B 628/629 - Vojvodina: Novi Sad - Zagreb Gl. kol.

Stanley

Poznati forumaš
Sky kaže:
Trebalo bi nam novosadskih Goša Y modela, no, osobno ne vidim tragediju ako bi se za sastavljanje kompozicije koristili
i zagrebački modeli. Ako bi danas-sutra i dobili koji novosadski, ubacimo i koji zagrebački čisto da se u kompoziciji ne ponavljaju isti brojevi vagona.
Skromno bih se složio s ovakvim razmišljanjem.
S obzirom da se oznaka ŽTP/ŽTO vidi uglavnom uz pomoć povećala (bar je takav slučaj kod mene :D ) nije tragedija ako se umjesto novosadskih stave zagrebački vagoni. Jedino ne bi odgovarali vagoni ŽTP Sarajevo, radi one karakteristične plave crte na dnu kolskog sanduka.
 

damir661

Veteran foruma
Nik, krševa zelenih Al Y vagona ima dosta i po Doboju, tako da onaj iz Rajlovca sigurno nije jedini.
Inače koliko je zelenih Y vagona zaista postojalo, teško je saznati, defacto je da su sarajevski na neki način i do dan danas ostali "sačuvani"

Zar smo na JŽ-u imali i mješovite kompozicije? iskreno, prvi puta vidim dokumentirano ovako nešto. Koliko su bile uobičejene?
Bile su uobičajne na uslovno rečeno sporednim prugama, kada je spremno bruto čekalo na polazak lokala, da bi ista lokomotiva povukla i bruto, da ne bi čekalo na povratak iste, ili čekalo drugu lokomotivu. Često se dešavalo da i lokali imaju velika kašnjenja zbog zakačenog bruta i sl.

Ovo je posebno bilo primenjivano nakon devedestih u Srbiji na prugama Markovac-Resavica, Kosovo Polje-Metohija-Prizren itd.
Postoji slika iz Resavice sa 666-003 i jednim Gošom X, a iza cela kompozicija Eas-z kola.

Stim što su u ovakve kompozicije mogle da se uvrštavaju samo kola, odnosno robe koje se ne prevoze po odredbama RID-a
 

Železničar

Poznati forumaš
Jeste da bas nije ovaj voz, ali da ne otvaram novu temu. Ako moderator misli da je bolje negde drugde onda neka prebaci.

Tabla voza Subotica-Sombor-Vinkovci / Vinkovci-Sombor-Subotica (ZTO Novi Sad domiclina stanica Subotica) ;)
Picture 004.jpg

Picture 003.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Jeste da bas nije ovaj voz, ali da ne otvaram novu temu. Ako moderator misli da je bolje negde drugde onda neka prebaci.
Možda bi se i mogla otvoriti nova tema tipa ''Sastavi putničkih vlakova ex JŽ'', jer je tu bilo svega i svačega.
Najprije osvrt na putnički vlak Vinkovci - Sombor - Subotica (i obratno). Putovao sam njime nebrojeno puta od 1975. do 1990. u Sombor i natrag. U dolasku su bile dvije kombinacije: jedna popodnevnim brzim Zagreb - Beograd via Sisak pa presjedanje u Vinkovcima na večernji putnički za Suboticu (u VR 1978./1979. nosio je broj 4706), druga ''Emonom'' ili ''Zagrebom'', kasnije ''Savom'', do Vinkovaca i nastavak putničkim (u VR 1978./1979. broj 4702) do Sombora. U povratku sam najčešće koristio popodnevni putnički Subotica - Vinkovci (u VR 1978./1979. broj 4705).
Za povratak sam kasnije koristio i druge kombinacije, recimo popodnevni brzi Subotica - Trieste (''švercer'') ili kušet u noćnom brzom ''Vojvodina'', ali to je izvan ove priče.
Vlakovi 4705 i 4706 u pravilu su bili s klasičnom garniturom, a 4702 je u početku bio šinobus i kasnije klasična garnitura. U sastavu klasičnih garnitura je bilo svega i svačega - najčešće Baat, ali i mješavina 4-osovinskih vagona. Primjerice, 1979. godine vozio sam se od Sombora do Vinkovaca u Štuki, a jednom sam se iz Vinkovaca vozio u vagonu poput ovoga na slici:

jAZCbNU.jpg


Vagon je izvorno bio 1. razreda, ali je bio deklasiran. Sjedala s crvenim plišom, udobna da potoneš u njih, a mjesta za noge koliko hoćeš. Ipak nije bio bez mana - iz njega sam izašao polumokar jer je curila para iz grijanja. Usput, na svom prvom putovanju u Sombor, rujna 1975., vozio sam se noćnim brzim koji je bio preteča ''Vojvodine'', u 1. razredu i u upravo takvom vagonu pa bih se gotovo okladio da je riječ o istom vagonu.
Što se tiče vuče u pravilu je bila JŽ 661 VV Subotica, ali je sedamdesetih bila JŽ 642. Jednom nam je Đuran krepao u Nuštru i po nas je došla manevarka JŽ 732 iz Vinkovaca.
Sastav putničkih vlakova na drugim prugama i relacijama bio je također zanimljiv, naročito do potkraj sedamdesetih kada je bilo mješavine svega i svačega.
Što se tiče modela našlo bi se nešto prikladno, ali bi većinom trebalo puno prerada.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sastav putničkih vlakova na drugim prugama i relacijama bio je također zanimljiv, naročito do potkraj sedamdesetih kada je bilo mješavine svega i svačega.

Da, epoha 4a, mješavina svega i svačega! Tada je još bilo zanimljivo! :palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Možda bi se i mogla otvoriti nova tema tipa ''Sastavi putničkih vlakova ex JŽ'', jer je tu bilo svega i svačega.
Najprije osvrt na putnički vlak Vinkovci - Sombor - Subotica (i obratno). Putovao sam njime nebrojeno puta od 1975. do 1990. u Sombor i natrag. U dolasku su bile dvije kombinacije: jedna popodnevnim brzim Zagreb - Beograd via Sisak pa presjedanje u Vinkovcima na večernji putnički za Suboticu (u VR 1978./1979. nosio je broj 4706), druga ''Emonom'' ili ''Zagrebom'', kasnije ''Savom'', do Vinkovaca i nastavak putničkim (u VR 1978./1979. broj 4702) do Sombora. U povratku sam najčešće koristio popodnevni putnički Subotica - Vinkovci (u VR 1978./1979. broj 4705).
Za povratak sam kasnije koristio i druge kombinacije, recimo popodnevni brzi Subotica - Trieste (''švercer'') ili kušet u noćnom brzom ''Vojvodina'', ali to je izvan ove priče.
Vlakovi 4705 i 4706 u pravilu su bili s klasičnom garniturom, a 4702 je u početku bio šinobus i kasnije klasična garnitura. U sastavu klasičnih garnitura je bilo svega i svačega - najčešće Baat, ali i mješavina 4-osovinskih vagona. Primjerice, 1979. godine vozio sam se od Sombora do Vinkovaca u Štuki, a jednom sam se iz Vinkovaca vozio u vagonu poput ovoga na slici:

jAZCbNU.jpg


Vagon je izvorno bio 1. razreda, ali je bio deklasiran. Sjedala s crvenim plišom, udobna da potoneš u njih, a mjesta za noge koliko hoćeš. Ipak nije bio bez mana - iz njega sam izašao polumokar jer je curila para iz grijanja. Usput, na svom prvom putovanju u Sombor, rujna 1975., vozio sam se noćnim brzim koji je bio preteča ''Vojvodine'', u 1. razredu i u upravo takvom vagonu pa bih se gotovo okladio da je riječ o istom vagonu.
Što se tiče vuče u pravilu je bila JŽ 661 VV Subotica, ali je sedamdesetih bila JŽ 642. Jednom nam je Đuran krepao u Nuštru i po nas je došla manevarka JŽ 732 iz Vinkovaca.
Sastav putničkih vlakova na drugim prugama i relacijama bio je također zanimljiv, naročito do potkraj sedamdesetih kada je bilo mješavine svega i svačega.
Što se tiče modela našlo bi se nešto prikladno, ali bi većinom trebalo puno prerada.
Jel ovo taj 'švercer'?
http://www.malezeljeznice.net/forum...Ša-y-kola-sa-ležajima.3320/page-11#post-86702
U njegovm sastavu je neko vrijeme vozio i svjetloplavi novosadski Acl (ali tek nakon '79. jer su tada građeni; navodno 11 komada za Beograd i 4 za Novi Sad).
 

Stanley

Poznati forumaš
Jel ovo taj 'švercer'?
http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/goŠa-y-kola-sa-ležajima.3320/page-11#post-86702
U njegovm sastavu je neko vrijeme vozio i svjetloplavi novosadski Acl (ali tek nakon '79. jer su tada građeni; navodno 11 komada za Beograd i 4 za Novi Sad).
Da! Vozni red potpuno odgovara. Iz Sombora je kretao u 16.22, a u Zagrebu je bio u 22.30.
Što se tiče Acl njega se iz ovog vlaka ne sjećam. Pamtim ga jedino iz ''Vojvodine'' (što ne znači da ga nije moglo biti u prikazanoj garnituri).
Ono što dobro znam jest da je prvi vagon iza lokomotive bio Bl i da je bio rezerviran isključivo za putnike iz Sombora, stoga je iz Subotice dolazio uglavnom prazan. Sjećam se i broja vagona: 355. Puno sam se rezervacija za njega nakupovao. I da - bio je sasvim nov, sa 6 sjedala u kupeu, a bila su zelene boje.
Prave gužve u tom ''šverceru'' počinjale su tek od Vinkovaca i naročito Slavonskog Broda. Jednom nam se u kupe uvalio šibicar (odmah sam mu u hodniku kod naših vrata prepoznao ''gorile''), uvalio se među nas bez ''dobar dan'' i bez pitanja, pa izvadio snop novčanica da pokaže kako je pun love. Onda je odbrbljao uvod, obratio se meni i pitao: - Jel bi ti igrao? - Moj odgovor je glasio: - Otkada smo nas dvojica na ''ti''? - Seljačina je vidjela da među nama ''nema kruha'' i pokupila se.
 

wiggum

Veteran foruma
Vezano uz slike- ili posvijetli fotku na foticu ili kasnije na kompu jer slikas u kontrasvijetlu i vidi se (skoro) samo crna zmija, a ne vagoni. Plus izrezi nebitno iz slike jer ovako si razmisljam o posteljini i kako bih i sam moram ici spavati jer je skoro 23h, a ne o kompoziciji. ;)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zapravo kod poslijednije slike bi bilo bolje upotrebiti fleš.
Plavi Acl - gdje sve se ga je moglo vidjeti?
 

damir661

Veteran foruma
Ima ga i na onoj slici u Skoplju.
Sigurno ga je bilo i u sastavima brzih vozova za Bar.

Na nekom od ACME ABl modela treba samo promeniti enterijer i naravno boju i oznake.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zapravo kod poslijednije slike bi bilo bolje upotrebiti fleš.
Plavi Acl - gdje sve se ga je moglo vidjeti?
Iz pravca Beograda za Split ,Koper, Zadar, Bar, Skopje..
Iz pravca Subotice za Zagreb, Sarajevo, Split...

Uglavnom domaći promet.
 

nik

Veteran foruma

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh