British Columbia Railway ex Pacific Great Eastern

Bero01

Veteran foruma
@challenger - Jedna mala digresija i vrlo zanimljiv sajt o povijesti željeznica u tvom kvartu:
E&N RR (Esquimalt & Nanaimo) http://www.encrha.com/
Ako ovo nije bio divlji zapad, i to dobrih pola stoljeća, i više, poslije divljeg zapada,
onda ne znam šta je ???
:neznam:

Da nije bilo željeznice :dada:, sada bi bio američanin :glup,
a USA bi imale jednu saveznu državu VIŠE.
Znam koliko ih voliš...
:hihihi:
A ako ćemo pravo, sudeći po ovomoj ilustraciji,
ni sama PGE u vremenu svog nastanka nije počela puno drugačije.
pge.gif
Jedina razlika je u tome, da su oni počeli sa nešto modernijom opremom,
primjerenom vremenu izgradnje.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Zadnji novitet u kanadskoj kolekciji, sezona proljeće 2017, je ovaj klasični žuti CP Caboose.
Obzirom da ću zbog raznolikosti imati i po koju CP lokomotivu, treba na vrijeme osigurati i caboose za kraj vlaka.
Proizvodnja je Athearn, stari model, ali u novom izdanju, sa novim plastičnim ogradicama, i u vrlo zgodnom bojanju,
a otisak je toliko oštar, da se možeš porezat !!!
:cool:
Athearn CP RN 434016
DSC_0228.JPG
Dopada mi se i kako su prebojali određene prozore, vrlo dobro su to odradili.
DSC_0229.JPG
Iako su postavili nove ogradice, lanac i kolo kočnice, ostavili su stare metalne ljestve, što pomalo kvari opći dojam.
DSC_0230.JPG
...ali ne vidi se sa udaljenosti, dok vagon vozi po pruzi. Prednost je da su metalne ljestve čvrste, i neće se ošteti pri rukovanju
sa modelom, tako da ajde, neka im bude. Još jedna zamjerka su malo pre-moderna postolja za tako stari tip caboose-a,
čini mi se da bi primjerenija bila neka starijeg tipa, ali ni to nije nerješiv problem; bar za ameriku postoji aftermarket, i proizvodi
se hrpa detalja za kustomizaciju modela, od postolja, pa na dalje. Sve u svemu solidan model, nabavljen po korektnoj cijeni,
koji se dobro uklapa u moju priču sa BC željeznicama.
:)
PS - smartphone se vratio sa servisa, pa su ovo bile probne fotke. Vidi se razlika.
 

Bero01

Veteran foruma
Ovaj post nije direktno vezan uz modele, već uz gore navedeni caboose koji je poslužio kao inspiracija, i podsjetnik.
Naime, na početku ove teme, davnih dana, spomenuo sam i knjigu: ''ROUTE OF THE CARIBOO PGE/BC RAIL''
sa kojom je, uz jednu Katovu SD-40-2, sve ovo zapravo i počelo.
3_Route_of_the_Cariboo.jpg
Pa evo šta kaže o njoj:
A classic volume about railroading in one of North America’s most scenic and rugged regions, along Canada’s west coast.
This first fully-illustrated history of the Pacific Great Eastern Railway, later BC Rail, includes nearly 400 photographs and illustrations, including 64 pages in full colour, showing trains, stations, people and tracks that make up this fascinating railway. The informative text includes numerous entertaining first-hand accounts and anecdotes from old railroaders, plus maps and equipment rosters.
Said a review in the Canadian railway magazine ON TRACK: “This is both an entertaining and informative book that I personally delighted in reading, not once, but several times. Hungry Wolf’s own writing, as well as the many original stories by PGE vets, paints a vivid picture of the birth and growth of this railway. Speaking of pictures, this volume is simply loaded with them. They are much too beautiful to describe and must be seen to be appreciated.
These are not just my opinions, but are expressed by everyone I know to have read this book.”
:dada:
Meni nema druge nego da se složim, jer me knjiga oduševila, i još dublje navukla na istraživanje ove zaista
posebne željeznice. Evo šta kažu o autoru:
Adolf Hungry Wolf of Skookumchuk, born of Swiss and Hungarian parents, is easily one of B.C.’s
most unusual and prolific self-publishers.
Sada dolazi zanimljivi dio:
AHW obtained a 1922 CPR caboose for his office.
Znači čovjek živi i radi u svom vlastitom cabooseu, oženio je indijanku, bavi se pisanjem i fotografijom,
a njegova izdavačka kuća zove se, kako drugačije nego: Canadian Caboose Press
Uz sve to, posjetio je Kubu, poslikao tamošnje stare, ali još uvijek vozne američke parnjače i aute iz doba prije revolucije,
pa objavio par knjiga o toj temi. Oni koji su malo dublje upućeni u to, i pogledali su stanoviti Pentrex DVD ''Cuba Steam''
znaju kakva je to odlična tema za maketarenje, ali i bez obzira na to, te knjige bi također volio nabaviti, osobito kad ih je
izdao ovako dobar autor, koji me navukao na BCR.
:usklicnik
http://bcbooklook.com/2016/01/21/58-adolf-hungry-wolf/
 
Last edited:

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Bero,sorry to shit on Your parade
I have to find these people!!
`ko kaze da nema zeljeznica na VI??
Posebno me odusevilo NARCOA kartel:crazy:Odmah spocetka.
Uh sunce kalajsano,unukica pita sta je ono iza jednoga?
Shit house:aplauz:.How come?Well?People have to shit:wc:
Svega par KM od mene
And it`s all Emily fault.
How came they have to carry shit house:fp:
For everything else there is Master Card.
Priceless....
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
@challenger
Ova snimka trase sa Loon Lake na VI je ovdje, Port Alberini nije daleko, a gdje si ti?
https://www.google.hr/maps/place/Lo...d071deb6b54c1c!8m2!3d51.1238076!4d-121.205384
mda, kažu na TV Kalendaru da je na današnji dan osnovana Kanada.
Jel' slaviš?
:pivo:
Ili tražiš malo rabljeni speeder, kao prvi model kolekcije u mjerilu 1:1 ?
E TO bi bilo do jaja!!!
:D
Pa samo otkucaj moju adresu na karti sto si stavio i imas moju kucu.
1475 Errington rd,Errington
A speeder bi sjeo ko saka u oko.Samo treba naci.
I to ce biti
https://www.google.hr/maps/place/14...cd69c4b43720b!8m2!3d49.2833903!4d-124.3770766
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Nisam ni ja siguran,ali mislim da su ostavili te vagone u skladiste.
Trebalo bi ih biti na jos par lokacija u Parksville.
Na proljece ce proraditi trasa od zelj.stanice u Parksville do Coombs.
Ali samo za turiste i vozit ce par speedera.
Mozes vidjeti na karti,vec su napravili siding i uredili stazu pored pruge
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Opa brale, pa tebi pruga prolazi na 2 Km sjeverno od kuće....
nego, jedan detalj mi je zapeo za oko (zato sada plačem)
:plac:
https://www.google.hr/maps/place/Parksville+Bottle+&+Recycling+Depot/@49.3087475,-124.3289651,135m/data=!3m1!1e3!4m13!1m7!3m6!1s0x54888e2132f74d4d:0x743cd69c4b43720b!2s1475+Errington+Rd,+Errington,+BC+V0R+1V0,+Kanada!3b1!8m2!3d49.2833903!4d-124.3770766!3m4!1s0x0:0xa567e49b67286635!8m2!3d49.3085242!4d-124.3276097
kako to da se na satelitskoj snimci vide vagoni unutar ovog reciklažnog dvorišta, ako pruga više nije u nikakvoj funkciji?
Da ipak ne voze nešto malo, na ''polu-divlje'' ?
:hmmm:
Ja sam nasao jedan fin prostor za maketu.Ovaj hangar ima beli krov sto je dobro jer odbija sunceve zrake pa nece biti pretoplo unutra.;)
https://www.google.hr/maps/place/14...cd69c4b43720b!8m2!3d49.2833903!4d-124.3770766
 

Bero01

Veteran foruma
@Aca 33
Ja sam nasao jedan fin prostor za maketu.Ovaj hangar ima beli krov sto je dobro jer odbija sunceve zrake pa nece biti pretoplo unutra.;)
ahahaha, Aco, Aco....:spank: vidio sam i nekih fotki tog hangara iz blizine, ali, nemojte me krivo shvatiti,
nisam baš poklonik objavljivanja ovakvih privatnih podataka na forumima. Čisto onako, sigurnost...
:hmmm:
 

Bero01

Veteran foruma
Ajmo mi natrag na modele. Vrijeme je ugodno i toplo, taman za igranje sa airbrushom.
:cool:
Imao sam jedan Proto 2000 unmarked/unpainted PS-2CD High-side covered hooper,
pa sam ga lupio u zelenjavu:
IMG_3952.JPG
Naime, na mojoj najdražoj željeznici, bilo je nešto i takvih vagona:
bcol2308.jpg
Boja je tu negdje, u skladu sa ostalim BCR modelima, dok su originali malo apšisali.
Photo_by_keith_wilson_pictures__36262__P1010315.JPG
Oznake imam u decal setovima, te je to idući korak koji moram napraviti. Doduše, prvo moram negdje isprobati kako ti
decali sjedaju sa SuperSol-om, da bi mogao procijeniti da li je prvo potrebno model polakirati gloss lakom kao podlogom,
i zaštitom, ili ne... (iako, ne može škoditi).
:hmmm:
Naravno da se radi i originalni model, ali teško ga je uloviti, a treba imati i financije u datom momentu; dok je ovaj
unpainted povoljno naletio pod ruku, i to prije dosta godina - dok od BCR-a nije bilo niti malo b, a kamoli kolekcija,
nego sam bio u fazi gomilanja. Fotka je sa neta:
BCOL_2300_P2K.JPG
Inače imam još 5 takvih vagona (C&NW, Peawey i 3x Continental), i svi su došli u kitu. Sastavio sam 2,
Peawey i C&NW, odlični modeli, ali puno posla oko njih, dok tri su limited edition Continental - na pola...
bit će, kad me uhvati (a moglo bi uskoro).
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Kao što rekoh, vani su uvjeti idealni, pa su još tri vagona pala pod zračni kist. Prije toga, bili su u kupki
od natrijeve lužine, kako bi se očistili od stare boje i natpisa. Vagoni su (pra)stari Roco, aka Mehano,
obični američki teretnjaci koje sam si ostavio nostalgije radi, nije da mi trebaju, ili da nemam boljih modela,
ali bili su pri ruci, vucarali su se po tom dijelu svijeta, i zgodni su kao model (iako nisu ništa posebno).
:)
Po njima mi nije žao brljati i isprobavati, a u krajnjoj liniji, taman ako nešto i zeznem, uvijek ih mogu ponovno
bućnuti u otopinu natrijeve lužine (aka Permetal), na pranje i skidanje boje. Već su se naviknuli.
;)
Klasična Roco/Mehano 40Ft gondola, bilo ih je posvuda, vozile su na PGE u seriji brojeva 900
(u knjizi The Route of Cariboo imam fotku sa brojem RN 907):
DSC_0266.JPG
Još klasičniji Roco 40Ft boxcar, nema gdje ih nije bilo - od šumskih, i industrijskih, pa do (ne)običnih željeznica, tipa PGE ...
serija brojeva 3000 :D!
Roco_box_40Ft.JPG
I za kraj, ovaj Roco Refrigerator, kakvi su (vrlo slični ili isti) vozili na PGE, serija 8000:
Roco_Ref_40Ft.JPG
Svi vagoni su modificirani sa KD šahtovima i kopčama (nema kopčanja preko postolja, to je nula bodova :usklicnik),
te po potrebi novim postoljima i metalnim osovinama sa RP25 kotačima, kako bi njihova vozna svojstva bila primjerena današnjim standardima.
Roco_3x.JPG
Jedna grupna - sasvim bi dobro izgledali u sastavu iza neke Mehano parnjače. Nisam još odlučio o njihovoj daljnjoj sudbini.
Dvoumim se da li bi ih ostavio, da im stavim oznake PGE ili nekih šumskih željeznica, ili da ih pošaljem na put, :papa: ,
pa ih zamijenim gotovim PGE modelima? Moram pustiti da se to malo slegne.
:spavanje
 

Bero01

Veteran foruma
Pala je još jedna konverzijica.
:)
U toj grupi modela, imao sam još dva ca 50 Ft flat car, koji su relativno ok modeli, posebno ako ih se malo dovede u red.
Prvo i osnovno, bilo je potrebno postaviti Kadee couplere (ovi su bili skupi !!!), te obojati undercarriage u crno:
under.JPG
Nakon toga, trebalo je zamijeniti odvratna Mehano pre-moderna S3 postolja sa nečime primjerenijim, tipa ovih federirajućih
Rivarrossijevih, koja su ujedno dobila i teže mesingane RP25 osovine, radi dodatne stabilnosti, i nižeg centra težišta:
trucks.JPG
U međuvremenu, vagoni su iz gadne tvorničke plastične zelene i smeđe:
couplers_check.JPG
... prebojani u Revell Matt 37 koju koristim kao Oxide Red, i Humbrol 142 za drvenu površinu vagona.
Vagoni će dodatno biti polakirani Humbrol sjajnim (gloss) lakom, kako bi oznake šumskih željeznica bolje sjele.
Opet sam provjerio i visinu couplera, Kadee radi ovaj zgodan alat za tu svrhu:
DSC_0256.JPG
U pred-zadnjoj fazi, nakon temeljnog bojanja i sklapanja, to izgleda ovako:
DSC_0259.JPG
:cool:
Zadovoljan sam, nije loše za dva dječja jeftikaner Mehano teretnjaka.
Ali, to nije SVE... naime...
;)
 

Bero01

Veteran foruma
Prvobitna ideja, bila je napraviti nešto sa oznakama BC Rail, poput ovog dolje:
bcol1387.jpg
Međutim, Mehano je po običaju zeznuo stvar, i umjesto 15 nauglica, postavio ih je 16... a to znači nula bodova.
Onda sam naletio na fotke zanimljivih konverzija, poput ove, koje su logging kompanije izvodile na svojim
vagonima raznih tipova:
20141111162806-a5ea11de.jpg
Na šumskim željeznicama su zbog štednje krpanje, improvizacija i snalažljivost uobičajena pojava, a da stvar bude ljepša,
upravo ovakvi metalni držači trupaca rade se u modelu, potrebno ih je samo postaviti na pripremljeni flat car.
Log_bunks_high.jpg

Postoji i niži tip, za manje opterećenje (i ovo je zanimljiva varijanta):
2_log_bunks.jpg
U jednoj od idućih nabavki, naručit ću dva paketa visokih log bunks, i postaviti ih na ova dva Mehano flat vagona;
a zato sam ostavio i rupe od tipli na podu vagona - da mi posluže kao oznake kamo ih treba postaviti.
20141111162804-f368dbc3.jpg
:andjel:


 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
OK,prva fotka,pulp wood.Smece za papir.BC Rail ih i danas koristi(CN).
Fazon su sumske zeljeznice
Pogledaj dobro ove vagone sa stubovima?Novija izrada.Usporede radi,svi vagoni na tim
zelj.su vezali trupce lancima.Imas na YT koliko hoces primjera.Stvar je u tome sto su danasnji trupci
malog promjera,dok je nekad bilo i preko 4-5 metara,tezak desetcima tona.
A viljuskara nije bilo,bar ne ovakvih koje danas imamo.
Prema tome....lijep primjer
Obrati paznju na velicinu trupaca i tehnologiju onda i danas.
Steam donkeys i diesel engines.
Steam donkeys forever!!!!
U ostalom,ljudi koji puno bolje znaju su
http://dunkleylumber.com/our-company/history-growth/
Braca Novaci,Slovenci i ako procitas,vlasnici su druge po redu pilane u Sj.Americi.
A tih vagona dodje u njhovo dvoriste na dan??Pitaj ih:pozdrav:
 

Bero01

Veteran foruma
Ovih dana, motaju mi se razno razne gondole po stolu, ali nisu iz Venecije, a nemam ni tabletić ispod njih....
:troll:
Tako sam se sjetio da imam i ove dvije kratke 40'' (zapravo su 38'' ako se ne varam) u zelenoj boji BCR-a,
vrlo slične gore navedenom Mehano modelu, koje sam nekako do sada previdio, ili zaboravio?
Po fotkama sa neta i iz dostupne literature znam da je takvih vagona bilo na toj željeznici, ali, ovo zeleno bojanje
mi je potpuno neviđeno, da ne kažem vrlo upitno. Naime na PGE su imali improvizirane dodatne visoke stranice,
i služili su za prijevoz mljevenog drveta, dok je kasnije na BCR vrlo vjerojatno prevožen šljunak za izgradnju cesta.
(imali su unit trainove za takve zadaće)
:dada:
Athearn RN 9381 BCOL
BCOL_9831_Athearn.JPG
Ovaj model nabavio sam davnih dana, i dotjerao ga sa kvalitetnijim Accurail postoljima i P2K osovinama, dok je
nešto kasnije nabavljen još jedan takav, samo u izdanju drugog proizvođača, koji je isto tako dobio nova postolja, i osovine.
Roundhause RN 9234 BCOL
BCOL_9234_Roundhause.JPG
U biti je ovaj Roundhause starija verzija tog vagona, koju je Athearn samo prepakirao u svoju kutiju, dodao pločicu
sa natpisom kompanije, i drugi Road Number, ali osnovni kalup je isti. Kad se upare, ta dva vagona ne izgledaju loše.
BCOL RN 9381+9234
gondola_duo.JPG
Nisam još odlučio koje zadaće i vrstu tereta ću im dodijeliti. Ranije spomenuti prijevoz šljunka je dosta izgledna mogućnost,
a i unutrašnjost sanduka bi možda mogla biti u nekoj drugoj boji, jer ovako mi baš ne izgledaju uvjerljivo. Međutim, dok ne
nađem neku relevantnu fotografiju, to ostaje otvoreno pitanje, a ja ostajem strpljen/spašen.
:neznam:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh