Bero - vojna kolekcija

Bero01

Veteran foruma
@mario mandić Hvala!
:palci_gore:
Zar ovo toliko vrijedi
Zapravo da, i šta god netko mislio, to su zgodni mali modeli od Liliputa,
koji su prilično dobro i detaljno napravljeni, te čak i voze relativno dobro!
:palac_gore:
Kod Kieskempera Set košta ca. 63 Eu bez poštarine, a ako se kupuju u kitu, odnosno rastavljene, kao spare parts,
onda je za 2 podvozja, 2 karoserije i vijke potrebno nekih 43 Eu za dvije nove drezine, bez kutije (OVP) i pogona,
tako da - da, 40ak Eu je vrlo korektna cijena za ovaj (malo) ''rabljeni'' set.
:strelica
Jedna recenzija iz vremena kad su se prvi puta pojavile:
http://www.modelrailforum.com/forums/index.php?autocom=custom&page=Liliput-Panzerzug
Rade se i dodatni setovi decala za te modele, vrlo korisno za one Haulerove resin verzije,
ako ih se čovjek odluči sastaviti kao npr. vitrinenmodel :
Ped 2476_721x560.jpg
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
OK; mala pauza od modela, upravo mi je pristigla jedna MRR publikacija
koju si već dosta dugo mjerkam, i konačno sam je odlučio nabaviti:
Bernard Kempinski: Model railroads go to war, u izdanju KalmbachDSC_0001.JPG
To mi je jubilarna dvadeseta (Znači: 20) MRR publikacija, i do sada nisam požalio niti jednom što sam ih nabavljao,
pa tako ni ovaj put. Knjiga obrađuje način na koji su željeznice promijenile ratovanje od američkog građanskog rata,
DSC_0005.JPG
preko prvog svjetskog rata (WWI),
DSC_0007.JPG
naravno i drugog svjetskog rata (WWII)
DSC_0008.JPG
te završava sa modernim vremenima - uključujući neke egzotične željeznice tipa NASA.
DSC_0009.JPG
Iako je ta publikacija prisutna na tržištu već jedno određeno vrijeme, bilo me pomalo strah ići je nabavljati, jer nigdje
nisam mogao naći dobru recenziju i sadržaj iste, a zbog naslovnice sam se bojao da će biti posvećena isključivo periodu
američkog građanskog rata. Na svu sreću, tome nije tako, iako je taj dio priče ponajbolje obrađen; ali i ostatak je zanimljiv,
tim prije jer su priloženi opisi i track planovi ljudi koji su sagradili makete sa military tematikom.
:strelica
Ono što zamjeram autoru je to da nije obradio dio koji me zapravo najviše zanima, a to je WWII istočna fronta (jel'),
ali sa druge strane, obzirom na porijeklo i lokaciju izdavača, i ne čudim se previše. Naime, ta priča ipak pokriva toliko
golemo područje, i prostora, i vremena da sasvim sigurno ne bi stala u format jedne ovakve ipak relativno male maketarsko/modelarske publikacije. Zato palac gore, knjiga vrijedi nabavke, i zanimljivo je štivo za proučiti.
:palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Kao nadopunu za WH logistiku, nabavio sam ovaj četverodijelni set od SachsenModelle-a.
SachsenModelle 14025
SM_14025_Set.JPG

Set je potpuno nov, i modeli su vrlo pristojno napravljeni, a male dijelove treba naknadno popikati. Iako možda nisu
na nivou današnje nove produkcije, dao bi im overall ocjenu 4 - 4+, a komplet se sastoji od idućih modela:
DRG 10251 Erfurt
DRG_10251_Erfurt_2.JPG
DRG 29006 Dresden
DRG_29006_Dresden.JPG
DRG 39075 Nurnberg
DRG_39075_Nurnberg.JPG
DRG 98071 Dresden
DRG_98071_Dresden.JPG
Njihova uloga biti će da uz prethodno nabavljene terene vagone, predstavljaju prateći vlak za oklopne drezine,
koji je u svom sastavu imao ca 8-10 vagona: vagoni za prijevoz posada, kuhinja, radionica/rezervni dijelovi, municija
i oružje, te flah sa kamionom za opskrbu.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
A sada, ajmo natrag na pomoćni bolnički vlak: Liliput L230136
Kod mene to izgleda ovako: DR 81076 Gr Kassel
DR_81076_Kassel.JPG
i DR 85126 Kassel
DR_85126_Kassel.JPG
Zajedno:
L_230136_1.JPG
i odozgora, high visibility oznake crvenog križa, za ''trigger happy'' savezničke pilote, da kasnije ne bi bilo, nismo vidjeli.... :neznam:
L_2230136_2.JPG
Otisak je vrlo uredan, i moram pohvaliti Liliput, zbog još dva detalja koja su popravili na ovim starim modelima,
u novom izdanju: prvo, zamijenili su plastične rukohvate sa metalnim žičanim, pa to jako dobro izgleda;
a drugo, umjesto neupotrebivih bugelkupplunga, počeli su ugrađivati novi Liliput kupplung.
To je ugodno iznenađenje; i taj kuplung nije loša alternativa postojećim europskim načinima kopčanja;
dapače, čak razmišljam o tome da za probu cijeli pomoćni bolnički vlak opremim sa tom vrstom kupplunga.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Uz prethodne setove ide i Liliput 230138,
u kojem dolaze iduća dva modela:
DR 27053 Oppeln
DR_27053_Oppeln.JPG
DR 194 Oppeln
DR_194_Oppeln.JPG
I ovi vagoni su tipična obnovljena Liliput produkcija, kakve već imam sa različitim brojevima; a pristigli modeli također
su opremljeni novim Liliput kopčama, tako da je to zanimljiv detalj u njihovoj novoj produkciji.
:palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Poprilično sam zapostavio ovu temu, pa onda da je malo osvježim sa par novosti.
:)
Nabavio sam ovaj Busch 89008 set sa tri Wehrmacht vozila:
Busch_89008_boxed.JPG
Pa ajmo redom: Opel Olympia ´38 "Infanterie Pionierfahrzeug"
WH_Opel_Olympia_camo.JPG
Opel Olympia Modell 1938 Tarnnetz
Opel_Olympia_netting.JPG
i za kraj Mercedes 170 V mit Schneeschieber
Mercedes_170.JPG
Tih setova ima na evilbayu po vrlo prihvatljivim cijenama, i baš mi se dopada ovakav ''kustomizirani'' military pristup
Busch_WH_trio.JPGkoji je Busch ponudio u ovoj seriji vojnih vozila, jer sa vremenom planiram nabaviti i ostale modele iz te serije.
Sa ovima sam prezadovoljan.
:palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
Dočim,
pravi slatkiš je ovaj Artitec-ov PZ III :ljubav
PZ_III_Artitec_1.JPG
Model je od resina i dolazi u kutiji,
PZ_III_Artitec_2.JPG
sastavljen,
PZ_III_Artitec_3.JPG
obojan,
PZ_III_Artitec_4.JPG
i weatheriran...
PZ_III_Artitec_5.JPG
Jedina zamjerka je što je i kupola zalijepljena, pa se ne da okretati, ali preživjet ću to nekako. Sve ostalo na ovom modelu
je za 5, i vrlo sam ugodno iznenađen, obzirom na to da mi je ovo prvi sklopljeni model koji sam uzeo od Artitec-a.
Inače su upravo tenkovi Pz III, PZ IV te samohotka StuG III bili pravi radni konji njemačke vojske, dok su Tigruše i
Pantheruše zapravo bile rijetkost, jer su proizvedene u daleko manjem broju primjeraka.
:dada:
 

Stanley

Poznati forumaš
Vrlo lijep model PzKpfw III. :gladan
Malo bih se malo osvrnuo na ovo:

Inače su upravo tenkovi Pz III, PZ IV te samohotka StuG III bili pravi radni konji njemačke vojske, dok su Tigruše i
Pantheruše zapravo bile rijetkost, jer su proizvedene u daleko manjem broju primjeraka.
To je točno za Tigera, a za Panthera baš i ne.
Sturmgeschütz III  ili StuG III je bio najmasovnije proizdvedeno oklopno vozilo Wehrmachta (preko 11.000 primjeraka) nakon oklopnog transportera Sd.Kfz. 251.
Od tenkova je proizvedeno najviše PzKpfw IV (8.553), a zatim PzKpfw V Panther (oko 6.000). PzKpfw III je izrađen 5.774 primjerka, a proizvodnja je obustavljena 1943. godine jer tenk više nije udovoljavao zahtjevima bojišta.
Panther je bio predviđen da u cijelosti zamijeni PzKpfw IV i PzKpfw III, ali ih nije bilo moguće proizvesti u dovoljnom broju.
To su bili glavni borbeni tenkovi dok su teški tenkovi PzKpfw VI Tiger (proizvedeno 1.347 primjeraka) i PzKpfw VI B Königstiger (492 primjerka) imali specifičnu ulogu - uključivanje u borbu u kritičnom trenutku na najvažnijim smjerovima kako bi donijeli prevagu njemačkoj strani. Stoga nisu uvrštavani u formacijski sastav oklopnih divizija (osim Waffen SS) već su grupirani u samostalne bataljone teških tenkova (schwere panzerabteilung) koji su pridodavani višim jedinicama prema potrebi. Sličnu ulogu je imao i sovjetski JS-2.
 

Bero01

Veteran foruma
E tako, sada kada smo odradili pripremu :hihihi:, dolazi glavni post:
http://www.pmt-modelle.de/2011/seiten/33102.html
DSC_0003.JPG
Počastio sam se za rođendan ovim PMT Erfurt X wagenom, koji sam odabrao kao pogon za ruski oklopni vlak.
Model je došao kao Neu in OVP, a cjenovno je bio osjetno ispod uobičajenih ponuda. :dada:
DSC_0004.JPG
Vagon se ne radi u DRG bojanju, pa sam uzeo prvo raspoloživo, na koje sam povoljno naletio. Inače kaže da je DRG imao
takve vagone: https://web.hs-merseburg.de/~nosske/EpocheII/zg/e2z_gw39.html tako da osim po boji nije izvan epohe.
DSC_0008.JPG
Model je dobro odrađen, i samo ga je potrebno prebojati u neku sivu ili zelenu boju, kako bi se uklopio u epohu,
i sa ostatkom oklopnog vlaka kojeg će upogoniti.
DSC_0005.JPG
Motor je malen, ali ima zamašnjak pa vozi mirno i nadasve polako, bez nacukavanja, što mi je važno za tip vlaka koji će
vući. Prijenos i zupčanici su mesingani, i vidi se da je to kvalitetno izvedeno, dok je ovaj teret zapravo uteg,
DSC_0006.JPG
izliven od olova ili neke slične legure. Ono što me iznenadilo je nedostatak konektora za DCC (u današnje vrijeme:hmmm:?),
ali ni to nije nerješiv nedostatak. Sve u svemu, čini mi se da sam riješio problem pogona za jedan od oklopnih vlakova
na najefikasniji i najjednostavniji način.
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
To za sada izgleda ovako:
PMT_REM_4.JPG
Sada mi samo fali još par kratkih dvo-osovinskih flah vagona, kao zaštita od mina, i to je od prilike to, vagon više/manje;
PMT_REM_1.JPG
a lako se ubaci još neki od pomoćnih ili improviziranih oklopnih vagona - improvizacija je bila norma u tom poslu.
Dodatni plus ovog tipa pogona je u tome, da se uvijek lako ubaci još jedan isti, na drugi kraj vlaka, u slučaju da
kompozicija postane preteška za samo jedan motor.
:)
PS - sada sam prvi puta provozao ove ruske modele sa pogonom, i to je očajno koliko loše voze.
Zaista zahtijevaju temeljito uređivanje i prilagodbu današnjim standardima.
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Malo da osvježim temu.
Kopajući dubinama evilBuya naletio sam na jedan zanimljiv model, iako u krivom mjerilu:
0004995_wwii-germany-128mm-flak-40-anti-aircraft-railway-car_600.jpeg
Nije nemoguće da se nešto takvo neće pojaviti i u našem pravom mjerilu 1/87, ali, ni to nije problem
jer Roco odavno proizvodi adekvatne SSYS vagone za podvozje, a Wespe models radi 128mm Flak 40:
128mm_FlaK_Wespe.jpg
Postavljanje same flakuše na vagon ne bi trebao biti problem. Jedini zahvat koji treba napraviti je ukloniti postolje
za zemaljsku instalaciju, pa bi to onda trebalo izgledati ovako nekako (model je gore navedeni 1/72):
s-l500 (1).jpg
Fotke su skinuta sa neta
s-l500 (3).jpg
i predstavljaju sastavljeni model
s-l500 (4).jpg
Obzirom da već imam dva Rocova SSYS vagona, i već duže vrijeme razmišljam o nekakvom improviziranom
pratećem PZO vlaku, idući korak biti će mi nabavka dva komada Wespe FlaK M40.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Idućih nekoliko modela nije striktno vezano uz militariju, ali kako se radi o vagonima koji će voziti u sastavu
bilo pratećeg vojnog vlaka za opskrbu, odnosno pomoćnog bolničkog vlaka, onda ću ih ipak prikazati ovdje.
Pa ajmo redom: DR 27684 Berlin
DR_27684_KB.JPG
KleinModellbahn 3202, Ths mit Trapezdach
U sastavu bolničkih vlakova obavezno se nalazila i jedna hladnjača, u kojoj su držali hranu i lijekove, i koliko znam (za sada)
uvijek se nalazila odmah iza lokomotive, a ispred pratećeg Pwg-a kako bi se lakše držala pod nadzorom, jer vojska je
UVIJEK gladna :gladan, a u ratno doba lijekovi su vrlo vrijedna roba na crnom tržištu. U slučaju da se odlučim (p)ostaviti
taj vagon u sastavu pomoćnog bolničkog vlaka, dobiti će i adekvatne oznake crvenog križa, jer su svi vagoni bili tako
označavani, ali to ipak ne želim raditi dok ne kompletiram cijeli sastav.
:usklicnik
 

Bero01

Veteran foruma
Iza hladnjače dolazi prije spomenuti Pwg, tj. njemačka verzija caboose-a.
Nabavio sam ovaj Fleischmann art.nr. 5302:
DR_122460_1.JPG
DR_122460
DR_122460_2.JPG
To je starija generacija modela (znam da postoji novi Pwg model u Brawa izdanju), ali svejedno je dobro napravljen i fino se
kotrlja (žbičasti kotači su također zgodan detalj), čak mu se i vrata daju otvarati, iako je izvedba ponešto pre-masivna.
DR_122460_3.JPG
Unutrašnjost je potrebno malo urediti, tj. obojati pod i ove sanduke, ali sve u svemu standardno dobar Fleischmannov vagon. Inače postoji i tro-osovinska varijanta ovakvog vagona, koji su na sebi tijekom rata imali zanimljive nadogradnje,
pa mi je i ta verzija također na listi za nabavu.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Iza ovog Pwg-a, dolazi jedan vagon također starije Fleischmann generacije,
ali svejedno vrlo korektan art. nr. 5055:
3_DR_049134.JPG
DR 049134 Nurnberg

On bi u sastavu pomoćnog bolničkog vlaka trebao glumiti vagon za kuhinju, ali ukoliko imate kakvu bolju ideju,
otvoren sam za sugestije. Inače očekujem da mi pristigne i zadnji, osmi Liliputov vagon u bojanju hilfslazarettzug,
čime bi ovaj vlak načelno bio kompletiran. Fotke slijede...
:fotic:
 

Bero01

Veteran foruma
Konačno, poštar me danas raveselio i zadnjim vagonom koji mi je nedostajao za pomoćni bolnički vlak:
Liliput 225333 Hilfs-Lazarettwagen
DR_25199_Oppeln.JPG
DR 25199 Oppeln
DR_25199_Oppeln (2).JPG
Model je nabavljen kao rabljeni, pa je došao bez OVP, ali inače kao nov i u odličnom stanju. :ljubav
Kada se uzme u obzir da je taj vagon već jaaaaakooo dugooo auslauf model, i da ga je teško pronaći, nemam razloga
biti nezadovoljan, jer sam njime konačno kompletirao sve hilfslazarettzug vagone koje je Liliput proizveo:
Liliput_x8.JPG
Milenijska fotka - svih 8 malih prijatelja na okupu... to sada već liči na nešto.
:palci_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
A GDJE JE DIMILICA:cool_2:
A čuj sad njega... di je dimilica :crazy:?
:strelica
Di je, di je - pa na čelu vlaka, kako i priliči! Evo kako to (za sada) izgleda:
1_1_Lazarettzug_Lok.JPG
+ovih gornjih 8 komada:
1_8_Liliput_x8.JPG
... sa time da to nije definitivna konfiguracija ove kompozicije, jer sam se u međuvremenu zaigrao,
pa sam piknuo i ovaj: Roco H0 45025 Lazarettwagen 3.Kl. Typ C4i-36 No.73 662 Stg DRG Ep.II Rotes Kreuz :usklicnik
Roco 45025 DRG.JPG
koji će doći iza ovog donnerbuchsena, bar u nekoj privremenoj varijanti, dok ne vidim da li ga mogu uklopiti u pravi
bolnički vlak koji također planiram složiti, i za koji sam već nabavio 2 ESU-ova bolnička vagona prikazana ranije.
Sve moje vojne kompozicije podložne su promjenama u sastavu u ovisnosti o novim saznanjima i pronađenim
fotografijama iz tog vremena, a kopanje po netu i traženje podataka ne ide preko noći.
:citaj:
 

Bero01

Veteran foruma
I evo ga, stigao je - Roco 45025:
DR 73662 Stg.JPG
DR 73662 Stg Eilzugwagen
Model je bio malo skuplji, ali zato je potpuno nov & nikad vožen, u OVP-u. :palci_gore:
Roco_45025_DRG.JPGOvime sam do daljnjeg kompletirao nabavke za pomoćni bolnički vlak. Vrijeme je da počnem razmišljati o pravom
bolničkom vlaku, koji bi bio sastavljen od izvanrednih ESU modela ovog istog vagona, a uz njih trebao bi iskopati i
neki Herisov DRG heizwagen, nije da ih nisam viđao sam ih po bayu...
:dada:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh