British Columbia Railway ex Pacific Great Eastern

Bero01

Veteran foruma
Ova poplava kod Jerriya podsjetila me na jednu publikaciju koju sam uzeo kao suvenir u mjestu Dawson Creek,
kao završnoj postaji moje omiljene pruge. Tu naime počinje autoput za Aljasku, famozni Alaska Highway,
koji se počeo graditi tijekom WWII; kao strateška linija komunikacije između glavnog dijela USA i sjevera.
Alaska_HWY_ (1).JPG
Kada dođete tako daleko na sjever, shvatite da je to ogromno nepregledno i ljudima ne-naseljeno prostranstvo, u kojem
čovjek nema glavnu riječ, a nema ni linija komunikacija - ideš avionom, ili brodom. Ceste su rijetke, a pruge još rijeđe.
Alaska_HWY_ (2).JPG
Tada shvatiš zašto je ta pruga, koja se probila do Fort Nelson-a, tako važna - jer je bila jedini pouzdani način putovanja
kroz divljinu. Tek kada je sagrađena željeznica, koja je prvo iz Alberte stigla do Dawson Creek-a, krenula je izgradnja ceste.
Alaska_HWY_ (3).JPG
Uvjeti u kojima je građena, bili su u najblažu ruku spartanski... spavanje u šatorima na minus milion, i teret koji nose mule,
da bi se uopće probila staza, po kojoj će kasnije sagraditi cesta. To je zaista bio pionirski poduhvat vrijedan divljenja :naklon:.
Alaska_HWY_ (4).JPG
Malo olakšanje, i velika pomoć graditeljima bila je famozna uskotračna pruga: https://wpyr.com/history/wpyr-facts/
sagrađena za vrijeme zlatne groznice... i po meni, jedna od najspektakularnijih željezničkih pruga ikad sagrađenih:ljubav.
Alaska_HWY_ (6).JPG
However, obzirom da pričamo o cesti, nju bi vrijedilo proći tijekom jedne od idućih posjeta @challenger
pa makar i ovaj dio kroz Kanadu.
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Idući model je ovaj Busch Dodge:
Busch_Dodge_ (1).JPG
Nabavka je inspirirana uz prethodnu publikaciju,
Busch_Dodge_ (2).JPG
a predviđen je kao teret na nekom od PGE flatcar vagona...
Busch_Dodge_ (3).JPG
Meni je to zgodan kamionet, i zadovoljan sam sa modelom, iako neki ne vole Busch modele.
Busch_Dodge_ (4).JPG
U svakom slučaju, bolji je od sličnog starog Rocovog modela, iako, imam i njih 10ak komada, a biti će upotrebljeni za
istu svrhu, vidi fotku dolje:
Alaska_HWY_ (5).JPG
Divlji sjevero-zapad, 1942. g. :strelica vojni transport sa vozilima Dodge, na WP&Y RR, spreman za polazak u divljinu :).
Brrrr, zima mi je kad samo vidim te fotke...
:snjesko:
 

Bero01

Veteran foruma
Jučer mi je poštar donio jedan mali paketić, u kojem je stigao sada već dosta rijedak model:
Roundhouse USRA long range OIL tender
Roundhause Oil tender_1.JPG
Nema tu neke velike mudrosti, to je sve easy-peasy za složiti, jedino što podvozje treba pošpricati u crno; i eventualno
zamijeniti mesingane kotače (RP25), koji iako se dobro kotrljaju, govore o starosti ovog modela.
Roundhause Oil tender_2.JPG
Roundhouse tenderi savršeno pašu na Mehano parne lokomotive, i ovaj će ići na neku od 2-8-2 Mikadosica koje imam
u floti. Razlog tome je što su parne lokomotive na zapadnoj (pacifičkoj) obali, a posebno na šumskim i industrijskim
željeznicama bile ložene naftom, tako da je ovo daleko primjerenije i točnije rješenje od standardnog Mehano tendera
sa ugljenom.... :dada:! Uzgred budi rečeno, i sve PGE Mikadosice bile su ložene naftom, tako da je ovo pun pogodak,
bar za mene.
:)
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ova poplava kod Jerriya podsjetila me na jednu publikaciju koju sam uzeo kao suvenir u mjestu Dawson Creek,
kao završnoj postaji moje omiljene pruge. Tu naime počinje autoput za Aljasku, famozni Alaska Highway,
koji se počeo graditi tijekom WWII; kao strateška linija komunikacije između glavnog dijela USA i sjevera.
View attachment 108666
Kada dođete tako daleko na sjever, shvatite da je to ogromno nepregledno i ljudima ne-naseljeno prostranstvo, u kojem
čovjek nema glavnu riječ, a nema ni linija komunikacija - ideš avionom, ili brodom. Ceste su rijetke, a pruge još rijeđe.
View attachment 108667
Tada shvatiš zašto je ta pruga, koja se probila do Fort Nelson-a, tako važna - jer je bila jedini pouzdani način putovanja
kroz divljinu. Tek kada je sagrađena željeznica, koja je prvo iz Alberte stigla do Dawson Creek-a, krenula je izgradnja ceste.
View attachment 108668
Uvjeti u kojima je građena, bili su u najblažu ruku spartanski... spavanje u šatorima na minus milion, i teret koji nose mule,
da bi se uopće probila staza, po kojoj će kasnije sagraditi cesta. To je zaista bio pionirski poduhvat vrijedan divljenja :naklon:.
View attachment 108669
Malo olakšanje, i velika pomoć graditeljima bila je famozna uskotračna pruga: https://wpyr.com/history/wpyr-facts/
sagrađena za vrijeme zlatne groznice... i po meni, jedna od najspektakularnijih željezničkih pruga ikad sagrađenih:ljubav.
View attachment 108670
However, obzirom da pričamo o cesti, nju bi vrijedilo proći tijekom jedne od idućih posjeta @challenger
pa makar i ovaj dio kroz Kanadu.
:dada:
Nikakav problem!Ni ja nisam to vidio!A ako nabavim pasos mozda spucamo za Aljasku!?I dalje....
 

Bero01

Veteran foruma
U zadnje vrijeme bavim se jednim strateškim projektom, pa sam stoga zapostavio nabavke malih željeznica.
However, kolega @mario mandić :cool1: skrenuo mi je pozornost na jednu evilBuy aukciju, koju nisam smio propustiti,
već sam je uspješno odradio, pa je time moja BCR flota podebljana za 4 nova modela. Pa ajmo onda redom:
Atlas Alco C 425 BCR 812
BCR_812_1_Atlas.JPG
Ovaj tip lokomotive je moj stari znanac, i to mi je 5 model te vrste (fali mi još jedna, sa brojem 811) :usklicnik
BCR_812_2_Atlas.JPG
Ovo je zadnja od 12 takvih lokomotiva na BCR-u, a u originalu nabavljene su rabljene sa Erie & Lackawanna RR...
BCR_812_front_Atlas.JPG
Razlika u odnosu na stariju inačicu modela je u poboljšanom nivou detalja tipa MU hoses, svjetla, ogradice, grab irons itd
BCR_812_back_Atlas.JPG
također, dodani su i osvjetljeni number boards, koji su prije bili od prozirne plastike bez broja.
BCR_812+812_old.JPG
Sestre BCR 812 + BCR 812 - nova je prva, i lijepo se vide razlike između stare i nove verzije modela.
:in_love:
Hvala Mario!
 

Bero01

Veteran foruma
@mario mandić eh... utekla je... nemereš sve :palac_dolje: ! Naletjet će druga, kad tad.
Zato je tu bilo još par zgodnih teretnjaka poput ovog:
BCR_800431_Atlas.JPG
Atlas BCIT 800431 je novi RN u mojoj kolekciji, a društvo mu prave prethodno nabavljeni: 800 450, 461 i 472!
Ovime imam 4 takva vagona. Moram ih uslikati na hrpi, ali ne da mi se sada zavlačiti u arhivu.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
I za kraj, prvi duplić u mojoj kolekciji, Atlas EV caboose BCR 1876:
BCR_1876_II_Atlas_2.JPG
Ovi caboose-i postali su ekstremno rijetki, i izuzetno ih je teško za nabaviti; na američkom bayu postižu cijene čak do
100 USD (bez poštarine); i brzo odu, tako da se ne bunim previše!
BCR_1876_II_Atlas_1.JPG
Ovaj model ću arhivirati, dok ne odlučim što dalje sa njime. Ne traži jesti, ne traži piti, neka stoji, neka njega.
I za kraj, jedan mali BCR mix:
BCR_mix.JPG
Toliko od novosti kod mene do daljnjeg.
:)
 

nik

Veteran foruma
Idući model je ovaj Busch Dodge:
View attachment 108713
Nabavka je inspirirana uz prethodnu publikaciju,
View attachment 108714
a predviđen je kao teret na nekom od PGE flatcar vagona...
View attachment 108715
Meni je to zgodan kamionet, i zadovoljan sam sa modelom, iako neki ne vole Busch modele.
View attachment 108716
U svakom slučaju, bolji je od sličnog starog Rocovog modela, iako, imam i njih 10ak komada, a biti će upotrebljeni za
istu svrhu, vidi fotku dolje:
View attachment 108717
Divlji sjevero-zapad, 1942. g. :strelica vojni transport sa vozilima Dodge, na WP&Y RR, spreman za polazak u divljinu :).
Brrrr, zima mi je kad samo vidim te fotke...
:snjesko:
Busch je Dodge Power Wagon i to je civilna varijanta vojne WC serije a proizvodnja je krenula '45/56. Nije mi poznato da bi US Army koristila iste. Vojna verzija koja je naslijedila WC seriju je M37, u prozvodnji od '50/51.
 

Bero01

Veteran foruma
Nije mi poznato da bi US Army koristila iste.
@nik To je u redu. Isto tako vjerojatno ti nije poznato niti da je 1.EBA u svom sastavu imala dvije Lada nJive,
jednu crvenu a drugu bijelu, te metalik zelenu Mazdu 626 automatik, ili koji je već broj bila... :ljubav!
Sjećam se da je Mazda došla sa više od 350 000 km na cajgeru, i da je išla k'o metak, sve dok je jedan kolega nije
zapiknuo u traktor na parkingu (tada je već imala preko 500K Km) . Isto tako, u drugoj postrojbi, imao sam
Zastavu 101 u odvratnom SMB bojanju, koja je bila u raspadnom stanju, pa je otišla u prešu, dok sam na teren
išao sa crvenim Yugo 45; koji je bio totalna katastrofa od auta, jer sam ga morao voziti po autoputu, a šleperi su
bili brži od mene :glup. Nije bio baš neki ugodan osjećaj dok si za volanom, a uzgred budi rečeno, SVI ti navedeni
auti imali su HV pločice. Bilo je tu i raznih drugih civilnih vozila tipa kombiji i kamioni... hoće to vojska...
:dada:
Poanta ove digresije je u tome da je taj model sasvim ok kao teret na vagonu, i da poznavajući način kako vojske
funkcioniraju, nije izvan mjesta i tematike za koju je namijenjen.
:cool_2:
 

Bero01

Veteran foruma
Ovaj post je malo OT, nadam se da mi @Mon neće zamjeriti ;) , jer ipak je vezan uz BCR, Dawson Creek,
Alaska highway i boravak na sjeveru. Naime, osim fascinantne prirode i željeznice koja vozi kroz nju, tamo je prisutna
još jedna prirodna pojava koju bi izuzetno volio vidjeti u živo: https://hr.wikipedia.org/wiki/Polarna_svjetlost
Iako sam se tijekom noćenja u Chettwyndu, BC par puta naluknuo van, i izašao iz sobe, nisam je primjetio; a nisam ni
želio time dodatno opterećivati svog domaćina @challenger ! Stoga sam idući dan, kad smo stigli na završnu postaju
BCR-a u Dawson Creku, u tamošnjem muzeju uzeo i ovu publikaciju, kao mali podsjetnik na taj dio svijeta:
Polar_Lights_1.JPG
The Northern Lights by Sasquatch Books:
http://www.sasquatchbooks.com/book/?isbn=9781632170019&the-northern-lights-by-daryl-pederson
Polar_Lights_2.JPG
Publikacija je slikovničkog tipa, sa zaista izvanrednim fotografijama noćnog neba
Polar_Lights_3.JPG
obasjanog Aurorom Borealis:ljubav
Polar_Lights_4.JPG
Uvjeren sam da je fenomenalan doživljaj vidjeti je u živo,
Polar_Lights_6.JPG
i to je jedan od dodatnih razloga zašto želim otići još dalje na sjever, sve do Aljaske i Yukona !!!
:in_love:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ovaj post je malo OT, nadam se da mi @Mon neće zamjeriti ;) , jer ipak je vezan uz BCR, Dawson Creek,
Alaska highway i boravak na sjeveru. Naime, osim fascinantne prirode i željeznice koja vozi kroz nju, tamo je prisutna
još jedna prirodna pojava koju bi izuzetno volio vidjeti u živo: https://hr.wikipedia.org/wiki/Polarna_svjetlost
Iako sam se tijekom noćenja u Chettwyndu, BC par puta naluknuo van, i izašao iz sobe, nisam je primjetio; a nisam ni
želio time dodatno opterećivati svog domaćina @challenger ! Stoga sam idući dan, kad smo stigli na završnu postaju
BCR-a u Dawson Creku, u tamošnjem muzeju uzeo i ovu publikaciju, kao mali podsjetnik na taj dio svijeta:
View attachment 109061
The Northern Lights by Sasquatch Books:
http://www.sasquatchbooks.com/book/?isbn=9781632170019&the-northern-lights-by-daryl-pederson
View attachment 109062
Publikacija je slikovničkog tipa, sa zaista izvanrednim fotografijama noćnog neba
View attachment 109063
obasjanog Aurorom Borealis:ljubav
View attachment 109064
Uvjeren sam da je fenomenalan doživljaj vidjeti je u živo,
View attachment 109065
i to je jedan od dodatnih razloga zašto želim otići još dalje na sjever, sve do Aljaske i Yukona !!!
:in_love:
Malo si pogrjesio vrijeme!Recimo,Whitehorse ima samo 3 sata noci u junu
dok je zimi obratno.Znaci ako hoces vidjet polarna svjetla dodjes u decembru!
I ponesi dobar pokrivac,gore i pingvini crkavaju od hladnoce
 

Bero01

Veteran foruma
Ahahhahahaa, pesi jedni, mene ste našli zafrkavati... :hihihi: !!!
Pingvini žive na JUŽNOJ zemljinoj polutki i na Madagaskaru (ali samo oni nacrtani)
https://bs.wikipedia.org/wiki/Pingvin osim ako nisi ravnoŽemljaš :vrag:.
Znači kak'i pingvini, kak'i bakrači?
:hahahaha:
Elem, želim vidjeti polarnu svjetlost uživo, i za to sam spreman potegnuti na sjever,
kada i koliko god bude potrebno. Ne mora nužno biti Kanada... iako, bilo bi poželjno.
https://nordicpoint.net/2018/02/23/lov-na-polarnu-svjetlost/
:dada:
Nego, skoro zaboravih @challenger - pa preko tebe je išla nabavke BCR monografije prozaičnog imena
''Northern Light'' (hmmmmm :crvenilo: ???) koju sam već ranije predstavio na ovom topicu. Evo šta tamo kažu:
DSC_0010.JPGstranica 222 lijevo
DSC_0011.JPG
pa stranica 223 desno
DSC_0012.JPG
Znači Aurora Borealis vidljiva je već u Fort Nelson-u, kao završnom sjevernom terminalu BCR-a; a Fort Nelson je ipak
dosta južnije od Whitehorse-a, na nešto više od pola puta do Dawson Creeka-a:
https://www.google.hr/maps/place/Fo...bd5e0070!8m2!3d58.8050174!4d-122.697236?hl=hr
... i na trasi je Alaska Highway-a, što znači da bi nam bio na prolaznoj ruti?
:dada:
PS - ajde me opet pitaj zašto mi se sviđa BCR?
:ljubav
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ahahhahahaa, pesi jedni, mene ste našli zafrkavati... :hihihi: !!!
Pingvini žive na JUŽNOJ zemljinoj polutki i na Madagaskaru (ali samo oni nacrtani)
https://bs.wikipedia.org/wiki/Pingvin osim ako nisi ravnoŽemljaš :vrag:.
Znači kak'i pingvini, kak'i bakrači?
:hahahaha:
Elem, želim vidjeti polarnu svjetlost uživo, i za to sam spreman potegnuti na sjever,
kada i koliko god bude potrebno. Ne mora nužno biti Kanada... iako, bilo bi poželjno.
https://nordicpoint.net/2018/02/23/lov-na-polarnu-svjetlost/
:dada:
Nego, skoro zaboravih @challenger - pa preko tebe je išla nabavke BCR monografije prozaičnog imena
''Northern Light'' (hmmmmm :crvenilo: ???) koju sam već ranije predstavio na ovom topicu. Evo šta tamo kažu:
View attachment 109079stranica 222 lijevo
View attachment 109080
pa stranica 223 desno
View attachment 109081
Znači Aurora Borealis vidljiva je već u Fort Nelson-u, kao završnom sjevernom terminalu BCR-a; a Fort Nelson je ipak
dosta južnije od Whitehorse-a, na nešto više od pola puta do Dawson Creeka-a:
https://www.google.hr/maps/place/Fo...bd5e0070!8m2!3d58.8050174!4d-122.697236?hl=hr
... i na trasi je Alaska Highway-a, što znači da bi nam bio na prolaznoj ruti?
:dada:
PS - ajde me opet pitaj zašto mi se sviđa BCR?
:ljubav
:vrag:Eto sta napravih sa pingvinima:hihihi:
Za polarna svjetla?Ponekad se vide i u Vankuveru.Jedini je problem sto se
po danu slabo vide a ljeti su dani dugacki,pogotovu gore na sjeveru.
Mozemo pokusat pa kako bude:neznam:
 

Bero01

Veteran foruma
Mozemo pokusat pa kako bude :neznam:
Zar sam ikad tražio više od toga?
Prethodni put izašlo je više nego dobro, makar pola toga NISMO vidjeli :glup;
a vidjeli smo i doživjeli više nego velika većina.
IMG_7345.JPG
Lytton, BC, Thompson River Canyon, mali Bero fotografira southbound CN unit grain train... ne može puno bolje od toga.
Moramo to ponoviti.
:dada:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
index.php

Lytton, BC, Thompson River Canyon, mali Bero fotografira southbound CN unit grain train... ne može puno bolje od toga.
Moramo to ponoviti.
Nego sta?!?!Vucao si me po tvom BCR a da nismo nit mrava vidjeli da se mrda:hahahaha:
I onda SVJETOLST,ulazimo u Lytton i cujem je na kilometar(ili dva:hmmm:).
To se zove providjenje,ma bolje neg u Medjugorju(@mario mandić :vrag:).
I jos kad nam kolega @mario mandić sazna da je `ercegovka dobila ....:eek:
UH,ima da me mrzi...
 

Bero01

Veteran foruma
Nego sta?!?! Vucao si me po tvom BCR a da nismo nit mrava vidjeli da se mrda:hahahaha:
I onda SVJETLOST, ulazimo u Lytton i cujem je na kilometar (ili dva:hmmm:).
:hahahaha::hahahaha::hahahaha:
E sad me baš cimaš za jezik! Ja tebe vučem po svojem BCR-u, a ti mene po svome KVR-u :crazy: !!!!
IMG_7715.JPG
Bili smo jedina dva mrava na trasi KVR, samo sam čekao da medo izađe odnekud iz busije pa da me potapša po ramenu!
Još si se ti mudro zadržao bliže autu dok sam ja tražio lokaciju za uzeti što bolju fotku ovog mosta :dada:!
IMG_7740.JPG
Jel' se sjećaš ovog? Ghost town https://en.wikipedia.org/wiki/Brookmere
IMG_7726.JPG
Sve vrvi od života na KVR-u ...:zvizdi:
IMG_7731.JPG
Kada je ono zadnji puta VLAK prošao ovuda :crvenilo:? Road to nowhere...
IMG_7728.JPG
Pa ipak, već samo ovaj vodotoranj vrijedio je dolaska :palci_gore:. Nije poanta samo gledati vlakove koji prolaze,
već i vidjeti GDJE su, i ZAŠTO prolazili... a kako se meni dopao BCR, onda želim SHVATITI tu željeznicu, i
pokušati razumjeti zašto su neke stvari napravili tako kako su ih napravili, a to znači proći trasom pruge.
Kužiš stari moj?
:)
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
:hahahaha::hahahaha::hahahaha:
E sad me baš cimaš za jezik! Ja tebe vučem po svojem BCR-u, a ti mene po svome KVR-u :crazy: !!!!
View attachment 109410
Bili smo jedina dva mrava na trasi KVR, samo sam čekao da medo izađe odnekud iz busije pa da me potapša po ramenu!
Još si se ti mudro zadržao bliže autu dok sam ja tražio lokaciju za uzeti što bolju fotku ovog mosta :dada:!
View attachment 109407
Jel' se sjećaš ovog? Ghost town https://en.wikipedia.org/wiki/Brookmere
View attachment 109411
Sve vrvi od života na KVR-u ...:zvizdi:
View attachment 109409
Kada je ono zadnji puta VLAK prošao ovuda :crvenilo:? Road to nowhere...
View attachment 109412
Pa ipak, već samo ovaj vodotoranj vrijedio je dolaska :palci_gore:. Nije poanta samo gledati vlakove koji prolaze,
već i vidjeti GDJE su, i ZAŠTO prolazili... a kako se meni dopao BCR, onda želim SHVATITI tu željeznicu, i
pokušati razumjeti zašto su neke stvari napravili tako kako su ih napravili, a to znači proći trasom pruge.
Kužiš stari moj?
:)[/QUOTE/]
Da se ostavimo toga?Siguran sam da si volio vise KVR nego BCR?:p
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh