ACME set "poslovni vlak"

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
[okvir]Dio postova premješten u temu 'Poslovni vlakovi u ex-YU' :

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=53&t=1762&start=40" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=53&t=1762&start=40</a>[/okvir]

Ovdje dalje nastavljamo raspravu o potencijalnom setu ACME proizvodnje!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Ja se isto sjećam samo najnovijih vagona na Matošu ali također neznam je li u njemu bio AR ili WR. Ima li netko sastav "na papiru" da to možemo provjeriti. Koliko je uopće vagona bilo u Matošu. Mislim da se o Matošu jako malo dosad pisalo na netu. Još je, osim novih vagona, sigurno da ga je vukla Brena, zbog Vmax.
nik, ovo bi bio dobar razlog da se Matoš obradi kao zasebna tema u podforumu o sastavima vlakova.
Fotke, saobraćajno-transportna uputstva i ostali relevantni podaci da se probaju sakupiti na jednom mjestu....
Nešto slično kao što su na forumu 'vozovi.com', odradili za Bosnu Ekspres:
http://vozovi.com/forum/viewtopic.php?f ... &sk=t&sd=a
(Podaci koji bi danas-sutra poslužili za eventualnu izradu modela)
 

nik

Veteran foruma
Bife 70-ih.

jn12001.jpg


Pri dnu slike se vidi 'tetrapak'...
 

nik

Veteran foruma
Jedna od mojih prvih fotki željezničke tematike, od prije 20 godina:

362-101_jz_poslovni29ng.jpg


...a to je ujedno bila i moja zadnja vožnja poslovnim vlakom prije raspada bivše države.
 

nik

Veteran foruma
Ono što pamtim ali baš nisam vidio na fotkama koje su dosad na netu je tamnoplavi rub na zagrebačkim plavim Inter-City vagonima iz cca 1982.

Zagreb Gl.K. oko 1986. foto: R. Reketye
 

Attachments

  • A.JPG
    A.JPG
    218.6 KB · Pregleda: 89

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Ono što pamtim ali baš nisam vidio na fotkama koje su dosad na netu je tamnoplavi rub na zagrebačkim plavim Inter-City vagonima iz cca 1982.

Zagreb Gl.K. oko 1986. foto: R. Reketye

Ovaj vagon je iz 1983., a tamnoplavi rub su imali i oni iz zadnje serije iz 1985/1986.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Tamnoplavi rub dolje? Koliko sam ja pogledao slike od Rolwie-ja bio je drugčije zelene boje? Ili je to bilo neko specialno bojanje za Intercity vagone?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Gorchi, pretpostavljam da ti misliš na Goša Y vagone zelene sa širokom bijelom crtom (ŽTP Zg), koji su imali gredu ofarbanu tamnijom nijansom zelene ?
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
Gorchi, pretpostavljam da ti misliš na Goša Y vagone zelene sa širokom bijelom crtom (ŽTP Zg), koji su imali gredu ofarbanu tamnijom nijansom zelene ?

Je li to ranija verzija farbanja ili su samo neki imali tamnozeleni rub; na većini fotki je rub iste boje kao i ostatak vagona? Ja ga se recimo sjećam samo na kušetima.
 

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
Tamnoplavi rub dolje? Koliko sam ja pogledao slike od Rolwie-ja bio je drugčije zelene boje? Ili je to bilo neko specialno bojanje za Intercity vagone?

To je ovakav vagon iz 1983. (skroz desno), sa Wegmann postoljima:

savacolor.jpg


...samo što se na ovoj slici jedva raspoznaje da je donji rub tamniji.
 

nik

Veteran foruma
Ovo su, čini mi se, vagoni iz 1985/1986. (sa MD52 postoljima):

matosb.jpg


...a tamnija boja ruba se opet jedva vidi jer je skriven iza ograde.
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Je li to ranija verzija farbanja ili su samo neki imali tamnozeleni rub; na većini fotki je rub iste boje kao i ostatak vagona? Ja ga se recimo sjećam samo na kušetima.

Samo neki, ABl, Bl i Bcl, serije od 1984. - 1985.
Zakaj neki, a ne svi, nemam pojma.


Evo jedna iz Dragecove arhive, gdje se jako lijepo vidi tamnoplavi rub, vagoni su zadnja serija Y iz 1985/1986:
 

Attachments

  • zfaborongajdstanicicf10rx6.jpg
    zfaborongajdstanicicf10rx6.jpg
    183.8 KB · Pregleda: 120

Vedi

Član foruma
nik kaže:
Jel to Matoš?

Nemam točan podatak, ali Sava ne može biti (jer ja dolazila navečer oko 20:00 u Zagreb iz Beograda), a drugi ni jedan ne može biti osim Matoša.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Sky kaže:
Gorchi, pretpostavljam da ti misliš na Goša Y vagone zelene sa širokom bijelom crtom (ŽTP Zg), koji su imali gredu ofarbanu tamnijom nijansom zelene ?
Baš takav.
nik kaže:
Je li to ranija verzija farbanja ili su samo neki imali tamnozeleni rub; na većini fotki je rub iste boje kao i ostatak vagona? Ja ga se recimo sjećam samo na kušetima.
Evo jednog ABl-a...
 

Attachments

  • JZ ABl 51 72 39-70 204-9 Duisburg 14.9.90.jpg
    JZ ABl 51 72 39-70 204-9 Duisburg 14.9.90.jpg
    169 KB · Pregleda: 71

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
nik kaže:
To je ovakav vagon iz 1983. (skroz desno), sa Wegmann postoljima:

savacolor.jpg


...samo što se na ovoj slici jedva raspoznaje da je donji rub tamniji.
Nik, jesi siguran, da je ovo slikano u 1983? Nešto rano mi je za ove vagone (logičnije mi je 1986 ili kasnije) ali nije nemoguće. Samo pitam...
 

nik

Veteran foruma
Pa piše ti sve u ovoj temi već; plavi "Inter-City" sa uskom bijelom crtom i Wegmann postoljima su iz 1977, sa širokom crtom i Wegmann postoljima iz 1983. a sa MD52 postoljima (i ovalnim prozorima na čeonim vratima) iz 1985/86. Sve 3 serije su sa diskovima i rešetkom od toplozračnog grijanja na boku.

1977.
ic1h.jpg


1983.
ic2a.jpg


1985/86.
ic3g.jpg


ic4d.jpg


Sve su cropovi fotki iz ove teme.
 

nik

Veteran foruma
Imamo uz ove plave još i prvu generaciju JŽ vagona za poslovne vlakove; srebrni bez natpisa Inter-City.

Oko 1970.
ic0l.jpg


Vagoni su sa Wegmann postoljima i kočionim papučama, nemaju rešetku na boku i imaju odzračnike na krovu.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh