegmann postoljima koja imaju i odgovarajući pin na koji se alternator natakne.

MD52 postolja su ona koja ACME ima od prije, sa DB vagona, i oni aternator onda samo nalijepe na odgovarajuće mjesto pa isti kasnije lako otpadne.

Najbolje je kupiti štapić stirena promjera 0.9mm, izbušiti odgovarajuću rupu na postolju, ulijepiti kraći komad tog štapića, odrezati ga na duljinu cca 1mm i gore onda nalijepiti alternator.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Takav zahvat bi zapravo trebalo napraviti na svim domaćim ACME Y sa MD52 postoljima, pošto su na svim modelima alternatori tvornički samo zaljepljeni na poklopac ležaja (bez pina), tvornička improvizacija. Ovi kineski ljepljeni modeli doslovce uništavaju., pogotovo kad ti već u tvornici dijelove šlampavo polijepe, pol ih na putu do kupca poispada, ili još gore, izgube se!!:harakiri:palac_dolje:
 
  • Like
Reactions: Mon

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Bilo bi lijepo da jednog dana dobijemo i set broj V recimo sa beograskim poštanskim, prtljažnim i AB vagonom (svi Goša Y zeleni)... :ljubav
ACME je sa 4. setom zaključio sa Jugoslavijom. Ako se nešto ne promjeni onda 4 setovi su napravljeni i priča zaključena.
 

nik

Veteran foruma
ACME je sa 4. setom zaključio sa Jugoslavijom. Ako se nešto ne promjeni onda 4 setovi su napravljeni i priča zaključena.
U stvari je ACME zaključio Jugoslaviju sa 3. setom a ovaj 4. je od Uli Reyera (dućan reisezugwagen.eu) koji je samo iskoristio naziv (i sam je, zajedno sa Rolwiem, slagao sastav za set; uvijet je bio da nema '...llm' vagona niti onih sa tamnozelenom gredom a da se rade samo oni kojih još nije bilo).
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
ACME Goša Y vagoni su u osnovi projektirani sa Wegmann postoljima koja imaju i odgovarajući pin na koji se alternator natakne.

MD52 postolja su ona koja ACME ima od prije, sa DB vagona, i oni aternator onda samo nalijepe na odgovarajuće mjesto pa isti kasnije lako otpadne.

Najbolje je kupiti štapić stirena promjera 0.9mm, izbušiti odgovarajuću rupu na postolju, ulijepiti kraći komad tog štapića, odrezati ga na duljinu cca 1mm i gore onda nalijepiti alternator.

Takav zahvat bi zapravo trebalo napraviti na svim domaćim ACME Y sa MD52 postoljima, pošto su na svim modelima alternatori tvornički samo zaljepljeni na poklopac ležaja (bez pina), tvornička improvizacija.

Da. Upravo sam provjerio starije vagone s MD52 postoljima i ustanovio da je alternator već otpao iz jednog iako ga nisam još ni izvadio iz kutije, izgleda da će jedan po jedan svi alternatori otpasti.
 

damir661

Veteran foruma
U stvari je ACME zaključio Jugoslaviju sa 3. setom a ovaj 4. je od Uli Reyera (dućan reisezugwagen.eu) koji je samo iskoristio naziv (i sam je, zajedno sa Rolwiem, slagao sastav za set; uvijet je bio da nema '...llm' vagona niti onih sa tamnozelenom gredom a da se rade samo oni kojih još nije bilo).
Ja bih baš takve vagone voleo. Zagrebački Bllm sa onim svetlijim krovom, Beogradski ABl sa lufterima itd
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
To kad se jednog dana budu radili ABllm, Bllm, Bcllm vagoni izvornog izgleda, onda vjerujem da može i Bllm (Wegmann serija), opet doći na red. Ovo što sad od modela imamo izrealizirano kroz 4 seta za sastav Jugoslavije 89 >, zasad je stvarno ok.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Mislim, da je trenutno veća mogućnost za popunjavanje ove Jugoslavije prtljažnim vagonom da ACME ponudi kao single model jedan njemački vagon tipa DB Dms 905, kao grau-weiß .
 

4w4

Član foruma
Super foto...pri tom .mislim na njegovu dokumentacionu vrijednost...po mom misljenju ovo je 410 i vagon Zto Skopje ..koji trci iz Skopja do Dortmunda..... ili Stuttgarta (tih godina mu je bas skraceno trcanje ...)..294 bez obzira kako se 'izokretao' u Villachu....mislim koje stanice u tom gradu je opsluzio..bi imao ili vagon Zg Lb ili Ztp Zg na celu ( iz Ljubljane ili Vinkovaca...)..u smjeru Stuttgarta...a u slucaju 296 vagon Zg Lb iz Rijeke...tesko da je kolor njihove grede bio ovakav...sjecam se zagrebackih vagona jos iz 1982 .. i u jednom putnickom Sarajevo - Vinkovci...(koji 1984 postaje kompozicija od dvoosovinaca )..ljubljanski ..ista stvar....imaju zelenu gredu...kao i ostatak sanduka...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Prema natpisima na tom prvom vagonu bi mogao biti iz ŽG Lb i nekako mi se čini, da se broj vagona započne sa 0. Dobro je vidljiv natpis RIC izpred JŽ Blm.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh