Visine H0 tračnica (code 100, 83, 75) vs visina venca na kotačima

Thommo

 
Osoblje foruma
.
Visine tračnica/šina tj H0 tračnički sustavi:

Code 100, 2.5 mm visina - Peco Code 100, Mehano sve vrste, Piko A-gleis, Fleishmann Profi- i Modell-gleis, Lima Nickel-silver, Hornby, itd.

Code 83, 2.1 mm
- Peco USA Code 83, Roco Geo-Line i Roco-Line, Atlas, Tillig Elite, Shinohara/Walthers

Code 75, 1.9 mm
- Peco Code 75

Što se tiče Roco tračnica, moramo razlikovati Roco-Line i Geo-Line. Obje su Code 83, ali Geo imaju plastični nasip, a RocoLine nemaju! Geoline ima i manji izbor skretnica, više su namjenjene početnicima, a dolaze u svim Roco start-setovima.

Roco-Line su ozbiljne i kvalitetne tračnice, ali i skupe. Još jedna stvar koja se zaboravlja - nemaju oprugu na skretnicama, pa bez motorića za skretnice (koji ih drži priljubljene u jednom ili drugom smjeru) ne usmjeravaju vlak baš pouzdano.

Piko A-gleis je po mom mišljenju pravi sustav za početnika, ali i naprednijeg modelara, koji ipak mora i razmišljati o buđetu za svoj hobi.

Još jedan savjet: Najbolje je za početak odabrati jedan sustav i ne miješati tračnice različitih proizvođača, jer uvijek se razlikuju, bar u dijeliću milimetra.
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pokušao sam da na jednostavan (nadam se) slikovit način pojasnim zašto ne možemo voziti starije modele sa točkovima I-ve generacije (kako ih ja nazivam) na šine sa niskim profilom kao što je na pr. code 75.

Na donjoj slici su točkovi I-ve generacije, znači stari sa visokim vencem koji udara na držače šina (crvena crta) tako da modeli poskakuju i prave buku prilikom vožnje na šinama niskog profila kao što je c.75 (slika levo) što nije slučaj ukoliko te iste modele vozimo na šine sa visokim profilom kao što je c.100 (slika desno):

1.DSC02335.JPG

Evo nabrzaka napravljen "generacijski" pregled točkova, čisto da se vidi razlika u vencima u mogućnost vožnje po šinama sa različitim visinama tj code-ovima:
1. DSC02327.JPG
PS: na primerima sam upotrebio: I. generacija - stara Lima, II. generacija - Roco JŽ 361, III generacija - ACME Goša.
.
 

cromax

Član foruma
Nije H0 ali stara Piko-va dizelka M61 Nohab u N-u koju posjedujem sam morao rastaviti i poskidati sve kotače te im lagano pobrusiti vijence jer mi nije vozila po code 80 tračnicama. Kotače sam pobrusio tako što sam ih jedan po jedan učvrstio pomoću vijka na onaj nosač za male rezne pločice Dremel hoby bušilice i lagano po brusnom papiru i nakon toga ispolirao. Sada loksa vozi bez problema, ali je to bio posao od čitavog popodneva do kasno navečer.Piko Nohab M61.jpg
 

Dzigi

Član foruma
Ima da izludim,obilje informacija:naklon:
A sad ako imam Roco Line sa betongom i da je profil visina 2,1mm momci voziti stare modele ili bas moram za stare imati 2,5mm15799398795587853431219595649292.jpg15799399379203689425130731394265.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Ima da izludim,obilje informacija:naklon:
A sad ako imam Roco Line sa betongom i da je profil visina 2,1mm momci voziti stare modele ili bas moram za stare imati 2,5mmView attachment 110372View attachment 110373
Sve piše na forumu :) Predlažem ti da pročitaš teme jer ćeš dobiti odgovore na sva moguća pitanja. Dakle ukratko odgovor na tvoje pitanje glasi: ovisi od modela do modela. Zadrži 2.1mmm. U najgorem slučaju mijenjati ćeš osovine a to nije problem.
 

malimiha

Član foruma
.
Visine tračnica/šina tj H0 tračnički sustavi:

Code 100, 2.5 mm visina - Peco Code 100, Mehano sve vrste, Piko A-gleis, Fleishmann Profi- i Modell-gleis, Lima Nickel-silver, Hornby, itd.

Code 83, 2.1 mm
- Peco USA Code 83, Roco Geo-Line i Roco-Line, Atlas, Tillig Elite, Shinohara/Walthers

Code 75, 1.9 mm
- Peco Code 75

Što se tiče Roco tračnica, moramo razlikovati Roco-Line i Geo-Line. Obje su Code 83, ali Geo imaju plastični nasip, a RocoLine nemaju! Geoline ima i manji izbor skretnica, više su namjenjene početnicima, a dolaze u svim Roco start-setovima.

Roco-Line su ozbiljne i kvalitetne tračnice, ali i skupe. Još jedna stvar koja se zaboravlja - nemaju oprugu na skretnicama, pa bez motorića za skretnice (koji ih drži priljubljene u jednom ili drugom smjeru) ne usmjeravaju vlak baš pouzdano.

Piko A-gleis je po mom mišljenju pravi sustav za početnika, ali i naprednijeg modelara, koji ipak mora i razmišljati o buđetu za svoj hobi.

Još jedan savjet: Najbolje je za početak odabrati jedan sustav i ne miješati tračnice različitih proizvođača, jer uvijek se razlikuju, bar u dijeliću milimetra.
.
Pa mislim da ima code 83 i TRIX (H0).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh