ACME set "poslovni vlak"

nik

Veteran foruma
Mali oooooftopic i zanimljivost.

Obratite pozornost na prvi vagon AR na ovom zadnjem videu iz Slatine, u sastavu vlaka (koji dolazi drugi u stanicu), te na njemu bočnu bijelu lijevu prekinutu crtu koja je duža nego je to običajeno za vagone sa 9 prozora.
A di mu je žuta crta 1. razreda?
 

nik

Veteran foruma
Ja sam si upravo sinoć napravio screenshotove oba buffet vagona sa tog video materijala!:palac_gore:
Da, lijeva crta mu je duža, a desna kraća u odnosu na klasične AB vagone sa original toplozračnim grijanjem,
zato što je kod buffeta rešetka naknadno ugrađenog toplozračnog grijanja pozicionirana upravo ispod središnjeg prozora,
pa je sve to skupa sa natpisima i crtama malo pomaknuto, a isti slučaj imamo i kod A, AB vagona sa širokom bijelom prekinutom crtom,
kojima je toplozračno grijanje (jednokanalno) naknadno ugrađeno.
Gredeljevci su očigledno mjerili udaljenost crta od natpisa a ne od sredine vagona dok su u Goši to pedantnije osmislili...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Gredeljevci su očigledno mjerili udaljenost crta od natpisa a ne od sredine vagona dok su u Goši to pedantnije osmislili...
I Gošina i Gredeljeva shema se općenito zasnivaju na približno simetričnoj udaljenosti crta od natpisa.
'Problem' je pozicija rešetke koja je u Gošinoj original izvedbi na poziciji između 2 prozora, pa je samim time natpis pomaknut
točno ispod središnjeg prozora, pa onda i te crte izgledaju ljepše, dok je na ovim Gredeljevim ta rešetka pomaknuta
ispod prozora, a natpisi su otišli na poziciju između dva prozora!
 

nik

Veteran foruma
Kao prvi JŽ poslovni vlakovi u 1967. spominju se u jednom stranom tekstu iz 1970. slijedeći, navodeći i vagonske razrede.

Bosna Express Zagreb-Sarajevo 1./2.
Skopje Express Beograd-Niš-Skopje 1./2.
Marjan Express Zagreb-Split 1.
Pelagonija Skopje-Bitola 1.
Kvarner Express Zagreb-Rijeka 2.
Rivijera Express Zagreb-Rijeka 1.

To je bilo prije dolaska srebrnih vagona u Zagreb i Sarajevo a za druge neznam.

Spomije se i Aluminijski vlak kao 1. razred na vlakovima Zagreb Express Zagreb-Beograd 1968. i Kornat Express Zagreb-Zadar ljeti.
 

Vedi

Član foruma
A di mu je žuta crta 1. razreda?

9 prozora su imali AR vagoni (širi razmak u ta 3 ili 4 kupea), BR su imali 10 (onaj Ljubljanski AR sa 10 prozora je u originalu bio BR), Zagreb nije imao BR vagone? Što drugo može biti nego AR?

Moguća pogreška kod bojanja vagona?
 

nik

Veteran foruma
9 prozora su imali AR vagoni (širi razmak u ta 3 ili 4 kupea), BR su imali 10 (onaj Ljubljanski AR sa 10 prozora je u originalu bio BR), Zagreb nije imao BR vagone? Što drugo može biti nego AR?

Moguća pogreška kod bojanja vagona?
Ma očigledno je AR samo se čudim da su zaboravili žutu crtu. Da, Zagreb nije imao BR; samo AR Y i X.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Hm, godina 92, po ovom video puno toga ne paše. Slatina je na pola puta Osijek -Koprivnica, ako je prvi vlak Podravka, vrijeme je oko 19.30, drugi vlak bi bio 782 malo kasno!? Ili možda prvi vlak Osijek expres čeka križanje sa 782 koji kasni, to je logičnije znači oko 18.30. E sad prvi vagon na drugom vlaku bife sa odjeljcima, vjerojatno oni sa šest stolica i stolom koji su se mogli spojiti međusobno u konferencijsku dvoranu, godina 92 možda je oznaka WR pa zato nema žute crte. To je vrijeme kad su dolazili novi " stručnjaci" pa se uopće ne bi čudio da je nešto takvo!??
 

Vedi

Član foruma
Par činjenica.

U to vrijeme je koliko znam Podravka bila "Francuz".
Osijek express nije vozio u to vrijeme.
WR vagoni su bili svi tamno-plavi, a AR vagoni su bili i srebrni i zeleni.
Sve linije iz Zagreba prema Vinkovcima i obratno su prolazile između ostalog i kroz Slatinu zbog zatvora dionice u istočnoj Slavoniji.
Prema VR-u 92/93 je postojao i brzi vlak 718/719 Požega - Zagreb sa isključivo vagonima 1. razreda i Buffetom, pa je moguće da ja upravo taj vlak na tom videu.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Napisao sam možda, jer se u to vrijeme puno brljavilo. Podravka je sigurno bila klasika jer nije bilo ispravnih francuza, a i u Osijeku se nije spavalo zbog rata. Osječki vlakovi su pokretani sa 2044/ 645, a Vinkovački sa 2062/ 664 i vozilo ih je Vinkovačko/ Brodsko osoblje sa spavanjem u Koprivnici.Vlaka za Požegu se ne sječam. Znam da je bio neki brzi vikend za Brod. Jesu li ovi Švicarci došli već 1992 ili kasnije!? Da je netko zaboravio staviti žutu crtu na prvi razred hmm ...
 

nik

Veteran foruma
Napisao sam možda, jer se u to vrijeme puno brljavilo. Podravka je sigurno bila klasika jer nije bilo ispravnih francuza, a i u Osijeku se nije spavalo zbog rata. Osječki vlakovi su pokretani sa 2044/ 645, a Vinkovački sa 2062/ 664 i vozilo ih je Vinkovačko/ Brodsko osoblje sa spavanjem u Koprivnici.Vlaka za Požegu se ne sječam. Znam da je bio neki brzi vikend za Brod. Jesu li ovi Švicarci došli već 1992 ili kasnije!? Da je netko zaboravio staviti žutu crtu na prvi razred hmm ...
Ja se sjećam da mi je tada, '92, stjuardesa sa poslovnih vlakova (Ljiljana) pričala da su boravili/spavali u onom krilu/strani hotela u Osijeku koje je bilo u 'zavjetrini' od granatiranja. Sjećam se i da je u slučaju Podravke stajala u Zagrebu na peronu ispred Y vagona a ne Francuza.
Švicarci su došli 1990. i odmah su počeli voziti, u SBB-zelenoj boji sa 'zakrpama' u JŽ-maslinastoj, a početkom '91. su prefarbani u tirkiznu boju (i jedno i drugo sa JŽ 'televizor' logom). Onda su u nekom trenutku ('92/93.?) 'nestali' da bi se ponovo pojavili cca '95. ali u novoj svjetlosivo-tamnoplavoj shemi.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
A, ti si taj što je :sex: Ljilju, zato ti toliko znaš o poslovnim vlakovima!! :pivo::pivo:!!
 

nik

Veteran foruma
A, ti si taj što je :sex: Ljilju, zato ti toliko znaš o poslovnim vlakovima!! :pivo::pivo:!!
Ne, znam ju 'usput' sa modelarsko-željezničkih događanja i pokoje kave na Glavnom. Ali to je već HŽ-era, kad se u poslovnim vlakovima više uopće nisam vozio, dok je većina zanimljivog u vezi njih bila u JŽ-eri. Tako da je već tada to bila 'povijest' a i poslovni vlakovi su ukinuti godinu-dvije kasnije (kad točno?).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh