Brodovi by Nula 1/87

mr.0

Član foruma
Bok ekipa,
evo ja započeo izradu jednog brodića, tj. trajekta "Šoltanka" :)
U originalu je sagrađen 1971 godine u brodogradilištu Kraljevica, kao jedan iz serije 4 istih. Upočetku je služio u mornarici, a poslje je dodjeljen riječkoj Jugoliniji, gdje vozi još uvijek (naravno, sad je to Jadrolinija)... Iako služi kao trajekt, on je ubiti desantni brod, njegove prednosti su što može pristajati u plićine i na plaže, može ukrcavati i iskrcavati vozila bez privezivanja, vozi brzinom 10-tak čvorova, i pri tome troši samo 60-tak litara na sat! Zbog svega toga još uvijek je u upotebi, te vozi pretežno na nerentabilnim linijama za male otoke, gdje u večini slučajeva jedna linija povezuje kopno s 2 ili 3 otoka...
Možete ga vidjeti i na You-tube-u:

Dugo sam se predomišljao za materijal izgradnje, imao sam svakakve ideje na umu, a na kraju sam se odlučio za "plastificirani karton". On je prevagnuo zbog mnogo zakrivljenih ploha, male težine i cijene...

Počeo sam sa rezanjem kartona, i slaganjem konstrukcije:

1.jpg

2.jpg
 

mr.0

Član foruma
Nakon toga sam ga plastificirao. Koristio sam smolu+učvršćivać. Stavio sam jako malo učvrščivaća kako bi se smola što sporije stvrdnjavala, kako bi je karton što bolje upio. Kistom sam "natapao" karton. Rezultat je bio čak i bolji nego što sam očekivao. Nakon par dana karton se tako jako stvrdnuo, da je bio poput plastike :)

3.jpg

4.jpg
U međuvremenu sam popravio neke detalje kartona kojima nisam bio zadovoljan, te ga malo popravio auto-kit-om:

5.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Upočetku je služio u mornarici, a poslje je dodjeljen riječkoj Jugoliniji, gdje vozi još uvijek (naravno, sad je to Jadrolinija)...

Malo si pobrkao neke stvari! Jugolinija (kasnije) Croatia line je imala samo teretne brodove,a Jadrolinija se zvala onda i sada te oni imaju putnički program mislim
na kratkolinijske i dugolinijske trajekte .:cool:
Btw.čestitke na ovakvom projektu!:palci_gore:
 

mr.0

Član foruma
...da, sad vidim :/ sorry

Potom sam ga obojao (u boju koju sam već imao doma) kako bi konstrukcija bila jednolična. Sada je konstrukcija gotova, slijedi opremanje, bojanje, nadopuna detalja, no kako naredni mjesec neću biti u prilici bavit se modelarstvom, to če morat malo pričekati....
Naravno, u međuvremenu je pala i jedna dioramica ;)

010220142941.jpg

010220142940.jpg
010220142939.jpg

010220142938.jpg
 

vule

Poznati forumaš
orginalno,super 5,nego gde nabaviš nacrt8dimenzije) ili po slikama???
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Da i ja sam to mislio reci.. probaj od plastike, to bi bilo onda prava stvar..
a nesumljam da bi bilo i upita za proizvodnju još kojeg komada ;)

Svaka čast u svakom slučaju za izradu.. veliki "Like" od mene :palac_gore:
 

lebic

Član foruma
Supporter (2016)
Svaka čast često viđam taj trajekt, možeš se zaposlit u škveru
 

mr.0

Član foruma
Hvala svima :)
zaboravio sam napisat da sam mu testirao "plovnost" u kadi, i pliva jako dobro iako sam napravio samo "nadmorski dio" (onaj dio koji je inaće pod morem sam izostavio, možda ga napravim naknadno od stiropora... ako zatreba)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh