ACME set "poslovni vlak"

nik

Veteran foruma
Evo oba tipa ljubljanskih vagona iz sastava "Save".

Ljubljanski Al koji je isti kao zagrebački samo što ima natpis RIC ispred slovne oznake (strana sa odjeljcima).

jzal517219800045ljublja.jpg


Foto: Rolwie

Ljubljanski AR (noviji tip, sa 10 prozora) za koji pretpostavljam da je nastao nekakvom pregradnjom, i to relativno kasno (strana sa hodnikom).

jzar517285801001ljublja.jpg


Foto: Rolwie

I, za usporedbu, ACME model novijeg tipa sa 10 odjeljaka i Wegmann postoljima (strana sa hodnikom) koji u odnosu na sliku iznad ima rešeku pomaknutu za 1 prozor ulijevo i fali mu nekoliko "sitnica" na krovu (naravno, interijer je bitno drugačiji).

ACME_52820_Bl_JZ_gr%C3%BCn.jpg


Foto: http://www.reisezugwagen.eu
 

nik

Veteran foruma
I, na kraju, najproblematičniji vagon sa "Save"; zagrebački WR/SR (oznaka se mijenjala "po potrebi"). Ovakva vagona su bila još 2 (samo kao WR) i vozili su na "Rivijeri" i "Rijeci".

Zagrebački SR koji je nastao pregradnjom iz vagona starije genertacije sa 10 odjeljaka i ima kočione papuče (strana sa odjeljcima).

jzsr507287802007vinkovc.jpg


Moja fotka; ne vidi se dobro ali na postolju lijevo nalazi se veliki generator.

I, za usporedbu, ACME model starijeg tipa sa 10 odjeljaka i kočionim papučama; WR/SR sa gornje slike je nastao pregradnjom od ovakvog vagona (strana sa odjeljcima).

acme550612.jpg


Foto: http://www.ferrovie.info

Osim interijera jedina bitna razlika su nepostojeća vrata i pomaknuti mali prozor na jednom kraju vagona pa mislim da bismo kao modelari mogli (i trebali) "progutati" čak i nemodificirani ACME model u odgovarajućem bojenju i sa oznakama WR ili SR (unutar "Sava" seta).

Zanimljivo je da je, malo nakon što sam ga fotkao u Vinkovcima na promocionoj vožnji "Mimara" vagona, ovaj isti SR prefarban, preobilježen ponovo u WR i "prekomandiran" u novi sastav "IC Croatie" Zagreb-Wien što znači da bi možda i njegov kalup bio moguć jer isti fali Memobi da dopuni svoj 3-djelni set koji treba izaći ove godine.

jzwrcr.jpg


Foto: Rolwie

Zgodno je da nam doslovno ISTI vagon restoran treba i za "Savu" i za "IC Croatiu" i to u jedina 2 bojenja koja je imao sa JŽ oznakama.

>:)
 

nik

Veteran foruma
"Sava" kasnih 70-ih; prvih 5 vagona je okrenuto tako da se vidi strana hodnika a zadnja 4 tako da se vidi strana odjeljaka pa pretpostavam da su jedni zagrebački a drugi ljubljanski.

savavy.jpg


Fotka iz moje zbirke; ne vidi se dobro ali se čini da su vagoni tada još na postoljima imali velike generatore.
 

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
Ajd napiši, po sjećanju, kronologiju poslovnih vlakova; kad je koji krenuo, nazivi i relacije, sastav i bojenje, čiji vagoni, koje lokomotive itd.
Evo za početak popisa poslovnih vlakova koji su svojedobno prometovali prugama JŽ. Podaci su prikupljeni na forumu zeljeznice.net:

ANTUN GUSTAV MATOŠ Zagreb - Beograd
ARENA Zagreb - Pula (via Ljubljana)
BAČKA EXPRESS Beograd - Subotica
BOSNA EXPRESS Sarajevo - Zagreb
BOSNA EXPRESS Sarajevo - Beograd
DIOKLECIJAN Split - Beograd
DRAVA EXPRESS Ljubljana - Maribor
EMONA EXPRESS Ljubljana - Beograd
KORNAT EXPRESS Šibenik/Zadar - Zagreb (via Oštarije/Bihać)
KOSOVO EXPRESS Beograd - Kosovo Polje
KVARNER EXPRESS Zagreb - Rijeka
MAESTRAL Split/Šibenik - Zagreb (via Oštarije)
MARJAN EXPRESS Zagreb - Split/Šibenik (via Bihać)
MEDITERAN EXPRESS Zagreb - Split (via Oštarije)
MORAVA Beograd - Skopje
OLIMPIK EXPRESS Sarajevo - Beograd
OLIMPIK EXPRESS Sarajevo - Bihać
OLIMPIK EXPRESS Sarajevo - Novi Sad
OLIMPIK EXPRESS Sarajevo - Ploče
OLIMPIK EXPRESS Sarajevo - Zagreb
OSIJEK EXPRESS Zagreb - Osijek
PALIĆ Beograd - Subotica
PELAGONIJA Bitola - Skopje
RIJEKA EXPRESS Zagreb - Rijeka
RIVIJERA EXPRESS Zagreb - Rijeka
SARAJEVO EXPRESS Sarajevo - Beograd
SAVA EXPRESS Ljubljana - Beograd
SKOPJE Beograd - Skopje
SOLARIS Zagreb - Šibenik (via Oštarije)
TITOGRAD EXPRESS Beograd - Bar
ZAGREB EXPRESS Zagreb - Beograd

NAPOMENE:
- Neki vlakovi mijenjali su rang iz poslovnog u brzi i obratno (Bačka, Dioklecijan, Kosovo, Palić)
- Neki vlakovi kasnije su pod istim imenom vozili drugim trasama (Kvarner, Maestral)
- Neki vlakovi mijenjali su imena (Kvarner = Rijeka)
- Neki vlakovi su pod istim imenom prometovali na dvije ili više relacija (Bosna, Olimpik)
- Krajem šezdesetih ŽTP Zagreb uveo je i noćne poslovne vlakove, koji su se sastojali od WL-a obojanih u istu (srebrnasto-bijelu) shemu bojanja. Ta praksa trajala je vrlo kratko. Primjer noćnog poslovnog vlaka je Maestral, u kojem sam se vozio ljeti 1969. godine. Tu se prvi puta i pojavilo ime Maestral.
- Što se tiče voznog parka, tu je vladalo pravo šarenilo. O tome i ostalim traženim podacima kasnije.
- Ako netko utvrdi da sam u popisu nešto propustio ili krivo naveo, neka me dopuni/ispravi.
 

damir661

Veteran foruma
Nik, da li se u Savi mogu iskoristiti tj. da li su se vidjale sve tri verzije plavih A vagona, odnosno da li su sve tri varijante imali i Zagreb i Ljubljana ili samo pojedine?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Jedna ideja: Kupiti od ACME blank (neobojane) vagone, obojati ih u plavo i dati izraditi decale.

Ako bi se skupilo 20-30 ozbiljnih kupaca (koji bi dali polog - da ne bude odustajanja) x4 vagona, to je već blizu 150 traženih, POGOTOVO jer nema nikakve grafičke pripreme. ACME bi Kinezima trebao samo naručiti jednu seriju odljevaka bez bojenja i tampon štampe.

Airbrush majstora ima i kod nas, a bijeli decali se u USA mogu naručiti dosta jeftinije nego ovdje.

:>idea:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Zgodna ideja, ali nisam siguran bi li ACME pristao na takav deal. I onda ako bi uspjelo, za 150 komada bi i ovdje našli nekog tko bi riješio tampon tisak.
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Nik, da li se u Savi mogu iskoristiti tj. da li su se vidjale sve tri verzije plavih A vagona, odnosno da li su sve tri varijante imali i Zagreb i Ljubljana ili samo pojedine?

Ljubljana je imala samo najstarije plave a Zagreb sve 3 verzije ali neznam sigurno da li su svi vozili i na "Savi". Osobno nisam sklon ideji da se za "Savu" u setu nađu razne generacije vagona jer se time znatno smanjuje vremenski opseg koji isti obuhvaća. Prva generacija 1977-1991. a treća samo 1986-1991.
 

nik

Veteran foruma
Thommo kaže:
Jedna ideja: Kupiti od ACME blank (neobojane) vagone, obojati ih u plavo i dati izraditi decale.

Ako bi se skupilo 20-30 ozbiljnih kupaca (koji bi dali polog - da ne bude odustajanja) x4 vagona, to je već blizu 150 traženih, POGOTOVO jer nema nikakve grafičke pripreme. ACME bi Kinezima trebao samo naručiti jednu seriju odljevaka bez bojenja i tampon štampe.

Airbrush majstora ima i kod nas, a bijeli decali se u USA mogu naručiti dosta jeftinije nego ovdje.

:>idea:

Time bi se izgubili kupci koje zanimaju samo gotovi velikoserijski modeli a takvih je, ipak, većina. Osim toga trebalo bi onda naručiti vagone koji osim što su neofarbani nisu niti sastavljeni a tada se javlja logistički problem kako ih zapakirati da sve čitavo stigne iz Kine i koliko to "izvanredno" pakiranje košta po vagonu. I poslije treba sve te vagone sastaviti a to baš i nije malo posla jer imaju puno dijelova.
 

zinzi

Član foruma
Time bi se izgubili kupci koje zanimaju samo gotovi velikoserijski modeli a takvih je, ipak, većina. Osim toga trebalo bi onda naručiti vagone koji osim što su neofarbani nisu niti sastavljeni a tada se javlja logistički problem kako ih zapakirati da sve čitavo stigne iz Kine i koliko to "izvanredno" pakiranje košta po vagonu. I poslije treba sve te vagone sastaviti a to baš i nije malo posla jer imaju puno dijelova.[/quote]

Nije to neki problem. Vani se da naći takvih nesastavljenih vagona koje sklopiš sam i obojaš. Ideja mi se sviđa i zainteresiran sam za takvu kupovinu.
 

damir661

Veteran foruma
nik kaže:
damir661 kaže:
Nik, da li se u Savi mogu iskoristiti tj. da li su se vidjale sve tri verzije plavih A vagona, odnosno da li su sve tri varijante imali i Zagreb i Ljubljana ili samo pojedine?

Ljubljana je imala samo najstarije plave a Zagreb sve 3 verzije ali neznam sigurno da li su svi vozili i na "Savi". Osobno nisam sklon ideji da se za "Savu" u setu nađu razne generacije vagona jer se time znatno smanjuje vremenski opseg koji isti obuhvaća. Prva generacija 1977-1991. a treća samo 1986-1991.

Slažem se da kada bi se iskoristile sve tri verzije vagona vremenski opseg saobraćanja Save sveo na 1986-1991, ali zar to nije u neku ruku bolje, sa apsekta da imamo tri različite verzije vagona u kompoziciji, čisto da bi se razbila monotonija, a i imali bi modele sve tri verzije. Ovako kada bi se ograničili samo na raniji period imali bi samo dve ili čak jednu verziju vagona.

Moj predlog bi bio da se u dva seta od po tri vagona nadju ovako:
I set
1. A - ŽG Lb - sa tankom belom trakom
2. A - ŽG Lb - sa tankom belom trakom
3. A - ŽTP Zg - sa debljom belom trakom, MD 52 postolja

II Set
1. A - ŽG Lb - sa tankom belom trakom
2. A - ŽTP Zg - sa tankom belom trakom, Wegman postolja
3. A - ŽTP Zg - sa debljom belom trakom, Wegman postolja

Single:
1. SR - ŽTP Zg
2. AR - ŽG Lb uz normlano napomenu, ako se ikada razviju ovakvi modeli

I kada bi se to sve sastavilo mislim da bi dobili Savu skarećenu za po jedan zagrebački i ljubljanski vagon, dakle sastav A+A+A+SR+A+A+A+AR tako nekako, može i drugačije
 

nik

Veteran foruma
Stvar je u tome da sa "starim" vagonima možemo imati i "stari" ali i "novi" period a sa "novima" samo "novi"...
Nemamo ni brojeve niti točan sastav kroz godine niti neku suvislu fotku. Zasad. :(

EDIT: kada bi ovako složio setove onda bi modelari iz Slovenije morali kupiti oba seta i dodatni vagon da slože svoju 4-djelnu "Savu" a ista priča je i sa onima iz Hrvatske koji žele "Rivijeru" ili "Rijeku" ... ne-ne

Pusti sada "novije" vagone i prouči objašnjenja koja sam napisao na početku teme. ;)
 

damir661

Veteran foruma
Pročitao sam to i sa jedne strane si u pravu, ali postavlja se pitanje u kojim bi se vremenskim intervalima ti modeli izbacivali na tržište. Na kraju opet imamo 2 ili 3 zagrebačka i ljubljanska vagona, koji se po meni i mogu prodavati zajedno, ne bih imao ništa protiv, ali seti se priče oko Jugoslavije express, da su namerno razdvojili zagrebačke i beogradske vagone, baš zbog toga da bi neko uzeo oba seta. Ako će već raditi istovremeno i zagrebačke i ljubljanske vagone neće da razmišljaju da li će neko uzeti set sa zagrebačkim ili ljubljanskim vagonima, a da drugi ne uzme, posebno ako se oba seta izbace u isto vreme, već će ih sigurno namerno istumbati kao kod YU express.
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Pročitao sam to i sa jedne strane si u pravu, ali postavlja se pitanje u kojim bi se vremenskim intervalima ti modeli izbacivali na tržište. Na kraju opet imamo 2 ili 3 zagrebačka i ljubljanska vagona, koji se po meni i mogu prodavati zajedno, ne bih imao ništa protiv, ali seti se priče oko Jugoslavije express, da su namerno razdvojili zagrebačke i beogradske vagone, baš zbog toga da bi neko uzeo oba seta. Oni neće da razmišljaju da li će neko uzeti set sa zagrebačkim ili ljubljanskim vagonima, a da drugi ne uzme, posebno ako se oba seta izbace u isto vreme

Drugo je "Jugoslavija" namijenjena prvenstveno bogatom EU-tržištu a drugo smo mi. Vidi kako je ACME "bogatim" slovencima "uvalio" u setu "Z1" restoran i AB koji uopće nisu istovremeno postojali a sad su dobili i drugi AB koji opet ne paše uz restoran a nikako ne dobijaju B ili A koji idu i u "Mimaru" dok su sa HŽ oznakama lijepo napravili zasebno A i B a sada slijede pojedinačno spavaći HŽ i ŽTP Zg.
 

Vedi

Član foruma
Nažalost se kasno uključujem u temu koja je jako zanimljiva.
Jedino me malo muči kaj imamo sad dvije slične teme, imamo tak nekaj i u "Sastavima vlakova", zato bi molio da se ovdje više "okrećemo" oko samih modela, a ne oko sastava.

Dakle, neću ponavljati ono kaj je nik napisal, nego bi samo dodal da je bil i još jedan, ajde recimo "tip" vagona na ŽTP Zg, tj. razlika je bila samo u postoljima, jedna serija (mislim da iz 1968.) je imala MD-36 postolja. U početku su bili srebrnasto-bijele boje (kao i tada svi vagoni za poslovne vlakove), a sredinom osamdesetih su postepeno dobivali debelu plavu prekinutu crtu:



I ovakvi vagoni su se znali naći na poslovnim vlakovima, no to nije toliko važno jer ih nije bilo puno.

I po sjećanju, A. G. Matoš je imal samo najnovije vagone, one iz zadnje serije 1985./1986. g.
Restorana odn. buffeta se ne sjećam.
 

Attachments

  • dhc13b.jpg
    dhc13b.jpg
    43.2 KB · Pregleda: 152

nik

Veteran foruma
U vezi tih vagona sa MD36 postoljima. Nevjerojatno je da do sada ne postoji niti jedna njihova fotka iz 70-ih, u srebrnoj boji, nego samo 3 slike u kasnom JŽ (bijelo-plavi, moja fotka), HŽP (ista boja, ova gore fotka) i HŽ (sivo-plavi, u stvari ima više fotki iz tog razdoblja) farbanju i to samo jednog vagona. Što je sa njima bilo i jesu li im možda u nekom trenutku postolja zamijenjena sa Wegmannom.

Ja se isto sjećam samo najnovijih vagona na Matošu ali također neznam je li u njemu bio AR ili WR. Ima li netko sastav "na papiru" da to možemo provjeriti. Koliko je uopće vagona bilo u Matošu. Mislim da se o Matošu jako malo dosad pisalo na netu. Još je, osim novih vagona, sigurno da ga je vukla Brena, zbog Vmax.
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
U vezi tih vagona sa MD36 postoljima. Nevjerojatno je da do sada ne postoji niti jedna njihova fotka iz 70-ih, u srebrnoj boji, nego samo 3 slike u kasnom JŽ (bijelo-plavi, moja fotka), HŽP (ista boja, ova gore fotka) i HŽ (sivo-plavi, u stvari ima više fotki iz tog razdoblja) farbanju i to samo jednog vagona. Što je sa njima bilo i jesu li im možda u nekom trenutku postolja zamijenjena sa Wegmannom.

Eh, to sve i mene zanima. Po inventarskom parku iz 1994. g. bilo ih je 10, kud su nestali, budemo i to saznali. Možda su im i mijenjali postolja, ko zna. Zakaj je uopće postojala ta jedna serija sa MD-36 postoljima, a Goša je Wegmann (GOŠA-9) postolja tada unificirala na Y vagone.

nik kaže:
Ja se isto sjećam samo najnovijih vagona na Matošu ali također neznam je li u njemu bio AR ili WR. Ima li netko sastav "na papiru" da to možemo provjeriti. Koliko je uopće vagona bilo u Matošu. Mislim da se o Matošu jako malo dosad pisalo na netu.

Po kuriru je prvi VR bio restoran (1989/1990), a drugi i treći VR (1990/1991 i 1991/1992.) buffet. E sad, najbolje bi bilo nabaviti izvod iz STU-a, iz 1990/1991. ili 1991/1992. g. Budemo i do toga došli.

nik kaže:
Još je, osim novih vagona, sigurno da ga je vukla Brena, zbog Vmax.

Isto kako i Savu.
 

thomcro

Aktivan član
Svojedobno su takvi vagoni imali prepolovljen/e prozor/e na vratima s time da se gornja polovica mogla spustiti :zvizdi:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh