BALKANZUG Berlin-Istanbul (1916-1918.)

nik

Veteran foruma
Prije nekoliko tjedana, točnije 15. siječnja, bila je 100-godišnjica prve vožnje ovog vlaka.
Trasa vlaka (crtkano je vozilo samo u prvoj godini).
800px-Balkanzug_route.svg.png

Sastav vlaka (dionica Galanta-Budimpešta odnosno nakon spajanja svih krakova u jedan vlak).
800px-Zugbildung_Balkanzug.gif

https://de.wikipedia.org/wiki/Balkanzug

Nakon skraćivanja trase zapadnog kraka do Munchena vagoni željeznice Alzas-Loren ('E-L' u shemi) zamijenjeni su u sastavu odgovarajućim bavarskim (AB i Pw) odnosno CIWL (WL) vagonima (bavarci nisu imali svoje WL).

Kako 'E-L' vagona u H0 jednostavno nema moguće je modelarski složiti samo kasniju verziju vlaka sa bavarskim vagonima jer pruske, saske i CIWL vagone u H0 također imamo kao velikoserijske modele.
 

nik

Veteran foruma
Možda je malo neobično što ovaj vlak u H0 nije složio @željko halambek nego ja ali to je zato jer bi bilo besmisleno da nemam baš nijedan vlak iz epohe I (makar i njenog samog kraja) a idejni sam začetnik njegove Austro-Ugarske zbirke modela i odgovarajuće buduće makete odnosno modula (gdje ću sa nekoliko vlastitih i ja sudjelovati). Željko već ima gotovo sve velikoserijske 'domaće' modele iz epohe I i onda bi bilo glupo nešto od toga ponavljati pa sam se odlučio za BALKANZUG u manje-više prototipnom sastavu koji je igrom slučaja u H0 moguć od velikoserijskih modela. Danas su mi stigla posljednja dva vagona (set CIWL spavaćih) tako da imam kompletan vlak i fali mi još samo lokomotiva (o njoj detaljnije malo kasnije).
IMG_6882.JPG
Odozgo prema dolje su pruski (KPEV) Pw, dva AB sa različitim brojevima i WL (svi Fleischmann), CIWL WR i dva WL sa različitim brojevima (svi Trix), saski (KSStB) AB (Piko) te bavarski (KBayStB) AB i Pw (oba Trix) a svi vagoni imaju kinematiku za kratko spajanje sa pripadajućim NEM utorom za kvačilo.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Kursne table na pruskom WL.
14sma2x.jpg

Kursne table na CIWL WR (skinut CIWL amblem).
b5smbk.jpg

BALKANZUG u Paraćinu 1917.
28i5m6g.jpg

BALKANZUG na mostu preko Morave kod Ćuprije.
2s63f5u.jpg

20zv721.jpg

Kao što se na slikama vidi kroz Srbiju je vlak vukla bavarska lokomotiva.
 

nik

Veteran foruma
Pruski WL a iza njega CIWL.
ddngw7.jpg

BALKANZUG u Traunsteinu navodno 1916. (iako bi prema sastavu sa bavarskim i CIWL vagonima rekao da je kasnije).
v7fn1h.jpg

BALKANZUG u Nišu navodno 1916.
300v989.jpg

BALKANZUG u Nišu navodno 1918. (ali prema osobama na slici jasno je da je slikano u par minuta razmaka od prethodne slike).
2uigrj7.jpg

BALKANZUG u Mađarskoj 1917.
jk92kg.jpg

Na slikama se vidi da su korišteni razni tipovi vagona od neke željeznice tako da to nije previše 'strogo' određeno ni za modelarski sastav...
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Nabavio sam i lokomotivu za ovaj vlak. Riječ je o Trix modelu starom 30...35 godina ali nikad stavljenom na tračnice. Uskoro opširnije o tome.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Balkanzug... Vozio je u I. svjetskom ratu u režiji sila osovine, od Berlina k Balkanu. Nedavno je na internetu prodana karta iz tog vremena za cca. 200 eura (bez prava produženja važnosti)
 

SHUCA

Poznati forumaš
20zv721.jpg

Kao što se na slikama vidi kroz Srbiju je vlak vukla bavarska lokomotiva.
1916 ..?????
Ovo je ratni supstitut Orienta - "Mitropa Balkan-zug"( Wien-Istanbul) sa sve Pruskom lokomotivom.
Ovo je popravka mosta preko Velike Morave u reziji nemacke vojske .
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
1916 ..?????
Ovo je ratni supstitut Orienta - "Mitropa Balkan-zug"( Wien-Istanbul) sa sve Pruskom lokomotivom.
Ovo je popravka mosta preko Velike Morave u reziji nemacke vojske .
Kroz Srbiju je vozio sa bavarskom lokomotivom koja je bila mobilizirana i poslana tamo sa njemačkom vojskom. Ostale dionice je vozio sa lokalnim lokomotivama tamošnjih željezničkih uprava.
 
Last edited by a moderator:

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh