441 - varijante za model

nik

Veteran foruma
Tlocrtna izmjera frema napravljena u Gredelju.
frem-tlocrt.JPG
Spojevi R1 i R2 su izvedeni preko zajedničke tangente tako da nema 'loma' krivulje a isto je i na spoju R2 i ravnog suženja. Spoj suženja sa ostatkom frema je na nacrtu označen kao 'lom' da bi ga se moglo kotirati a isto je bilo i kod mjerenja gdje smo to mjesto imaginarnog 'loma' označili na lokomotivi kako bi imali referentnu točku. U stvarnosti je taj 'lom' zaobljen a to zaobljenje se proteže barem 20-30 cm sa svake strane dok se ne pretvori u ravni dio.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Gledam ove dve skice i vidim odstupanja tvorničkih nacrta od mjerjenja. Sky, vjerojatno imaš mere "karoserije" jer ako je Nik izmjerio širinu frema od 3065 (5 mm premalo) a prema nacrtu je širina 3100, znači da je karoserija (ili gornji dio) 3100.
Malo sam se igrao kalkulatorom pa mi onaj kut suženja dodje tamo 2,25-2,3° prema Nik-ovim crtežima. Nije neka velika pogreška.
Nik, imaš možda tačke loma izmedju radijusa R1 i R2, možda širinu na tom dijelu? Onda mogu odmah ustanoviti radijusa u Pro/Engineeru.
Sljedeće pitanje: presek krova :) Zanima me sve :D Ako se može dobiti naravno ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Gledam ove dve skice i vidim odstupanja tvorničkih nacrta od mjerjenja. Sky, vjerojatno imaš mere "karoserije" jer ako je Nik izmjerio širinu frema od 3065 (5 mm premalo) a prema nacrtu je širina 3100, znači da je karoserija (ili gornji dio) 3100.
Malo sam se igrao kalkulatorom pa mi onaj kut suženja dodje tamo 2,25-2,3° prema Nik-ovim crtežima. Nije neka velika pogreška.
Nik, imaš možda tačke loma izmedju radijusa R1 i R2, možda širinu na tom dijelu? Onda mogu odmah ustanoviti radijusa u Pro/Engineeru.
Sljedeće pitanje: presek krova :) Zanima me sve :D Ako se može dobiti naravno ;)

Da Gorchi, napisao sam da su to dimenzije gabarita sanduka! Nešto je širi u odnosu na sam frem (upravo za približno 15-17mm po stranama, kako je nik napisao)!
U onim 'nestalim' postovima smo napisali da je širina karoserije, dobivena mjerenjem na terenu (Gredelj), i ona na tvorničkom nacrtu upravo ISTA: iznosi 3100mm!
Imamo rezultate dva neovisna načina mjerenja suženja karoserije (u Gredelju temeljem izmjere frema od ispod i na RK putem uzimanja reljefa), zato ima tih malih odstupanja...
Pod uvjetom da si ti Gorchi sve to dobro iskalkulirao za oba načina izmjere, onda su rezultati sasvim ok! Gledajmo onda neku srednju vrijednost 2,3-2,4°...

Za presjek krova se ne brini! Slike su kod mene, budu vam na raspolaganju, a ja bih se mogao za početak malo poigrati, pa da na temelju dobivenih mjera napravim neku skicu.
A i nik će na temelju dobivenog obrisa krova, probati izvuči valjda neke radijuse (pa nisam valjda bez veze bubao po stiroporu da se 'otisne' rub krovne ploče :crazy:) :)
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Gledam ove dve skice i vidim odstupanja tvorničkih nacrta od mjerjenja. Sky, vjerojatno imaš mere "karoserije" jer ako je Nik izmjerio širinu frema od 3065 (5 mm premalo) a prema nacrtu je širina 3100, znači da je karoserija (ili gornji dio) 3100.
Malo sam se igrao kalkulatorom pa mi onaj kut suženja dodje tamo 2,25-2,3° prema Nik-ovim crtežima. Nije neka velika pogreška.
Nik, imaš možda tačke loma izmedju radijusa R1 i R2, možda širinu na tom dijelu? Onda mogu odmah ustanoviti radijusa u Pro/Engineeru.
Sljedeće pitanje: presek krova :) Zanima me sve :D Ako se može dobiti naravno ;)
Razlika širine između karoserije ponešto varira pa je otud ta greška.
Nemam točku spoja R1 i R2. Kako bi ju uoće mogao locirati na lokomotivi? To ćemo morati iskonstruirati; i prema 'tlocrtu' kad ga obradim, i 'računski' iz poznatih mjera. Ovo sa R1 i R2 je pretpostavka; u stvarnosti to može biti i elipsa (ali se to onda opet aproksimira sa R1 i R2).
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Sljedeće pitanje: presek krova :) Zanima me sve :D Ako se može dobiti naravno ;)
Malo sam se pozabavio mjerama koje smo nik i ja odradili u KEV-u, pa bi to kroz neku skicu izgledalo ovako:

P1010487 - Copy.JPG
Ovi označeni rubni dijelovi krova sa zubom nisu mjereni, već smo uzeli otisak profila! Mjere se lako kasnije izvuku.
Također valja napomenuti da na ovaj izmjereni profil, dolazi još debljina rebrastih ploča, a njih smo odradili na RK.
 

nik

Veteran foruma
Malo sam se pozabavio mjerama koje smo nik i ja odradili u KEV-u, pa bi to kroz neku skicu izgledalo ovako:

View attachment 35356
Ovi označeni rubni dijelovi krova sa zubom nisu mjereni, već smo uzeli otisak profila! Mjere se lako kasnije izvuku.
Također valja napomenuti da na ovaj izmjereni profil, dolazi još debljina rebrastih ploča, a njih smo odradili na RK.
Još bih napomenuo da je donji rub poda, od kojeg smo mjerili, u odnosu na donji rub karoserije (sastrane) nešto više pozicioniran; do 10mm.
To znači da bi ako gledamo krov u odnosu na bočnu stranicu i njen donji rub, prema fremu, ove okomite mjere sa sky-eve skice trebalo smanjiti za do 10mm.
@Sky ajde na nekoj od donjih rubnih slika 'mjere' provjeri i kolika je točno razlika između pozicije donjeg ruba poda i bočne stranice.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Još bih napomenuo da je donji rub poda, od kojeg smo mjerili, u odnosu na donji rub karoserije (sastrane) nešto više pozicioniran; do 10mm.
To znači da bi ako gledamo krov u odnosu na bočnu stranicu i njen donji rub, prema fremu, ove okomite mjere sa sky-eve skice trebalo smanjiti za do 10mm.
@Sky ajde na nekoj od donjih rubnih slika 'mjere' provjeri i kolika je točno razlika između pozicije donjeg ruba poda i bočne stranice.
Ove okomite mjere pokazuju kako ide ta krivulja krova, no, ako gledamo sveukupnu visinu lokomotive u odnosu na bočnu stranicu,
onda na ovu najvišu okomitu mjeru iz skice dodajemo tih 10mm.
Tada još dodamo debljinu gore spomenutih krovnih ploča, iz crteža imamo podatak koliko je loksa visoka od GIŠ-a do donjeg ruba karoserije i s time dobijemo ukupnu visinu lokomotive od GIŠ-a do vrha krova (bez krovne opreme), a ona iznosi kao i na tehničkom crtežu.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
A jel to i prema fotki 'sa metrom' 10mm? Ja sam stavio tih 10mm 'odokativno'...
 

wiggum

Veteran foruma
Sta su ove crtkane vertikalne crte? To su zrcalne vertikalne kote krivulje krova, ali kojom svrhom?
 

nik

Veteran foruma
Malo sam se pozabavio mjerama koje smo nik i ja odradili u KEV-u, pa bi to kroz neku skicu izgledalo ovako:

View attachment 35356
Ovi označeni rubni dijelovi krova sa zubom nisu mjereni, već smo uzeli otisak profila! Mjere se lako kasnije izvuku.
Također valja napomenuti da na ovaj izmjereni profil, dolazi još debljina rebrastih ploča, a njih smo odradili na RK.

Jesi točno očitao sa slika da su obje 'srednje' okomite kote potpuno istih 2365mm? Krov tamo, doduše, već jest gotovo horizontalan ali ipak bi se očekivala neka razlika. U svakom slučaju treba računati sa time da je kod ovih okomitih kota, s obzirom na uvijete mjerenja istih, lako moglo doćo do greške od nekoliko mm.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Sky, ma da bi mogao stisnuti više puta "Sviđa mi se", stisnuo bih! Sad da još jednom provjerim jesam tačno razumeo: mjereno je od poda u unutrašnjosti lokomotive a taj pod je podignut od zuba na vanjskoj strani lokomotive za cca 10 mm (ili 1 cm)? Ako možeš još staviti podatke od onog zuba/žleba molim :)
 
Last edited:

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Sky, ma da bi mogao stisnuti više puta "Sviđa mi se", stisnuo bih! Sad da još jednom provjerim jesam tačno razumeo: mjereno je od poda u unutrašnjosti lokomotive a taj pod je podignut od zuba na vanjskoj strani lokomotive za cca 10 mm (ili 1 cm)? Ako možeš još staviti podatke od onog zuba/žleba molim :)

Baš tako! Kada stignem doma, stavim skicu i još slika.
 

nik

Veteran foruma
Sky, ma da bi mogao stisnuti više puta "Sviđa mi se", stisnuo bih! Sad da još jednom provjerim jesam tačno razumeo: mjereno je od poda u unutrašnjosti lokomotive a taj pod je podignut od zuba na vanjskoj strani lokomotive za cca 10 mm (ili 1 cm)? Ako možeš još staviti podatke od onog zuba/žleba molim :)
Oni žljebovi na krovu su kod mene u obliku 'otiska 1:1' i čim to obradim stavljam ovdje.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh