Bero - vojna kolekcija

Bero01

Veteran foruma
Jedna prava klasična ratna lokomotiva, da klasičnija ne može biti,
Gutzold BR52 'Kriegslok' 52-241 mit steifrahmentender:
DSC_0307.JPG

https://en.wikipedia.org/wiki/DRB_Class_52
DSC_0310.JPG
Iako model navodno ima korijene u Pikovom modelu, te je sklop poluga izveden od plastike, to je sve vrlo fino napravljeno,
i lokomotiva lagano klizi po pruzi, skoro bez otpora. Kao i mnogim drugim europskim modelima pogon je smješten u tender,
međutim, ovo nema veze sa Pikom. Motor je solidan, ima veliki zamašnjak, fino tiho vozi, i rasvjeta je izvedena sa LED-icama.
Izuzetno mi se dopada to što je uteg strojno izrađen od mesinga, a nije lijevano olovo ili neka legura, što daje dobar osjećaj
kad se rastavi, a ni digitalizacija nije problem. U kabini lokomotive ima dovoljno mjesta i za zvučnik.
DSC_0316.JPG
Igrom slučaja, davnih dana nabavio sam još jedan vanentender od druge takve Gutzoldove lokomotive broj 52-079,
i ono što je vrlo zanimljiva karakteristika ovog modela je ta međusobna zamjenjivost tendera između lokomotiva.
DSC_0319.JPG
Uz jedan jednostavni potez rukom i lagani klik, novi tender je priključen na istu lokomotivu !!!! Baš je prava ratna lokomotiva!
Nema veze što je tender sa drugim brojem, u ratu i ljubavi sve je dopušteno, pa tako i zamjena tendera u slučaju potrebe.
DSC_0313.JPG
Ne znam da li je na lokomotivama ovog tipa zamjena tendera tijekom vožnje bila rutinska operacija, vjerojatno nije, ali
čovjek se može našaliti, i prikopčati drugi tender na prednji kraj kao dodatnu pogonsku jedinicu !!!
:p
Sve u svemu, ovo je dobar model koji se može nabaviti na bayu po prihvatljivim cijenama, a proizvodio se u zaista velikom
broju ratnih, a nadasve poslijeratnih verzija, te je uz uz razne (D)DR čak napravljena i sovjetska verzija, koju bi vrlo radio
vidio u svojim rukama...
:cool_2:


 

Bero01

Veteran foruma
Zaista ti zavidim na modelu. Prelep je i vrlo moćno izgleda.
Hvala, ali zaista nema razloga za ovo prvo. Tih modela ima po bayu i nedavno sam vidio u ponudi upravo tu sovjetsku,
koju bi obojica, a i još ponetko, voljeli imati. Problem je što dosta ljudi niti ne zna da Gutzold radi ovaj karakteristični model,
koji je odlična polazna osnovica za verzije, a skoro duplo je jeftinija od Roca (a nije duplo lošija, i stojim pri tome).
Mene žalosti što si recimo baš jedan Roco nije dao truda, pa kad su već napravili novu seriju BR 52,
nisu napravili i verziju sa steifrahmentenderom.... bar koliko znam, nadam se da nisam nešto propustio?
Gutzold1.jpg
Meni je i ova ruska prekrasna...:ljubav Prava hladnoratovska, da ne budem OT. Šteta što je nemam, za sada.
Gutzold.jpg
A ako ideš raditi konverziju u , bar kod Gutzolda jel', nije problem zamijeniti tender...
Kupiš neku (bilo koju) crno-crvenu DR verziju sa steifrahmen tenderom :zarulja i klik/klik.
Zdelan čejnđ,
što bi rekle baćuške.
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Da ne bi skrenuli sa teme, a otišli smo prema JŽ-u, hladnom ratu i savezničkim lokomotivama,
onda mogu ubaciti jednu malu, ali slatku lokomotivu prije spomenute Britanske Armije na Rajni (BAOR):
https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Corps_of_Transport
Köf II - Royal Corps of Transport / British Forces Germany
Trix 22209 MFOR:
RTC_1 (1).JPG
To je jako malena lokomotiva, ali model je upravo izvanredan!
RTC_1 (5).JPGNova Trix produkcija, koja ima sve ono što volim kod Merklina: karoserija je kompletno napravljena od metala,
RTC_1 (3).JPG
DCC on board, LED rasvjeta (crveno/bijelo svjetlo u smjeru vožnje), visok nivo detalja, otvorena i puna unutrašnjost kabine...
RTC_1 (4).JPG
...i prilično je teška za tako malen model! Fali posada, koju su baš i mogli priložiti u vrećici sa dodatnim dijelovima.
Jedini detalj koji malo bode oči su ove Merklin kopče, ali njih ionako svatko mijenja prema vlastitom nahođenju.
U određenom periodu vremena, cijena tog modela bila je izuzetno povoljna, tako da mi nije žao što sam je uzeo,
makar nisam baš nešto pretjerano Brit orijentiran. U svakom slučaju, zgodna je kao kuriozitet u kolekciji, uz par drugih
britanskih vagona, a možda bude i još jedna lokomotiva. Za kraj, po meni, tko traži dobar model ove lokomotive u H0,
neće pogriješiti ako uzme ovaj, samo u nekom drugom, primjerenom bojanju.
:djed
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Da ne bi skrenuli sa teme, a otišli smo prema JŽ-u, hladnom ratu i savezničkim lokomotivama,
onda mogu ubaciti jednu malu, ali slatku lokomotivu prije spomenute Britanske Armije na Rajni (BAOR):
https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Corps_of_Transport
Köf II - Royal Corps of Transport / British Forces Germany
Trix 22209 MFOR:

View attachment 88457
To je jako malena lokomotiva, ali model je upravo izvanredan!
View attachment 88461Nova Trix produkcija, koja ima sve ono što volim kod Merklina: karoserija je kompletno napravljena od metala,
View attachment 88462
DCC on board, LED rasvjeta (crveno/bijelo svjetlo u smjeru vožnje), visok nivo detalja, otvorena i puna unutrašnjost kabine...
View attachment 88463
...i prilično je teška za tako malen model! Fali posada, koju su baš i mogli priložiti u vrećici sa dodatnim dijelovima.
Jedini detalj koji malo bode oči su ove Merklin kopče, ali njih ionako svatko mijenja prema vlastitom nahođenju.
U određenom periodu vremena, cijena tog modela bila je izuzetno povoljna, tako da mi nije žao što sam je uzeo,
makar nisam baš nešto pretjerano Brit orijentiran. U svakom slučaju, zgodna je kao kuriozitet u kolekciji, uz par drugih
britanskih vagona, a možda bude i još jedna lokomotiva. Za kraj, po meni, tko traži dobar model ove lokomotive u H0,
neće pogriješiti ako uzme ovaj, samo u nekom drugom, primjerenom bojanju.
:djed
Koliko si platio tu loksicu? :cool_2:
 

Bero01

Veteran foruma
Koliko si platio tu loksicu? :cool_2:

Uh, cijenjeni kolega @Kameni ovo je vrlo indiskretno pitanje, koje duboko zadire
u sferu strogo povjerljivih podataka o obrambenom i modelarskom proračunu.
:sutim
However, nije bila MSRP, bilo je nekoliko puta manje, ali nakon dosta ''pecanja'' i mjerkanja po evilBayu...
i to jedno godinu dana nakon što je izašla, još sam zalazio u stanoviti Klub - onda znaš koliko davno je to bilo.
:D
 

Bero01

Veteran foruma
Umjesto neumjesnih pitanja o cijenama modela, što se nikad javno ne pita :D kao ni žene za godine,
ajmo mi radije natrag na nešto Wehrmacht grau, odnosno Trixovu BR 52 koju sam spomenuo ranije
u ovom topicu, a koja je konačno dobila svoj improvizirani drveni oklop u malo konačnijoj varijanti:
DSC_0320.JPG
Zadovoljan sam izgledom, a boja sa kojom sam obojao sivu vodilicu na dnu ploča je ista kao i originalno merklin bojanje,
što mi otvara neke nove mogućnosti. Inače, radi se o boji Humbrol 125 ''gunship gray'', i po meni je to to, za WH bojanje
željezničkih vozila, tipa Liliputovih dresina, lokomotiva i sl. :)
DSC_0319.JPG
Na ovoj slici vodilica možda nije sjela najbolje, jer je još nisam zalijepio, ali budem, i to će biti ok. Meni osobno,
drvene grede izgledaju dobro, i mislim da sam pogodio weathering, međutim, i to je subjektivno, ne kažem da netko drugi
ne bi to odradio na drugačiji način. Razmišljam o još jednoj dodatnoj čeličnoj zaštitnoj ploči preko pumpe za vodu,
ali ima vremena i za taj detalj. Poslikam i objavim kad napravim.
:)
PS - nisam bio lijen, pa sam napravio još jedan set ovih improviziranih zaštitnih ploča, ali ovaj put od pravog drveta,
tek toliko, da ih imam za uzor, i kao primjerak, ako se odlučim oklopiti još neku lokicu koja mi padne pod ruku.
(a budem, to Vam obećavam)
:cool1:
 

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Koliko bi te daske bile efektivne u zaštiti? Nekako mi se čini da bi čak i pješadijsko oružje bez problema probijalo to drvo.
 

Bero01

Veteran foruma
Koliko bi te daske bile efektivne u zaštiti? Nekako mi se čini da bi čak i pješadijsko oružje bez problema
probijalo to drvo.
Pa ne bih se složio sa tobom, nije baš samo tako probiti 10, 15 ili više cm debelu drvenu gredu. Nije to iverica ili špera,
već puna hrastovina...:respect:. Pješadijski zakloni grade se od sanduka za municiju ispunjenih zemljom, pa ti vidi.
Poanta je da će dovoljno debeo komad drveta zaustaviti projektil ili šrapnel, ili ga barem dovoljno usporiti da ne napravi
ozbiljniju štetu na metalnom dijelu lokomotive (čitaj kotao, ventili ili instalacija), dok sama pumpa za vodu može izdržati
izravne pogotke metaka 7,9 mm koliko se ja sjećam nekih razgovora sa starim strojovođama. Ovako nešto bi napravio
iz iduće sive Trixice koja mi padne pod ruku, tek toliko, da ne dupliram brojeve:
112668-10941-pristine.jpg
U krajnjoj liniji, na lokomotivi nije problem to što si je natovario dodatnim drvenim gredama, jer imaš prostora,
ali i nosivost, te je takav tip ''oklopa'', uz BETON (da, da) bio vrlo često upotrebljavan. Po raspoloživim podacima,
i broju primjenjenih aplikacija, očigledno je bilo dovoljno efikasno da zaštiti lokomotivu, ili bar one osjetljive dijelove
od municije manjih kalibara i gelera, te su čak i na vagone postavljali takav ''štit'' kako bi dodatno zaštitili vozila od
oštećenja, što je meni bila inspiracija i za ovaj Roco vagon:
DSC_0322.JPG
Drvene ploče zaštiti će motor, gorivo, gume i ostale osjetljive dijelove kamiona od šrapnela i malokalibarske municije,
kako ne bi bio izbačen iz stroja.
DSC_0323.JPG
Kamion je inače Mercedes, stari Wiking model, prebojan u WH sivo. Svaki oklopni vlak je imao bar po jedan kamion,
za prijevoz potrepština, smještenih naravno, u pratećem vlaku za opskrbu.
:)
PS - ovi vagoni od Roca su smeće , jer je plastika od koje su napravljeni toliko krta :mad:, da je to pre pre - strašno.
Kad staviš rungu, držači jednostavno puknu i frknu nekud, a ti sjedi i plači; ako mi ih nije 5 - 6 popucalo (battle damage, jel')
samo na ovom vagonu, nije ništa. Morat ću postaviti još camo netting preko toga, da se ne vidi da fale neki od njih....
:glup
On the bright side, i na pravim vagonima su postavljali mreže i granje za kamuflažu, pa neće izgledati neuvjerljivo.
:palci_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Pretpostavljam da je sve neprobojno ako staviš dovoljno debel sloj XD
:palci_gore::hihihi::dada:
Ahahahhahaaaaaa, da, osobno preferiram neprobojni snop šarenih novčanica
neke od renomiranih svjetskih valuta, ali, u nedostatku istih.... snađi se druže ;).
2d1ab507d942549e97cc70299d4edd93.jpg
Tako su i ovi gornji improvizirani ''oklopni'' vagoni zaštićeni daskama i betonom, dok je ovaj imobilizirani
PZ IVH u sastavu oklopnog vlaka PZ 62 (proljeće 1944) također dodatno zaštićen daskama na bokovima.
(kaže u knjizi za tu fotku doslovce: wooden planks)
IMG_0017.jpg
Zanimljiva je i ova natkrivena konstrukcija/kućica ispred prednjeg kraja tenka, vjerojatno
služi kao prostor za dodatnu municiju i opremu. Možda nešto zvuči glupo, ali, ako radi,
i služi svrsi, onda NIJE glupo :usklicnik, a potreba je majka inovativnosti, osobito u ratu.
:)
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Uh, cijenjeni kolega @Kameni ovo je vrlo indiskretno pitanje, koje duboko zadire
u sferu strogo povjerljivih podataka o obrambenom i modelarskom proračunu.
:sutim
However, nije bila MSRP, bilo je nekoliko puta manje, ali nakon dosta ''pecanja'' i mjerkanja po evilBayu...
i to jedno godinu dana nakon što je izašla, još sam zalazio u stanoviti Klub - onda znaš koliko davno je to bilo.
:D
hehe Bero pa nisi mlada za svadbu i još k tome nevina pa da te se ne smije pitati za cijenu ... :)
Sam si spomenuo da je bila povoljna pa sam se nadovezao na to :)
Ja ti mogu reci za bilo koji model u cent koliko sam ih platio :) :)
Svejedno, model je jako fora :) i detaljan :_)
Da li ce ostati u tom bojanju i oznakama?
 

Bero01

Veteran foruma
Malo sam došao k sebi, iz raznih pravaca, @Kameni pa da i tebi odgovorim ;) !
watchingyou.jpg
hehe Bero pa nisi mlada za svadbu i još k tome nevina pa da te se ne smije pitati za cijenu ... :)
Ahahahaha, a hbte, al' nisam ni profesionalni žigolo, ali jesam uravnotežena picajzla po hororskopu :hihihi:.
(savršeno nesavršen
)
Sam si spomenuo da je bila povoljna pa sam se nadovezao na to :)
Je, bila je povoljna, ali više nije. Znaš kakvi su ljudi, ima tu nekih koji vole viriti u tuđi tanjur, pa kasnije kreću olajavanja,
i tako to... Ne kontaju jadni da ću se odreći svega, osim svojeg zadovoljstva, a ono nema cijenu (iako, ovaj model je imao cijenu).
Ja ti mogu reci za bilo koji model u cent koliko sam ih platio :):)
Pa načelno mogu i ja za svoje, ali onog trenutka kada si ih kupio, to prestaje biti važno, već važna postaje njihova
tržišna vrijednost, i ja za svaki svoj model znam koliko u ovom trenutku vrijedi na tržištu, a to je po meni daleko bitnije.
Svejedno, model je jako fora :) i detaljan :_)
Hvala, je, istina je, model je odličan, i slažem se u potpunosti, te bi uskoro mogao dobiti društvo još dva britanska
vojna vagona iz onog drugog merklinovog seta sa plavom RCT V36. Poslikam i objavim kad bude.
Da li ce ostati u tom bojanju i oznakama?
Naravno, pa da sam htio neko drugo bojanje, vjerojatno bi ga i kupio, zar ne?
Koji je smisao kupiti vojnu lokomotivu za vojnu kolekciju, i onda je prefarbati?
:glup
Pa ne sakupljam poštu ili vatrogasce nego militariju, između ostalog.
:hahahaha:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Malo sam došao k sebi, iz raznih pravaca, @Kameni pa da i tebi odgovorim ;) !
View attachment 89147

Ahahahaha, a hbte, al' nisam ni profesionalni žigolo, ali jesam uravnotežena picajzla po hororskopu :hihihi:.
(savršeno nesavršen
)

Je, bila je povoljna, ali više nije. Znaš kakvi su ljudi, ima tu nekih koji vole viriti u tuđi tanjur, pa kasnije kreću olajavanja,
i tako to... Ne kontaju jadni da ću se odreći svega, osim svojeg zadovoljstva, a ono nema cijenu (iako, ovaj model je imao cijenu).

Pa načelno mogu i ja za svoje, ali onog trenutka kada si ih kupio, to prestaje biti važno, već važna postaje njihova
tržišna vrijednost, i ja za svaki svoj model znam koliko u ovom trenutku vrijedi na tržištu, a to je po meni daleko bitnije.

Hvala, je, istina je, model je odličan, i slažem se u potpunosti, te bi uskoro mogao dobiti društvo još dva britanska
vojna vagona iz onog drugog merklinovog seta sa plavom RCT V36. Poslikam i objavim kad bude.

Naravno, pa da sam htio neko drugo bojanje, vjerojatno bi ga i kupio, zar ne?
Koji je smisao kupiti vojnu lokomotivu za vojnu kolekciju, i onda je prefarbati?
:glup
Pa ne sakupljam poštu ili vatrogasce nego militariju, između ostalog.
:hahahaha:
hahahahah Bero odlično :_) hahhahah
Sviđa mi se odgovor :) :)
Podsjetio me na odgovore u jednom poznatom časopisu (nisam siguran da li mlađi članovi znaju o čemu se radi)
upload_2017-6-4_7-45-46.png
:) :)
 

Bero01

Veteran foruma
Ahahahhahaaa, da, Modra Lasta !!!
:hihihi:
Nego, kad nemaš novaca za model, a ti kupi knjigu, ne mora biti nužno o modelima,
može biti i o pravim stvarčicama. Ova mi je došla neki dan:
SZ_Armoured_trains.jpg
Publikacija od 50ak stranica u izdanju Osprey Publishing daje neki osnovni povijesni uvod u temu oklopnih vlakova,
i pregled njihove upotrebe u godinama od prvog pa do kraja drugog svjetskog rata. Zanimljivo je to da su oklopni
vlakovi zapravo bili glavno oružje svih suprostavljenih armija na području od Poljske, preko Rusije, sve do Kine,
i Japanskih snaga u Mandžuriji, i da Njemačka zapravo nikad nije bila pretjerano oduševljena njima kao borbenim
sredstvom, ali ih je razvoj događaja natjerao na razvoj i upotrebu tog vida ratovanja. Glavnu riječ u toj priči imali su
Rusi, i posebno Poljaci, i moglo bi se reći da su oni usavršili ta oružja do savršenstva. Međutim, tu je razvoj nekih
drugih tehnologija napravio svoje, i većina ruskih i poljskih oklopnih vlakova uništena je napadima iz zraka, ali to je
već tema za drugu priču.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
I još jedan mali slatkiš od Artiteca: Panhard 178 ''Panzerdraisine''
:ljubav

DSC_0321.JPG
Model je kompletno od resina, i prava je mala slatka nakaradica!
229902-2f886141c999a64f8d41f4e87fa7f05f.jpg
229903-c47048cec5809164e2e205a03255ebca.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Panhard_178
To vozilo bilo je izvidnica za njemačke oklopne vlakove, i bi bi pravi štos motorizirati ga, ali zbog tijela vozila
odlivenog u jednom komadu resina, bojim se da to nije realno izvediva opcija, tako da ostaje static model.
:(
Međutim, ne smeta me to previše, jer kad se složi, to vozilo može stajati na nekom šturcu, kao teret na vagonu,
ili čak u nekom jarku uz prugu, kao žrtva partizanske diverzije, što bi definitivno bio zgodan detalj !!!
:zarulja
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh