Balkan Express

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Vezano za komplet "Sachsenmodelle HO 14010 - Balkan Express II", koji su to vagoni u kompletu (BDŽ,...?), odnosno koji bi vagoni dolazili sve u obzir za sastav tog vlaka. U prilogu je vozni red iz ljeta 1957, a na dnu stranice i njegov sastav.
scan0005.jpg scan0006a.jpg
 

nik

Veteran foruma
Ti Sachsenmodelle Balkan express setovi su zgodni kad nekom trebaju grčki i turski vagoni koji se inače ne mogu nabaviti pojedinačno. Isto su OK mađarski i rumunjski ali njih ima i pojedinačno. Sastav setova je, koliko znam, prilično 'bez veze' u odnosu na stvarnost a vagoni imaju revizije sredinom 80-ih.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
zglajzan kaže:
Vezano za komplet "Sachsenmodelle HO 14010 - Balkan Express II", koji su to vagoni u kompletu (BDŽ,...?), odnosno koji bi vagoni dolazili sve u obzir za sastav tog vlaka. U prilogu je vozni red iz ljeta 1957, a na dnu stranice i njegov sastav.
Ovo u privitku je vozni red Balkan Express-a iz perioda 1955-1962.

Sachsenmodelle set 14010 'Balkan Express II' sadrži: bugarski Y kušet (BDŽ), grčki Y vagon sa sjedalima 2.kl (OSE),
te dva turska vagona tipa Schlieren (TCDD) 1/2.kl i 2.kl:
IMG_9067[1].jpg

Uz taj set, postoji i Sachsenmodelle set 14009 'Balkan Express I' koji sadrži: bugarski Y vagon 1.kl (BDŽ), rumunjski Y vagon 2.kl (CFR),
mađarski Y kušet (MAV), te grčki prtljažno/putnički Y vagon 2.kl. (OSE):
TL14009[1].jpg

Sachsenmodelle je tim setovima dao čisto simboličan naziv 'Balkan Express' i ne predstavljaju nikakav prototipski sastav,
već čisto vagonski materijal koji je 80-ih i 90-ih prometovao na rutama od Turske i Grčke prema zapadu.
 

Stanley

Poznati forumaš
Sky kaže:
Ovo u privitku je vozni red Balkan Express-a iz perioda 1955-1962...
Sachsenmodelle je tim setovima dao čisto simboličan naziv 'Balkan Express' i ne predstavljaju nikakav prototipski sastav, već čisto vagonski materijal koji je 80-ih i 90-ih prometovao na rutama od Turske i Grčke prema zapadu.
Ako, ponavljam ako, je u sastavu Balkan expressa u razdoblju 1957.-1962. bilo grčkih vagona, na njima je bila oznaka SEK-CEH (ΣΕK-CEH).
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Balkan exp. započeo je vožnju na tragu Orient exp iz perioda prije II svj. rata s namjerom da zaobiđe Istočni blok, tj. Mađarsku. i to mislim 1955. Time je uspostavljena linija preko Zagreba za Beograd i dalje na jug putevima koje vode u Istanbul i Atenu. Vlak je dolazio kasnoujutro u Zagreb i spajao se s Jugoslavijom express iz pravca Njemačke, pa svi skupa do Beograda. Iako je Balkan express se vodio kao zasebni vlak sve do Beograda. Kasnije će stoga i biti ukinut njegov dio istočno od Zagreba. Iz Beča se se je isprva slao pretežito STU tip CIWL vagona te AB vagoni do Bg i dalje za Istanbul/Atenu. Tako je naizmjence bio vezan Beč za Istanbul i za Atenu, a 1959. su se poduplavali spavaći CIWL vagoni iz Jug. exp i Balkan exp. na dionici Zagreb-Beograd. Kasnije je barem 1 dan završavao vožnju Wl iz Beča i u Zagrebu, što je rijetkost da spavaći i to još CIWL provodi dan čekajući povratak deponiran na Glavnom kol. Tip STU zamjenio je kasnije sve do IVa epohe tip Ub (Y tip s tri kreveta, što znači da je bio WLAB).

Iz Beča je postojala i dnevna veza Ex 506/507, koja je bila spajana u Zidanom Mostu na S.O.E. (Simplon Orient), sa kursevima za Sarajevo Novo (B Oebb), Beograd (AB JŽ) i Split (AB JŽ), te domaćim kursem (1,2 razred Maribor-Beograd). U periodu 1962-1964 umjesto Tauern expresa vozio je za Atenu Austrija Express, u kojem je u Zidanom Mostu dolazio priključak vagona iz Beča (vlak B509/510) sa vagonima za Atenu.

Meni sve sve više vidi setovi Balkan expressa sve manje mi imaju veze s pravim vlakom Balkan express u klasičnom razdoblju.

JŽ  11-041 i CIWL Ub Balkan exp, Zagreb Gl.kol. 1972..png
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ti Sachsenmodelle Balkan express setovi su zgodni kad nekom trebaju grčki .... vagoni koji se inače ne mogu nabaviti pojedinačno. ....
Jel to znači da se grčki vagoni mogu upotrebljavati prilikom kompletiranja bilo koje međunarodne kompozicije ka/iz Grčke?
.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
...i kursni austrijski vagon iz Balkan expressa, koji je završavao u Zagrebu, a zatimDSC_0071.JPG se prebacivao na Istanbul express
 

Balkano

Član foruma
Ja sam se odlucio realizirat Balkan Express is razdoblja 1956-1957 u HO mjerilu. To vrijeme sam izabrao jer je nakon ukida 3. razreda i prije dolazka novijih vagona X i Y tipova. Zelim da se moj Balkan Express sastavlja iskljucito od starijih vagona.
Danas sam kupio za moj vlak 10 sljedecih vagona, tako da moja kompozicija za sad ovako izgleda:
1. Märklin 42787 ÖBB vagon za prtljagu http://www.pic-upload.de/view-29417829/1.jpg.html
2. Märklin 43267 ÖBB postarski vagon http://www.pic-upload.de/view-29417830/2.jpg.html
3. Märklin 43227 ÖBB putnicki vagon 2. razred http://www.pic-upload.de/view-29417828/3.jpg.html
4. Märklin 43217 ÖBB putnicki vagon 1./2. razred http://www.pic-upload.de/view-29417831/4.jpg.html
5. Märklin 43207 ÖBB putnicki vagon 1. razred http://www.pic-upload.de/view-29417832/5.jpg.html
6. Märklin 43247 ÖBB vagon restoran http://www.pic-upload.de/view-29417833/6.jpg.html
7. ACME 50299 JZ putnicki vagon 1. razred http://www.pic-upload.de/view-29417835/7.jpg.html
8. ACME 50299 JZ putnicki vagon 1. razred http://www.pic-upload.de/view-29417835/7.jpg.html
9. ACME 50279 JZ putnicki vagon 2. razred http://www.pic-upload.de/view-29417834/8.jpg.html
10. ACME 50279 JZ putnicki vagon 2. razred http://www.pic-upload.de/view-29417834/8.jpg.html
Rado bi jos dodao 2 spavaca vagona. Ovdje sam sad saznao da se radi o CIWL STU tipovima. Jel su oni vec prometovali u Balkan i Jugoslavija Expressu od 1956e godine?
Koliko znam jedino LS Models pravi STU tipa. Ili ima jos koji drugi proizvodac?

Znam da je izmedu Zagreba i Beograda Balkan Express bio spojen sa Jugoslavija Expressom. Ako bi htio imat taj vlak na toj relaciji u modelu, koje bi jos dodatne vagone iz Jugoslavija Expressa obavezno trebao za takvu kompoziciju iz razdoblja 1956-1957?
 
Last edited:

Balkano

Član foruma
Jos nesto sam zaboravio napisat:
Znam da sam kupio pogrijesne ACME JZ vagone jer su iz epohe IV a ne III. Ali to sam namjerno napravio jer mi se ACMEovi JZ vagoni iz epohe IV po boji vise svidaju i uklapaju sa Märklin ÖBB vagonima nego ti iz epohe III. Osim toga nisam osoba kod koje mora sve biti tocno prototipicno i korektno. Zato nebi nuzno trebao ni bit CIWLov STU vagon. Bilo koji drugi CIWL spavaci vagon bi me takoder zadovoljio. Osim toga LS Models iz epohe III samo nudi STU tip za DSB oznakama, tako da taj vagon nebi tako i onako kupio za moj vlak posto nema veze sa Danskom. Koji bi CIWL tip osim STU bi bijo jos najprikladniji za Balkan Express u razdoblju 1956-1957?
 

Balkano

Član foruma
Ne! 50299 i 50279 su definitivno iz epoche IV! Vagoni epoche III imaju drugu boju i osim toga ima vagon 3. razreda (do 1956), koji u epohi IV nepostoji.
 

Stanley

Poznati forumaš
Nisam mislio na boju nego na konstrukciju tj. tip vagona. Boja definitivno odgovara epohi IV, ali tada ovi vagoni JŽ nisu bili u međunarodnom prometu. U unutarnjem prometu zadržali su se još sedamdesetih godina.
Uostalom nije ni važno. Bitno je da se tebi sviđaju i da se dobro uklapaju u garnituru s ostalim vagonima.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Moje viđenje neke izvorne varijacije Balkan exp iz 1958. bilo bi: AB CEH (ACME model je OSE IV.ep. talijanski tipo 46), B JŽ Gredelj metalizacija, AB Oebb Schurzenwagen model Liliput..., možda kakav i ACME JŽ iz III. epohe AB i/ili B vagon te WLAB CIWL STU ili Ub model, te Pw Oebb gore navedni model Märklin 4278. Primjer je fotogarafija mag. Lufta iz Brestanice. Ne znam jel tada išla na toj ruti pošta.
Za Jug. express: AB JŽ Den Haag-Atena (možda bi mogao i NS nizozemskim jer je takav sigurno išao za Rijeku), Pws JŽ Den Haag-beograd, AB JŽ (npr. Gredelj metalizacija) na ruti Munchen-Istanbul/Sofija, AB Munchen-Zagreb (Samo subotom umjesto WL) možda DB gruppa 35 ili 28, WLAB STU ili Ub Munchen-Beograd/Atena/Istanbul (po svakom danu u tjednu samo jedno odredište tijekom tjedna, osim subote), te AB ili AB+B ili A+B od JŽ-a kao i WR JŽ Jesenice-Beograd.
Te 1958 samo subotom je bio jedan WL CIWL na dionici Zagreb-Beograd, a ostale dane po dva spavaća od CIWL.
Balkan exp 1958-59.jpg Balkan exp 1958-59.jpg Jugoslavija exp i Balkan exp 1958-59.jpg Balkan Express, Brestanica, 11. 7. 1958..jpg
zaključno: nemačkim modela AB ima, Schurzen i Pw od Marklina, odn. Liliput Schurzen Oebb ima, ACME OSE AB (i B), ima ali s oznakama IVepohe, CIWL WLAB ima ali su skupi, u setu i rasprodani, eventualni sastav sa modelom AB NS postoji ali je rasprodan, WR JŽ možda i drvenjak bivši CIWL ili metalizacija ili GANZ WR, AB za međunarodni promet od JŽ-a bio bi Gredelj metalizacija, a za unutarnji ACME JŽ vagoni ali imaju krivu, kričavozelenu boju;
Ako je išao u međunarodnom B od JŽ-a, onda paše i nepostojeći model GANZ B, a ako je u unutarnjem išao čisto A razred JŽ-a, onda GREDELJ metalizacija A vagon.
To je moje viđenje približno realnog stanja za to doba.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
red vožnje JŽ-a iz 1957 pokazuje da je WLAB bio CIWLov vagon, znači STU tip sigurno (jedno i dvo-krevetne).DSC_0144.JPG
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Pardon ,ispravak - 1 i 2 razred spavanje je jedno i dvo posteljna (1 razred) i troposteljna (2 razred) - STU znači 1 i 2 razred spavanje (single- A, double- A i turist- B klasa)!! Do 1956 je troposteljna bila 3 razred.
1957. JŽ vozni red donosi cjenik s jednom cijenom za relacije samo za 1 razred (nije jasno dal su svi JŽ vagoni bili samo dvokrevetni).
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Odlično, lijepa kompozicija ali svi kotaći sa bijelim vijencima na lokomotivi?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh