British Columbia Railway ex Pacific Great Eastern

Bero01

Veteran foruma
Malo sam zapostavio ovu temu, ali došlo je vrijeme da i to ispravim.
Sve što je dobro u životu, treba ponoviti više puta, pa sam tako i ja nabavio još jedan odličan set
ovih Trixovih aluminijskih AMTRAK-a 21263:
2xTrix_21263_AMTRAK.JPG
Dopada mi se ideja da se dvije istovjetne garniture međusobno mimoilaze, sa time da bi u tom slučaju na jednoj garnituri
morao zamijeniti road numbers pripadajućih vagona, što nije pretjerano težak poduhvat. Sa druge strane, imam jednog
prijatelja @challenger :pivo:, tamo na nekakvom Vancouver Islandu :hihihi: , koji je nakupovao hrpu plastične AMTRAK
krame, a potom i prave metalne vagone u kitu, koje si želi prepraviti u VIA Rail. Nešto je u šturcu u zadnje vrijeme pa
sve nešto kontam da ga razveselim ovim setom, a sebi ću ga već opet nabaviti; jer ti vagoni zaslužuju da ih se ima
u duplom izdanju.
:dada:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
tamo na nekakvom Vancouver Islandu :hihihi:
Mislish na plutajecum gofnetu??Eh, pa nece biti za dugo,casna pionirska!!
, koji je nakupovao hrpu plastične AMTRAK
krame, a potom i prave metalne vagone u kitu, koje si želi prepraviti u VIA Rail.
Et` hebiga,jesil i ti znao kad si bio mali?I na kraju dana,sta sve znamo?
A poslao sam ti sta zelim,minus`ercegovka!!Sto je dosta,pa makar i boNgu bilo,dosta je!!
Znam,kako ocima vidim,da ce me @mario mandić mrzit!
 

Bero01

Veteran foruma
Mislish na plutajecum gofnetu?? Eh, pa nece biti za dugo, casna pionirska!!
Nemoj tako Dragane:plac:... Da nije bilo tebe na tom gofancetu, ja ga nikad vidio ne bi, pa vjerojatno ni tada :glup;
a ni nije baš ni gofance - veći je od kontinentalne HR:crvenilo:. https://en.wikipedia.org/wiki/Vancouver_Island
Naime, nigdje na američkom kontinentu nisam našao lokaciju koja bi imala sve te različite elemente, uz ovakvu prekrasnu
prirodu i topografiju! U prilog tome prilažem knjigu koju obojica imamo, i hvala ti na njoj :palci_gore:.
Vancouver Island RR_1.JPG
Vancouver Island Railroads by Robert D. Tuner
Vancouver Island RR_2.JPG
Činjenica je da je Vancouver Island tematski raj za ljubitelje svih vrsta željeznica, jer nudi od lokalne mainline, preko
šumskih, rudničkih i industrijskih, pa sve do uskotračnih i muzejskih željeznica - a SVE na jednom mjestu :dada: !
Vancouver Island RR_3.JPG
Parnjače? Kakve želiš... putnički & teretni promet, šumske, čak su i velike šumske malletke vozile po tom gofancetu :usklicnik
Vancouver Island RR_4.JPG
Dizelke i RDC-i također... :dada:
Vancouver Island RR_5.JPG
pa i električne lokomotive i tramvaji, uz waterfront operacije pretovara na barže... tako da maketarski gledano,
taj otok je lokacija koja pruža neizmjerne mogućnosti za raznolike i zanimljive scene, a opet inspirirane protutipovima.
I zato Jerry moj, kupi neku brvnaru na osami, i primi se posla :dada:! Da su žene dobre, i bOng bi je imao.
:hihihi:
PS - izuzetno mi je drago da smo prošli dobar dio trasa željezničkih pruga na otoku, i otišli čak do one kanadske tunguzije
tamo gore u Woss-u, jer su to mjesta na koja baš nije jednostavno doći i posjetiti ih.
 
Last edited:

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Pa moj Challenger pa jesi li ti ziv.
Bogami ja mislio ona te nasa hercegovka zatukla :hahahaha:.
Ahaha,pa tuci ti Bosanca u glavu,pas vidit doklem ces doci!!
Evo,zet pokusao,pa se razbjezali k`o tresnjeva gofna.I nema party dok ja ne dreknem!!!:daj_pivu:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Nemoj tako Dragane:plac:... Da nije bilo tebe na tom gofancetu, ja ga nikad vidio ne bi, pa vjerojatno ni tada :glup;
a ni nije baš ni gofance - veći je od kontinentalne HR
@Bero01 ,sve je jasno!!A zar mislish da bih ja vidio Woss,da nije bilo tebe??
Ili da bih prosao onu kanadsku Tunguziju,bez tebe?
Daj,molim te!!
Sve se slazem okolo otoka,ali mi more nikako ne odgovara.Zeljeznice ili bez njih,zgrozim se.
U ostalom,Tuner ili Turner?Dvije rijeci na englestinji,potpuno razlicite?
Znam,napisao si na brzinu!
BTW,drago mi je da ti se svidjelo!Dawson`s Creek!!Ili kako je se zvalo ono selo,odmah iza Prince George,
gdje sam stao za cigare?(po englestinji Cancer Stics).
Gola Tunguzija!!
Sa tobom sam vidio sve!Ne zaboravi!
I daj fotke,sto se stidish??
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Field,BC!!Sjecash se onog CP vlaka?Ili Golden,BC,ili Revelstoke,BC:neznam:
:hahahaha:
Jest da sam pozurio,priznam!!Ali sam zelio da sto bolje vidish!
Kako god,iduchi put ce biti bolje!!
Ali,Field,BC,mi je ostao u sjecanju?!?!
Vuce se uz brdo,samo tako!
Moramo to ponoviti!
 

Bero01

Veteran foruma
@challenger U tom slučaju, evo par komada sa Jerriyevog gofanceta:
DSC_0021.JPG
Stanica Parksville - na žalost, više nije u funkciji, ali je idealna kao protutip male postaje na lokalnom mainline-u :usklicnik
DSC_0011.JPG
Zgrada je dobro očuvana, a koriste je lokalni umjetnici kao trgovinu rukotvorinama (link). Sama stanica ima 3 kolosijeka,
i ovdje se pruga račvala ravno prema Port Alberni-ju, i desno dolje prema Courtenay-u i Comox-u. Tamo je bilo i
nekijeh šumskih željeznica :ljubav http://www.trainweb.org/oldtimetrains/photos/logging/bc_steam.htm
Fotke su snimljene predvečer 27.06.18. Već je bilo kasno poslijepodne, uz potpunu naoblaku, pa su malo mračne;
ali vidi se Jerriyev Nissan i vodotoranj, kao objekt od posebnog interesa. https://www.google.hr/maps/place/Ar...7b0b473!8m2!3d49.3081688!4d-124.3234107?hl=hr
DSC_0009.JPG
Grupa volontera nastoji ga očuvati od propadanja... a ono što me oduševilo za dobrodošlicu na otoku je to,DSC_0006.JPG
da je srna ovdje domaća životinja:o i ne doživljavaju ljude baš pretjerano :usklicnik
DSC_0002.JPG
Nevjerojatno...
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Ovo je idealna prilika da predstavim jedan model koji ne pripada direktno u BCR kolekciju,
ali tematski je vezan uz šumske željeznice koje sam ovdje već spominjao: Bowser 23853
U25B RN 310 'Weyerhaeuser'

Weyer_310_1.JPG
Ovaj puta odlučio sam krenuti obrnutim redoslijedom, od modernijih lokomotiva, prema starijima, i ovo je moja prva prava
šumska lokomotiva :dada: http://www.bowser-trains.com/history/geu25blocohistory.html
Weyer_310_2.JPG
Evo i par fotki velike lokse: http://www.trainweb.org/highdesertrails/oce/weyco310.html
Weyer_310_4.JPG
Lokomotiva je vozila sa južne strane granice, po šumskim prugama u Oregonu, USA; ali kako kompanija ima svoje
podružnice u Kanadi, posebice u Britanskoj Kolumbiji, a ja volim takve neobične lokomotive, nisam mogao odoljeti
da je ne nabavim... jest da je dizel, ali to je ipak prava pravcata šumska lokomotiva:neznam:!
Weyer_310_3.JPG
Model je vrlo korektan i odlično vozi, jer je pogon osim motora kopija Kato-vog mehanizma. Nekada davno imao sam tu lokomotivu u originalnom Stewart izdanju i ConRail bojanju, ali sa napuštanjem te kompanije i rasprodajom tog dijela
zbirke, i nju sam prodao, ali, nije mi žao jer je ovo ipak bolji model koji mi se bolje uklapa u širu priču.
Weyer_310_5.JPG
Atlas Forum: http://atlasrescueforum.proboards.com/thread/1822/stewart-bowser-u25b
Sve u svemu, ja sam zadovoljan, i preporučam nabavku ovog modela, posebice ako netko ima sklonost
prema šumskim ili industrijskim željeznicama.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Obzirom na to da je BCR sada pod CN-om, red je da spomenem i jednu obljetnicu:
:strelica prije 100 godina, 06.06.1919. osnovan je Canadian National
https://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_National_Railway
cn-logo-1960.jpg
:party:
Sadašnja mreža pruga koje pokriva ova kompanija je impozantna, a vidi se i trasa moje bivše BCR... :plac:
CN-Network-map-EN.jpg
Zgodan mi je ovaj povijesni timeline na CN stranici: https://www.cn.ca/en/about-cn/history/ a kao svoj mali doprinos
obljetnici, postam idućih par fotografija koje su snimljene tijekom puteševstvija po tom dijelu svijeta:
IMG_5413.JPG
Lokse su snimljene u CN yardu ex-BCR Prince George, nekadašnjoj završnoj postaji PGE
IMG_5421.JPG
i čekale su da ih se spoji na ovaj konzist koji ide na jug, prema Vancouveru...
IMG_5407.JPG
a u kojem je bilo i nekoliko vagona sa BCR oznakama!!!
:)
 

Bero01

Veteran foruma
@challenger Zagreb zove Errington, Zagreb zove Errington - DaM&IR je sletio!
Ponavljam: DaM&IR je sletio!
DM&IR_1.JPG
Jutros me poštar jako razveselio, i to onako još polu-bunovnog friško pristiglog iz noćne smjene :usklicnik
DM&IR_3.JPG
Čim sam vidio paket, znao sam šta je unutra! Moram priznati da me ovo prispijeće ugodno iznenadilo :dada:.
DM&IR_4.JPG
... jer ovim modelom upotpunio sam svoju Iron Ore RR priču, također ranije spomenutu na ovom topicu, o željeznicama
za prijevoz željezne rude :ljubav. Bilo je tu alkohola, kletvi i svega i svačega :hihihi: , ali, i Jerry i ja smo ljudi od riječi, i oboje smo
ispunili svoj dio pogodbe... However, kakva je poveznica između ovog modela i BCR?
DM&IR_5.JPG
Pa i jednu i drugu željeznicu kupio je Canadian National - vidi prethodni post.
https://en.wikipedia.org/wiki/Duluth,_Missabe_and_Iron_Range_Railway
Zanimljivost je da je jedan od vlasnika CN-a i Bill Gates - hbga, lako je tako, kada si multimilijarder, kupiš si pravu
željeznicu koja ti se sviđa, i imaš maketu u mjerilu 1:1 sa 32,831 km pruge :crazy:, pa se igraš sa pravim vlakovima,
umjesto sa modelima... :neznam:. Backo, beat that:hihihi:.
DM&IR_6.JPG
BTW, Bachmannova lokica je odlična, i to mi je četvrti model tog tipa - još je moram usporediti sa P2K/Walthers-om i
dvije prethodno nabavljene Mehano lokse tog tipa, ali ovako, ni na drugi pogled (prvi pogled bio je u Jerriyevoj garaži,
uz bocu Canadian Club whiskeya) , i dalje nemam zamjerki!
:in_love:
PS - stotinjak malih prijatelja priključuje se proslavi dolaska ovog modela.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Cestitke na prinovi cool model
Hvala @mario mandić - Bachmannov model je zaista lijep (Spectrum serija, jel'), ali kompanija je ta koja je cool :vrag3:!!!
DM&IR_403.jpg
vidi fotke:https://www.railpictures.net/index.php
Ja se zahvaljujem našem Jerriyu :naklon:, koji se odrekao tog modela iako i on voli DM&IR. :respect:
Inače DM&IR je legendarna kompanija u svijetu željeznica, i imam dosta materijala o njima, čak nešto razmišljam
o nabavci Walthersovih dokova za rudu, ali, to je već pomalo megalomanski projekt; jer da bi taj dok ličio na nešto,
treba ti bar 5 komada (predviđeno je da se modularno spajaju) koje onda spojiš u jedan, dužine ca 2,2m sa 4 kolosijeka;
da dobiješ otprilike pravu stvar! Druga opcija je izgradnja drvenog doka za rudu, po GN nacrtima, ali to već pripada u
rubriku fantasy + sado/maso.... iako, to bi izgledalo zaista spektakularno.
:dada:
Pa ipak, koliko god ''mrzim'' CN zbog preuzimanja dvije željeznice koje volim, to mi je zgodna prilika da različite vagone
iz dvije kolekcije provozam sa istim CN lokomotivama...
:andjel:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Stanica Parksville - na žalost, više nije u funkciji,
Eh,to me handri!!Dok su Kinezi napravili 15-20,000 KM brze pruge:o,kod nas to vec nije(odavno)u funkciji:wc:.
da je srna ovdje domaća životinja:o i ne doživljavaju ljude baš pretjerano :usklicnik
A jel` bi ti dozivljavao ljude?:neznam:.Pa nisu ni srne tako blesave,vjeruj lovcu.
Sto mislish da su u gradu kad se puca?Jbte,odem u lov,slomim se tragajuci po planinama i navecer se vratim u motel:spavanje,kad ujutro mirno pasu pod prozorom:hmmm:.
Ajd,nije lovacki forum,al` se moram nasmijat`.Naletila srna,vodi dvoje srnadi,Stan se dere na mene:"Pucaj"
Puknem,promasim,Stan pada u nesvijest:hmmm:."pa kako si uspio promasit na 50 metara:palac_dolje:
Et` hebiga,desi se:hahahaha::hahahaha:A da sam mu rekao da je namjerno...:hahahaha:
Nemojte mu reci:sutim
 

Bero01

Veteran foruma
Nakon duže potrage za rezervnim dijelovima odnosno detaljima, konačno sam uspio iskompletirati (kanibalizacija, jel')
još jedan relativno rijedak Mehano model 2-10-2 ''Santa Fe'' class:
Mehano_Santa_Fe_1.JPG
Lokomotiva je stigla kao rabljena, i stripirana od boje, ali općenito u jako dobrom stanju, te relativno povoljno od jednog
modelara iz Slovenije. Nedostajalo je par sitnih dijelova, ali i to sam uspješno riješio:zvizdi:.
Mehano_Santa_Fe_2.JPG
Ove lokomotive koristili su između ostalih CN, CP i GN, koju sam već nabavio i prikazao ranije, pa je ovo dobra nadopuna.
Sama lokomotiva je poprilično teška, odlično vozi, a ima pogon preko 5 osovina i prilično veliki pulling power :usklicnik
Mehano_Santa_Fe_3.JPG
Obzirom da je model stigao stripiran od boje, ključno pitanje je šta napraviti sa njime i u koju shemu bojanja ga obojati.
Mehano_Santa_Fe_4.JPG
Kako je to prava američka teretnjakuša, sklon sam nekoj klasičnoj neutralnoj shemi bojanja, sa bogus brojevima,
dok bi pripadnost kompaniji ovisila o tome koji tender sam taj dan odlučio postaviti iza nje:cool:. Tu imam 3 opcije:
GN, CP i NN kao undecorated, ali, kao i sve, i to je podložno promjenama.
Mehano_Santa_Fe_5.JPG
Eto, svi znate da volim velike parne lokomotive, pa tako ni ova nije izuzetak. Ako mi se ukaže prilika, nabavit ću još po neku,
tek' toliko, nek' se nađe.
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
Kad sam već u starijoj epohi, vrijeme je za idući model: Bachmann Spectrum 81402 Gas-electric aka ''Doodlebug''
PGE je imala jedan komad, nabavljen od CPR-a, sa brojem RN 9005:
CP 9005-2.jpg
Najveća razlika u odnosu na Bachmannov model je u krovu, ali to može biti ovisno o vremenskom razdoblju,
kao i brojnim drugim faktorima. http://www.trainweb.org/oldtimetrains/photos/cpr_self-propelled/gas.htm
Doodlebug_5.JPG
Na gornjoj očigledno starijoj i dosta tamnoj (oni kažu da je ovo smeđa?) c/b fotki, ne vide se žute crte na nosu,
karakteristične za kasniju smeđu (maroon/gold) verziju bojanja, poput ove donje:
CPR_9005_9002_Doodlebug_PGE.jpg
Kako do sada nisam uspio pronaći fotografiju tog vozila u PGE bojanju, onda sam išao na najbližu proxy verziju.
Uzeo sam zeleno unmarked bojanje, jer mi se činilo kao najprimjerenije, iako - moguće je da griješim. Ponekad je
to problem sa ovakvim egzotičnim, da ne kažem opskurnim željeznicama - podaci se izgube u magli vremena :neznam:.
Doodlebug_1.JPG
U stvarnosti, problem je bio u idućem: iako je PGE od samog početka svog postojanja prakticirala upotrebu ovakvih
vrsta vozila, u praksi se ovaj ''Doodlebug'' pokazao kao pretežak za trasu po kojoj je vozio (od Lillooet-a do Shalalth-a).
Stoga su ga vrlo brzo vratili izvornom vlasniku te zamijenili lakšim modelom kakav koristi CNR. Nisam sada 100%
siguran, ali čini mi se da je tu verziju radio Walthers - pa kada i ako mi naleti od ruku, biti će i on.
Doodlebug_6.JPG
Sam model je tipični Bachmann, starije Spectrum serije, ali sa vrlo pristojnim detaljima, uređenom unutrašnjosti,
rasvjetom u kabini i DCC konektorom, te standardno dobrim voznim karakteristikama. Cijena zna biti malo (pre)visoka,
ali kao i sve, moguće ih je pronaći rabljene za prihvatljivu cijenu, što ih čini vrlo zanimljivim za nabavu.
:dada:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Nakon duže potrage za rezervnim dijelovima odnosno detaljima, konačno sam uspio iskompletirati (kanibalizacija, jel')
još jedan relativno rijedak Mehano model 2-10-2 ''Santa Fe'' class:
View attachment 107363
Lokomotiva je stigla kao rabljena, i stripirana od boje, ali općenito u jako dobrom stanju, te relativno povoljno od jednog
modelara iz Slovenije. Nedostajalo je par sitnih dijelova, ali i to sam uspješno riješio:zvizdi:.
View attachment 107364
Ove lokomotive koristili su između ostalih CN, CP i GN, koju sam već nabavio i prikazao ranije, pa je ovo dobra nadopuna.
Sama lokomotiva je poprilično teška, odlično vozi, a ima pogon preko 5 osovina i prilično veliki pulling power :usklicnik
View attachment 107365
Obzirom da je model stigao stripiran od boje, ključno pitanje je šta napraviti sa njime i u koju shemu bojanja ga obojati.
View attachment 107366
Kako je to prava američka teretnjakuša, sklon sam nekoj klasičnoj neutralnoj shemi bojanja, sa bogus brojevima,
dok bi pripadnost kompaniji ovisila o tome koji tender sam taj dan odlučio postaviti iza nje:cool:. Tu imam 3 opcije:
GN, CP i NN kao undecorated, ali, kao i sve, i to je podložno promjenama.
View attachment 107367
Eto, svi znate da volim velike parne lokomotive, pa tako ni ova nije izuzetak. Ako mi se ukaže prilika, nabavit ću još po neku,
tek' toliko, nek' se nađe.
:dada:
Zarazo jedna:hahahaha::hahahaha:
Pocekaj
Prebacujte gdje hocete,jesi siguran da ste VI plavci dostojni neba?
Sta rece AvioAdria kapetan?Eto,letesmo i sletesmo,nista ne usrasmo,a mogasmo??
Mos mislit kako se keslam?
 

Bero01

Veteran foruma
Idući post je malo OT, jer nije direktno vezan uz BCR/kanadske željeznice,
ali da ne ispadne da se cijelo ljeto nisam počastio sa nekom poštenom američkom lokicom:
P2K_2_8_8_2_ (1).JPG
Proto 2000 art nr 23390 (sada Walthers) 2-8-8-2 articulated Y6b ''Chesapeake''
P2K_2_8_8_2_ (3).JPG
https://en.wikipedia.org/wiki/2-8-8-2 e to je lokomotiva :yes !
P2K_2_8_8_2_ (4).JPG
Znači lokica je nabavljena rabljena, u stanju kao nova, obojana ali bez oznaka, i sa hrpom ekstra dijelova za različite
verzije, što mi se posebno dopada, jer nikad ne znaš koji dio ti se može potrgati, ili zatrebati za neki drugi model :usklicnik
P2K_2_8_8_2_ (2).JPG
Inače već imam jedan takav model, također P2K, ali u ranijoj Y3 verziji, sa normalnim USRA tenderom, u NP bojanju, tako
da mi je ovo odlična nadopuna sa ovim velikim 6 osovinskim tenderom! Obzirom da nije označena, može voziti na bilo
kojoj primjerenoj garnituri, uz adekvatan caboose :dada:. http://cs.trains.com/mrr/f/88/t/47397.aspx
P2K_2_8_8_2_ (7).JPG
Strašno dobar model, zaista je impozantna :ljubav, pa da se vratim na početak, i onaj OT - to je zapravo razlog koji me odbijao
od kanadskih željeznica kao takvih, dok nisam puknuo na BCR. Koliko znam, nisu koristili artikulirane parnjače, za razliku
od ostalih kompanija u USA; posebice onih malo ozbiljnijih, koje su vozile na transkontinentalnim rutama, ili nekakve divljačke drag freight kompozicije. Ja jednostavno VOLIM velike parnjače... i zato, biti će ih još.
:in_love:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh