Bero - vojna kolekcija

Bero01

Veteran foruma
Ostali vojni noviteti uključuju i ovaj Liliputov BVZ set:
L240063 BVZ Set Oppeln
DSC_0316.JPG
Oppeln Grhs 27078
DSC_0317.JPG
Oppeln Grhs 275
DSC_0318.JPG

Zanimljivi su mi ovi detalji poput dimnjaka, odškrinutih vrata, i okruglih prozorčića/svjetlarnika umjesto klasičnih otvora
na teretnim vagonima, a u konzistu sa druga dva prije nabavljena vagona budućeg bolničkog vlaka, to izgleda ovako:
DSC_0319.JPG
Polako, ali sigurno, i ovaj vlak raste....
:andjel:
 

Domagoj Vu

Aktivan član
Okruglasti prozori? Zanimljivo... Nikad ih nisam vidio na drugim modelima a kamoli za prave....
Jel uopće postoji takav vagon na ŽS-u, SŽ-u, HŽ-u itd ili za potrebe vojske?

Btw Bero, jako lijepi vagoni makar su ko bomboni :palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Okruglasti prozori? Zanimljivo... Nikad ih nisam vidio na drugim modelima a kamoli za prave....
Ha! Iskreno, ne znam. Ajmo reći da sam prisiljen vjerovati Liliputu da je to tako zaista i izgledalo. Oni imaju dosta
dugu tradiciju izrade militariziranih željezničkih modela; iako ih je sada već pomalo načeo zub vremena jer po današnjim
standardima ti su vagoni malo sirovi, ali u toj varijanti nema drugih, jer konkurencija radi samo obične civilne verzije.
:(
Jel uopće postoji takav vagon na ŽS-u, SŽ-u, HŽ-u itd ili za potrebe vojske?
Ovo je pravo pitanje za poznavaoce domaćih željeznica, što ja ni u kojem slučaju nisam; a vojska kao vojska,
ili uzmu ono što imaju i potrebno im je, pa prilagode, ili zarobe, ili kombinacija svega navedenoga,
a sve po onoj staroj partizanskoj - snađi se druže!
:cool_2:
Btw Bero, jako lijepi vagoni makar su ko bomboni :palac_gore:
Hvala, bit će toga još, Liliput radi još dva seta takvih bolničkih teretnjaka, ali ih je dosta teško naći po nekoj
prihvatljivoj cijeni. Jedan dućan ih je stavio na bay, 5 setova, i taman dok sam ja donio odluku, i skupio lovu...
fuuuć, rasprodali su se. Hbga, doći će drugi, samo ih moram potrefiti, a ni ja ne mogu sve od jedanputa.
:glup
Biti će, polako....
 

Bero01

Veteran foruma
To je »Ladeluke«, otvor za utovar tereta, i na jednoj strani je prikazan otvoren a na drugoj zatvoren, ako se ne varam.
Zanimljivo, nisam to znao, da li možda znaš šta su tovarili kroz te otvore?
Malo me zbunjuje što su postavili staklo na njih, inače si u pravu što se prikaza na modelu tiče.
:hmmm:
Da li možda znaš i zašto su vrata napravljena ovako odškrinuta?
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Zanimljivo, nisam to znao, da li možda znaš šta su tovarili kroz te otvore?

Ponajviše duge uske predmete, npr. cijevi. No pretpostavljam da taj način utovaranja nije bio puno korišten, nisam do sada vidio nijedne slike koja bi prikazivala utovaranje kroz Ladeluke.


Da li možda znaš i zašto su vrata napravljena ovako odškrinuta?

Pretpostavljam zbog dimnjaka.

Inače bilo je varijanti s okruglim otvorima na Ladeluke kao i bez tih otvora, ti su izgleda bili u većini, ali u literaturi o tome nema podataka.

IMG.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Jeftino se može nabaviti i kvalitetnije Klein DRB Oppeln-e, u Tarnanstrich-u od nekadašnje tvrtke M+D, ali ti naravno nisu bolnički i zbog toga ovdje samo kao zanimljivost.

430-1.jpg
http://mudgmbh.de/sites/mudgmbh.de/files/imagecache/product_full/430-1.JPG
http://www.mudgmbh.de/content/4301-drg-ii-tarnanstrich-ghs-oppeln-mit-pulverflagge

430-2.jpg
http://mudgmbh.de/sites/mudgmbh.de/files/imagecache/product_full/430-2.JPG
http://www.mudgmbh.de/content/4302-drg-ii-tarnanstrich-ghs-oppeln-mit-bremserhaus

Ako su već bili objavljeni može se slobodno brisati.
 

Bero01

Veteran foruma
@TV Slovenija - odlično, pridodat ću ih na listu za nabavku, nisam znao da M+D/Klein
rade te vagone u šarenom bojanju, ne sjećam se da sam ikada zamijetio na bayu!
:palac_gore:
Ponajviše duge uske predmete, npr. cijevi.
Nekako me ovi uski dugi cjevasti predmeti asociraju na granate, to bi htjelo biti !!!!
:hihihi:
PS - nema brisanja, ovo je topic o mojim military željeznicama, a ne isključivo o bolničkim vlakovima,
koji su također dio te tematike.
:sef:
 

Bero01

Veteran foruma
... kojih zapravo nema jer model je BEZ pogona, što zapravo i nije tako loše, poznavajući ruski pristup tehnologiji
(neki Boljšoj Izvedba Samoljet i te priče).
DSC_0381.JPG
Nu tak što? Eta zdelano v CCCP !!!
:eek:

Kotači su plastični, šljagasti i očajno loši, pravi ruski, vidi se da nije vozni model, ali obzirom na to da je unutrašnjost prazna,
ima dovoljno prostora za smještaj pogona i mogućnosti za motorizaciju. Model ima ''kinematiku'' između lokomotive i tendera,
i na kopčama (NEM!), čime situacija zapravo i nije tako beznadno loša. Tu valja razmotriti tri opcije smještaja pogona:
1) u samom tijelu lokomotive (uzeti neki Mehano 0-8-0 američki werk, ovisno o promjeru i razmaku kotača?)
2) u tenderu (Bachmann GE44 ili 70, Tenshodo, Halling, SB model pogon), ili,
3) u krajnjoj liniji neki dodatni motorizirani vagon uklopljen u sastav samog pomoćnog oklopnog vlaka
(vidio sam još par modela osim onog nedavno spomenutog modernog Viessmanovog flahvagena).
U krajnjoj liniji, sve se svodi na financije i praktičnost izvedbe, tako da mi sada preostaje traženje najadekvatnijeg
rješenja za pogon ovog modela, koje god ono bilo.
:zarulja
 

Davor

Veteran foruma
Slikari bi rekli da se da popraviti s par poteza kičicom. :)

Osim motorizacije, sa par dodataka mogao bi to postati sasvim solidan modelčić. Pre svega skraćivanje prevelikog razmaka tendera ako je tehnički moguće ili makar neko kamufliranje, nasuti malo realnijeg uglja u tender i eventualno ugradnja rasvete.
 

Bero01

Veteran foruma
Slikari bi rekli da se da popraviti s par poteza kičicom. :) Osim motorizacije, sa par dodataka mogao bi to
postati sasvim solidan modelčić. Pre svega skraćivanje prevelikog razmaka tendera ako je tehnički moguće ili makar
neko kamufliranje, nasuti malo realnijeg uglja u tender i eventualno ugradnja rasvete.
Slažem se u potpunosti. Taj model ima potencijal da se uz malo truda dovede u red, i da bude prava ''vozna'' lokomotiva.
Ameri imaju izraz za to - kitbashing.
:dada:
Posebna zanimljivost je činjenica da su rusi radili i vozni model te lokomotive, u (bar) tri verzije, od kojih sam na bayu
našao iduće, a uklopile bi se u WWII military tematiku bilo kao trofejne ili obične lokomotive:
Typ_O_civilna.jpg
naftarica
Typ_O_civilna2wood.jpg
drijeva (divlji vostok :o)
Ruski_set_2.jpg
i ''Start Set''
koji bi bio odličan početak za ruski bolnički vlak (jer sam vidio i set sa tri bolnička 4os vagona, ali nemam fotku :() !!!
Ono što mene brine, uz divljačke cijene, je ovo:
Model of the steam locomotive Ov724 wood tender. The only model of the steam loco of the Soviet railroads which was produced in the USSR serially. It was made from the middle of the 80th prior to the beginning of the 90th years
of the last century at Schetmash plant in the city of Kursk. More than 20 years it isn't made.
The model was made with three versions of tenders - wood, coal and oil.
Typ_O_civilna1.jpg
To znači da je ovo jako stara proizvodnja, i veliko je pitanje kako to, i da li to uopće vozi ???
Cijene koje lik traži za te modele uopće nisu neozbiljne, u i rangu su sa novom Roco produkcijom (!), dok su
sami modeli na žalost, na nivou prastarog Pika, čime je njihova vrijednost jedino kolekcionarska.
:glup
PS - ako netko ima model ove lokice viška, ne mora čak ni biti u voznom stanju....
ljudi smo dogovorit ćemo se.
:hihihi:
 

Bero01

Veteran foruma
Uz rusku oklopnu lokomotivu, nabavio sam i jedan oklopni vagon,
za direktnu artiljerijsku podršku tipa PL-42:
DSC_0385.JPG
Ovdje je prikazan sa njemačkim oznakama, kao trofejni primjerak.
:o
Tijekom početne faze operacije Barbarossa, njemačka vojska uništila je (uglavnom iz zraka) i zarobila veliki broj
ruskih oklopnih vlakova. Zbog nedostatka vlastite opreme i potreba za takvim tipom vozila, odlično prilagođenih
tamošnjim uvjetima, lokalni zapovjednici vraćali su u upotrebu sve što se dalo iskoristiti, i bili su vrlo zadovoljni sa
ruskim trofejnim oružjem, pa tako i ovime, tako da je u upotrebi bio veliki broj tzv. pomoćnih oklopnih vlakova.
Ti vlakovi su bili ad hoc jedinice, sastavljene od sve opreme raspoložive u tom trenutku, i bili su vrlo šaroliko opremljeni,
a koristile su se uglavnom za sekundarne zadaće tipa osiguranje linije i protupartizansko djelovanje.
Kasnije ih je OKH (vrhovna komanda) povukla u rezervu, i koristila kao temelj za prepravke i modernizaciju,
iako mi tu još nisu poznati svi detalji (proučavam...).
:citaj:
Naoružanje se sastojalo od 4 mitraljeza Maxim, i dvije tenkovske T-34 kupole opremljene topovima 76 mm.
DSC_0386.JPG
Sam model je pravi ruski, malo sirov, ali robustan i rekao bi točan. Opremljen je NEM šahtovima, tako da razmišljam
o opremanju cijelog vlaka KD kopčama, što bio bio poseban štos. Najveća zamjerka su ovi predebeli rukohvati
(kao i na lokomotivi) napravljeni poput topovskih ili vodovodnih cijevi, ali i to bi se dalo zamijeniti. Pakiranje je ...:mamurluk::
DSC_0389.JPG
Međutim, kad se to zakvači na lokomotivu, onda je to ipak malo drugačija priča :ljubav
DSC_0387.JPG
Iako sam prekopao net, za sada nemam dovoljno informacija o tome da li je bilo i lokomotiva u ovakvom maskirnom uzorku,
(vagon u živo izgleda kao da se netko igrao airbrushem, ali to je u skladu sa načinom upotrebe te opreme)
tako da je vrijeme za prioritetnu nabavku neke literature o ruskim oklopnim vlakovima.
DSC_0388.JPG
Meni ovo predobro izgleda, i makar su modeli daleko od današnjih standarda, nije to baš tako loše. Moram priznati da sam
jako zadovoljan, između ostaloga i zato jer je ovo ipak jedan po malo raritetan proizvod, koji nije baš tako lako dostupan
bilo gdje. Nastavak priče slijedi, sa novim nabavkama u skladu sa prilikama i mogućnostima.
:djed
 

Bero01

Veteran foruma
Nešto se zadnjih dana puno priča o Rocu i njihovoj daljnjoj sudbini, međutim mi tu ionako nemamo nekog velikog utjecaja.
Kao potencijalni kupac njihovih proizvoda, ili barem određenog dijela istih, nadam se da se proizvodnja neće ugasiti,
jer time bi ostao bez jednog od izvora svojih modela i materjala koji koristim, i koje preferiram u odnosu na neke druge proizvođače. Jedan od problema koji muče Roco je i hiperprodukcija modela, međutim, to je ponekad dobro, jer se
modeli koji su se davno prestali proizvoditi, mogu pronaći na bayu po prihvatljivim cijenama. Zato za kraj ove ljetne
military maketarske ofenzive, predstavljam jednu pravu sivu ljepoticu, Roco 43352, DRG BR 44UK:
DSC_0380.JPG
BR 44 1095UK, https://en.wikipedia.org/wiki/DRG_Class_44
prava teretnjakuša i 5 vezanih, TO je ono što volim (hebeš frižidere na kotačima, makar išli 200)
:ljubav
DSC_0381.JPG
Što bi rekao jedan moj prijatelj, ekspert za njemačke parnjače, i Emsland, UK kao Unter Krieg, odnosno:
https://en.wikipedia.org/wiki/Übergangskriegslokomotive
Znači prava ratna lokomotiva, u adekvatnom sivom WH bojanju !
DSC_0377.JPG
Tri cilindra u nosu, rasvjeta i detalji na nivou, plus KKK i NEM, nemam primjedbi... čak ima i detalja viška,
jer treba poskidati lajtunge i detalje koji su ostavljeni od poslijeratne uljne verzije!
DSC_0375.JPG
Negdje mi je frknulo ovo bočno vjetrobransko staklo, ali ok, to je bio jedini dio koji je otpao u transportu;
nije neka nepopravljiva šteta.
DSC_0379.JPG
Sve u svemu, vrlo impozantna lokomotiva, i odličan model, pravi stari Roco, koji će raditi baš ono
za što je bio namijenjen: vući teretne vagone sa ratnom logistikom za potrebe njemačke vojske, ali,
više o tome u daljnjim postovima.
:strelica
PS - Roco je radio dosta tih ratnih modela, uključujući sivu BR-50UK, BR-52, i naravno, još tri verzije BR-44:
dvije u ljetnoj i jednu u zimskoj maskirnoj shemi. Znaju se ponekad pojaviti na bayu, pa možda uz malo sreće
i omastim brk sa nekom od njih.
:usklicnik
 

Bero01

Veteran foruma
@Mon - hvala, hvala !!!
:palac_gore:
Nastojim biti temeljit.
Znate šta dolazi iza velike teretne parnjače? Pa dugački teretni vlak, a ovo je njegov početak:
DSC_0376.JPG
Ovih osam vagona su osnova Wehrmacht opskrbnog vlaka, i to je mješavina standarnih europskih teretnih vagona, Roco/Fleischmann DRG proizvodnje, koje vjerojatno imate u drugim, kasnijim epohama, pa onda pretpostavljam
da nema potrebe za nekim posebnim predstavljanjem. Možda bi izdvojio ovaj Roco 47657, DR 4565 Bremen Ghms,
u zgodnom sivom (ratnom?) bojanju, sa amblemima firme poznate svim ljubiteljima Bosanskih Motornih Wozila :hihihi::
DSC_0376.JPG
Roco radi taj vagon sa drugim brojem u standardnom smeđem bojanju, koji ću sa vremenom pridružiti ovom prvom;
dočim je drugi vagon Roco 46103 DR Dresden 82989 Glr
DSC_0382.JPG
Roco 894 DR Stuttgart 22047 R10 sa dodatnim drvenim ''oklopom'' i improvizirani vagon za PZO zaštitu FL5203 DR 18778
Wuzburg Ovw - tu sam se malo poigrao, inspiriran fotografijama običnih teretnih vagona pretvorenih u prateće AA vagone:
http://www.lonesentry.com/articles/ttt07/railway-flak.html
Ne kažem da je to 100% točno, već da je to moje viđenje kako je to moglo izgledati, jer su se unutar vlakova za opskrbu
nalazili obični teretni vagoni, sa improviziranim platformama za smještaj AA MG-42 tzv ''šarac'', a kasnije su postavljali i
lake AA topove 1/20 mm, na lokomotivu i dva do tri vagona u vlaku. Ovakav vagon bio bi karakterističan za raniji period rata,
dok stvari još nisu krenule po zlu, i napadi zrakoplovstva (ili partizana) na opskrbne vlakove bili su relativno sporadični.
DSC_0380.JPG
Cisterne su Fleischmann, 5430 i 5420, jako lijepi modeli :naklon:, moram ih nabaviti još bar dva komada minimalno.
DSC_0381.JPG
2x Roco R10 47729 i 46481, DR 22716 i DR 28651 Stuttgart , ovakvih vagona za prijevoz vozila NIKADA nije dosta,
taman da ih imam još deset komada; a možda ih i bude, polako. Teret za ova dva su neki Roco Sdkfz 7, koje sam obojao,
ali nemam još oznake, pa čekaju na red za dovršetak radova.
:)
Najveći nedostatak ovog vlaka je u (pre)malom broju vagona, trebalo bi ih biti bar još tri puta toliko....
:D
 

Bero01

Veteran foruma
I tako... :daj_pivu: "Zucker kommt zu letzt"
Ovaj Liliputov uradak kriv je za sadržaj ovog topica, kao i moj odlazak u smjeru Wehrmacht kolekcije.
Šta ide ispred nekog važnijeg vojnog vlaka? Pa ide nešto ovakvo:
Halbzug_1.JPGSchwere Panzerspahzug PZ 201, Halbzug 1 (ovo je najbliže što ću ikada doći nečemu što je vozilo i kod nas :hihihi:).
Wg_4+3.JPGLiliput L136501 Pionier & Geshutzwagen, Set 2, Wg 3 + 4; artiljerijski vagon uvijek ide na čelo, tako da sam pogon iz
zapovjednog vagona na kraju vlaka, prebacio naprijed, kako bi vozna svojstva zbog lošeg načina kopčanja bila bolja.
WG_2+1.JPG
Liliput L136500 Kommando & Infanteriewagen, Set 1, Wg 2 + 1; zapovjedni vagon ide na kraj vlaka, odnosno u sredinu,
dok se drugi Halbzug slaže zrcalno u odnosu na prvi. Suprotno popularnom mišljenju, dresine sa Wirbelwind AA kupolom
nikada nisu proizvedene, pa tako ni uvedene u upotrebu, iako ih se lako napravi uz malo kitbashinga. Umjesto njih,
postojeći vlakovi opremljeni su kontrolnim vagonima na svakom kraju, na koje su potom postavljeni Flak 4x20 mm,
a i ti vagoni također su bili obojani u sivo, kako bi se izgledom što bolje uklopili u sastav oklopnog vlaka.
werk.JPG
Evo kako to izgleda iznutra, pogon je vrlo dobar, nemam primjedbi, ali način na koji su riješili kopčanje vrlo je nespretan;
jer da bi utaknuo kopču u NEM šaht, moraš skinuti ova dva mala komada oklopa, koje je kasnije gotovo pa nemoguće
postaviti natrag, osobito kad sastaviš cijeli halbzug. Osim toga, pri vožnji unatrag, i guranju vagona moguća su izletanja
zbog lošeg prijenosa opterećenja. :mamurluk:
couplers.JPG
Ono o čemu sam razmišljao je to, da i na taj vlak ugradim KD kopče, međutim, iako su rusi imali takvu kombinaciju vagona
sa puferima i američkim kopčama, ne znam koliko bi to ovdje prihvatljivo izgledalo, tim prije što bi na kompletirani vlak od
dva takva halbzuga, sa 2x4 oklopne dresine, trebala doći još dva kontrolna R10 vagona, po jedan na svaki kraj vlaka.
:dada:
Bilo kako bilo, meni se ovaj model dopada, i sada kad me militarija ponovno uzela, bar što se željeznica tiče,
nadam se da ću do kraja godine kompletirati cijeli PZ 201.
:ljubav
 

Martin

Poznati forumaš
Ja sam imao taj set, i dugo razmišljao o kopčanju. Na kraju nisam ništa dirao. čini mi se da su tvorničke kuke i štange najbolje rješenja.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh