Cromax N modeli

cromax

Član foruma
Hvala, Hvala. Ma već se dvije godine patim sa Mehano loksama, rastaviš do najmanjeg dijela, pa sve očistiš, pa sastaviš, pa podmažeš, promjenim komplet žice, nove motoriče (nabavio iz Kine, bagatela),zamjenio lampicu sa ledicama i to crvena-bijela na obje strane lokse (prije toga pobrusio olovne utege da bi ledice stale), postavio nove gumice original mehanove i na kraju od nekih petnaestak mehanovih loksi lijepo voze njih tri SD45 2komada i jedna Alco FA2 ovo drugo samo se ljuljaju.Ali to @SHUCA dobro zna. Tako da Mehano ide klincima a ja sam konačno počeo kupovati Fleishman, Minitrix...
 

1borna

Veteran foruma
Možda je uzrok ljuljanju u gumicama koje znaju biti nejednake debljine u svome krugu?
Ili ako ostane nečistoće ili ostatak stare gumice unutar utora za njih?
Dobro bi bilo prije ozbiljnijih radova na lokomotivama provjeriti kako voze, te ih obrnuti na "leđa"
i dovesti im struju na motor kako bi se moglo vidjeti okretanje kotača dali plešu.
Ako je samo jedna osovina ili dvije u pitanju uvijek se može presložiti dobre sa neke druge.
 

SHUCA

Poznati forumaš
postavio nove gumice original mehanove i na kraju od nekih petnaestak mehanovih loksi lijepo voze njih tri SD45 2komada i jedna Alco FA2 ovo drugo samo se ljuljaju.Ali to @SHUCA dobro zna. Tako da Mehano ide klincima a ja sam konačno počeo kupovati Fleishman, Minitrix...

Nije mi jasno ovo o NOVIM mehanotehnikinim gumicama:hmmm: To se prestalo proizvoditi krajem 80-ih.
Te gumice se za godinu dve tri skrute u stanje kamena i po pravilu budu nepravilne debljine zida, onda bude kotac jajast i loksa hoda kao patka..:plac:
Prava zamena su Fleischmann gumice 70001, ali su skupe, mada, radi ih i neki Ceh-dosta jeftinije..:dada:

Mehanotehnikine lokomotive su ti UNIKATI:hahahaha: i posledica starih (istrosenih ) alata sto uzrokuje 1000
mogucih kvarova... Za ovih preko 40 godina sam servisirajuci te modele dozivljavao svasta:mad:.
Bilo je slucajeva gde rasturim do zadnje 4-5 loksi i POMESAM delove.
Sklopim polako , i gle cuda , sada 3 rade :hmmm:, dve ni makac.
Rasturim ponovo sve ,izmesam, sklopim- 1 radi , 4 ni glasa.
Ponovim celu operaciju -2 rade super , jedan mrljavi, jedna dimi, jedna ni glasa..:hahahaha::vrag2::harakiri
I tako u beskonacnost..:spank:..Moj procenat uspesnosti mehano popravki je oko 80%..
Na zalost, moram te upozoriti da ni ostali proizvodjaci nisu imuni na tvornicke omaske i greske..
Cromax, ako hoces celu pricu, javi mi se na P.P.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Borna me pretece za pola min. dok sam redigovao post..
Mehanotehnika je Boziji poklon za leciti zivce..:vrag::crazy:...Necete verovati , ali niti jednu Mehano loksu nisam zveknuo o pod...
Jedina koja je uspela davno, toliko mi dignuti pritisak je PIKO BR 65, na kojoj sam nakon 2 h podhebavanja,dao sebi oduska i svom snagom je PATOSIRAO (o pod)...:vrag3:Oh, nebeskog li olaksanja...

Mehanove lokse su radjene sa totalno izraubovanim alatima, more slabosti-narocito mala parnjaca
iz avatara Cromaxa... Uglavnom je problem u slabim materijalima i nepostovanju tajminga brizganja.
Epilog su mala zkrivljenja sasija, zubnika... jer su prerano otvarali alat,a smesa bila jos prevruca.
Kada se odlivak hladi izvan kalupa, onda dolazi do brojnih nekontrolisanih diletacija...
Dodajte tome i nedovoljno miksovanu smesu u nepravilnim odnosima.....
 

cromax

Član foruma
Možda je uzrok ljuljanju u gumicama koje znaju biti nejednake debljine u svome krugu?
Je upravo su gumice u pitanju. Prvo sam nabavio Marklin 7151 promjera 5,8mm i te su večinom prevelike za Mehano, ali dobro pašu mi na Piko i Lima. Potom sam od gdin_a Tihomira Sušića iz Osijeka (ima ga na njuškalu) nabavio original Mehano promjera 5mm i sa njima sam uspio ove SD45, Alco FA2 samo jednu i GP35 umiriti i one fino voze i ne ljuljaju se.
Slike gumica,
ove mehano sam ja ubacio u vrečicu od Marklin, jer su došle samo u papiriću u pismu.
IMG_0123.JPG
 

cromax

Član foruma
Mehanove lokse su radjene sa totalno izraubovanim alatima, more slabosti-narocito mala parnjaca
iz avatara Cromaxa...
Imam i njih dva komada jedna dosta dobro vozi ali sam se naradio oko nje da bi vozila. I ne može potegnut više od 4-5 vagona a da fino radi i pri malim brzinama jer nema gume. Druga nakon čišćenja i pregleda čeka ugradnju motora.IMG_0096.JPGIMG_0097.JPG
 

cromax

Član foruma
Pa kad već predstavljam modele evo i te famozne Mehano onako grupno.
Ove u stvari četiri dosta fino voze, čak i pri malim brzinama jer sam im ugradio puno jače i nove motore a i na maloj maketi imam PWM kontrolu pa se mogu vozit ali baš sporo.IMG_0116.JPG
Ove slike dolje su prerade motora.
IMG_0100.JPGIMG_0101.JPGIMG_0109.JPGIMG_0114.JPG
 

SHUCA

Poznati forumaš
Dobro da si nabavio Mashima motore (desno gore) kakve je Mehano ugradjivao na kraju karijere..
Bilo ih je u ponudi nakon "praznjenja" magacina u Izoli-oglasi na "Bolhi"...
Vrlo pouzdani motori.. Ugradjivani su u "N" FS 444 i FS 424, kao i u Blue tiger.
Dva iz desnog donjeg ugla su Mabuchi, iz Alco FA-1.. Ostalo sa Alliexpressa.

Motor kojeg su ubacio u parnjacu je premale snage i obrtne mase za veliki otpor prenosa lokse.
I pitanje .
Jesi li to sastrugao stator 9V motora kojeg si uspravnog ubacio u SD 45? On je sirok 11,5 mm,
a prostor unutar haube je 10,5mm max.
Kako si uspeo, ili je to neka tanja verzija?
Vidim da si korektno uradio domacu zadacu:palac_gore:Napisah-Samo Naped!
Ako nisi pobacao mehano motore ,ubaci nove , NEODYM magnete.. Motor se preporodi.
Ako ih ne mozes naci , dobri su i ovi sa laser citaca..
20191119_235453.jpg
Vidim da ti nedostaju neki delovi karoserije (krov) imam u skladistu bas te t.plave boje.
Nemo se sramiti da pitas za rezervne delove...Dok ih imam na zalihi-dajem ih..
Pozdrav sa 100km jugoistocno..:djed
 

cromax

Član foruma
Jesi li to sastrugao stator 9V motora kojeg si uspravnog ubacio u SD 45? On je sirok 11,5 mm,
a prostor unutar haube je 10,5mm max.
Kako si uspeo, ili je to neka tanja verzija?
Nije tanja verzija nego sam ja sa dremel-om i malom frezom glodao plastično kućište lokomotive iznutra gdje je motor a i malo sam pobrusio motor kako ste rekli.

Ove Mashima motore sam nabavio isto iz kine preko E-buy_a po smiješnoj cijeni, a vidim i da ih minitrix stavlja u svoje
N modele. Mabuchi su pojačani sa neodimijumskim magnetima i stvarno imaju veliku snagu, ja vjerujem da bi bez problema radili i na H0 modelima.

Pozdrav i Vama i svako dobro..:respect:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh