5 ZOLL kolosijek

1borna

Veteran foruma
Nadam se da znaš da kit treba nakon završnog brušenja prekriti i fillerom (ili nanesti tanko nitro-kit) te tek onda fino vodeno pobrusiti jer će se
u protivnom vidjeti tragovi brušenja a mogu nastati i sitne rupice (od upijanja boje). Kit je sam po sebi jako šupljikav i higroskopan (navlači vlagu)
te treba paziti da se ne smoči i dobro ga posušiti ako ima dosta vlage u zraku.
Filler lijepo zapuni sve te sitne rupice i ogrebotine od brušenja. (ovo je savjet za sve koji se primaju sličnih radova sa kitanjem) LP
 

željko halambek

Veteran foruma
Nadam se da znaš da kit treba nakon završnog brušenja prekriti i fillerom (ili nanesti tanko nitro-kit) te tek onda fino vodeno pobrusiti jer će se
u protivnom vidjeti tragovi brušenja a mogu nastati i sitne rupice (od upijanja boje). Kit je sam po sebi jako šupljikav i higroskopan (navlači vlagu)
te treba paziti da se ne smoči i dobro ga posušiti ako ima dosta vlage u zraku.
Filler lijepo zapuni sve te sitne rupice i ogrebotine od brušenja. (ovo je savjet za sve koji se primaju sličnih radova sa kitanjem) LP

Hvala na savjetu.

E do finog brušenja još nismo došli. Bit će barem još jedno brušenje sa brusnim papirom br. 80. A nakon toga idemo na fino brušenje.
 

1borna

Veteran foruma
Možeš prije samog filera obojiti krov nekim svijetlim spray-em radi kontrole (neće smetati kasnije filleru)- lakše će se uočiti eventualne preostale
neravnine (pa se pokita na tanko još jednom ako zatreba). Za završno fino brušenje preporučam 120 (sa vibracionom brusilicom, ručno bi trebalo
biti barem 150).
/Ja sam u zadnjih 35 i više godina polakirao barem 500 automobila i još uvijek učim, što više pažnje i preciznosti te dobrog alata- to je bolji rezultat/
 

željko halambek

Veteran foruma
Možeš prije samog filera obojiti krov nekim svijetlim spray-em radi kontrole (neće smetati kasnije filleru)- lakše će se uočiti eventualne preostale
neravnine (pa se pokita na tanko još jednom ako zatreba). Za završno fino brušenje preporučam 120 (sa vibracionom brusilicom, ručno bi trebalo
biti barem 150).
/Ja sam u zadnjih 35 i više godina polakirao barem 500 automobila i još uvijek učim, što više pažnje i preciznosti te dobrog alata- to je bolji rezultat/

Kupili smo sprej srebrne boje radi probnog farbanja.

Kako spriječiti da se ne desi efek naranđine kore?
 

1borna

Veteran foruma
To se javlja kad je boja pregusta, nedovoljno razrijeđena! Postotak razrjeđivanja varira ovisno o vrsti (i gustoći) samog laka kao i temperature na kojoj
se sve odvija! Ja zimi kad mi je u garaži temperatura nije viša od 18 stupnjeva umjereno grijem boju na nekih 30-ak stupnjeva pa je manje trebam
razrijediti a i brže se suši!
U svakom slučaju bolje je i malo više razrijediti pa više puta nanositi na tanko boju (da nebi procurila), jedino treba više pažnje da ne bude nimalo
prašine (prije bojanja sve dobro ispuhati, raditi sa čistom odjećom i kapom preko kose- najbolje sa kupovnim tankim i jeftinim kombinezonom za
lakiranje koji se baca, te politi vodom pod da se ne diže prašina).
Kompresor treba prije lakiranja dobro isprazniti od kondenzirane vode, koristiti filter na izlazu zraka (nakon regulatora pritiska)....
 

željko halambek

Veteran foruma
To se javlja kad je boja pregusta, nedovoljno razrijeđena! Postotak razrjeđivanja varira ovisno o vrsti (i gustoći) samog laka kao i temperature na kojoj
se sve odvija! Ja zimi kad mi je u garaži temperatura nije viša od 18 stupnjeva umjereno grijem boju na nekih 30-ak stupnjeva pa je manje trebam
razrijediti a i brže se suši!
U svakom slučaju bolje je i malo više razrijediti pa više puta nanositi na tanko boju (da nebi procurila), jedino treba više pažnje da ne bude nimalo
prašine (prije bojanja sve dobro ispuhati, raditi sa čistom odjećom i kapom preko kose- najbolje sa kupovnim tankim i jeftinim kombinezonom za
lakiranje koji se baca, te politi vodom pod da se ne diže prašina).
Kompresor treba prije lakiranja dobro isprazniti od kondenzirane vode, koristiti filter na izlazu zraka (nakon regulatora pritiska)....

Hvala navrlo korisnim savjetima.

Razmišljamo da samo lakiranje ipak prepustimo profesionalcu kao što si ti ili autolakirnici.

Javit ću svaku fazu koju radimo da ne bi napravili koju fatalnu grešku.
 

1borna

Veteran foruma
Vaš tramvaj na sreću nije veličine pravoga te ne treba tako puno boje i posla, te ako se i pogriješi nije teško ispraviti (kad se dobro posuši ponovo
fino vodeno pobrusiti i bojati još jednom). I mali kompresor od 500-600 kn. je za to dovoljan, kao i pištolj za bojanje od nekih 300-400 kn.(tako sam
i ja davno počeo)
Uostalom, napravi se probno lakiranje na nekom komadu lima, u istim uvjetima- možete više puta isprobavati dok niste zadovoljni rezultatom.
Još jedan savjet za zimu- treba paziti da se lakovi ne smrzavaju, više minusa im škodi.
(ako zatreba mogu i ja doći do vas sa jednim manjim kompresorom te ostalim priborom, samo lakiranje nebi trebalo trajati više od sat-dva)
 

1borna

Veteran foruma
Drago mi je da ću se moći pohvaliti da sam obojao i tramvaj! (do sada sam osim naravno automobila, motora, bicikla i skutera, kamiona i prikolica bojao i čamce,
lustere i frižidere....sve što mi je došlo pod ruku (špricu).
Ispričavam se malo za off, no ovi savjeti gore su korisni i drugima koji se spremaju bojati nešto!
(mislim da bi i Shuca mogao ponoviti svoje dobre savjete o lakiranju spray-evima)
 

željko halambek

Veteran foruma
Drago mi je da ću se moći pohvaliti da sam obojao i tramvaj! (do sada sam osim naravno automobila, motora, bicikla i skutera, kamiona i prikolica bojao i čamce,
lustere i frižidere....sve što mi je došlo pod ruku (špricu).

:naklon: Stvarno ogromno iskustvo.:naklon:

:) Kranje je vrijeme da pofarbaš i koji tramvaj. :)

Ispričavam se malo za off, no ovi savjeti gore su korisni i drugima koji se spremaju bojati nešto!
(mislim da bi i Shuca mogao ponoviti svoje dobre savjete o lakiranju spray-evima)

Svakako bi bilo korisno. Samo neka se prikljući raspravi.
 

željko halambek

Veteran foruma
Za prednja svijetla su korištena posudica od Ravelove boje (gornji far)
i plastična cijev ( donji far).

dsc07817.jpg


dsc07819.jpg


dsc07820.jpg


dsc07823.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Znam da je nezahvalno i da često puta ne ide sve kako je isplanirano ali moram da pitam:
jel Dražen ima neki odokativno predviđeni datum kad bi čitav poduhvat mogao da bude gotov i pušten u upotrebu?
 

željko halambek

Veteran foruma
Znam da je nezahvalno i da često puta ne ide sve kako je isplanirano ali moram da pitam:
jel Dražen ima neki odokativno predviđeni datum kad bi čitav poduhvat mogao da bude gotov i pušten u upotrebu?

Sam tramvaj bi trebao biti gotov do 4. mjesecu. Dakle kod njega je potrebno izvesti još ispitivanja koja će uključiti duže vožnje pod opterećenjem i na usponima. Idealna lokacija je Raka. Isprobali bi još i digitalno upravljanje.
 
  • Like
Reactions: Mon

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh