Avioni, helikopteri i ostale letjelice

thomcro

Aktivan član
Mon kaže:
Razmisljam koje mjerilo bi najbolje pasalo za neku letilicu
koja bi bila okacena "u letecem stanju" iznad H0 makete?
...
Neko sa iskustvom u vezi ovoga?
Prob'o ja :D ! Svojedobno sam ubacio motor iz N-a u jedan Me-109, koncem ga priheftal za luster, spojil na trafo i ... šišaj Miško
3203236809.gif
...
1571107705.gif


Ubit me htela stara jer sam skoro srušil taj jadan luster koliko se taj avion vrtel :uvrnut

P.S.
Mjerila tog aviona se ne sjećam ali nije bio velik
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mon kaže:
Razmisljam koje mjerilo bi najbolje pasalo za neku letilicu
koja bi bila okacena "u letecem stanju" iznad H0 makete?

Mozda bi djzlajini 1:100 Migovi pasali posto su manjeg formata
ali za nekog putnickog aviona bi sigurno bilo bolje da je jos manji...
1:144 mozda?

Neko sa iskustvom u vezi ovoga?

Za putničke :??: mislim da je i 1/200 preveliko!!!! barem za naše makete i jumbo jet putničke avione
Ovi moji MIG-ovi su idelani i na zemlji iako su 1/100 meni odlično odgovaraju i uklapaju se s HO vojnim vozilima..barem zasada..

Gligi kaže:
http://borbeniavionikolekcija.com/
Ovo se pojavilo kod nas u Srbiji, mislim da izlazi vec jedno 2 meseca. Do sada se stiglo mislim do broja 5. u kojem se dobija Harrier u
razmeri 1:72
Ja do sada nisam video ni jedan model, mada iskreno nisam nesto toliko ni gledao. Uglavnom vidim da ih brzo pokupuju pa ih kace po aukcijskim sajtovima po vecoj ceni.
Mislim da su i moji MIG-ovi od ove kolekcije, (al iskreno nisam siguran, iako imam neke razloge da to zaključim)..
prodaju se u mjerilima 1/100 i 1/72.. ja sam ih u Poljskoj našao i nisu bili preskupi..

damir kaže:
Nemaš brige Mon!
Kod nas su MIG-ovi u starom željezu ;)

ne-ne nedam ja na ove MIG-ove ništa reći... :nene:
Da se mene pita ja bi ih ponovno u Rumunsku poslao na remont..(barem da ostanu 3 komada zauvjek u eskadrili, u mojoj će eskadrili ostati sigurno :D )
Najbolje ću ovako objasniti; oni su za mene u zrakoplovstvu, nešto kao ali puno više nego što je Žutka za vas riječane (a i mene :) ) u željezničarstvu..
Zato; massive respect for MIG-s from me :naklon:
 

Gligi

Član foruma
djzlaja kaže:
Gligi kaže:
http://borbeniavionikolekcija.com/
Ovo se pojavilo kod nas u Srbiji, mislim da izlazi vec jedno 2 meseca. Do sada se stiglo mislim do broja 5. u kojem se dobija Harrier u
razmeri 1:72
Ja do sada nisam video ni jedan model, mada iskreno nisam nesto toliko ni gledao. Uglavnom vidim da ih brzo pokupuju pa ih kace po aukcijskim sajtovima po vecoj ceni.
Mislim da su i moji MIG-ovi od ove kolekcije, (al iskreno nisam siguran, iako imam neke razloge da to zaključim)..
prodaju se u mjerilima 1/100 i 1/72.. ja sam ih u Poljskoj našao i nisu bili preskupi..

Verovatno jesu, posto je i u Poljskoj izlazila ta kolekcija ili jos uvek izlazi. Da ima vise razmera, 1:72 1:100 1:144 1:200 Cena je oko 2,5e za caspois i model.
 

Mon

 
Osoblje foruma
djzlaja kaže:
...Za putničke :??: mislim da je i 1/200 preveliko!!!! barem za naše makete i jumbo jet putničke avione...

Bio sam danas u hobby-prodavnicu i video "u zivo" Herpin Boeing 767 u 1:200.

Meni deluje premali u odnosu na H0 modele unutar prodavnice.
Mozda bi odgovarao ukoliko bi bio postavljen vislje iznad makete, ali neznam, mislim da bi i tako postavljen vise odgovarao N maketi.
Mozda je ipak za kombinaciju sa H0 maketom bolje uzeti neki malo veci model. :zvizdi:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Herpa Wings 1:200 Mil Mi-8T Soviet Air Force kat broj: 554961

Herpa je izbacila MI-8 :D
Prvo Ural a sada MI-8 :arrow: čini mi se da prate naš forum :D (samo su merilo mašili. al 1:200 ipak jeste Herpa Wings mjerilo)
 

Attachments

  • mi 8 sl2.JPG
    mi 8 sl2.JPG
    33.8 KB · Pregleda: 85

NClight

Hybernated
N-ovcima je nešto lakše... manje ili skoro ništa izbora u 1:160 ali zato u 1:144, 1:150 i 1:200 pravo blago! :plaza:
Zanimljivo je da se popularni Canadair / Bombardier CL-415 radi u 1:160, DelPrado naravno! Moram nabaviti par komada... viđeno ih je i po 3 odjednom na požarištima!
Maketa ili diorama smještena negdje u Dalmaciji, pruga pokraj požara, par vatrogasaca, koje vozilo i par Canadaira iznad... mmmmmmmm divota :plaza:
 

Attachments

  • $(KGrHqJ,!kwE8NsBn!,mBPLb1v8!vQ~~60_12.JPG
    $(KGrHqJ,!kwE8NsBn!,mBPLb1v8!vQ~~60_12.JPG
    42.6 KB · Pregleda: 63
  • kanader-mo_0.jpg
    kanader-mo_0.jpg
    130.2 KB · Pregleda: 64

Mon

 
Osoblje foruma
Mozda nesto u ovom smislu, plus par avioncica u vazduhu. ;)
 

Attachments

  • Fire01DSC00626.JPG
    Fire01DSC00626.JPG
    277.5 KB · Pregleda: 57
  • Fire02DSC00625.JPG
    Fire02DSC00625.JPG
    214.7 KB · Pregleda: 59

NClight

Hybernated
Paaa... recimo da je to otprilike to.
U stvari više spoj ove dvije-tri slike:




Zanimljiva je i ova vijest:
Zbog požara opet zatvorena pruga na relaciji Zagreb-Split
U tijeku je gašenje požara, a vatrogascima zbog nepristupačnog terena u gašenju pomažu i djelatnici HŽ-a koji im vagonima prevoze vodu do mjesta požarišta
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/ ... lit-278521

I eto diorame sa svime... cestovnim, željezničkim i zračnim prijevozom... a uz malo truda i spuštanja pruge malko iznad obale, dao bi se iskoristiti i komadić "mora" za čamac... i eto sve na hrpi s opravdanjem >:)
 

Attachments

  • pozar_babindub5-230812miskovic625.jpg
    pozar_babindub5-230812miskovic625.jpg
    45.9 KB · Pregleda: 54
  • 7k1-2y.jpg
    7k1-2y.jpg
    68.1 KB · Pregleda: 54

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
NClight kaže:
N-ovcima je nešto lakše... manje ili skoro ništa izbora u 1:160 ali zato u 1:144, 1:150 i 1:200 pravo blago! :plaza:
Zanimljivo je da se popularni Canadair / Bombardier CL-415 radi u 1:160, DelPrado naravno! Moram nabaviti par komada... viđeno ih je i po 3 odjednom na požarištima!

Kolega,
da li si slučajno uspio nabaviti koji komad???
Zanimaju me dimenzije :?:
Naime ovaj od DelPrada na kojemu piše da je 1/160 po mjerama koje pišu po netu je gotovo indetičnih dimenzija s Newray Bombardier-om za koji piše da je u 1/110
pema Wikipediji za 1/110 dužina je cca 18 cm sirina krila 26 cm (a slično mi piše i za DelPrado da neznam tkome da vjerujem)
 

brum

Član foruma
Mislim da ne bi bilo loše da vam ja usporedo poslikam svoje makete borbenih helikoptera (20-ak kom u 1:72), automobila i bagera 1:87, te Mehano malu parnjaču s vagonima u H0 (drugo nemam od željeznice za sada) čisto da vidite omjere veličina. Čak imam i aerodromski set mašina i osoblja za letjelice, te nešto vojnika

Meni osobno je to sasvim prihvatljivo, ali ja nisam perfekcionist kao neki od Vas :cool:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Usporedba MI 8 od Itareli Fabri u mjerilu 1/100 i Cararamina koji je procjenjen na 1/117??

Inače model je ekstra, lako se rastavlja..samo je pod od metala a tijelo od plastike (što ima prednosti i mana).. Inače pod mu se odvaj točno po "crti" tj dijelu koji U HRZ ide u svijetlo plavu boju tako da je idealan za preradu...
Inače veličina mu je sada u potpunosti respektabilna, da iako je 1/100 ide bez problema na maketu HO
 

Attachments

  • Graphic4.jpg
    Graphic4.jpg
    147.4 KB · Pregleda: 91

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Također stigli su i MI-24 D

Kod ovog modela je tijelo od metala (model je neverovatno težak u ruci), a pod je od plastike.. isto mu pod prati "crtu" svijetlo plave koju razdvaja od sheme bojanja..
Model je pun detalja i dosta detalja dojde da se ugradi naknadno što je odlično za preradu...
Dvije mane..
- nema stajni trap izvučen. pa se mora ugraditi ili ostaviti na maketi u zraku - što nemora biti loše :D
- ispuh ima onu nadogradnju prigušivača ili kako se to već zove, što je bitno odstupanje od svih na ovim terenima pa će trebati dorade i model definitivno prva liga
 

Attachments

  • Graphic5.jpg
    Graphic5.jpg
    164.2 KB · Pregleda: 93

nik

Veteran foruma
djzlaja kaže:
Također stigli su i MI-24 D

Kod ovog modela je tijelo od metala (model je neverovatno težak u ruci), a pod je od plastike.. isto mu pod prati "crtu" svijetlo plave koju razdvaja od sheme bojanja..
Model je pun detalja i dosta detalja dojde da se ugradi naknadno što je odlično za preradu...
Dvije mane..
- nema stajni trap izvučen. pa se mora ugraditi ili ostaviti na maketi u zraku - što nemora biti loše :D
- ispuh ima onu nadogradnju prigušivača ili kako se to već zove, što je bitno odstupanje od svih na ovim terenima pa će trebati dorade i model definitivno prva liga

A mjerilo je...?
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da ostao sam nedorečen :crvenilo:

I MI-24 je mjerilo 1/100
isto je Itareli Fabri kao i
MD 500 Huges i Augusta Bell

Dakle odlučio sam se radi dostupnosti modela (koje je imao HRZ) na mjerilo 1/100 za aerodrom.. jer sam vidio da mogu nabaviti sve modele za flotu u tom mjerilu.. malo ću pripaziti s voznim parkom koji je u 1/87 pa neće bit većeg nesrazmjera u veličinama :hmmm
 

Mon

 
Osoblje foruma
Valjda ce nekom proizvodjacu past' na pamet da ozbiljno shvati stvar i na trziste izbaci razlicite modele letilica u 1:87.
:zvizdi:
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mon kaže:
Valjda ce nekom proizvodjacu past' na pamet da ozbiljno shvati stvar i na trziste izbaci razlicite modele letilica u 1:87.
:zvizdi:

A istina..

Al eto meni odgovara i ovako; jer 1/87 je ipak dosta poveliko za letjelice..pa smjestiti ih više komada na neki dio aerodroma kao dijela makete, uff ode pola sobe :evil:
malo sam ih stavljao u omjer s cestovlnjacima 1/87 i ostalim, neizgleda uopće strašno...čak naprotiv
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
1-87-MIL-24D-HIND-D-Kampfhubschrauber-Bundeswehr-WTD-61-Manching-ARM-221600211_b_1.JPG1-87-MIL-24D-HIND-D-Kampfhubschrauber-der-Sowjetischen-Armee-ARM-223600011_b_1.JPG1-87-MIL-24D-HIND-D-Kampfhubschrauber-der-Nationalen-Volksarmee-NVA-ARM-223600031_b_1.JPG1-87-PANAVIA-TORNADO-IDS-Aufklaerungsgeschwader-51-Immelmann-AG-51-ARM-221600301_b_1.JPG 1-87-Fertigmodell-Sikorsky-CH-53-GS-ISAF-oliv-FM-ARM-221600301_b_0.JPG
AIPOWER87 proizvođač modela letjelica u mjerilu 1/87..
Većinom dosada (barem koliko sam ja vidio) imao je u ponudi letjelice avione iz ere II svj. rata i bliži perod iza..
Od modernijih ima nešto helikoptera...
Koliko vidim po netu izbacio je novitete helikoptere MI-24 D i Tornado avione.. :) :party:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh