Bero - vojna kolekcija

Bero01

Veteran foruma
Iako je današnji dan siv, kišovit i mračan, i još k tome ponedjeljak, danas je dobar dan.
Zašto? Pa zato jer mi je iz Češke stigao paket, bez greške :dada: ...
a u njemu ovaj ESU 36145 eilzugwagen za sastav pravog WH bolničkog vlaka:
20210517_160622.jpg
DR 73813 Munchen
20210517_160552.jpg
Model je fantastično odrađen, isto kao i dva prethodno nabavljena prava bolnička vagona :dada:.
Ovaj ESU model je rasprodan, i postala je prava umjetnost pronaći ih na bayu.
20210517_161408.jpg
Ovom nabavkom, kompletirao sam manje-više sve vagone koje sam htio u tom sastavu, i sada razmatram
samo još jednu eventualnu nabavku RR bolničkog CIWL vagona, ali u zelenom bojanju.
Vidjeti ću na šta će to izaći.
:)
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Samo napred! I goli u sedlu su jašili (valjda)! A i budžet će osjetiti olakšanje (negativna pojava)! Zeleni CIWL.... da pozelenim od zavisti biti u njemu sa bolničarkama i lažnom dijagnozom. Samo joj-meni ako dok ima isto lažnjak sve osim kute.
 

Bero01

Veteran foruma
Svaka čast.
:cool1:
No, kako vidim zaboravio si sa vagona ukloniti ili prebojati oznake ''raucher'' i ''nichtraucher''. Vulgo, u sanitetskom vagonu nema pušenja.
k__pia_____lazaretn___vlak.10314_180548_23.jpg
Nisam, jerbo su se u sastavu takvih vlakova nalazili i obični vagoni u kojima se vozila stoka sitnog zuba, tj. lakši ranjenici
i osoblje, tako da nema potrebe za uklanjanjem bilo kakvih oznaka. U krajnjoj liniji, dovoljno je postaviti oznake crvenog
križa. Decidirano bolnički vagoni imaju primjerene oznake, te ukoliko se ESU, Brawa ili netko drugi odluči napraviti novu
seriju eilzugwagena sa drugim brojevima, definitivno je da ću ih dodati u sastav ovog vlaka, kada i ako se pojave.
ab4f5e3b64eac22b6fbcc7dcce533dbe.jpg
Koliko vidim, natpisi ''raucher'' i ''nichtraucher'' su na mjestu... a fotka je sa neta.
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
U temu bolničkih vlakova, uklopiti će se i ovaj Busch-ov Mercedes 170V mit Anhanger:
Mercedes170V_Feldlazarett_1.jpg
Model je ok, ali nisam baš nešto previše oduševljen sa njime vozila, jer je dosta sirov
Mercedes170V_Feldlazarett_2.jpg
i zahtijeva doradu sitnih detalja, osobito sa prednje strane: svjetla, alat, brisači, retrovizori, zvijezda...
Mercedes170V_Feldlazarett_3.jpg
dočim, obzirom na ipak ograničen broj ovakvih modela u ponudi, mogu reći i bolje išta nego ništa
Mercedes170V_Feldlazarett_4.jpg
U svakom slučaju, bolje jedan model više, nego jedan model manje.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Drugi model koji je stigao uz ovaj ESU eilzug je od jednog manje poznatog,
ali vrlo zanimljivog češkog proizvođača: Bramos :) DR 941183 Kassel
DR_941183_Kassel_Bramos_1.jpg
https://www.bramos.eu/en/?category=46-modely-h0 Zašto su zanimljivi? Pa zato što imaju relativno velik izbor modela
u kitu, čije je dijelove moguće zasebno naručiti, čime su idealan dobavljač za razne projekte u samogradnji i konverzije,
a i cijene su vrlo prihvatljive, plus poštarina iz Češke je jeftina :dada: !!!
DR_941183_Kassel_Bramos_2.jpg
Ovo mi je njihov prvi model, a nabavio sam ga iz dva razloga: prvo, bio sam radoznao, drugo - maskirno ratno bojanje.
Sam model je relativno korektan, na nivou starijeg ROCO-a, međutim zamjetno je da je to ručno sastavljan maloserijski
model, koji je obojan kućnim airbrushom, tako da bi ga bilo poželjno dotjerati jednim laganim wetheringom, ne bi li
se prikrili, po meni, preširoki prijelazi između nanesenih maskirnih boja :usklicnik
DR_941183_Kassel_Bramos_3.jpg
Međutim, glavni problem je idući -naime, kada je model stigao, bio sam laganini žbunjen.
Zašto? Pa evo šta kaže na stranici:
Scale of model:1:87
Epoche:III (1946 - 1968)
Railway Company:DR
WTF ???
Koliko znam, NVA nije imala maskirna bojanja vagona, pa se postavlja pitanje koliko je ovo uopće autentičan model?
Germany_occupation_zones_with_border.jpg
Elem, Kassel je smješten na samom sjeveru američke okupacione zone, na tromeđi sa Sovjetima i Britima, pa to ide
u prilog tvrdnji da je to ratni vagon, ali, zadržavam određenu dozu skepse, i to pitanje ostaje otvoreno... do daljnjeg.
:neznam:
Uglavnom, model je zgodan, i uklapa se u moju WWII i WH tematiku, a stekao sam i uvid u za mene novog proizvođača,
tako da sam generalno zadovoljan ovom nabavkom.
:cool1:
PS - ako i nije točan, nema veze, bude već poslužio za nešto.
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Nakon pada, i osvajanja Francuske, Wehrmacht je došao u posjed velikog broja trofejnih vozila, između ostalih i tenkova
Somua S-35, pa sam tako i ja odlučio nabaviti 2 - 3 komada. Ovo su prva dva:
Somua S-35 Artitec 1.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/SOMUA_S35
Somua S-35 Artitec 2.jpg
Artitec-ov model je standardno vrlo dobar, iako nema sve one ekstra detalje, poput dodatne opreme karakteristične
za njihova vozila iz njemačkog programa, poput raznih vreća ili sanduka okačenih po vozilu :neznam:...
Somua S-35 Artitec 3.jpg
No, to nije bio razlog da ih ne nabavim, jer upravo su ti tenkovi u velikom broju korišteni kao oprema za vatrenu podršku
na određenom broju oklopnih vlakova širokog kolosijeka, tijekom početnih mjeseci operacije ''Barbarossa''.
Somua S-35 Artitec 4.jpg
Okopni vlakovi broj: 25(?), 26, 27, 28, 29, 30 i 31 imali su u svom sastavu minimalno po dva ovakva tenka, a ponekad i tri,
ovisno o vlaku, lokaciji, i vremenskom periodu; čime su ova dva modela odličan početak za jednu takvu priču.
Somua S-35 Artitec 5.jpg
U neko dogledno vrijeme, planiram nabavku još jednog, kao i kompletiranje odgovarajućih vagona za njihov smještaj,
čime bi dobio još jednu vrlo zanimljivu vojnu kompoziciju.
:dada:
Polako, ne mogu sve od jednom...
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Nešto nam je zamro Forum, biti će da vrućina uzima svoj danak?
:strelica
Stigla su mi tri komada Piko 57701 niederbordwagen-a, u oznakama D(D)R Ep III:
Piko_umbau_1.jpgU ovom slučaju, bojanje i oznake su potpuno nebitni, baš kao i proizvođač; jer nisam neki pretjerani ljubitelj Piko proizvoda,
a posebice skretnica, jel'... :palac_dolje:; ali potreba i pristupačna cijena od 9,99 Eu/kom odigrale su svoje.
Piko_umbau_2.jpg
Naime, morao sam ih uzeti iz jednostavnog razloga: upravo je taj model, u ranijoj verziji upotrijebljen kao podvozje
za konverzije Artmaster i Artitec vagona u sastavu naoružanih i oklopnih vlakova :dada:
20210119_113854.jpg
Shvatio sam da mi je jednostavnije uzeti gotovo podvozje, sa osovinama i kinematikom, nego se zafrkavati sa traženjem,
nabavkom i ugradnjom originalne kinematike, i prtljanjem da to sve skupa provozi i profunkcionira. Uz to, sam resin ima
nezgodan običaj izvitoperiti i deformirati se, pa je onda rigidno podvozje preduvjet solidne vožnje, kao i same konverzije.
Piko_umbau_3.jpg
Sami vagoni se vrlo jednostavno rastavljaju, i nije nikakav problem skinuti, te zamijeniti izvornu Piko nadgradnju... :palci_gore:.
Piko_umbau_4.jpg
To je to. Nastavak slijedi, kad stignem (ali budem, i biti će).
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Kao što rekoh, nisam neki pretjerani ljubitelj i korisnik Piko proizvoda, ali tu i tamo mi se zalomi neki njihov model.
Tako sam kao balast u jednoj pošiljci uzeo i ovaj Piko 53001 DRG 41395 Abteilwagen.
DRG_41395_1.jpg
Model je jedan od novijih na tržištu, i kao takav sasvim je korektan :dada:. Prodavač je u ponudi imao još jedan takav,
II. klase, ali taj je bio bez kutije i dodatnih dijelova, pa sam ga preskočio, iako ću sa vremenom nabaviti i njega.
DRG_41395_4.jpg
Najveća zamjerka je u biti čudno , da ne kažem loše(?) obojani krov vagona, što se na fotkama ne vidi, i možda bi ga
trebalo još jednom prešpricati u srebrnu boju? Sa modelom dolazi i vrećica dijelova, koje treba popikati, a tome služi
GO - da se čovjek odmori i bavi sa hobbyem.
DRG_41395_5.jpg
Meni osobno se ovaj tip vagona jako dopada, i već sam ranije u Ljubljani vidio taj model, tako da nisam iznenađen.
54666.jpg
Sa povijesne točke gledišta, takvi i slični vagoni korišteni su u velikom broju na istočnoj fronti, uglavnom za transport
i smještaj vojnika, tako da se kao model jako fino uklapaju u moju kolekciju (fotka je sa neta).
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Godišnji odmor, aka GO je prošao :plac:, pa da nastavimo sa modelima:
Rivarossi HR 4163
CIWL_4018_WH_RR_1.jpg
CIWL 4018 Sanitatswagen der Wehrmacht
CIWL_4018_WH_RR_2.jpg
Glede nabavke ovog modela, dosta dugo sam se premišljao, i razmišljao prije nego što sam konačno odlučio upiknuti ga.
CIWL_4018_WH_RR_3.jpg
Model nije loš, i RR je to sve korektno odradio, ali, usprkos dosta visokoj cijeni, vidi se da je to starija generacija modela.
CIWL_4018_WH_RR_4.jpg
U usporedbi sa LS-om, razlika u nivou detalja je drastična... ali, ako ništa drugo, bijela boja za podlogu im nije prozirna.
CIWL_4018_WH_RR_5.jpg
Problem je u tome što sada de facto imam dva bolnička vlaka u nastajanju: jedan od sastavljen od starijih modela,
tipa RR, Roco, Heris, Piko i sl; te najnovije generacije supermodela tipa ESU i LS Models. To me dovodi u nezgodan
položaj, jer sada moram nabaviti nove dodatne supermodele (od npr LS-a) za kompletiranje bar jedne kompozicije...
Slatke muke!
:glup
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh