Bero - vojna kolekcija

Bero01

Veteran foruma
''And now something completelly different:''
Trix T 23306
Trix_23306_2.JPG
http://mist72.de/wp-content/uploads/2018/02/H0S1998.pdf
Trix_23306_4.JPG
Model je Merklin/Trix Sonder Serie iz 1998 i dosta ga je teško za pronaći, a dolazi u zaštitnoj plastičnoj kutiji,
sa ovom ''pješčanom'' podlogom iz koje se lako napravi komad pustinje.
Trix_23306_5.JPG
Gonič & deva, TV antena (opcionalno), te komad plavog kartona za backdrop su uključeni, dok kola:usklicnik
( :strelica ne bih to više nazivao vagonom) imaju KKK i metalni žbičasti kotač - znači moglo bi se voziti?
Trix_23306_6.JPG
Sama izrada je odlična i jako je fino napravljen, klasični Trix :dada:!
Trix_23306_7.JPG
Pretpostavljam da je inspiracija za ovaj model bila neka bliskoistočna željeznica, tipa Hedjazbahn ili slično;
a po opcionalnoj TV anteni model je lako smjestiti u sadašnje vrijeme, iako je po meni izvan klasičnih epoha.
U svoju military kolekciju odlučio sam ga uvrstiti jer mi nije teško zamisliti neku takvu improvizaciju i na istočnoj fronti,
dok je cijeli bliski istok manje više konstantna ratna zona, pa jednostavno nisam mogao odoljeti a da si ne piknem
ovaj mali komad egzotike! Ovo je prava čerga za našeg Jerrybega:crazy: @challenger !
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Sve ok, jes' da ja volim d(j)eve bajne, al' parnjače su mi draže, a one trebaju ugljen;
i zato, što'b rek'o Edo Majka - stig'o ćumur: Fleischmann 5211
DR_27384_Schwerin.JPG
DR 27384 Schwerin

DR_27384_Schwerin_1.JPG
Taj vagon uzeo sam kao balast u jednoj od ranijih nabavci, i pridodat ću ga za WH logistiku. Njemačka vojska trošila je
velike količine ugljena, osobito zimi, za grijanje jedinica... u Rusiji hoće biti prilično hladno :hihihi:. Prethodni vlasnik dao si
je truda, pa je ubacio i primjereni teret:
DR_27384_Schwerin_2.JPGMala zamjerka je da probija nekakva svijetla boja od ispod, vjerojatno ljepilo, pa bi ga morao još jednom prešpricat u
adekvatnu crnu boju, a baš sam uzeo Revell Coal Black, pa ću je ovdje isprobati.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Friško, friškije - najfriškije: upravo pristiglo iz Moskve :usklicnik
Moskva_1.JPG
:strelica Vrag mi nije dao mira, pa sam inspiriran ranijim radovima nekih od kolega sa ovog Foruma, koji su izrađivali modele
od kartona, odlučio za probu uzeti dva modela ruskih oklopnih vozila, a za koje znam da se ne proizvode u plastici.
Moskva_2.JPG
Prva je lokomotiva klase 0, ali druga, ranija verzija od one koju imam u plastici, i sa drugačijim tenderom, koji na sebi ima
protuavionski položaj, što mi se jako dopada:ljubav!
Moskva_3.JPG
Ideja je bila da nabavim ove modele, i onda putem reverse engineering-a eventualno napravim model u plastici od
Evergreen ploča, na nekom primjerenom podvozju, kako bi dobio pravi vozni model. Naravno, da bi otkrio da li je to
izvedivo, morao sam prvo nabaviti protutip, u mjerilu :zarulja.
Moskva_4.JPG
Drugi model koji je pristigao je ovaj oklopni artiljerijski vagon, sa dvije haubice, i on mi je posebno interesantan, jer su
ih koristili na obje strane. Njemačka vojska imala je veći broj ovakvih vagona koje su zarobili, i uključili u sastav svojih
oklopnih vlakova, pa tako i ja želim imati obje verzije :dada:.
Moskva_5.JPG
Na prvi pogled, izrada ovog vagona je još jednostavnija od lokomotive, jer se cijeli sastoji od velikih ravnih površina,
sa pravilnim kutevima - ništa što se ne bi moglo izrezati iz primjerenih ploča sheet styren-a, i kasnije obojati airbrushom.
Mislim da ću trebati i nešto 40'' Mehano vagona za postolja i podvozja...
:)
PS - već sada mi se ovo jako dopada, i vrlo vjerojatno ću složiti jedan cijeli oklopni vlak od kartona kao stand model :usklicnik
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Dok se zabavljam sa ovim kartonskim modelima, vani se vratilo proljeće,
pa je iz snijega izronio i ovaj T-34/76:
T-34_76_ 1.JPG
Model je ruske proizvodnje, kako i priliči za jedan takav tenk, a došao je kao teret na ovom Roco 874 DR SSy vagonu:
Roco_874.JPG
Roco kaže da je to zarobljeni tenk, na njemačkom vagonu, međutim, lako je moguće da je bilo obratno - da je vagon zarobljen, pa stavljen u upotrebu na drugoj strani, što je bila uobičajena praksa na istočnoj fronti... :hahahaha:.
T-34_76_5.JPG
Model je došao prepainted, i meni to ne izgleda loše, a mislim i da su ga rusi dosta dobro pogodili što se tiče proporcija.
T-34_76_6.JPG
Detalji možda jesu malo prenaglašeni, ali opći dojam je daleko bolji nego sa starim Roco modelom koji je bio užasan:palac_dolje:.
T-34_76_7.JPG
Da ne bi bilo zabune, proizvođač je Komo, i to je zaista pravi ruski T-34 :dada:, kako i priliči.
Sada je na redu nabavka još jednog Rocovog SSy-a, ali sa PZ-IV, koji mi treba kao teret za jedan drugi vagon.
:)
 

nik

Veteran foruma
Komo/Premo T-34/76 i /85, SU-85 i -100, KV-1 i -2 su prilično dobri modeli iz kasnih 90-ih i to su jedini T-34 u H0 koji imaju točno (i pojednostavljeno) prikazane gusjenice (sa 'muškim' i 'ženskim' elementima) a zamjerka su predimenzionirani panti na raznim poklopcima kako bi isti bili pokretni. Već dva desetljeća ih Roco i Herpa distribuiraju pod Premo i pod svojim brendovima ali je u kutiji uvijek ista Komo uputa na jeftinom ruskom papiru. Pod zadnje ih nude i polijepljene te ofarbane kao taj na vagonu.
1_57c95d90c077ccece61b823d52259800.jpg

s-l800.jpg

Premo_Roco_Minitanks_1240_SU-85_44_Jagdpanzer_USSR_1_87_m.JPG

Premo_Roco_Minitanks_1241_SU_100_45_Russischer_Jagdpanzer_1_87_m.JPG

s-l800.jpg
 

nik

Veteran foruma
1_faee28969b74d4f11f9229d22c0466e5.jpg

s-l500.jpg

Roco-1251-Premo-Komo-KW-2-KV-2.jpg


Kasnije, valjda prije 10-ak godina ili čak manje, pojavili su se bolji modeli T-34 (76 i 85) i T-55 koji su najvjerojatnije izrađeni u Ukrajni. Riječ je o klasičnim plastičnim kitovima koje je potrebno lijepiti kod sastavljanja a gotovo ih je nemoguće naći u prodaji kao kitove. Kao gotove modele ih opet nude Roco i Herpa. Jedino su gusjenice na ovim T-34 nešto lošije ispale nego na Premo/Komo modelima.
614zGxGvQrL._SL1000_.jpg

s-l1600.jpg
 

nik

Veteran foruma
herpa-minitanks-kampfpanzer-t-34-85-4-garde-panzerarmee-schlacht-berlin-745727-745727-h.jpg

herpa-minitanks-kampfpanzer-t-55-nva-744614-h.jpg


Ovi gotovi modeli T-34 iz Ukrajine često imaju stavljene kotače neodgovarajuće varijanti koju predstavljaju i dosta su skupi.

Nedavno su se i H0 modeli tenkova IS-1 i IS-2 pojavili u prodaji kao plastični kitovi (i kao gotovi modeli) a kvaliteta im je vrlo dobra, skoro kao ovi novi T-34 i T-55 (jedino kotači nisu zasebni dijelovi nego odliveni sa gusjenicama). Vjerojatno su isto iz Ukrajine a nađe ih se lako u kitu i nisu skupi.
1-87-IS-1-IS-85-JS-1-Josef-Stalin-heavy-Soviet-MBT-Z-Z-87094-ZZ-87094_b_0.JPG

1-87-IS-2-1943-schwerer-Kampfpanzer-Josef-Stalin-2-Z-Z-87118-ZZ-87118_b_0.JPG

IS-2-IS-122-Soviet-Heavy-Tank-1943-87154-ZZ.jpg


Sve slike u ova tri posta su sa neta.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Da ispravim samog sebe...

Ovaj Roco 1237 iz posta #166 nije Ukrajinski model nego Komo/Premo sa trećim tipom kotača i već sastavljen i ofarban. Taj tip kotača nisam vidio na nesastavljenim/neofarbanim Komo/Premo modelima.

Te kotače (bez gumenih obruča) rade i u Ukrajni ali ih obavezno stavljaju na T-34/85 koji ih nikada nije imao (samo T-34/76 i to samo neke serije, kada je falilo gume).
herpa745574-jpg_720x600.jpg
 

nik

Veteran foruma
Ovo su 'Herpa' (Ukrajna) modeli za tržište Poljske (to tržište je relativno zahtjevno pa su i modeli ovaj puta korektni odnosno sa odgovarajućim kotačima).
2678.jpg

2687.jpg


2693.jpg

https://hobbylandia.pl/pl/c/Czolgi-H0/123/2
Na zadnjoj slici je poslijeratna modernizirana varijanta T-34 (kod nas poznat kao T-34B) koja ima kotače od T-55 modela istog proizvođača (u stvarnosti kotači od T-55 i T-34B nisu potpuno jednaki ali su dosta slični).
 

Bero01

Veteran foruma
Zahvaljujem @nik na iscrpnim informacijama o modelima ruskih tenkova, pa da završim do daljnjeg:
:strelica Sachen Modele 73102 Triebwagen VT-135-065 DRG Ep II
VT_135_065_1.JPG
Kako ne bi svi modeli u ovom dijelu kolekcije bili WH sivi ili SMB zeleni, nabavio sam i ovaj mali SM šinobus,
aka ''Hydronalium'':usklicnik. Ime je dobio po istoimenoj leguri aluminija, od koje je napravljen.
VT_135_065_2.JPGModel me oduševio odličnom izradom, i nekim vrlo specifičnim detaljima, poput LED rasvjete u kabini, DCC Ready
pogona skrivenog ispod sjedala, separiranih photoetch rukohvata; te naravno uz vrlo finu i tihu vožnju:o!
VT_135_065_3.JPG
Dosta dugo sam ga mjerkao po bayu, jer sam htio imati jedan takav model; a nisu me privlačile kasnije ''domaće'' inačice,
već sam htio imati izvorni DRG model :dada:, i ovo je lijep primjerak nove SM produkcije.
VT_135_065_4.JPG
Obzirom na epohu, i činjenicu da je WH koristio motorne vlakove u svojem sastavu, razmatram opciju da i njega označim
kao bolnički vlak, ali, o tom po tom... ima vremena; zgodan je i ovakav.
VT_135_065_5.JPG
Za kraj, preporučam ovaj mali i nadasve slatki model svim ljubiteljima Ep II, jer mene je jako ugodno iznenadio.
:)
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ovo je prava čerga za našeg Jerrybega:crazy: @challenger !
:)
Aaaa,dosla buba u uho!!??Zasto sam postavio fotku one prikolice(ako je dusebriznici nisu pomeli?).
Nema zivota brez Ciganije!!Zamisli svijet bez muha?!I ovako smrdi,bez muha bi bio uzas!
Pa sad??Imas par prikolica,jednu preuredis za zivjeti a drugu u pokretnu maketu!!!
Ako te bas interesira imas na netu toga koliko hoces.Otkucaj Tiny Homes i vidish sve sto nijesi vidio:crazy:
Druga je prica hoce li to D(j)eve vuci ili DD(Detroit Diesel).Imam i jedno i drugo,il` cu da nabavim:pilot:
Pa se ti sad zafrkavaj sa Ciganima:cool_2:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Za kraj, preporučam ovaj mali i nadasve slatki model
Jel me ti stvarno zafrkavas il`??Sa jednim takvim sam se vratio iz JNA neke davne godine.
Jes da nisu isti,al` sinobus je sinobus!!
I sta je dalje bilo??Pa pravo u svatove njene.Hebote,koje veselje:cool_2:.
Ona sto je Djordje pjeva,ma Djoko je lazljivac.Nije mu vjerovat
Tak da??Zeljeznice,koliko ih volio,toliko ih i mrzio:plac:
I da,rijetko odlazim kuci....al` nekad porucim piche,i tako to krene......
Aj,jest lazljivac!!??
 

Bero01

Veteran foruma
U novi tjedan, sa novim pojačanjima za proljetnu (modelarsko/maketarsku) ofenzivu:
Roco 43 Ssy Koln + Pz IV H mit schurzen
Roco_843_1.JPG
Rocov Ssy je standardno dobar, a ovaj je predviđen da se vijkom učvrsti za diorama/display kutiju (u pozadini).
Roco_843_2.JPG
Obzirom da već imam pregršt takvih vagona, točka interesa mi je ovaj Pz IVH kojeg sam u svojoj dugoj povijesti militarije,
sada nabavio po prvi puta. :strelicahttp://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/nazi_germany/Panzer_IV.php
Roco_843_3.JPGOvo je znači sasvim solidan model kasne verzije Pz IVH sa dodatnim oklopom, u tipičnom Roco stilu.
Roco_843_4.JPG
Dolazi tvornički obojan u maskirnoj shemi iz kasne faze rata 44/45 g. , i potrebno je dodatno obojati detalje tipa kotača,
gusjenica, i naoružanja da bi taj model zaista došao do izražaja. Međutim, na žalost, ni tada neće biti u rangu sa novim
Artitecovim modelima koji su ipak za klasu bolji - tipa onog Pz III kojeg sam nabavio ranije :usklicnik
Roco_843_5.JPG
Pa ipak, obzirom na price/quality odnos zadovoljan sam ovim modelom, i nabaviti ću ih još, jer je taj tenk ipak bio jedan
od glavnih i najbrojnih modela u njemačkoj vojsci tijekom drugog svjetskog rata. Korišteni su u velikom broju na svim
frontovima, kao i u sastavu oklopnih vlakova, o čemu će još biti riječi kada dođe vrijeme za to.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Malo sam prekopao po kutijama, pa sam odlučio da mu društvo pravi i ovaj
Roco 892 Ssy + Jagdpanzer IV:
Roco_892_1.JPG
Vagon sam nabavio ranije, i već sam ga spomenuo kad sam pisao o flakušama 88 mm na željezničkim vagonima.
Roco_892_2.JPG
Međutim, nisam spomenuo da je sa njime došao i ovaj Jagdpanzer IV, a čini mi se zgodnim da pravi društvo Pz-IVH;
jer su ista generacija vozila, i u istoj su shemi bojanja, pa će zajedno biti dio nekakvog vojnog transporta upućenog na
istočnu frontu... :strelica http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/nazi_germany/Sd-Kfz_162_Jagdpanzer-IV.php
Roco_892_3.JPG
Sve navedeno glede bojanja i detaljiranja za Roco Pz-IVH vrijedi i za ovaj model... vrećica sa dijelovima je pride,
i treba ih popikati na vozilo.
Roco_892_5.JPG
Sada imam 4 DRG vagona Ssy Ep II, i svi su sa različitim brojevima :dada:.
PzIVH+JgdPzIV.JPG
Dva sam za sada dodijelio za transport tenkova i oklopnih vozila, a dva za nekakav improvizirani flakzug;
iako, trebam bar još dva ili više komada; jer istočna fronta guta bez milosti sve što se tamo pošalje...
:mamurluk:
 

Bero01

Veteran foruma
Bjeh danas u backeta, vidjeti što ima zanimljivo od ex DW kolekcije, i ne ostadoh razočaran ili kratkijeh rukava.
Moja WH logistika bogatija je za par zgodnih Mraklin modela, počevši sa DRG Bauzug Set 4509:
Merklin_4509.JPGSet se sastoji od tri modela - vagon za osoblje, 'oliti šljakere DR 746 004 Stuttgart
DR 746 004 Stuttgart.JPG
Uz njega ide ovaj flah sa bremsebuchne DR Bahnshofwagen 2 Bf. Gopingen za prijevoz radnog materjala ili slično;DR Bahnshofwagen 2 Bf Gopingen.JPG
... a kao točka na i, odnosno slatkiš na kraju, ide ovaj modificirani šinski kamiončić :ljubav :
LKW_1.JPGPosebno sam zadovoljan činjenicom da ima izolirane kotače, pa ga se bez bojazni od šlusanja može postaviti na normalnu
LKW_3.JPG
DC prugu (belj belj belj @ Merklinaši:vrag:). Vagoni su trenutačno na Roco osovinama, koje se ne kotrljaju baš naj-bolje,
ali uz malo razvožavanja ili čak zamjene sa primjerenim Trix verzijama, i to će biti ok. Sve u svemu, vrlo zgodna nabavka,
za vrlo korektnu cijenu, i uz sve pohvale Backu za poslovnost.
:)
Obzirom na to koliko su švabe imale posla sa popravcima pruga koje su sami porušili početkom i tijekom rata, te
prekobrojnim partizanskim aktivnostima, savezničkim bombardiranjima i prešpuravanjima širokog ruskog kolosijeka,
siguran sam da se ovaj set jako dobro uklapa u raniji period moje WW II kolekcije.
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Već dugo nisam ništa objavio, pa ajmo onda malo osvježiti topic.
DR_208968_1.JPG
DR 206 968 Wien
DR_208968_2.JPG
Roco 64248
službenjak/prtljažnik, revizija 12.4.1940. ovaj model će se jako dobro uklopiti kao neki prateći vagon u
vojnom transportu ili uz bolnički vlak. Zahvaljujem kolegi @Stanley na ovom zgodnom modelu!
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Sjećate se onih ruskih kartonskih modela oklopnog vlaka?
E pa sada sam uspio nabaviti cijelu garnituru:
DSC_0098.JPG
Garnitura oklopnog vlaka sastoji se od lokomotive, dva artiljerijska, i dva kontrolna vagona:
DSC_0099.JPG
U prethodnoj nabavci stigla mi je lokomotiva i artiljerijski vagon, a sada imam i ovaj kontrolni dvoosovinski vagon:
DSC_0100.JPG
Ideja je iduća - ovaj vlak ću složiti kao oglednu statičnu garnituru za vitrinu, dok jednu lokomotivu i vagon čuvam u
orginalnom stanju kao predložak sa dimenzijama za eventualne konverzije i scratchbuilding. Već sam gledao koja bi mi
postolja (Kadee) i podvozja odgovarala za neke takve projekte, i to je sve relativno lako rješivo, ali problem kod svih
oklopnih vlakova je u pogonu, odnosno lokomotivama. E TO je SKUP i kompliciran dio....
:neznam:
 

Bero01

Veteran foruma
U ove vruće ljetne dane, nije sve tako Wehrmacht sivo, osobito kad imaš Fleischmann DRG vagon za pivo:daj_pivu: :
DR_531225_Berlin_1.JPG
DR 531225 Berlin
DR_531225_Berlin_2.JPGOvaj model došao je do mene nekim čudnim putevima, od nekog francuza sa evilBaya, kao reparacija jer mi je u
prethodnoj pošiljci već poslao nešto krivo...:crvenilo:. However, i on ima dva rukohvata manjka, pa još nisam odlučio o
njegovoj definitivnoj sudbini. Nije neupotrebljiv ili nepopravljiv, ali čemu se zafrkavati kad se uvijek može nabaviti
novi model? Uzgred budi rečeno, imao sam priliku probati od kuma iz Slovačke Pilsner Urquell, i to je jako dobro pivo.
Ajd' živjeli :pivo:!!!
 

Bero01

Veteran foruma
Godišnji se polako bliži svome kraju, pa da ne ispadne da sam se samo skitarao po Velebitu (i okolici), odvojio sam
dva solidna poslijepodneva i usprkos svesrdnom trudu ostalih ukućana da me ometu, složio sam ovaj kartonski model
ruskog oklopnog vlaka BP NKPS-42:
BP_4.JPG
Bilo je to jedno zanimljivo iskustvo :zarulja, i završni dojmovi su različiti.
BP_5.JPG
Znači makar je u mjerilu, i koliko god to dobro izgleda na papiru, to ipak nije pravi model :usklicnik; ali, da ga se sparkira na neki
šturc u pozadini, pokrije sa par maskirnih mreža, par grana i malo grmlja... nitko ne bi primjetio razliku.
BP_6.JPG
Sada kad razmislim, najveći problem čak i nisu relativno neprecizni spojevi, već sam način spajanja; kojim je predviđeno
da se model sastavi BEZ ljepila, i da to onda ''drži''. E to je glavni razlog nepreciznosti spojeva. Inače sam otisak je
prilično dobar, i to izgleda sasvim ok, čak bi se dalo upotrijebiti i za kombinaciju sa nekim pravim podvozjima, ali tu
dolazimo do cijelog skupa drugih problema... Osim toga radio sam sa CA ljepilom, i koliko god se trudio da budem
uredan, ono uvijek negdje malo iscuri ili pobjegne, jer je papir lakiran, pa ga ne upija dobro osim na linijama savijanja.
Na kraju sam imao prste u oklopu od cijanoakrilata.... :sutim
BP_7.JPG
Vanjski oklop lokomotive sastavljen je od ravnih ploha, i mislim da ga ne bi bio problem replicirati od plastičnih ploča;
dok je tender još jednostavniji. Ne vidim niti jedan tehnički problem u njegovoj duplikaciji, između ostaloga i zato jer
načelno nema pogon, iako bi tu bilo lakše smjestiti ga zbog većeg volumena tendera.
BP_8.JPG
Artiljerijski BP-35 i flah vagoni su mixed bag of goodies, sa time da bi se gornji dio flah-a mogao postaviti na bilo koje
primjereno podvozje, dok artiljerac ima preuski otvor za prava postolja u mjerilu (Walthers archbar - već sam probao),
tako da bit će tu još eksperimentiranja i traženja pravog rješenja. I za kraj, kao dokaz da ništa nije nemoguće, evo radova
jednog pravog ruskog majstora i modelara: http://www.modelzd.ru/podvizhnoj-sostav-zhd/bronepoezda.html
Svaka čast .... :respect:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh