B 628/629 - Vojvodina: Novi Sad - Zagreb Gl. kol.

Davor

Veteran foruma
Kao što i moje korisničko ime govori, želja mi je da jednog dana sklopim kompoziciju brzog voza Vojvodina (628/629). To je voz koji je saobraćao na relaciji Novi Sad - Zagreb Gl. kol. U Bogojevu se dodavala garnitura iz Subotice a u sezoni je imao kursna kola za Rijeku.
Evo kako je izgledao voz 1988/89: http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... 8&rok=1989
Pošto je reč o popriličnoj kompoziciji, bio bih zadovoljan ako bih sklopio kompoziciju 881/880 tj to je isti voz ali na relaciji Novi Sad - Bogojevo - Zagreb Gl. kol. - Rijeka (sezonski), bez kola iz Subotice
Al-a.gif
JŽ Al
Bl-z-a.gif
JŽ Bl
Bl-z-a.gif
JŽ Bl
Bl-z-a.gif
JŽ Bl
JZ-Bl-z-245.gif
JŽ Bl
ABl-z-b.gif
JŽ ABl
Pošto nisam još vičan samostalnom sastavljanju garnitura zamoliću experte da mi pomognu. :)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Dobar uvodni post! :palac_gore:

Ovo je izgleda zasad jedina slika koju imamo na forumu, Ac kušet:
(Zagreb Gl.K. 1986. foto: R. Reketye)
Ac.JPG
Inače, za neku pristojnu kompoziciju valjalo bi nam se malo strpiti da vidimo što će nam ACME još ponuditi od modela! ;)
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
Vrlo je upitan ovaj sastav sa vagonweba jer, koliko znamo, nije bilo zelenih 'Y' Al vagona a kao kušet je vozio Acl deklasiran u Bcl što znači da se u sastavu mogao voditi kao Bcl a u stvarnosti je bio Acl. Zelene ABl i Bl vagone, ali ljubljanske, je početkom godine radio ACME ali ih je danas nemoguće naći. Ja se iz cca 1986. sjećam prastarog novosadskog 4-osovinca 2. razreda u Zagrebu (ili metalizirana kola iz 50-ih ili 'Brodska kola' iz kasnih 30-ih) tako da je teško točno definirati sastav vlaka sa trenutno dostupnim podacima. Što se tiče svjetloplavog novosadskog Acl 'Y' vagona njega bi svakako trebalo predložoti ACME-u kao model jer manje-više sav potreban alat za njega imaju a vozio je nepromijenjen (boja, natpisi, izgled) od ranih 80-ih do nedavno.
 

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
Vrlo je upitan ovaj sastav sa vagonweba jer, koliko znamo, nije bilo zelenih 'Y' Al vagona a kao kušet je vozio Acl deklasiran u Bcl što znači da se u sastavu mogao voditi kao Bcl a u stvarnosti je bio Acl... Ja se iz cca 1986. sjećam prastarog novosadskog 4-osovinca 2. razreda u Zagrebu (ili metalizirana kola iz 50-ih ili 'Brodska kola' iz kasnih 30-ih) tako da je teško točno definirati sastav vlaka sa trenutno dostupnim podacima
Na vagonweb se ne treba previše oslanjati, jer - iako daje dosta zanimljivih podataka - ima puno grešaka.
Osobno sam se puno (nekoliko desetaka!) puta vozio Vojvodinom na relaciji Zagreb - Sombor - Zagreb, od čega dobrim dijelom u kušetu (točno, Acl deklasiran u Bcl, svjetloplave boje). To što sam se vozio u subotičkom dijelu Vojvodine ne znači da ne pamtim i novosadski dio, koji se odvajao/spajao u Bogojevu a neko vrijeme i u Somboru (kada je izvođena rekonstrukcija pruge Novi Sad - Bogojevo svi brzi vlakovi iz Novog Sada za Zagreb/Split/Sarajevo vozili su via Vrbas - Sombor).
Pa bih dodao nekoliko opaski:
1. Valja znati koje razdoblje konkretno zanima našeg forumaškog kolegu, jer se sastav vlaka (mislim na vrste vagona) s vremenom mijenjao. Primjerice, sjećam se i ja da sam se jednom (jesen 1975.) vozio do Sombora u prastarom vagonu 1. razreda.
2. Novosadski dio imao je u sastavu i službena kola, koja subotički dio nije imao.
3. Osamdesetih godina kušeti su bili raspoređeni na način da je subotički bio na čelu garniture, a novosadski na začelju. Ovdje govorim o garnituri koja je kretala iz Zagreba, u povratku je bilo obratno. Pa ako se slaže modelarska garnitura o tome treba voditi računa.
4. Na relaciji Bogojevo - Novi Sad i obratno novosadski dio garniture vukle su sve do početka osamdesetih godina parne lokomotive serije 33. U vrijeme kada je taj dio vlaka prometovao via Vrbas - Sombor vuču su od Novog Sada do Sombora obavljale lokomotive JŽ 642 iz VV Sombor.
Ponavljam, u ovom slučaju bitno je znati na koje se konkretno razdoblje ili koji vozni red odnosi željeni sastav vlaka.
 

damir661

Veteran foruma
Ono što je tu tek upitno je koje je vagone davao ŽTP Zg, a koje ŽTO NS?

A što se tiče zelenih Y vagona u A verziji, znam da ih je imao ŽTO Sarajevo, (barem za njih postoji slika)
 

Davor

Veteran foruma
Znao sam da će Stanley dati dosta korisnih podataka. :palac_gore:
Moje interesovanje je sastav iz 80. tih godina kada su voz vukle 642 i 661.
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Ono što je tu tek upitno je koje je vagone davao ŽTP Zg, a koje ŽTO NS?

A što se tiče zelenih Y vagona u A verziji, znam da ih je imao ŽTO Sarajevo, (barem za njih postoji slika)

Imaš tu sliku?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Davor kaže:
Znao sam da će Stanley dati dosta korisnih podataka. :palac_gore:
Da, svaka čast Stanleyu, kada već nemamo slika, barem imamo njegova sjećanja! :palac_gore:
Ja sam se sredinom 80-ih imao prilike voziti Vojvodinom, ali jedino čega se sjećam jest zeleni Goša Y vagon 2. razreda u kojem sam se vozio.. :S:
 
Last edited by a moderator:

Stanley

Poznati forumaš
damir661 kaže:
Ono što je tu tek upitno je koje je vagone davao ŽTP Zg, a koje ŽTO NS?
Za razdoblje mojih putovanja 1975.-1989., koliko se sjećam, sve vagone u Vojvodini (i prethodniku bez imena) davao je ŽTO Novi Sad.
 

Stanley

Poznati forumaš
damir661 kaže:
Ono što je tu tek upitno je koje je vagone davao ŽTP Zg, a koje ŽTO NS?
Ne bih rekao da je upitno, sve vagone davao je ŽTO Novi Sad.
Usput, kad smo već spominjali onaj ''prastari vagon'', to je bio ovaj tip vagona (ne obraćati pažnju na kasnije prerade, poput ugradnje novih vrata). Jedino mi se čini da su okretna postolja bila drugačija:
Vagon.jpg

Kasnije je spominjani vagon deklasiran i uvršten u sastav putničkog vlaka Vinkovci - Subotica. Sjećam se da sam se jednom vozio u njemu na putničkom i to u bivšem 1. razredu. Koliko god sjedala bila udobna toliko sam zažalio što sam se pomamio za ''komforom'', jer je instalacija za parno grijanje bila šuplja i puštala je paru pa sam se prilično navlažio.
 
Last edited by a moderator:

Stanley

Poznati forumaš
Davor kaže:
Moje interesovanje je sastav iz 80. tih godina kada su voz vukle 642 i 661.
Mislim da ti je početna garnitura tj. ona iz prvog posta dobra. Ja bih jedino izbacio jedan Bl i stavio službena kola, jedino je nevolja što za njih ne postoji odgovarajući model.
No i ovakva garnitura može proći.
A što se tiče zelenih Al boja je sasvim u redu, takve je imala i ŽTO Novi Sad.
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
nik kaže:
Imaš tu sliku?
(photo: Bo Bo)

Ah to... Pretpostavljam da je to bivši srebrni ili BE vagon koji je kasnije iz nekog razloga 'pozelenio' (a lako moguće i da je unikat). Možda čak i nakon raspada bivše države a prije rata u BiH.
 

nik

Veteran foruma
Stanley kaže:
Davor kaže:
Moje interesovanje je sastav iz 80. tih godina kada su voz vukle 642 i 661.
Mislim da ti je početna garnitura tj. ona iz prvog posta dobra. Ja bih jedino izbacio jedan Bl i stavio službena kola, jedino je nevolja što za njih ne postoji odgovarajući model.
No i ovakva garnitura može proći.
A što se tiče zelenih Al boja je sasvim u redu, takve je imala i ŽTO Novi Sad.

Misliš baš na Y vagone ili možda na X ili neki treći tip?
 
Last edited by a moderator:

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
Misliš baš na Y vagone ili možda na X ili neki treći tip?
U ovom slučaju upravo na Y.
ŽTO Novi Sad imala je Goša Y Al u srebrnastoj boji na poslovnim vlakovima Bačka i Palić (Beograd - Subotica). U sastavu običnih brzih vlakova bili su Y Al uobičajene zelene boje.
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
nik kaže:
Imaš tu sliku?
(photo: Bo Bo)

Ah to... Pretpostavljam da je to bivši srebrni ili BE vagon koji je kasnije iz nekog razloga 'pozelenio' (a lako moguće i da je unikat). Možda čak i nakon raspada bivše države a prije rata u BiH.

ASEAsEas-z-ovimanaGazelinaNeretvi.jpg
(izvor - neki željeznički Forum, ne sjećam se koji)
 
Last edited by a moderator:

NClight

Hybernated
Vedi kaže:
(izvor - neki željeznički Forum, ne sjećam se koji)
Malo O.T. Zar smo na JŽ-u imali i mješovite kompozicije? iskreno, prvi puta vidim dokumentirano ovako nešto. Koliko su bile uobičejene?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
Malo O.T. Zar smo na JŽ-u imali i mješovite kompozicije? iskreno, prvi puta vidim dokumentirano ovako nešto. Koliko su bile uobičejene?
Aha... Ja sam ih kao klinac 80-ih znao viđati na unskoj pruzi. Teretnjak + putnički vagon!
 

Davor

Veteran foruma
Mislim da mi se ne čini, ljudi koji se vide na slici su vrlo slično odeveni, da ne kažem uniformisani. :hmmm
Putnički vagon je korišćen kao službeni za vozopratno osoblje.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Davor kaže:
Putnički vagon je korišćen kao službeni za vozopratno osoblje.
Je, tako nešto! :palac_gore:

No, ajmo mi nazad na temu o Vojvodini. ;)
Trebalo bi nam novosadskih Goša Y modela, no, osobno ne vidim tragediju ako bi se za sastavljanje kompozicije koristili
i zagrebački modeli. Ako bi danas-sutra i dobili koji novosadski, ubacimo i koji zagrebački čisto da se u kompoziciji ne ponavljaju isti brojevi vagona.
 
Last edited by a moderator:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh