ACME set "poslovni vlak"

Martin

Poznati forumaš
Hm, za mene, i za više, manje, sve koje znam, ovi vagoni su nešto najbolje što je HŽ, ili ŽTP Zagreb ikad imao. U to doba, takva udobnost, interijeri, vanjski izgled...……...vozio sam se valjda tisuću puta u njima....nenadmašno...…..
 

Martin

Poznati forumaš
Jednom, ako netko napravi taj vagon, ja ću sigurno kupiti 7 ili 14 komada, kao i 362, jednu ili dvije. Čisto, da se sjećam---------------
 

nik

Veteran foruma
Jednom, ako netko napravi taj vagon, ja ću sigurno kupiti 7 ili 14 komada, kao i 362, jednu ili dvije. Čisto, da se sjećam---------------
Misliš InterCity vagon?
Ako to jednom bude u obzir dolazi samo kao set.
Ali prvo mora izaći 'Croatia' restoran kao osnova za set jer 'veliki buffet' teško da bi dobili.
 

Martin

Poznati forumaš
Mislim na plavi vagon, s debelom bijelom crtom, natpisom Inter City, iz, valjda 1983......oznaka Allm? Negdje sam već napisao da sam se, igrom slučaja, zatekao u Zagrebu u potpuno novoj kompoziciji popodnevnog poslovnog za Rijeku. (Nikad nisam točno memorirao koji od dva dnevna poslovna je bio Rijeka, koji Riviera - znam da su brojevi bili od 124 do 127)
Hm, tada sam imao 17 godina, i s današnjeg aspekta, to je bilo nešto dotad nezamislivo.
Sivi tepisoni, crvena sjedala s bijelim prekrivačima za glavu, deblokada vrata koja je svirala tada popularne melodije s ručnih satova - Žute ruže Teksasa i Most na rijeci Kwaii…...odlična izolacija od buke, nevjerojatna udobnost......veliki odmak od ranije korištenih srebrnih vagona....
Danima nakon toga išao sam na stanicu gledati kako se popodnevni poslovni križaju......to je bio praznik za oči....
I, uvijek me intrigiralo, kako bi takav vagon izgledao da mu je bilo dodati još tih 1,9 metara, i staviti suknjice....
Vagon broj 2 je obično bio rezerviran za Ogulin....iako, putnika je gotovo uvijek bilo više od 54.....
Volio bih, svakako, da se može nabaviti i buffet…..Možda zvuči patetično, ali, ne znam što bih dao da danas mogu pojesti one hrenovke sa senfom i onim malim pecivima (dugo godina je ponuda hrane bila ograničena samo na to, i šunku s jajima) i gledati kroz prozor.....hm, da....

Danas, takvo nešto ne postoji. Od tada je prošlo 35 godina, i jedino što na današnjem HŽ-u ima prizvuk modernog su bijeli vagoni Aeelt, a koliko toliko udobnost ona tri odjeljka 1 razreda u Abee vagonima...….
 

nik

Veteran foruma
I ja se toga sjećam...
Iako realno je za očekivati u tom nekom setu mix plavih InterCity vagona sa tankom i širokom crtom a ne sve iste (a ionako ni ARl ni SRl ni WRl nisu imali široku nego tanku bijelu crtu, osim zelenog ARl koji se isto mogao vidjeti među plavim vagonima).
I svi nabrojani su vozili za Rijeku.
A hrenovke ćeš morati pojesti u bife-dijelu plavog InterCity vagon-restorana...
Kad i ako to jednom izađe.
:dada:
 

nik

Veteran foruma
...
I, uvijek me intrigiralo, kako bi takav vagon izgledao da mu je bilo dodati još tih 1,9 metara, i staviti suknjice....
...
Otprilike ovako.
file.php

http://balkanmodels.biz/forum/viewtopic.php?f=15&t=14&start=10
338_KOSOVO_EKSPRES2_3.jpg

229_9030_1.jpg

http://forum.malezeljeznice.net/index.php?threads/goŠa-z2-vagon.2790/
 

Martin

Poznati forumaš
Da, za Rijeku je u pravilu sve išlo plavo, ali, znalo se vidjeti i pokoji stari, bijeli/srebrni, i zeleni......kasnije, i oni šareni s kliznim vratima (to je Kidrić prepravljao, ili u Ptuju?)
 

nik

Veteran foruma
Da, za Rijeku je u pravilu sve išlo plavo, ali, znalo se vidjeti i pokoji stari, bijeli/srebrni, i zeleni......kasnije, i oni šareni s kliznim vratima (to je Kidrić prepravljao, ili u Ptuju?)
Kidrič i nešto malo Gredelj ali to sve tek od jeseni '91. pa ne spada u pravu JŽ epohu bez obzira na oznake prvih mjeseci. Ali bio je jedan bivši bijeli koji je ofarban u tu boju '88. ili '89. i on je vozio na poslovnim vlakovima.
 

Martin

Poznati forumaš
Možda nije najprikladnija tema, ali, kad smo već u tom kontekstu; zašto su se nabavljali uglavnom y vagoni? Na ŽTP Zg, odnosno, HŽP, je prva z novogradnja prispjela tek s Mimarom (ako se ne varam).
Koji je bio razlog?
I, za razliku od x vagona, zar z vagoni nisu užih gabarita, baš zbog duljine?
Jesu tuneli bili problem? Što?
 

nik

Veteran foruma
Možda nije najprikladnija tema, ali, kad smo već u tom kontekstu; zašto su se nabavljali uglavnom y vagoni? Na ŽTP Zg, odnosno, HŽP, je prva z novogradnja prispjela tek s Mimarom (ako se ne varam).
Koji je bio razlog?
I, za razliku od x vagona, zar z vagoni nisu užih gabarita, baš zbog duljine?
Jesu tuneli bili problem? Što?
Nabavljani su oni vagoni koji su u trenutku nabave bili u ponudi proizvođača. Kao kad kupuješ aute. ŽTP Zg je hrpu vagona od Goše kupio do početka '86. a tek te godine je počela proizvodnja Z2 vagona. Slijedeća nabava je bila '91. i tada su se već nudili Z1 vagoni pa smo tako Z2 preskočili (ako zanemarimo onaj jedan exBDŽ kušet koji je Z2 ali on nije došao nov).
Ostali ŽTP-i (osim ŽG Lb koji je kupio Z1 zajedno sa nama '91.) su kupovali vagone između '86. i '91. pa su tako 'ulovili' Z2 vagone. Nakon '91. nitko na području bivše države nije više do danas kupovao nove vagone osim Srbije oko 2000. godine (20-ak komada Z1).
 
Last edited:

Martin

Poznati forumaš
Da, to uglavnom znam (doduše, ne ni približno tako precizno). Ali, onda, da preformuliram pitanje; zašto Goša nije proizvodila Z vagone prije.....nije li išlo nešto u izvoz. I, da, koja je razlika Z1/Z2, samo u klimi, ili?
 

nik

Veteran foruma
Zato jer su Z počeli '86. a prije su radili Y.
:vrag2:

Išli su Z1 u izvoz - par komada mađarima '89. (ti su Goši bili prvi sa klimom).
Da, Z1 i Z2 se razlikuju samo u klimi.
I druge zemlje su nakon polovice 80-ih prestale proizvoditi X/Y vagone i prešle su na Z1/Z2 (Italija, DDR itd.).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh