Austria Express

matija

Član foruma
alsbgd kaže:
Ako nisam nesto pobrkao vec od 1959 je bila isporuka...
Ali bi voleo da to jos neko potvrdi... ;)
1961 su se još poradjali. Problem su bili podvozi, tako da pre 1961 sumnjam da su bili u saobraćaju, ali sve je moguće zato sam i napisao da je knap.
 

nik

Veteran foruma
Svi oni exFS vagoni koje kao JŽ radi ACME su građeni kada i Brodska kola pa su isto mogli biti u međunarodnom prometu kao i metalizacije iz 50-ih...
 

matija

Član foruma
hronološki da, ali ni jedna ni druga vrsta nije imala verziju AB, a po onom spisku su u kompoziciju bili uvrštena kola JŽ AB.
 

nik

Veteran foruma
matija kaže:
hronološki da, ali ni jedna ni druga vrsta nije imala verziju AB, a po onom spisku su u kompoziciju bili uvrštena kola JŽ AB.

ACME50298.jpg
 

matija

Član foruma
Uh ovaj Nik mi uvek pokvari koncepciju. s:xx: . Taman mislim da sam nešto složio(od modela naravno), a zaboravim da je to III epoha, a ne IV, i izbije osigurač. :puf: :)
 

nik

Veteran foruma
matija kaže:
Uh ovaj Nik mi uvek pokvari koncepciju. s:xx: . Taman mislim da sam nešto složio(od modela naravno), a zaboravim da je to III epoha, a ne IV, i izbije osigurač. :puf: :)

>:D:
 

nik

Veteran foruma
Stanley kaže:
Lako je moguće da je riječ o Goša X.
Ne znam kad je počela isporuka, ali znam da sam ih viđao već početkom šezdesetih.
Nego, ja nešto kontam od kojih modela bi se mogao sastaviti Austria Express (u skraćenom izdanju), ali se bojim da tu nema baš u izobilju onih koji bi odgovarali. :zvizdi:

Bubni; koje tipove/serije (AB, B, WL itd.) vagona trebaš i od kojih željeznica pa da vidimo što sve u H0 ima...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Nešto od austrijanaca što bi se moglo uzeti u obzir:
UIC-X kola austrijskih željeznica, isporučivana u razdoblju 1962-64. (serija od 17 AB i 43 B vagona).
RailTop modeli epohe IIIc (AB4üh, B4üh), imaju na sebi otisnute revizije iz 1963. i 1965. godine:
 

Attachments

  • AB4uh.jpg
    AB4uh.jpg
    15.1 KB · Pregleda: 104
  • B4uh.jpg
    B4uh.jpg
    15.3 KB · Pregleda: 105

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
Bubni; koje tipove/serije (AB, B, WL itd.) vagona trebaš i od kojih željeznica pa da vidimo što sve u H0 ima...
S obzirom da za sada nemamo točan sastav vlaka (po pripadnosti željezničkim upravama), morati ću stvarno bubnuti. ;)
Odokativno u obzir dolaze:
- JŽ AB (najbolje bi pasao Goša X, ali ih na tržištu nema; može proći i onaj Talijan gore)
- JŽ WL (GANZ, nema)
- JŽ Bc (Goša X, nema)
- JŽ WR (GANZ, nema)
- SEK-CEH; upravo tako, ne OSE-CEH; AB (sličan Goši X, mislim da ih nema)
- ÖBB AB (može proći onaj gore, ali ja se sjećam jednog starijeg tipa; mislim da ga je proizvodio Klein Modellbahn; na internetu ga nisam našao)
- DB B, imam ga u kolekciji, Roco 64739:


Napominjem da bi vagon odgovarao, jer su Nijemci na Balkan slali uglavnom staru kramu.
- NS AB(?); nešto poput ovog Roco 44243, vagon je B:


Sve u svemu, čini mi se da će trebati strpljenja dok se ne pojave - ako se pojave - prikladni modeli (prije svega Goša X).
 

Attachments

  • 80890_c.jpg
    80890_c.jpg
    38.5 KB · Pregleda: 92
  • 59213_c.jpg
    59213_c.jpg
    35.7 KB · Pregleda: 90

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Stanley kaže:
ÖBB AB (može proći onaj gore, ali ja se sjećam jednog starijeg tipa; mislim da ga je proizvodio Klein Modellbahn; na internetu ga nisam našao)
Pretpostavljam da misliš na neki Spantenwagen ovakvog tipa:


Ili možda vagon sa suknjicom, tzv. Schurzenwagen po uzoru na Liliput....
 

Attachments

  • AB .jpg
    AB .jpg
    43.3 KB · Pregleda: 58

nik

Veteran foruma
Stanley kaže:
nik kaže:
Bubni; koje tipove/serije (AB, B, WL itd.) vagona trebaš i od kojih željeznica pa da vidimo što sve u H0 ima...
S obzirom da za sada nemamo točan sastav vlaka (po pripadnosti željezničkim upravama), morati ću stvarno bubnuti. ;)
Odokativno u obzir dolaze:
- JŽ AB (najbolje bi pasao Goša X, ali ih na tržištu nema; može proći i onaj Talijan gore)
- JŽ WL (GANZ, nema)
- JŽ Bc (Goša X, nema)
- JŽ WR (GANZ, nema)
- SEK-CEH; upravo tako, ne OSE-CEH; AB (sličan Goši X, mislim da ih nema)
- ÖBB AB (može proći onaj gore, ali ja se sjećam jednog starijeg tipa; mislim da ga je proizvodio Klein Modellbahn; na internetu ga nisam našao)
- DB B, imam ga u kolekciji, Roco 64739:


Napominjem da bi vagon odgovarao, jer su Nijemci na Balkan slali uglavnom staru kramu.
- NS AB(?); nešto poput ovog Roco 44243, vagon je B:


Sve u svemu, čini mi se da će trebati strpljenja dok se ne pojave - ako se pojave - prikladni modeli (prije svega Goša X).


Kao što smo mi imali Pafawag/Goša X tako su grci imali iste takve Pafawag ali Y. Niti jednih niti drugih u modelu nema a ne treba ih niti očekivati jer su građeni samo sa JŽ odnosno OSE.
Stare grčke putničke vagone (talijanska proizvodnja 50-ih; grci nisu sami ništa proizvodili nego kupovali u inozemstvu) radi ACME ali iako u opisu piše Ep.III modeli su sa UIC-brojem odnosno Ep.IV.

Carrozza_OSE_di__4be9676e62773.jpg


Carrozza_OSE_di__4be9679714b3e.jpg


http://www.acmetreni.it/index.php?optio ... 74&lang=en
 

Stanley

Poznati forumaš
Sky kaže:
Pretpostavljam da misliš na neki Spantenwagen ovakvog tipa
Da, upravo takav i u toj boji. Znam da sam negdje vidio sličan model H0, ali ga ne mogu naći.

Ili možda vagon sa suknjicom, tzv. Schurzenwagen po uzoru na Liliput
Takvog vagona se ne sjećam. Što ne znači da ga nije bilo. Iako me pamćenje još uvijek dobro služi, nije nemoguće da je ponešto i isparilo iz vijuga.
 

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
Stare grčke putničke vagone (talijanska proizvodnja 50-ih; grci nisu sami ništa proizvodili nego kupovali u inozemstvu) radi ACME ali iako u opisu piše Ep.III modeli su sa UIC-brojem odnosno Ep.IV.
Taj vagon bi ''za silu'' mogao proći. Moram priznati da mi malo smeta natpis, koji je u ono vrijeme glasio SEK-CEH, a ne OSE-CH.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Stavljam jednu sliku Austrije Express iz '80-ih, 18. Juli 1988 (photo: Pescher 'Drehscheibe Online'):


Iako Austrija Express tada nije prolazila kroz ex YU, slika je zanimljiva zbog JŽ poštanskog vagona na čelu kompozicije ( 'Ljubljana'- Villach - München)!
 

Attachments

  • 111041[1].jpg
    111041[1].jpg
    108.1 KB · Pregleda: 142

damir661

Veteran foruma
Sky kaže:
Stanley kaže:
ÖBB AB (može proći onaj gore, ali ja se sjećam jednog starijeg tipa; mislim da ga je proizvodio Klein Modellbahn; na internetu ga nisam našao)
Pretpostavljam da misliš na neki Spantenwagen ovakvog tipa:


Ili možda vagon sa suknjicom, tzv. Schurzenwagen po uzoru na Liliput....

Jel postojao ovakav u modelu i to kao 2. raz. Ima jedna slika Mostar-Dalmacije gde se vidi bas ovakav sa dva mala prozora?
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Austria express ljeto 1964.jpg 8a.jpg 12a.jpg
slike iz jednog željezničkog godišnjaka iz 1967, i slike od Austrija expresa, te valjda pripadajući sastav PDF-a www.welt-der-modelleisenbahn.com
Da li bi tko prokužio sastav vagona, te one radove između Kranja i Ljubljane?


AUSTRIJA EXP 1963 a.jpg
U malo starijem godištu kratkog djelovanja Autstrija expresa na Balkanskoj aksi se nalazi samo "B" oznaka za CEH grčki vagon - mogla bi biti i pretpostavka exFS vagona tada u međunarodnom prometu. Njemački "B" je sigurno neki predratni vagon, a NS AB je najavljen i u ACME setu 55094 nazvanom Holland-Italien express.
 

milošjocif

Član foruma
Taj kraj se zove Goričane i to su industrijski kolosjeci za veliku fabriku celuloze i papira.U krugu fabrike rade dva mala dizela (no,u poslednje vreme malo manje).Radovi na pruzi su po mome rekonstrukcija uoči elektrifikacije Gorenjske pruge-čitaj izravnavanje krivina.Na kraju novoiskopane kosine če vlak preči reku Soru i uči u stanicu Medvode u levom luku.
LP Miloš
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Enigma CIWL spavaćih kola možda bi imala veze i s ovim unikatom: kad je 1962. došlo do reorganizacije međunarodnih vlakova, SOE je zamjenjen Direct Orientom, a Tauren-express skraćen do Klagenfurta, tada je pod istom oznakom TB nastavio voziti Austrija express do 1965. Prve godine u redovima vožnje pojavljuje se jedna rijetkost - da CIWL održava vezu s ishodištem u Beogardu, a da taj kurs nije okrenut k zapadu, nego k jugu, tj. Grčkoj. Kroz Beograd su prolazili brojni spavaći kursevi na grupi vlakova istočne Evrope, kao npr. Orient-Balt exp., ali svi CIWL bili su za međunarodni promet iz Beograda (najčešće) ili kroz Beograd, ali s ishodištem u Beču, Munchenu, Oostendeu i naravno Parizu.
CIWL Beograd-Solun vozio je za 1962/63 i mogao je biti i onaj SG-tip "grčki bez RIC oznaka", ali i onaj s natpisom "yatakli". Kontraditkorno je jedino to, što se u tablici kursnih međunarodnih kola spominje WLA (jedno i dvo krevetni, 1 razred, identično modelu od LS modelsa), u tablici svih spavaćih kola da je "s.d.t." (što bi značilo WLAB, i trokrevetni)??!
Kako bi se objasnilo njegovo viđenje kod Ivanić-Grada
http://forum.malezeljeznice.net/index.php?threads/zglajzani-kolski-park.10986/#post-152880 .
http://forum.malezeljeznice.net/index.php?threads/orient-express-simplon-orient-express.2863/1962 Austrija express TB.jpg
Pa taj je CIWL kurs imao malo čudne polaske, prekasno u noći kretao je za Solun, a prerano stizao u Beograd. Mogao je taman produžiti do Zagreba i doći u oko 11h. Možda je bila zbog tih polazaka i promjena u redu vožnje? A da su i po danu išli spavaći, vidi se iz primjera JŽ kursa WLAB Ljubljana-Skopje. Jer Austrija express, nije više za razliku od Tauren exp. do 1962. imao CIWL iz Zapaden Evrope u Jugoslaviju, samo do Klagenfurta. Taj je običaj nastavio i nasljednik TB Tauren exp. iza 1965, ali kako je on produžen do Splita, CIWL-a nije bilo (jer je putovanje od Klagenfurta i tako bilo već po danu), nego se ubacivao domaći WLAB za SPlit u Ljubljani. Stranci to ne znaju gledajući svoje, njemačke, sastave, pa kad to nanjuše, čude li se čude tome... a poč. 60-ih JŽ spavaća kola su nova, za razliku od starih CIWL-a predratne proizvodnje.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh