Školski željeznički centar u Njemačkoj EBD

1borna

Veteran foruma
U Darmstatu se nalazi centar za vježbanje raznih profesija na željeznici (EBD)
U Njemačkoj se na 34.000 km.pruga svakodnevno kreće 27.000 putničkih i 5.100 teretnih vlakova! U prosjeku se svaki dan dogodi 1.600
nezgoda a u otežanim zimskim uvjetima i do 3.000! Da bi se takvi događaji smanjili pri Tehničkom univerzitetu u Darmstatu je napravljen
centar za obuku sa velikom HO maketom koja ima 1.000 metara pruge, 360 skretnica te 1.300 pružnih davača signala.
Maketa ima dvokolosječnu prugu sa puno raznih odvojaka kao i zasebnu jednokolosječnu. Ukupno je napravljeno 13 stanica raznih
izvedbi. Dužinski omjeri su skraćeni na 1:250 tako da pruga odgovara dužini od 90 kilometara u stvarnosti.
(upotrebljeni su Maerklin vlakovi!)
scan0001.tif
scan0002.tif
scan0003.tif
scan0004.tif
scan0005.tif
scan0006.tif

Maketa je potpuno digitalizirana i posebnim softwareom se brzine malih vlakova usklađuju sa stvarnim tako da može služiti i za
vježbanje strojovođama kao i za proučavanja u odvijanju prometa.
(preneseno iz Maerklin magazina)
Još malo slika iz te lijepe škole...eh da mi je bilo ići u takovu školu ili tamo raditi!
1__10_.jpg
1__12_.jpg
1__13_.jpg
1__20_.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Jeste, prisjetio sam se kraja 60-ih godina kad sam se malo motao po željezničarskom školskom centru u Branimirovoj!
Nekom vezom su doznali da se bavim Maerklinom, imali su staru školsku maketu sa Maerklin prugom a trafo i vlakići su odavno nestali.
Posudio sam im svoj trafo i nešto vlakića, očistio prugu i uredio oštećenja (iskrivljene i uleknute tračnice). Kad sam im rekao da se to može
kupiti u Njemačkoj ili od mene (preko dućana Posrednik) rekli su da nemaju planirana sredstva za takvo nešto....
Maketa je bila dosta velika, cca 400x150 ili još veća, sa samo jednim krugom koji se na jednom kraju uspinjao i radio osmicu. Na jednoj strani je
bio mali kolodvor sa 2 kolosjeka a na drugoj samo jedan slijepi kolosjek. Sredinom makete je bila rijeka tako da je bilo nekoliko mostova
a ispod osmice i tunelčić.
Zanimljivo je da je pruga bila takozvani modell-gleis (znači iz sredine 50-ih godina)!
Ja sam tada išao u gimnaziju i srednju muzičku školu te nisam imao baš interesa da se upisujem u još jednu srednju školu (nažalost jaako
zaostalu i konzervativnu)
 

Tine

Novi član
Ima i na prostoru bivše Juge nešto slično, na žalost nije više onoliko velika kao nekada. Imao sam priliku provesti čitavu godinu dana tokom školovanja na staroj večjoj maketi koja je bila dosta večja (prepravke i tekuče održavanje). 1982 godine dobili smo posjetu iz Njemačke (železničarska škola, čini mi se da Stutgart). Posjetioci nisu mogli da veruju čime se upravlja maketa. Za upravljanje se je koristilo sve što se je tada koristilo u realnosti na području ŽG Ljubljana, čak i SEL-ova postavionica.
Vozni park je bio sve Marklin, tračnice su bile tipa M ali nečete verovati i Mehanotehnika. Tamo gde se je koristila Mehanotehnika je funkciju središnjeg kontakta preuzeo vozni vod, tako da su tu mogle saobračati jedino elektre.
Kako izgleda sada maketa na bivšoj željezničarskoj školi u Ljubljani si možete pogledati http://www.miniaturna-zeleznica.com/galerije/Aljazeva/index.php
 

mehano

Član foruma
Kod nas na Prometnom faksu na Borongaju imaju maketu za vježbu te koliko znam Željeznička škola je od HŽ-a dobila simulator. Mogli bi organizirati neki posjet i jednima i drugima zbog prezentacije tih maketa i simulatora, ja sam uvije za to čim stignem u Zg!
 

1borna

Veteran foruma
Kameni me pitao znadem li štogod o maketi u Tehničkoj školi Zagreb (bivšoj željezničarskoj o kojoj sam pisao par postova iznad)
Za sada sam našao slijedeće:
MAKETARSTVO
Autor: Vilim Jurković, 3. 6. 2014.


Željezničko maketarstvo u Tehničkoj školi Zagreb, počinje s radom na početku školske godine 2013/2014. Izrada prve makete željeznice zasniva se na individualnom radu i radu u manjoj skupini. Cilj je usavršiti rad na oblikovanju detalja makete kombinirajući gotove elemente sa samostalno oblikovanim materijalom.


Izrada makete željeznice realizirana je kroz slijedeće aktivnosti:

- Izrada nacrta makete

- Postavljanje podloge za prugu i postavljanje pruge

- Elektrifikacija pruge

- Modeliranje reljefa

- Bojanje reljefa

- Izrada detalja (prometnice, putni prijelazi, građevine i slično)

- Bojanje detalja

- Postavljanje i elektrifikacija signalizacije kolodvora

- Testiranje makete (vožnja vlaka)

Broj učenika koji su sudjelovali u izradi makete željeznice se mijenjao. Na početku su bili učenici Ribarić Martina, Toljan Matija, Marenić Nikolina i Brkljačić Ivan. Kasnije su došli učenici Martin Pajur, Martin Pozderović , Dario Brnić, Mario Horvatović i zahvaljujući njihovom trudu i inovativnosti maketa željeznice je dovršena. Profesori koji su vodili ovu izvannastavnu aktivnost su Josip Kunac i Patrik Mardešić.
large_img_32600.jpg
large_img_32603.jpg
large_img_32604.jpg
large_img_32607.jpg

Rezultati nisu baš neki, nema slika dovršene makete (ako je uopće dovršena), bilo je ambicija.....
Sve o školi možete naći na http://www.ss-tehnicka-zg.skole.hr/
 

1borna

Veteran foruma
Ovo nije baš vezano sa školskim centrima no da ne otvaram novu temu evo vijesti:
Maerklin je darovao jednu maketu posebno izrađenu za Njemačko ministarstvo prometa i infrastrukture
modellbahn-maerklin_Ministerium_fuer-Verkehr-und_-Infrastruktur-winfried-hermann_florian-sieber_55eb6de033.jpg

Maketa nije velika, imade 400x140 cm sa 30 metara pruge. Na maketi su nastojali prikazati više raznih prometnih sredstava (željeznica, cesta i voda) te
njihovu povezanost.
csm_151125_MIN_M%C3%A4rkling_Anlage_08e1c9098f.jpg
csm_151125_MIN_M%C3%A4rkling_Anlage__21__f88403ad23.jpg
csm_151125_MIN_M%C3%A4rkling_Anlage__4__d080c7803f.jpg
csm_151125_MIN_M%C3%A4rkling_Anlage__8__c151417baa.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kameni me pitao znadem li štogod o maketi u Tehničkoj školi Zagreb (bivšoj željezničarskoj o kojoj sam pisao par postova iznad)
Za sada sam našao slijedeće:
MAKETARSTVO
Autor: Vilim Jurković, 3. 6. 2014.


Željezničko maketarstvo u Tehničkoj školi Zagreb, počinje s radom na početku školske godine 2013/2014. Izrada prve makete željeznice zasniva se na individualnom radu i radu u manjoj skupini. Cilj je usavršiti rad na oblikovanju detalja makete kombinirajući gotove elemente sa samostalno oblikovanim materijalom.


Izrada makete željeznice realizirana je kroz slijedeće aktivnosti:

- Izrada nacrta makete

- Postavljanje podloge za prugu i postavljanje pruge

- Elektrifikacija pruge

- Modeliranje reljefa

- Bojanje reljefa

- Izrada detalja (prometnice, putni prijelazi, građevine i slično)

- Bojanje detalja

- Postavljanje i elektrifikacija signalizacije kolodvora

- Testiranje makete (vožnja vlaka)

Broj učenika koji su sudjelovali u izradi makete željeznice se mijenjao. Na početku su bili učenici Ribarić Martina, Toljan Matija, Marenić Nikolina i Brkljačić Ivan. Kasnije su došli učenici Martin Pajur, Martin Pozderović , Dario Brnić, Mario Horvatović i zahvaljujući njihovom trudu i inovativnosti maketa željeznice je dovršena. Profesori koji su vodili ovu izvannastavnu aktivnost su Josip Kunac i Patrik Mardešić.
large_img_32600.jpg
large_img_32603.jpg
large_img_32604.jpg
large_img_32607.jpg

Rezultati nisu baš neki, nema slika dovršene makete (ako je uopće dovršena), bilo je ambicija.....
Sve o školi možete naći na http://www.ss-tehnicka-zg.skole.hr/
U kakvom je stanju sigrno su pale i kakve jedinice ili produžna nastava.... pa tko je smislio ovaj tunel i brda... ima jedno 30-40 kg :)
Bilo bi bolje da su sve ostavili u ravnini bez tunela. :)
kad to usporediš s njemačkim primjerom i maketom škole onda se nema puno što reći...
 

SHUCA

Poznati forumaš
A ovako se ucilo na Visokoj zeleznickoj skoli u Beogradu ...
Snimak je iz 1985, kada su nas ,iz BGD Kluba , angazovali da malo popravimo i osposobimo vec dotrajalu maketu u krug u velikom amfiteatru..
MARKLIN....A sta bi drugo bilo ???
Danas je ostalo niti 10 posto toga a davno se preslo se na simulatore za obuku..
166_IMG_2301_1.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Shuca, i oni su znali koji sistem je najkvalitetniji za učenje na modelima :p
Evo malo detalja iz Švicarskog centra, najprije plan makete
2015-ebl-gleisplan5830.png

Upravljanje je moguće raznim sistemima, od najstarijeg mehaničkog do najnovijeg ESTW
2015-ebl-uebersicht5830.jpg
2011_ebl_illustration_15830.jpg
2011_ebl_illustration_25830.jpg

Prva maketa je napravljena još 1955 godine, kasnije je doživjela brojne preinake tako da je nova napravljena u većem
prostoru 1980 i zadnju modernizaciju je imala pred 7 godina.
Maketa ima 50 m2, 600 metara pruge i 7 raznih stanica. Svaka stanica imade svoj način upravljanja preko pulta
raznih generacija.
U stvarnosti stanice nisu tako blizu jedna drugoj kao na nacrtu već vlakovi naprave cijeli krug od jedne do druge stanice
(i to laganom vožnjom) kako bi vrijeme polaska i dolaska približno odgovaralo stvarnom.
opentrackscreenshot5830.gif

Koga zanima može se lijepo (i poučno) poigrati na http://www.opentrack.ch/
 

1borna

Veteran foruma
Malo detalja iz Opentracka
olten.gif

Napravite shematski nacrt stanice, postavite signale, zabilježite koje će lokomotive voziti
EnginePicture.gif
EngineController.gif

Napravite vozni red
opentracktraingraph5830.gif

I onda simulirate vožnju
simulation_DE5830.gif

Sve to možete primijeniti i na svojoj maketi
 

1borna

Veteran foruma
Technische Universität Berlin http://www.tu-berlin.de/menue/home/?no_cache=1
Maketa je u H0 mjerilu, spojena je na sve vrste pultova (kao i druge uostalom)
veolia_regioshuttle_walfdorf.jpg

Film o maketi možete vidjeti na http://www.ebuef.de/neuer-ebuef-imagefilm/
EBuEf-Netz-schematisch.jpg

H0 maketa je u dužinskom smislu skraćena kao da je u mjerilu 1:250 tako da 270 metara pruge odgovara 68 km
u stvarnosti. Vlakovima se upravlja na DCC način sistemom Uhlenbrock a većinom signala i skretnica se upravlja
preko Loconeta.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh