ACME SŽ Moped - žuti

wiggum

Veteran foruma
Kao pokušaj dobre zarade na modelu koji se više ne može kupiti.
Objektivno bi 250 eura bila korektna cijena a 300 gornja smislena granica.
Model je koštao cca 200 eura kad se pojavio oko 2013. godine.
Zasto 250, odnosno 300 EUR? Pa na aukciji je velikoserijski postigao cijenu od 312 EUR. Nece onda ovaj od samo 50kom kostati manje od njega. Sukladno tome, oko 350 EUR bi bila cijena za ovaj.

nik

Veteran foruma
Zasto 250, odnosno 300 EUR? Pa na aukciji je velikoserijski postigao cijenu od 312 EUR. Nece onda ovaj od samo 50kom kostati manje od njega. Sukladno tome, oko 350 EUR bi bila cijena za ovaj.
Napisao sam koliko objektivno takav model vrijedi, bez 'zarde zbog rijetkosti'.

ivan2horvat

Član foruma
Iz moje perspektive nabijanje cijene za nešto samo zato jer ima drugačije bojanje i oznaku je vrlo smiješno, jer kako vidim model se nije radio isključivo u dotičnom bojanju. Žalosno mi je vidjeti da se nenormalne cijene smatraju opravdanima. Ni jedan, a ni drugi model nisu apsolutno po ničemu posebni za razliku od npr. ESU lokomotiva koje ipak imaju čuda tehnike u sebi i koliko toliko im je opravdana cijena. Da je model nešto poseban u samome startu koštao bi ko sv. Petra kajgana. To što se više ne prozivodi...i moj Hyundai iz 97. godine se isto više ne proizvodi, pa ga ne planiram prodati za 10 000 eura više od njegove prodajne cijene novog u salonu. A možda bi baš i trebao. Sigurno postoji netko tko bi dao za njega te novce...pogotovo ako ga npr. obojam u zlatno...jer takvih baš i nije bilo. Kad bih dao 350 ili 400 eura za dotični model? Onda kad bi od metala bila kompletna šasija, podvozje, bogiesi, svi detalji te Maxonov 7 polni ili njemu srodan motor. Sigurno ne zbog par brojeva ili neke oznake. Zato ovaj hobby izumire jer se od nečeg lijepog radi znanstvena fantastika. Time ne govorim da je model smeće ili loše napravljen. Ja sam čovjek tehničke i vizualne prirode. Kod mene igraju ulogu detalji, realnost te kvaliteta izrade, a time opravdavam cijenu nekog modela. Marketinške fore malih slova i brojeva koje moram tražiti povećalom mi sigurno neće izvući iz džepa masne pare kako bi model stajao u vitrini ili još gore u kutiji te propadao. Pomiješale su se dvije vrlo slične skupine sa velikom razlikom u filozofiji, a to su hobby i kolekcionarstvo. Velike firme imaju svoje "tržišne špijune" koji prate cijene prodaje modela. Pogotovo po aukcijama. Kad vide da su ljudi u stanju platiti puno više od realne cijene vrijednosti modela, onda dobijemo produkt koji se pojavio unazad cca 7 godina, a to je sveopće povećanje cijena modela. I koja je onda skupina interesantna proizvođačima? Jasno, ona koja će za njihovih par centa potrošene boje, radi svog hira biti spremna izdvojiti stotine eura. Kad bi kolekcionari diljem svijeta malo smirili strasti na par godina i pričekali podosta mjeseci od realizacije nekog modela basnosne cijene (lokomotive ili vagona) proizvođači bi radili akciju na akciju samo da prodaju i da si pokriju troškove. Vrlo brzo nakon toga ultra mega modeli sa specijalnim brojevima koštali bi barem 30-40% manje u budućnosti. Isto vrijedi i za dotični "skuter" sa ebaya. Da se čovjeku nitko nije javio mjesecima vjerojatno bi se prodao za iste novce koliko je vrijedio kao novi ili čak manje. Majmunu uskraćena sreća da zaradi 200 eura, a kolekcionar sretan jer je platio divan model po realnoj cijeni. Da ta moja činjenica drži vodu na slijedećih par burza stavite reklamu da će najveća cijena rabljenog modela biti 800Kn dok će novi biti do 1000...neovisno o oznakama. Siguran sam da će se prodavači jako brzo vratiti doma praznih ruku, a kupci punih. Jasno, to je sve samo moje mišljenje koje je ipak stečeno na podosta iskustva u prodaji.

1borna

Veteran foruma
Slažem se sa navedenim no teško da će se kolekcionari suzdržati od kupovine jer se stalno pojavljuju
novi (ne i kod nas) koji imaju novaca da plate i nerealno visoke cijene. Gledano sa strane trgovaca i
prodavača njima odgovara pumpanje cijena sve dok ide prodaja.
Kad ona uspori ili stane onda nas razvesele akcijama koje su ograničenog trajanja a dalje je opet
po starom. Nekada je prodaja modela bila naglašeno sezonskog karaktera tj pred Božić i novu godinu
se prodalo više negoli u cijelom ostatku godine (11 mjeseci).
Tako je bilo i kod prodaja u oglasnicima i na eBay-u kad su cijene rasle prema kraju godine da bi
nakon toga dosta opale. Danas su ta kolebanja znatno manja.

Mon

Osoblje foruma
Ako se ne varam u oba dva slučaja koje je wiggum linkovao, modele prodaju da ih tako nazovem "privatni" tj ne-profesionalni prodavači.

Kao neko ko i sam (ponekad) prodaje kao ne-profesionalni prodavač mogu da kažem da :
ukoliko prodajem model koji mi ništa ne znači i koji nema nekih posebnih tehničkih karakteristika
onda ga dam pošto-zašto, čisto da ga se otarasim.
Međutim ukoliko se radi o vrednijem modelu onda postavim cenu ispod koje ga ne bi dao
pa ako je neko voljan da ga kupi po toj ceni onda OK a ako ne onda modelčeka ostavim da mi i dalje uljepšava vitrinu. :palac_gore:

Može biti da su se i prodavci modela sa navedenih linkova rukovodili nekim sličnim "filozofijama" prodavanja.
:)

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Neznam ljidi u cemu je problem da mi netko proda nesto po bilo kojoj cijeni.. ili da ja kupim nesto po bilo kojoj cijeni.. (po uvjetom.da sam svjetan cjeena : "nominalne" "trzisne " , "dostuponsti neceg" "potraznji" " osobnoj sentimentalnoj vrijednosti" limitiranosti i td i td...?

Dakle ako je netko uspio prodati nesto po nekoj cijeni za mene znaci da je odredio dobru cijenu i pogodio s njom jer je uspio prodati.. i to je to.. (pod ovim nemislim na prevare i slicne stvari kada netlo kupuje nesto o cemu nije upucen pa mu se proda prica i prevari ga se..to je iskoristavanje neznanja ovo drugo je sve ok)

alsbgd

Član foruma
To što se više ne prozivodi...i moj Hyundai iz 97. godine se isto više ne proizvodi, pa ga ne planiram prodati za 10 000 eura više od njegove prodajne cijene novog u salonu. A možda bi baš i trebao. Sigurno postoji netko tko bi dao za njega te novce...pogotovo ako ga npr. obojam u zlatno..
Poštovani Ivane,

a zamislite da je vas Hyundai iz 97 fabricki obojan u zlatno i to samo u seriji od 5000 kom. za ceo svet... Koliko bi on danas vredeo???

Pozzz Igor

Poštovani Ivane,

a zamislite da je vas Hyundai iz 97 fabricki obojan u zlatno i to samo u seriji od 5000 kom. za ceo svet... Koliko bi on danas vredeo???

Pozzz Igor
Zdrav razum kaze: isto onoliko koliko je koštao kada je izašao iz tvornice, ako ne i manje ukoliko je samo boja drugačija od onih serijskih. I to samo ako nije rabljen. A i tada vrijeme učini svoje na materijalu. Vrlo jednostavno. Ostalo je sve samo vizualno zavaravanje.

Naime, htio sam reći da bi trebao postojati zakon koji bi onemogućio promoviranje gluposti i krađu novaca ljudima iz džepa na temelju, boje, natpisa i limitiranih modela. Ako tvornica želi izbaciti neki model u limitiranoj verziji neka to ostane njihov problem. Limitirane verzije su upravo opravdanja za mužnju novaca. A ja smatram da bi svatko trebao imati pravo na model po normalnoj cijeni. A sad tko prvi njegova djevojka. Zašto bi itko od nas morao "dizati kredite" za set vagona ili neku lokomotivu?! Puno ih je odustalo, i još će, od dotičnog hobbya baš radi neopravdano visokih cijena. Zar nije to žalosno?

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Naime, htio sam reći da bi trebao postojati zakon koji bi onemogućio promoviranje gluposti i krađu novaca ljudima iz džepa na temelju, boje, natpisa i limitiranih modela. Ako tvornica želi izbaciti neki model u limitiranoj verziji neka to ostane njihov problem. Limitirane verzije su upravo opravdanja za mužnju novaca. A ja smatram da bi svatko trebao imati pravo na model po normalnoj cijeni. A sad tko prvi njegova djevojka. Zašto bi itko od nas morao "dizati kredite" za set vagona ili neku lokomotivu?! Puno ih je odustalo, i još će, od dotičnog hobbya baš radi neopravdano visokih cijena. Zar nije to žalosno?
Taj zakon se zove zakon ponude i potražnje. :cool_2:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Na vrh