D294/295 Jugoslavija Express

Stanley

Poznati forumaš
Sky kaže:
Jedan ispravak:
Vezano za restoran, vrlo vjerojatno da je u ono vrijeme u sastav uvrštavan Buffet vagon (oznake ARl ili BRl) u kojem su se nudli napitci i sendvići , a ne klasični vagon restoran (WR)..
Pogledao sam VR 1978./1979. Restoran su imali samo Hellas i Akropolis, dok Jugoslavija Express nije (tada) imao ni buffet.
Koliko se sjećam iz svojih brojnih putovanja restorani i nisu bili na drugim vlakovima osim ova dva ''Grka'', bar na relaciji Ljubljana - Zagreb - Beograd i obratno. Dakako, s vremenom je moglo biti promjena. IC Sava i Matoš ne računam.
WR-i su bili Ganz. U jednom sam imao ''bavljenje'' na Akropolisu ranih osamdesetih. Ne sjećam se Goše Y WR niti na jednom vlaku osim dva spomenuta IC-a (razdoblje do kraja osamdesetih).
 

nik

Veteran foruma
Stanley kaže:
Sky kaže:
Jedan ispravak:
Vezano za restoran, vrlo vjerojatno da je u ono vrijeme u sastav uvrštavan Buffet vagon (oznake ARl ili BRl) u kojem su se nudli napitci i sendvići , a ne klasični vagon restoran (WR)..
Pogledao sam VR 1978./1979. Restoran su imali samo Hellas i Akropolis, dok Jugoslavija Express nije (tada) imao ni buffet.
Koliko se sjećam iz svojih brojnih putovanja restorani i nisu bili na drugim vlakovima osim ova dva ''Grka'', bar na relaciji Ljubljana - Zagreb - Beograd i obratno. Dakako, s vremenom je moglo biti promjena. IC Sava i Matoš ne računam.
WR-i su bili Ganz. U jednom sam imao ''bavljenje'' na Akropolisu ranih osamdesetih. Ne sjećam se Goše Y WR niti na jednom vlaku osim dva spomenuta IC-a (razdoblje do kraja osamdesetih).

Znači isto što sam i ja napisao nekoliko postova ranije; u 'Savi' Y restoran u boji Al 'IC' vagona a u ostalim (međunarodnim) vlakovima Ganz u boji WL-a.
Prije toga su bili drveni exCIWL preuzeti nakon WW2 i metalizirana kola kao na SOE iz 1950.
I čini mi se da '45-'90. drugog nije bilo.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Na temelju postojećih slika i ostalog dostupnog materijala, možemo izvući osnovu kompozicije za razdoblje 1989/90:

Sastoji se od slijedećih grupacija vagona:
-zagrebačka grupa (Dortmund-Zagreb): (AB, B)
-beogradska grupa (Dortmund-Beograd): (AB, B, D, Bc, WL)
-vinkovačka grupa (Dortmund-Vinkovci): (Bc, B)
-ljubljanska grupa (Dortmund-Ljubljana): (B)
-munchen grupa (Munchen-Beograd): (B, Post)

Prema tipovima i H0 modelima:
-JŽ Bl ŽTP Zg (Dortmund-Zagreb), zeleno-bijeli: ACME set 55061
-JŽ ABl ŽTP Zg (Dortmund-Zagreb), zeleno-bijeli: ACME set 55060
-JŽ Bl ŽTP Bd (Dortmund-Beograd), naranđasti: ACME set 55060
-JŽ ABlm Z2 naranđasti/JŽ ABl Y ŽTP Bd (Dortmund-Beograd)
-DB Dms905 grey/white/JŽ D 95-80 ŽTP Bd, zeleni (Dortmund-Beograd)
-JŽ Bcm (ex DB Bcm241) ŽTP Bd (Dortmund-Beograd), zeleno-naranđasti
-JŽ WLBl ŽTP Bd (Dortmund-Beograd), plavi: ACME set 55061
-JŽ Bc ŽTP Zg (Dortmund-Vinkovci), zeleni: ACME set 55060
-JŽ Bl ŽTP Zg (Dortmund-Vinkovci), zeleno-bijeli
-JŽ Bl ŽG Lb (Dortmund-Ljubljana), zeleni: ACME set 55061
-JŽ Bl ŽTP Bd (Munchen-Beograd)

Naravno, ovaj osnovni sastav može se nadograđivati pojedinim vagonima, u zavisnosti koji period i dionica puta se žele prikazati!
Kao, npr.:
DB Dm903 ozeanblau/beige Dortmund-Frankfurt (Nurnberg) i sl..

Ono što mi nije jasno: zašto je ACME u sklopu seta odradio slovenski Bl vagon, ako se za tu potrebu možemo poslužiti ACME 52820 modelom ?! :S:
Marketinški potez ili nešto drugo?!
Bolje da je umjesto slovenskog odradio jedan beogradski ABl ....
Uz to, još bi nam trebao jedan poduplani zagrebački Bl (vinkovački iz gornjeg popisa)

DB Dms905 model u grey/white shemi još nisam primjetio, iako načelno taj tip proizvodi Heris.
No, onaj tko ne pati na točnu podseriju vagona, može ubaciti npr. model DB Dm902 u traženoj shemi bojanja (ROCO 44787).



Koliko sam uspio razaznati na gornjoj slici, ovdje se može vidjeti jedna alternativa kod odabira modela za prtljažni vagon i kušet za Beograd: u pitanju su DB Bcm i ukoliko se ne varam, DB BDms 272, BDms 273 ili tako nešto, u ozeanblau/beige varijanti!
 

Attachments

  • Jugoslavij Express D294.jpg
    Jugoslavij Express D294.jpg
    125.3 KB · Pregleda: 190

damir661

Veteran foruma
Zna li se nesto vise tipu kola odmah iza lokomotive,na kojoj je relaciji vozila, da li je dodatni vagon u slucaju ispada nekog JZ ili nesto drugo, koa i adekvatnom modelu za njega?
Ima cak nekoliko slika gde se vida odmah iza lokomotive po jedna DB kola

Zatim sto se tice Ds vagona, mislim da su se na Jugoslaviji expres mogli videti i zagrebacki prtljazni vagoni (moram da sacekam dozvolu autora da je postavim).
Nedostaju dva beogradska vagona, jedan ABl vagon, ne mora biti UIC-Z2 tipa, vec moze i obicni zeleni, kao i jedan za Beograd-Minhen.

I na kraju, zar u sastavu nisu bila i postanska kola bilo DB bilo JZ, mislim na relaciji Beograd-Salzburg i Zagreb-Minhen?
111_097-2_D_294_Jugoslavia-Express_Bretten_1989_Kopie.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
damir661 kaže:
Zna li se nesto vise tipu kola odmah iza lokomotive,na kojoj je relaciji vozila, da li je dodatni vagon u slucaju ispada nekog JZ ili nesto drugo, koa i adekvatnom modelu za njega?
Da ponovim iz prijašnjeg posta: DB Dm903 ozeanblau/beige Dortmund-Frankfurt (Nurnberg).

Odstupanja u sastavu, naravno ima! ;) Ovisno od slučaja, do slučaja! I u tipu, upravi i boji vagona...
Bilo je i pošti! Stavi slike koje imaš! ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
damir661 kaže:
Nedostaju dva beogradska vagona, jedan ABl vagon, ne mora biti UIC-Z2 tipa, vec moze i obicni zeleni, kao i jedan za Beograd-Minhen.
Uz gore ispisani sastav stavio sam pripadajuće modele samo iz najavljenih ACME setova. Upravo zato sam komentirao da je šteta
što umjesto slovenskog B vagona (kojeg već imamo), u set nisu stavili beogradski npr. AB. :(
Naravno, Y tip (svejedno jel' u zelenoj ili naranđastoj boji, oba dolaze u obzir), Z2 ABlm teško da ćemo dobiti u skorije vrijeme!
Ja se iskreno nadam da ćemo dobiti koji vagon kao dodatak ovim setovima, pa da stvarno možemo kompletirati vlak!
Uz ova dva seta, kupovati jedan dupli 55061, samo da bi se iz njega izvukli npr još jedan Bl ŽTP Zg (recimo za Vinkovce),
uistinu nema smisla...
Ovaj ispisani sastav kompozicije predstavlja prototipsku osnovu vlaka na proputovanju kroz Njemačku, jer nemojmo
zaboraviti da se pri kreiranju ovih modela prvenstveno mislilo na zapadno tržište! ;)
Btw, s područja zapadne europe imamo i najviše slika vezano za ovaj vlak! ;)
 

Balkano

Član foruma
Sky kaže:
Btw, s područja zapadne europe imamo i najviše slika vezano za ovaj vlak! ;)
To naravno nije nikakvo cudo. I bas zato bi me zanimale slike tog vlaka s nasih balkanskih podrucja. Mislim da jos nikad nisam vidio ni jednu sliku Jugoslavije Expressa na podrucju ex-Juge. :S:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Balkano kaže:
I bas zato bi me zanimale slike tog vlaka s nasih balkanskih podrucja. Mislim da jos nikad nisam vidio ni jednu sliku Jugoslavije Expressa na podrucju ex-Juge. :S:
:palac_gore:
I ja bih volio vidjeti takvo nešto!
 

gagy222

Aktivan član
pitanjce jedno. da li od ovoga sto ja imam prolazi za ovaj sastav za sada?
 

Attachments

  • IMG_2555.JPG
    IMG_2555.JPG
    365.2 KB · Pregleda: 66
  • IMG_2557.JPG
    IMG_2557.JPG
    385.9 KB · Pregleda: 65

damir661

Veteran foruma
wiggum kaže:
Mislim da ti Heris nebi prošel...

JZ Bcm kuseti, kao Heris su ite kako isli na Jugoslaviji expressu, problem je sto je doticni herisov model umesto kuseta nosi oznake "dancing car-a"
JZ_Bcm_51_72_50_-_41_612-3_Mhlacker_21_10_89_Kopie.jpg


Inace DB Bm su znali izuzetno da ulete u ovaj voz, u vremenima najveceg opterecenja
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
gagy, lijepa kompozicija! :palac_gore:

Ono, što bi nam kolege iz Srbije mogli potvrditi vezano za JŽ (ex DB) kušet:
Na gornjoj slici Jugoslavije Ex je kušet Bcm241.
Sa Herisovim modelom ga veže dužina (26,4m), shema bojanja, i da se u oba slučaja radi o ex DB kolima!
Herisov model je Bcm243.
Osobno me zanima: da li su njemačke željeznice beogradskom ŽTPu isporučile tip Bcm243 prije ili poslije raspada Jugoslavije?
Ako je kušet tipa Bcm243 isporučen nakon raspada YU, onda kronološki gledajući, Herisov model ne bi pasao sastavu...
No, u modelarskim vodama kompromisi uvijek prolaze! ;)
 

gagy222

Aktivan član
ma HERIS ne bi ni stavljao u kompoziciju da mi ne kvari lepotu ostalih vagona nego ajde da bude priblizno kao na slici, a i da ga nisam za dzabe kupio :D kod mene pored DB ROCO koji su sasvim dobri i JZ ACME koji su naj lepsi u toj kompoziciji ovaj HERIS je daleko od tog kvaliteta i detalja.
ali ajde cisto da stavim slike modela koji dolaze u obzir.
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
gagy, lijepa kompozicija! :palac_gore:

Ono, što bi nam kolege iz Srbije mogli potvrditi vezano za JŽ (ex DB) kušet:
Na gornjoj slici Jugoslavije Ex je kušet Bcm241.
Sa Herisovim modelom ga veže dužina (26,4m), shema bojanja, i da se u oba slučaja radi o ex DB kolima!
Herisov model je Bcm243.
Osobno me zanima: da li su njemačke željeznice beogradskom ŽTPu isporučile tip Bcm243 prije ili poslije raspada Jugoslavije?
Ako je kušet tipa Bcm243 isporučen nakon raspada YU, onda kronološki gledajući, Herisov model ne bi pasao sastavu...
No, u modelarskim vodama kompromisi uvijek prolaze! ;)

Treba na netu malo pregledati fotke, čini mi se da sam vidio oba tipa kušeta na slikama kao JŽ s kraja 80-ih. Najgore od svega je to što je Heris svoj model ofarbao u netipičnu i neuobičajenu shemu sa zelenim poljem u sredini vasgona a to 80-ih nije postojalo i vjerojatno je posljedica nekakvog krpanja boje ili prenumeracije 90-ih ili čak i kasnije.
:mad::
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Uz zeleno polje na sredini vagona, i podatak o reviziji otisnut na modelu (2003.g.), govori da je
špranca za model bio vagon nakon raspada ex YU...
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
Uz zeleno polje na sredini vagona, i podatak o reviziji otisnut na modelu (2003.g.), govori da je
špranca za model bio vagon nakon raspada ex YU...

Ma to se podrazumijeva ali da je to jedina razlika nebi bilo problema kao što najavljeni (kao Jugoslavia express, iz '89.) ACME beogradski žuto-narančasti Bl i WL u 3 nijanse plave dobro 'prolaze' i u netom završenom desetljeću.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zato bih iz navedenih razloga,za sastav možda preporučio koji DB Bcm u ozeanblau/beige varijanti, ili eventualno sačekati ACME Goša Y zeleni kušet beogradskog ŽTP-a....
 

damir661

Veteran foruma
Treba na netu malo pregledati fotke, čini mi se da sam vidio oba tipa kušeta na slikama kao JŽ s kraja 80-ih.
Da li si mislio na ovaj mozda? I da li je ovo u stvari tip Bcm241, ja njih razlikujem samo po broju prozora. Ovakvih vagona ima jos uvek, a slika govori da ih je bilo i pre '90te.

JZ_Bcm_ex_DB_51_72_50_-_41_600-8_Ulm_6_7_89_800_rw0.jpg


Uz zeleno polje na sredini vagona, i podatak o reviziji otisnut na modelu (2003.g.), govori da je
špranca za model bio vagon nakon raspada ex YU...

Tako je, ovo bi sad trebalo biti tip Bcm243 ili ne, sada bih voleo da neko potvrdi, da li je ovo u stvari isti tip kao na prvoj fotki sto sam stavio (sa 11 prozora + 2 mala)? Slika je iz 2006.
IMG_1051.jpg


Ova je nesto ranija
Bclm_-JZ--3.jpg


Inace sto se tice prekinute zuto-narandzaste trake, zavisi od vagona do vagona, ima nekih koji su ostali i sa celom, tj neprekinutom
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh