D296/297 Mostar-Dalmacija Express

nik

Veteran foruma
151 026 der DB als Vorspann vor 1042 der ÖBB vor D 296 "Mostar-Dalmacija" Ploce - Stuttgart am 20. März 1978 in München Hbf.
116828679.jpg

http://www.panoramio.com/photo/116828679
151 026 der DB nach Einstz als Vorspann vor 1042 der ÖBB vor D 296 "Mostar - Dalmacija" Ploce - Stuttgart am 20. März 1978 in München Hbf.
116844330.jpg

http://www.panoramio.com/photo/116844330
 

nik

Veteran foruma
ÖBB 1020.17 @nik za Mostar Dalmaciju @nik :D (model mi je danas stigao pa je slikan direktno iz kutije - bez popikanih detalja; samo sam mu skinuo modelarsko kvačilo sprijeda).

Roco 72346
IMG_6856.JPG
IMG_6858.JPG
IMG_6857.JPG
IMG_6859.JPG
IMG_6860.JPG
Htio sam lokomotivu u izgledu oko '86.* a ovaj model je jedini takav od najnovije proizvodnje (nove lampe sa metalnim okvirima, niži rub kotača, metalni rukohvati i brisači).

*) U ljeto 1986. sam se jedini put vozio sa Mostar Dalmacijom a to doba odgovara i slikama iz linka sa početka teme.
http://www.bahnforum.info/index.php?ind=reviews&op=entry_view&iden=773#
 

4w4

Član foruma
..ljeta 1983 je ovaj legendarni internacionalac bio posljednji put samostalan u odnosu na identicno legedarni Dalmacija Ex....u kombinatoriku su upleteni od 1977 za zimski period... i ..naravno ..od Zagreba ..ka zapadu bijahu u analognoj formaciji.......mada su samo 2-3 vagona sa Dalmacija Ex ..produzavala ka zapadu...a od 1984 neprekidno do 1991..nego ljeta 1983..prije tacno 35 godina vracah se iz Sarajeva u Kakanj ...18 vagona....imase....13 punog sastava za odsjek Sa-Zg..i 5 zakljucanih na kraju ka radionici u Banja Luci..a u kompoziciji se isticu ...plavi wl ..bijeli buffet..DB dms tirkiz-krem..Obb jaffa .a ...na ostrim krivinama u Reljevu ...pa na ulazu ...ispred Visokog itd..to je neopisiv spektakl ..zaista..
 

4w4

Član foruma
.. od ljeta 1984 .......po pitanju kola iz internacionalnog obrta je ova kompozicija oko 50% skromnija za mrezu ZTO-Sa....ali ne zaustavlja vise nikada u Podlugovi,Visoko,Kakanj,Zepce,Maglaj..itd...i bar 60 minuta joj je vrijeme putovanja izmedju Sa-Zg reprezentativnije..za period 1984-91....ali i garnitura nocnog brzog Zg-Sa-Zg..je otada dnevni brzi na istoj relaciji ..ide 80 -180 minuta prije....ili poslije ovisno o smjeru i otprilike.....mislim bez PT.. Wl i Bc..I CESTO CAK IMA NOVIJE I UDOBNIJE VAGONE (Ztp -Zg..toplazracnjaci itd..)..a on stajase i u Celincu ..Omarskoj,Ivanjskoj....i mnogo rastegnutije vrijeme putovanja je imao...sa druge strane ..kopah po memoriji..i sjetim se 15.5.1983..bas sam ceprkao po mrezi....u Sarajevu je Uriah Heep ..GB sastav teskog rocka..imao nastup...usljed nesporazuma ostao sam bez karte .SVE BJESE RASPRODATO...i vec u 20,50 h ja na B 740 Kozara...pa kuci..a on pojacan za Slovence ucesnike analogne tadasnje focanske partizanske olimpijade ..17 -18 kola od Sarajeva..imah nekakvu privilegiju biti svjedok...i sacuvati za mladje..
 

4w4

Član foruma
...i oko josh nekih stvari oko kojih se ponekad lome koplja po forumima .. ja mogu samo vlastiti doprinos plasirati...pa ko usvoji..a ko ne...ovdje bi se odnosilo na posebne internacionalne kompozicije....siguran sam da je to bila prva sedmica -tjedan ...prvog mjeseca 1981...moj ..od 2006..pokojni stari me je opremio slovenackom skijaskom opremom ...Elan ..itd..tada ..vec naredne zime ..na putu iznad Travnika ka Vlasicu.. lavina nas je obavezala da se vratimo u grad..i spustajte se na skijama ako zelite..ja bijah jedan od hrabrijih,a u medjuvremenu posuli svim i svacim raskrceni put..poderao skije..i jos samo se jednom u zivotu nakon toga izrazbijao na posudjenim na Bjelasnici 1986...i nikad stao vise...a imao sklonosti tome...a ovdje oko objave....pa oko 12-13h tog dana 1981.. ..stoji DB tirkiz -krem garnitura ..govorim starom ..hajdemo...a on navikao na zelembace...nnneee ne moze to biti..pretrpani kutijama,opremom ,kesama..sacekasmo redovni i nismo sjeli ..sjecam se dobro.. tada sam prvi puta uocio posebnu kompoziciju izvana..a DB ..kola u karakteristichnom koloru 1976...u Jablanici kada B 741 morase propustiti B 296..
 

4w4

Član foruma
..potom Ds Y ..Gosa .. potom B-Y ..i Bc -Y..i nista vise ..prvi do Zagreba ..druga dva do Ljubljane i cetvrti Stuttgart..primio je izvjesnu infuziju u Sarajevu..a za najbolje BiH izdanje ..sjecam se .lokalni .55xx Kakanj -Sarajevo ljeta 1983 ga propusta u Podlugovma ..Wl,Bc,B..izSarajeva..potom Bc,A-B,B..svi JZ ..i DB ...Bm zeleni ..Dms ..tirkiz -krem ..Obb ..N 28..i pet JZ.unutrasnjeg trcanja do Lb.. i Zg..buffet je bio bijeli..
 

4w4

Član foruma
...krpili su Slovenci od sredine 80 -ih itekako 297..ljubjansku unutrasnju grupu za Ploce.....koliko sam puta vidio....ali uglavnom njihovi Ganzovi ili poljski X...samo sluzbeni eventualno ako mijenja sarajliju bude Gosa y...buffet nikada....zagrepcani nikada...ako nedostaje jedan ili dva u toj grupi..valjda su smatrali sto je bilo dovoljno da salju . nikada invalidnu 751.a potom 752 iz suprotnog smjera..gdje su uobicajeno davali i ono sto barem ja ne bih na tu relaciju...DB takodje cesto...i sve osim wl...cesto je i jubljanski AB..na poziciji gdje treba da je sarajlija na integralnom oglasenom trcanju..za Kozaru i njen ljubljanski dio vazi sve ovo sto napisah oko 297 osim wl,bc i buffet...mariborska grupa su ljubljanski Ganzovi u izvornom izdanju do 1983...a potom postepeni prelazak na ljubljanske Gose y.. pisah vec kakve ..sjajne..1989 ona nestaje jer je vikendas banjalucanin za Maribor postao svakodnevan...
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
ÖBB 1020.17 @nik za Mostar Dalmaciju @nik :D (model mi je danas stigao pa je slikan direktno iz kutije - bez popikanih detalja; samo sam mu skinuo modelarsko kvačilo sprijeda).

Roco 72346
View attachment 85881
View attachment 85884
View attachment 85882
View attachment 85883
View attachment 85885
Htio sam lokomotivu u izgledu oko '86.* a ovaj model je jedini takav od najnovije proizvodnje (nove lampe sa metalnim okvirima, niži rub kotača, metalni rukohvati i brisači).

*) U ljeto 1986. sam se jedini put vozio sa Mostar Dalmacijom a to doba odgovara i slikama iz linka sa početka teme.
http://www.bahnforum.info/index.php?ind=reviews&op=entry_view&iden=773#


Mali OT, ono kaj me već godinama (zapravo desetljećima) smeta kod Roco ÖBB 1020 crvenih (RAL 2002) modela s crtama boje slonovače (RAL 1014). Naime na takvim ÖBB lokomotivama središnja crta prolazi istom visinom po cijeloj duljini bočnih stranica:

ÖBB 1020.022 1988 Ort unbekannt.jpg

Typenplan 1020 OBB, Eisenbahn Juli 1973 (mit Zierlinie).jpg

dok se na modelima ova crta kaj se tiče visine prekida i viša je na središnjem dijelu nego na dva vanjska dijela:

Unbenannt-01.jpg
https://www.roco.cc/en/product/226834-1020-0-0-0-0-0-002-0/products.html

Ovdje sam razliku označio s zelenom crtom:

Unbenannt-01 – kopija.jpg

Roco je pogriješio negdje u proporcijama središnjeg dijela, to se vidi baš kod crvenih modela, dok kod zelenih ne jer nemaju nacrtanih tih crta, i do sada Roco, iako je već štošta izmjenio od prvog modela u 80-im, tu pogrešku još nije ispravio. Pretpostavljam da su ESU modeli u vezi toga OK, ali nažalost ESU još nije napravio model ÖBB 1020, napravio je samo model DB 194.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Još da se vratim na relaciju Villach – Jesenice, na kojoj su Mostar u razdoblju, prikazanom u izvješću http://www.bahnforum.info/index.php?ind=reviews&op=entry_view&iden=773#
vukle ÖBB 1020. Kao što se može vidjeti na fotografijama, Mostar je na dan 1. 7. 1986 vukla ÖBB 1020.25, i zanimljivo, brojevi na njoj tada još uvijek nisu bili napisani kao "Computernummer".

ÖBB 1020.25, Villach, 1. 7. 1986.jpg

Roco je model lokomotive s takvim brojem u epohi IVb napravil kao Art. Nr. 62686:

Roco Art. Nr. 62 686, ÖBB 1020.25, Zfl. Villach.jpg
https://www.roco.cc/de/product/161320-0-0-1-4-0-0-002002/products.html

Imao sam sreće da sam u godini 2013 ovaj model za samo 119 EUR kupio u Müller Seiersberg:

Unbenannt-02.jpg

Model već ima metalne rukohvate no nema još svjetla sa metalnim okvirima i nema kotača s nižim rubom, i baš sad pripremam narudžbu takvih kotača i dva svjetla kao rezervnih djelova (trenutno samo dva svjetla zbog toga da vidim ako ih je uopće moguće umetnuti u postojeće otvore).

Od najnovijih modela koji već imaju bolja svjetla i kotače mislim da još nema modela iz Zfl. Villach, i da su svi do sada bili Zfl. Bludenz ak se ne varam.
 

nik

Veteran foruma
Mislim da ti se ne isplati mijenjati svjetla. To je poprilično posla a i ova dosadašnja nisu beš toliko loša. Kotače da.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh