British Columbia Railway ex Pacific Great Eastern

AMERICAN train

Član foruma
To je ono što @challenger priča: medvjedi i grizzliji su tamo domaće životinje :dada:.

Eh sad pogledaj dobro onu fotku pored vatre i upitaj se sto hranim
one pse!?Early warning system!!Ne toliko zbog medvjeda vec zbog puma!
Anyway,zaboravi zivotinje,svidjaju ti se mostovi:vrag3:?
Evo jedan lagan za napravit
View attachment 93993
Lagan izgleda a u biti je težak znam iz osobnog iskustva treba imat živce

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk
 

Bero01

Veteran foruma
Sastavio sam još jedan Accurail-ov model, staru drvenu hladnjaču, art. 4822 40Ft wood reefer .
Ona mi se dobro uklapa u raniju PGE epohu, jer kaže da je BLT 4-31, što znači da su vozile bar do kraja
50ih godina prošlog stoljeća, a na samoj PGE i dulje, iako model u njihovim oznakama za sada još nemam.
Accurail CP 289049
CP_289049_Accurail.JPG
Kopče i kotači su Kadee, pa se to odlično kotrlja... i to je dobitna kombinacija kada si ''on the budget'', što bi rekli ameri.
Baš volim te Accurailove vagone, jako sam zadovoljan sa njima.
:)
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Nije sve u modelima, nešto je i u knjigama, pa evo onda i jedne kratke recenzije:
From Summit to Sea
STS_1.JPG
Hvala @challenger :party:!!!!
STS_3.JPG
Priča o tome KAKO i ZAŠTO je željeznica prošla, i došla, preko Alberte, do Britanske Kolumbije.
STS_4.JPG
Nije to bio nimalo jednostavan, lagan ili jeftin poduhvat, a zahtijevao je vremena... i jako puno ljudskog rada.
STS_7.JPG
Popularna priča kaže, da je svaki prag na toj CP liniji, jedan mrtvi kineski radnik :plac:...
STS_10.JPG
Međutim, uz političke intrige, to je bila cijena koja je morala biti plaćena, kako bi te dvije teritorije ostale u sastavu
britanskog imperija, odnosno, da ta pruga nije bila sagrađena, to bi sada bile još dvije američke savezne države.
1871 godine već je bio pokrenut zahtjev za izdvajanjem, i slika tog dijela svijeta danas bi izgledala drastično drugačije.
Može se slobodno reći da je Canadian Pacific izgradio Kanadu, i naš Jerry je za dlaku izbjegao da ne postane Amer...
a znam koliko ih voli.
:cool_2:
Naravno da sam prvo pročitao poglavlja vezana uz ''moju'' PGE/BCR, a potom i KVR aka Kettle Valley Railway,
kao jednu od najljepših i najspektakularnijih pruga ikad sagrađenih. Hint - koga zanima malo više:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kettle_Valley_Railway
:dada:
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Inace,drago mi je da volis:cool1:
Naravno da volim KVR, podsjeća me na KJV (kur*e, vuco, railroad/kur*e, janjetina, vuco)
Fali mi samo feta pršuta na čelu.
:hihihi:
KVR_Map.JPG
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1lCKX_H5s8yF3X_OgREidnrN7BXc&ll=49.85527142138602,-119.40136759179688&z=11
Šalim se naravno, ali, scenografija, trasa i krajolik kroz koji je ta pruga prolazila zaista jesu spektakularni:
http://bcrailtrails.com/
Pa gdje toga ima, kanjoni, tuneli u nizovima, dugački drveni mostovi, i šekspirijanska imena postaja :citaj: !?!
Ne navlači me na grijeh, ne želim otvarati novo poglavlje, i krenuti u KVR, dosta mi je BCR.
Žao mi je što nisi otišao bliže tom kvartu, u Keremeos, kako si planirao, kad ti Vancouver Island već nije sjeo.
:mad:
Nego, nije mi jasno, tada bi bio na samoj granici sa USA, a nije baš da ih jel'...:in_love:.
:crvenilo:
 

Bero01

Veteran foruma
fotke iz Australije i ove vremesne Selkirke itd?
Hm, ne znam koliko je to interesantna tematika za ovaj forum, ako ni zbog čega drugog
zbog toga što je ovo ipak forum o malim željeznicama aka modelima; a vidiš da neki imaju
i malo jačih mentalnih ograničenja prema svemu što nije iz sela njihovog malenog.
:(
Neka to radije ostane u našoj internoj grupi o kanadskim željeznicama... :palac_gore:.
Nego, vidi ovo: https://rapidotrains.com/ho-dash-8-40cm/
dash8-allliveries.jpg
Znaš koju bi ja... treća dolje lijevo.
:ljubav
Stvarno sam radoznao da vidim modernu kanadsku produkciju, a ključna karakteristika ovih modela,
koja mi je zapela za oko (pa sada plačem :plac:) počinje na WAP:
This not just a re-release of existing models with some of the bits left off;
it is an all-new line of model trains featuring all-new tooling and new prototypes.
Most importantly, Prime Movers by Rapido features:
Wife-Approved Pricing!™
:vrag2:

PS - imao sam Rapido ''wide vision'' caboose u Conrail bojanju, i to je bio izvanredno detaljan
i dobar model (photo etch gazišta, kompletna unutrašnjost, rasvjeta i marker lights !!!)
Nabavit ću ga ponovno, vjerojatno u CP verziji kad-tad.
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ahaha:hahahaha:I ja bih onu trecu,a i ostalih pet.Nista im ne fali!!
O AUS i ostalim,neka ostane!?
Evo jedna iz Summerland,BC,ostatci KVR i normalno zeMska i unuka pored 63ojke(mislim:hmmm:)IMG_3115.JPG
Pa voznja uzbrdo,nizbrdo.Unuka jos pamti
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
E pa hoces da se igras?Onda i plati:palac_gore:.
Pogledat cu za ovu cim se skontam sta cu radit od makete.
Kao sto znas,90% modela koje imam su dizelke od 80tih na ovamo.
Ne isplati mi se sada prodavati i kupovati parnjace.Mada nisam ni daleko
od toga
 

Bero01

Veteran foruma
Ne isplati mi se sada prodavati i kupovati parnjace. Mada nisam ni daleko od toga
:andjel:
A čuj, faza gomilanja je prošla, vrijeme ti je da se profiliraš.
I meni je bilo žao srezati neke kompanije, i dijelove kolekcije, ali šta se mora, nije teško.
Ne možeš imati sve, zato se kolekcije sa vremena na vrijeme pročiste...
Morat ćeš donijeti neke teške odluke.
:plac:
 

Bero01

Veteran foruma
A za sve ostalo tu je mastercard:hihihi:
Ni ne znaš koliko si u pravu - kao što rekoh, PWRS:
Rapido_BCR.JPG
Znači treća stavka:
https://www.pwrs.ca/view_product.php?ProductID=162872
Set od 11+3 vagona za kompletan vlak - modeli su od Rapida, za 840 CDN, što je 60 CDN po vagonu, za njih 14.
Što je najljepše, to i nije tako strašno, ali, računaj uz to nemali shipping, i još nemiliji PDV po dolasku u CRO,
pa završna cifra bude... ouch :mad:.

Sva sreća, pa je to turistički vlak, koji se ne uklapa u originalnu industrijsku namjenu te željeznice, tako da mi nije
krucijalan dio kolekcije, iako, da, bilo bi ga lijepo imati. Siguran sam da je Rapido to vrhunski odradio. Tko zna,
možda ga se dočepam jednog dana.
:palac_gore:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Uh,sad sam i ja pogledao od Broadway Ltd i nude loksu u
CN bojanju za svega 484 Americka $$.To ti je oko 600CAD
Pa jesul` normalni:harakiri
Idem trazit nesto povoljnije,jer koliko god da su dobri
nisu bas toliko
 

Bero01

Veteran foruma
Pa jesul` normalni:harakiri Idem trazit nesto povoljnije, jer koliko god da su dobri nisu bas toliko
Pravo pitanje ovdje je ŠTA zapravo TI želiš?
Jedan moj prijatelj kaže da zadovoljstvo NEMA cijenu !
:hihihi:
Produkcija a i cijene modela kreću se od Low End (de)generičkog Mehana, pa do High End maloserijskog mesinga,
i nove produkcije tipa BLI ili Rapido; iako, kada gledam cijene Mehana/IHCa po američkom bayu, fakat nisu normalni !!!
Pa jeftiniji i bolji je novi Bachmann, koji je u svakom pogledu superioran model nekom prastarom Mehanu.
:o
Kao i svugdje, načelno se ta priča svodi na staru narodnu koja glasi: koliko para, toliko i muzike;
ali da su proizvođači dignuli maloprodajne cijene - jesu. Tako je to kada se marketinški upravlja tvrtkom,
jer tu pravilo kaže: kada neki proizvod dobro ide na tržištu, cijena se diže... a zašto?
Pa zato da proizvođač ZARADI više. Dobro došli u kapitalizam.
:usklicnik
PS - najveća mana ovog BLI-a je u tome da NEMA primjerenu kanadsku ''winterized'' odnosno Vestibule Cab...
tako da model unatoč lijepom izgledu, i odličnim detaljima, zapravo nije točan.
:palac_dolje:
Znači čeka se Rapido, i njihova serija Icons of Steam, ali to sasvim sigurno neće biti ništa jeftinije, dapače...
https://rapidotrains.com/iocs-future-releases/
 

Bero01

Veteran foruma
Dinggg-donnnggg
Tko je?
To sam ja.....
Tko ja?
Rapido
Kakav sad Rapido ???
Pa Rapido DRAPER TRAPER:
DSC_0426.JPG
Crven-bijeli-plavi, to je barjak pravi ! :ljubav To je TO.
DSC_0428.JPG

Moja prva lokomotiva od Rapida, i jubilarni 10. model lokomotive u British Columbia oznakama.
http://modelrailroadnews.com/budget-priced-dash-8-40cm-rapido/
:yes
Dugo sam se odupirao svakoj primisli da nabavim neki model iz kasnije faze BCR-a, međutim, na kraju sam popustio;
nisam uspio odoljeti napasti - i nije mi žao. Strašno me zanimalo kakva je nova američka produkcija, osobito ovako
renomiranog proizvođača kao što je Rapido, čisto već i zato što su najavili cijelu buduću seriju parnih lokomotiva,
pa rekoh, da vidim prvo kakve su im dizelke.
:strelica
E pa ODLIČNA JE, počevši od pakiranja, pa na dalje, preko detalja, pa do izrade i vožnje. Vrhunski model.
:respect:
 

Bero01

Veteran foruma
Kad se model izvadi iz zaštitnog pakunga, onda to izgleda ovako:
DSC_0431.JPG
Sve je jako uredno napravljeno, kabina ima unutrašnjost, grab iron-i su separirani, boja je uredno našpricana,
a otisak natpisa oštar i detaljan.
DSC_0432.JPG
Ditch lights su funkcionalna, a number boards osvijetljeni.
DSC_0435.JPG
Napravljeni su i svi specifični detalji za BCR verziju.
DSC_0433.JPG
Manja ''zamjerka'' je što rešetke nisu napravljene u photo-etch tehnici, te nisu postavljeni MU hoses, ali njih imam od
Kato-a, pa se to lako naknadno popika. Možda je i zvonce moglo biti malo ljepše, i metalno, ali i to imam od Kato-a,
pa nije neka zamjerka. Ono što me zaista iznenadilo je iduće:
DSC_0436.JPG
Dodatni set BC Rail ''rock'' lights, detalj specifičan za ovu željeznicu, izveden u kombinaciji plastike, photo-etch-a,
i SMD LED-ica! Korisnik ih sam može postaviti ako želi. Stvarno su si dali truda.
:palac_gore:
E da, model vozi tiho i mirno, kako i priliči, i prošao je po specificiranim minimalnim r=467mm radijusima, ali vidi se
da to nije primjereno za ovakvu ekstremnu, rekli bi neki, lokomotivu - ružno izgleda kad se jadna lomi po oštrim zavojima.
Međutim, stvar je u tome da ovo nije nikakav ekstrem, već najuobičajenija linijska lokomotiva u redovnoj službi na
američkim i kanadskim željeznicama, pa je tako treba i promatrati. Sve u svemu, ocjena je visokih -5 za ovu lokomotivu,
i jedva čekam primit u ruke neki novi model od Rapida.
:dada:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh