D294/295 Jugoslavija Express

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo još jednog dugačkog i markantnog vlaka koji je saobračao izmedju Dortmunda i Beograda. Od tog vlaka može se vidjeti dosta fotografija posebice od rolwie-ja, koji je dosta fotki objavio na railserbia forumu:
http://railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=4&t=2879
Nadam se, da "rile" neće zamjeriti ako stavim linkove od skena reda vožnje iz 1990 ovdje (inaće su i na railserbia):

295arf2.jpg

295bcp2.jpg



I na drehscheibe forumu se pronadje koja rijeć i slika...
http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?17,1278522
110447d245jugoslavijaexpressdo.jpg

Foto F-B-I

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?17,3520815
216192d10295badhomburg8so4.jpg

DB 216 192 z D 10295 (Dortmund - Beograd) kod uvažanja u Bad Homburg, foto Günther Moses

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?17,1277775
110425d245jugoslavijaexpressdo.jpg

DB 110 425 sa D 245 "Jugoslavija-Express" (Dortmund – Beograd) slikan u Mainz-Bischofsheim-u 07.08.1990 (foto F-B-I).
 

Balkano

Član foruma
Jel mi moze netko rec dali je u Jogslavija Expressu isto vozio jedan vagon restoran ili ne?
Ja sam cuo da je Jugoslavia Express barem izmedu Zagreba i Beograda imao jedan vagon restoran u kompoziciji, al nisam siguran dali je ta informacija ispravna.
Koju boju su zapravo imali tip Y restorani JZa oko 1990? Nisam jos nikad sliku takvog vagona vidio...
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Jel mi moze netko rec dali je u Jogslavija Expressu isto vozio jedan vagon restoran ili ne?
Ja sam cuo da je Jugoslavia Express barem izmedu Zagreba i Beograda imao jedan vagon restoran u kompoziciji, al nisam siguran dali je ta informacija ispravna.
Koju boju su zapravo imali tip Y restorani JZa oko 1990? Nisam jos nikad sliku takvog vagona vidio...

Restorani su uglavnom imali istu boju kao i spavaći. Y restoran je bio rijetkost i vozio je na Savi. Koliko se sjećam uglavnom su se koristili kratki stari Ganz (ili neki slični) restorani.
 

damir661

Veteran foruma
Ako je verovatni onom češkom sajtu, tada su postojali i restorani sa "suknjicama" u žuto/orange-sivoj boji i uglavnom su bili beogradski.
Vozili su na Avali, i još nekim vozovima.

Pored restorana postojali su vagoni bifei kao AR ili BR verziji, i vozili su po uglavnom po poslovcima i nekim expresnim vozovima, a bilo ih je u raznim bojama.
 

Balkano

Član foruma
Gorchi kaže:

E bas vam hvala na slici i na informacijama, na takvo sta sam mislio.
Radi se o tome da razmisljam o tome da si nabavim ACME Jugoslavija Express vagone, ali samo bi taj vlak htio ako ima i restoran (restorani su mi opcenito najdrazi vagoni i u mojim ocima nesmiju falit u takvom inernacijonalnom vlaku).
Sada se stvarno nadam da ce ACME jos izdat i koji JZ restoran u tim bojama, koji pase za Jugoslavija Express.
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Gorchi kaže:

E bas vam hvala na slici i na informacijama, na takvo sta sam mislio.
Radi se o tome da razmisljam o tome da si nabavim ACME Jugoslavija Express vagone, ali samo bi taj vlak htio ako ima i restoran (restorani su mi opcenito najdrazi vagoni i u mojim ocima nesmiju falit u takvom inernacijonalnom vlaku).
Sada se stvarno nadam da ce ACME jos izdat i koji JZ restoran u tim bojama, koji pase za Jugoslavija Express.

Taj šareni Y restoran sa suknjicom je neka kasnija modifikacija. Ja se iz 80-ih sjećam samo plavih restorana sa bijelim crtama. Npr. kratki Ganz ili štoveć na Simplon Expressu. Ovako nešto kao u temi dolje.

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=18&t=2209&start=40" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=18&t=2209&start=40</a>

PDVD_157.jpg


PDVD_152.jpg


PDVD_154.jpg


I kasnija verzija istog ili sličnog vagona.

4os_05_b.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Sastav iz perioda 1990/91 (skinuto sa 'railserbia'):
Dakle, restoran je bio u sastavu na relaciji ZG-BG!


Sada bi nam valjalo u ovoj temi napraviti jedan prototipski sastav u H0 mjerilu za period 1989/90, da vidimo kojih nam modela uz najavljene setove još treba!
Vedi bi nam mogao potvrditi da li se sastav iz 1989/90 i 1990/91 bitnije mijenjao! ;)

Slikica iz tog perioda imamo...
 

Attachments

  • sastav 295 1990 1991.jpg
    sastav 295 1990 1991.jpg
    148.5 KB · Pregleda: 315

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
Sastav iz perioda 1990/91 (skinuto sa 'railserbia'):
Dakle, restoran je bio u sastavu na relaciji ZG-BG!


Sada bi nam valjalo u ovoj temi napraviti jedan prototipski sastav u H0 mjerilu za period 1989/90, da vidimo kojih nam modela uz najavljene setove još treba!
Vedi bi nam mogao potvrditi da li se sastav iz 1989/90 i 1990/91 bitnije mijenjao! ;)

Slikica iz tog perioda imamo...

Koliko vidim bilo bi slijedeće.

B Munchen-Beograd -> žuto-narandžasti beogradski iz ACME seta 55060
B Dortmund/Munchen-Ljubljana -> zeleni ljubljanski iz ACME seta 55061
Bc Dortmund/Munchen-Vinkovci -> zeleni zagrebački iz ACME seta 55060
B Dortmund/Munchen-Vinkovci -> zeleni-sa-crtom zagrebački iz ACME seta 55061
WL Dortmund/Munchen-Beograd -> plavo-plavi beogradski iz ACME seta 55061
Bc Dortmund/Munchen-Beograd -> ...
AB Dortmund/Munchen-Beograd -> ...
AB Dortmund/Munchen-Zagreb -> zeleni-sa-crtom zagrebački iz ACME seta 55060
WR Zagreb-Beograd -> ...
AB Zagreb-Beograd -> ...
 

damir661

Veteran foruma
UIC-Z2 JZ ABlm beogradski, jedan Bcl ili Bcm kuset beogradski sa "dugom", a ako je suditi po nekim slikama, fale i jedna prtljzana kola Ds, verovatno ZTP Bg.
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:

Zanimljivo na ovoj slici mi je da pise "Deutsche Reichsbahn" (DR). Mislim taj vagon je graden tek poslje drugog svjetskog rata, a poslje drugog svjetskog rata "Deutsche Reichsbahn" su se zvale zeljeznice istocne Njemacke DDR. A sumnjam tesko da su vagoni iz DDRa i to jos u DR posjedstvu ikad bili u vlakovima koji su putovali do ex-Juge ili kroz nju. Jedino prije drugog svjetskog rata je bilo moguce, da su vagoni Deutschega Reichsbahna (Deutsche Reichsbahn se tada zvala citava zeljeznica njemackog "carstva") dosli do nasih terena, ali u Simplon Orient Expressu to vec nemoze bit posto Simplon Express nije putovao preko Njemacke. A i da je, to bi bila slucajnost, jer u Orient Expressu i Simplon Orient Expressu nisu nikad bili uredani vagoni DRa, nego samo CIWL.
Cini mi se da za taj film nisu bas dobro resersirali...
 

damir661

Veteran foruma
Balkano ovo su samo prepravljene oznake za potrebe snimanja filma, posto se radnja odvija za vrme II svetskog rata, inace je snimamo 1978.
Ovo je JZ vagon samo sa prekrizenim JZ ispod brojke 72, koja inace oznacava oznaku sopstvenosti Jugoslovenskih zeleznica.
A natpis D.R. je samo dodatno nastampan
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:
B Munchen-Beograd -> žuto-narandžasti beogradski iz ACME seta 55060
B Dortmund/Munchen-Ljubljana -> zeleni ljubljanski iz ACME seta 55061
Bc Dortmund/Munchen-Vinkovci -> zeleni zagrebački iz ACME seta 55060
B Dortmund/Munchen-Vinkovci -> zeleni-sa-crtom zagrebački iz ACME seta 55061
WL Dortmund/Munchen-Beograd -> plavo-plavi beogradski iz ACME seta 55061
Bc Dortmund/Munchen-Beograd -> ...
AB Dortmund/Munchen-Beograd -> ...
AB Dortmund/Munchen-Zagreb -> zeleni-sa-crtom zagrebački iz ACME seta 55060
WR Zagreb-Beograd -> ...
AB Zagreb-Beograd -> ...

E hvala, to sam trazio! :)
Nadajmo se da cemo tu gdje su tockice uskoro isto moc ispunit! ;)
 

Balkano

Član foruma
damir661 kaže:
Balkano ovo su samo prepravljene oznake za potrebe snimanja filma, posto se radnja odvija za vrme II svetskog rata, inace je snimamo 1978.
Ovo je JZ vagon samo sa prekrizenim JZ ispod brojke 72, koja inace oznacava oznaku sopstvenosti Jugoslovenskih zeleznica.
A natpis D.R. je samo dodatno nastampan
Ahaaa, znaci tako. Ah, trebali su se bar malo vise potrudit i pravilne vagone iz tog razdoblja izabrat, odmah bi izgledalo puno autenticnije...
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
UIC-Z2 JZ ABlm beogradski, jedan Bcl ili Bcm kuset beogradski sa "dugom", a ako je suditi po nekim slikama, fale i jedna prtljzana kola Ds, verovatno ZTP Bg.

Taj sa 'dugom' bi ACME mogao uskoro napraviti jer ima sve alate za njega. A do tada ga može 'mijenjati' nesretni Heris.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Balkano kaže:
nik kaže:
B Munchen-Beograd -> žuto-narandžasti beogradski iz ACME seta 55060
B Dortmund/Munchen-Ljubljana -> zeleni ljubljanski iz ACME seta 55061
Bc Dortmund/Munchen-Vinkovci -> zeleni zagrebački iz ACME seta 55060
B Dortmund/Munchen-Vinkovci -> zeleni-sa-crtom zagrebački iz ACME seta 55061
WL Dortmund/Munchen-Beograd -> plavo-plavi beogradski iz ACME seta 55061
Bc Dortmund/Munchen-Beograd -> ...
AB Dortmund/Munchen-Beograd -> ...
AB Dortmund/Munchen-Zagreb -> zeleni-sa-crtom zagrebački iz ACME seta 55060
WR Zagreb-Beograd -> ...
AB Zagreb-Beograd -> ...

E hvala, to sam trazio! :)
Nadajmo se da cemo tu gdje su tockice uskoro isto moc ispunit! ;)

Jedan ispravak:
Vezano za restoran, vrlo vjerojatno da je u ono vrijeme u sastav uvrštavan Buffet vagon (oznake ARl ili BRl) u kojem su se nudli napitci i sendvići , a ne klasični vagon restoran (WR)..
 

damir661

Veteran foruma
nik kaže:
damir661 kaže:
UIC-Z2 JZ ABlm beogradski, jedan Bcl ili Bcm kuset beogradski sa "dugom", a ako je suditi po nekim slikama, fale i jedna prtljzana kola Ds, verovatno ZTP Bg.

Taj sa 'dugom' bi ACME mogao uskoro napraviti jer ima sve alate za njega. A do tada ga može 'mijenjati' nesretni Heris.

Slazem se, uz njega bi se mogao napraviti i zagrebacki Bcl sa belom trakom, jer se i on cesto pojavljivao u sastavu Yu EX.
Mogli bi se onda prodavati u setu :>idea:

by: Rolf Wiemann
g-6pdyrQG0E[/media]]
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Balkano kaže:
damir661 kaže:
Balkano ovo su samo prepravljene oznake za potrebe snimanja filma, posto se radnja odvija za vrme II svetskog rata, inace je snimamo 1978.
Ovo je JZ vagon samo sa prekrizenim JZ ispod brojke 72, koja inace oznacava oznaku sopstvenosti Jugoslovenskih zeleznica.
A natpis D.R. je samo dodatno nastampan
Ahaaa, znaci tako. Ah, trebali su se bar malo vise potrudit i pravilne vagone iz tog razdoblja izabrat, odmah bi izgledalo puno autenticnije...
Slabo gledaš filmove :) Da bi video koliko zabluza ima i u bolje proračunskim filmovima onda je to još najmanje. U nekom Jamesu Bondu ako se dobro sječam, sam video recimo da je odleteo iz jednog grada sa jednim avionom a sletio sa potpuno drugim avionom a nije bilo prestupanja... Pre neki tjedan gledao sam epizodu od "Sommerset murders" pa se je inspektor zaustavio u Volvu V50 a onda kada je odlazio pokazali su kako se zavrtio točak od Peugeota... I tako dalje :)
Izvinjavam se drugim za O.T.

I evo skena iz voznog plana 1989/90 sa Drehscheibe:
d295_jugoslavia_expresncwv.jpg

Thank You Rolwie for the link ;)
 

Balkano

Član foruma
Gorchi kaže:
Slabo gledaš filmove :) Da bi video koliko zabluza ima i u bolje proračunskim filmovima onda je to još najmanje. U nekom Jamesu Bondu ako se dobro sječam, sam video recimo da je odleteo iz jednog grada sa jednim avionom a sletio sa potpuno drugim avionom a nije bilo prestupanja... Pre neki tjedan gledao sam epizodu od "Sommerset murders" pa se je inspektor zaustavio u Volvu V50 a onda kada je odlazio pokazali su kako se zavrtio točak od Peugeota... I tako dalje :)
Izvinjavam se drugim za O.T.
Haha, imas pravo, u zadnje vrijeme stvarno slabo gledam filmove...a sta se tice grijesaka slazem se potpuno! Pogotovo za Jamesa Bonda je to vise nego sramotno, haha! :D
Cak i u inace jako dobrom filmu "Ubojstvo u Orient Expressu" ima fatalnih grijesaka kao sto naprimjer francuzke parnjace u Istanbulu itd... ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh