ACC cc16081 Plasser & Theurer - rollfähig - MEMOBA Spezial

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Kad sam prvi put vidio taj model, na sajmu u Beču, izgledao mi je dosta dobro, no kad sam kasnije vidio fotografiju izbliza promijenio sam mišljenje.

Wien, 22. 10. 2016 – kopija.jpg

Inaće ja osobno bi želio dobar model neke od Plasser & Theurer podbijačica iz 60-ih godina, kao što su te:

Plassermatic 275.jpg

Plasser & Theurer VKR 05 L.jpg

Plassermatic, Dresden, 3. 10. 2008.jpg

Sjećam se kako sam bio impresioniran kad sam kao osnovnoškolarac, negdje oko 1968 godine, po prvi put takvu Plasser & Theurer podbijačicu vidio u radu, s tim kolicima ispred sebe, koja su se svake toliko vremena, nakon što im podbijačica već prilično priblizila, pomaknula kakvih 10-20 metara naprijed i zastala, i onda se sve ponovilo. Impresionirala me i nevjerojatna razina buke, bilo je tako glasno da se rad podbijačice čulo i u stanu kod zatvorenih prozora više od 50 metara od pruge. Današnje podbijačice su u usporedbi s onima praktično bešumne.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kad sam prvi put vidio taj model, na sajmu u Beču, izgledao mi je dosta dobro, no kad sam kasnije vidio fotografiju izbliza promijenio sam mišljenje.

View attachment 83848

Inaće ja osobno bi želio dobar model neke od Plasser & Theurer podbijačica iz 60-ih godina, kao što su te:

View attachment 83849

View attachment 83850

View attachment 83851

Sjećam se kako sam bio impresioniran kad sam kao osnovnoškolarac, negdje oko 1968 godine, po prvi put takvu Plasser & Theurer podbijačicu vidio u radu, s tim kolicima ispred sebe, koja su se svake toliko vremena, nakon što im podbijačica već prilično priblizila, pomaknula kakvih 10-20 metara naprijed i zastala, i onda se sve ponovilo. Impresionirala me i nevjerojatna razina buke, bilo je tako glasno da se rad podbijačice čulo i u stanu kod zatvorenih prozora više od 50 metara od pruge. Današnje podbijačice su u usporedbi s onima praktično bešumne.
Prema slikama razina detalja ne odgovara visokoj cijeni. Moguce da je maloserijski proizvodjac radio model u resinu. Posebno mi je upala u oci losa izrada podvozja i previse boje koja je prekrila detalje.

Plava podbijacica iz tvog posta je odlicna.

Slican stroj onom na crno bijeloj fotografiji vidio sam i slikao u zeljeznickom muzeju u Budimpesti. Ako nadjem sliku stavit cu je.

Ovaj Memobin model po mom ukusu ima previsok sjaj pa izgleda igrackasto.

Steta je sto nema nikakvih informacija o tom modelu.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
A jel se nešto od svih ovih čudesa kojih ste posavili kotrljalo i kod nas? :cool:
.

Prošlo je već skoro 50 godina od kada sam prvi put vidio tu podbijačicu i zato naravno ne pamtim više detalje :djed, ali se još sječam natpisa Plasser i kontura, tako da to nije moglo biti drugo nego VKR 05. Dakle bilo je kod nas.
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Prošlo je već skoro 50 godina od kada sam prvi put vidio tu podbijačicu i zato naravno ne pamtim više detalje :djed, ali se još sječam natpisa Plasser i kontura, tako da to nije moglo biti drugo nego VKR 05. Dakle bilo je kod nas.
Da li možada Plasser odnosno njihove službe mogle imati nacrte tih starih vozila? ili je jedino rješenje izmjera postojećih muzjeskih.
Koje oznake su mogla imati ta vozila u JŽ
Morao je postojati neki inventarski broj.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da li možada Plasser odnosno njihove službe mogle imati nacrte tih starih vozila? ili je jedino rješenje izmjera postojećih muzjeskih.
Koje oznake su mogla imati ta vozila u JŽ
Morao je postojati neki inventarski broj.


Trebalo bi biti tako, ali nažalost izgleda da se u Plasser-u ne odazivaju na dopise ljubitelja željeznice (moje osobno iskustvo).
 

1borna

Veteran foruma
Na https://www.plassertheurer.com/de/mediathek/publikationen.html ima brojnih Pdf-ova od 2.000 god. do danas
sa slikama i opisom radnji pojedinih strojeva
Kao modeli su najbrojnije male serije za samu firmu, Kibri ih radi nekoliko ili pojedinačne izrade modelara
messarbeiten-1.jpg
15553631433_a9aa9b1f84_c.jpg

O Matisi možete više doznati na http://www.matisa.ch/en/matisa_home.html prvi stroj je napravljen 1945)
Mogu se također skinuti brojni Pdf-ovi
Danas rade zaista čudna vozila sposobna za sve terene
meccoli_3.png
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Matisa, ima u Hrvatskoj, ali koliko ja znam nikad nisu bile podbijačice već rešetačice, plugovi, strojevi za finu regulaciju kolosijeka i tako to.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Prošlo je već skoro 50 godina od kada sam prvi put vidio tu podbijačicu i zato naravno ne pamtim više detalje :djed, ali se još sječam natpisa Plasser i kontura, tako da to nije moglo biti drugo nego VKR 05. Dakle bilo je kod nas.


Napokon i fotografija JŽ Plassermatic VKR 05, na lokaciji između Dravograda i austrijske granice, u godini 1965:

27OKTO~1.JPG

Vjerojatno Ljubljana nije imala više od jedne takve VKR 05 podbijačice, pa zato pretpostavljam da je baš ova ona koju sam gledao prije 50 godina.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh