D296/297 Mostar-Dalmacija Express

nik

Veteran foruma
ACME Mostar Dalmacija I i II.
normal_DSC03850.jpg

normal_DSC03489.jpg

normal_DSC03485.jpg

normal_DSC03581.jpg

normal_DSC03582.jpg

https://www.fotoferrovie.info/thumbnails.php?album=2424
 

nik

Veteran foruma
Hm!
A zašto svi Y vagoni sa sjedalima/ležajima imaju po 9 odzračnika na krovu neovisno o broju odjeljaka?
:mad:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zdravo dečki, izgleda da je pogrešno sastavljen alat i ovi vagoni nisu konačna verzija nego najava. Vagon Z2 ima pogrešne boje pa se i to ispravlja. Navodno, prema razgovoru jučer, ovi vagoni bi trebali doći u novembru 2019, t.j. dolaze 2 seta od 3 vagona.
 

nik

Veteran foruma
Zdravo dečki, izgleda da je pogrešno sastavljen alat i ovi vagoni nisu konačna verzija nego najava. Vagon Z2 ima pogrešne boje pa se i to ispravlja. Navodno, prema razgovoru jučer, ovi vagoni bi trebali doći u novembru 2019, t.j. dolaze 2 seta od 3 vagona.
Za Z2 pretpostavljam da je siva boja malo presvjetla...?
Imaš li bolje slike tog vagona, pogotovo čela?
 

Izidor

Član foruma
Da nema kolege Gorchi-ja ovi modeli bi izgledali na pola savršeni i Kinezi bi ih odštampali i sastavili kako njima baš paše najlakše.
Dobro, da Acme skoro svaki put napravi prepordukcijske modele, pa može netko od eksperta iz ovog foruma pokomentirati i dati neki savjet (nik, sky,...) prije dobijemo super model.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
koji bi bili to vagoni, ova prva 2 npr.? Nekako u daljini kao da je njemački Ds predratne proizvodnje. Prema sastavima sa Welt der Modelleisenbahn taj bi bio redovan za 1972/73, a kasnije barem teoretski Dm njemački....
 

nik

Veteran foruma
koji bi bili to vagoni, ova prva 2 npr.? Nekako u daljini kao da je njemački Ds predratne proizvodnje. Prema sastavima sa Welt der Modelleisenbahn taj bi bio redovan za 1972/73, a kasnije barem teoretski Dm njemački....
Prva dva se JŽ 'Ganz' B a onda mi slijedeći izgleda kao Goša/Pafawag AB.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
čim su dulje i dalje vozili veća vjerovatnost da će se napraviti i H0 model
 

4w4

Član foruma
Na portalu 'Vremeplov ba'(predpostavljam...te mislim da sam i uocio da su neki clanovi ovog foruma pregledavali ga ) ...ima sjajna istorijska 'normalnokolosjecna ' foto-galerija sa koje se ne smiju uzimati fotografije ...i ima jedan vrlo neupadljiv crno bijeli foto bez ikakvih podataka kada i gdje je nastao..koja je kompozicija..itd..a na njemu..veoma sivi snjezni ...ambijent u izrazenom brdsko-planinskom reljefu..i nekakva kompozicija ...i...sicusno se vagoni doimaju...itd.Kada se uveca ...vidi se da je to 296 u zimskom sastavu za dionicu Ploce -Sarajevo..takav kakav je bio za zimski period od 1973-4...do 1976-7..iza 441 (inace nedostaje JZ Bc koji nije krenuo iz Ploca i koji bi valjda trebao biti u Sarajevu kompenziran sa sarajevskom grupom kola )..idu zeleni DB ovI ... dvije klase i sluzbena ...svi 26,4 m...ABm ...Bm i Dms..i potom 5 JZ klasa.Nakon posljednjeg materijala na YT (snimanog iz kabine 441...od prije dvadesetak dana plasiranog) ...sa doticne pruge siguran sam da je veoma vrijedan istorijski foto nastao izmedju sjevernog portala Ivan tunela i stanice Rastelica...
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Moj prilog fotografiji koju ne smijemo vidjeti, iz STU 1973/74 sastavi po dionicama. Modernizacijom uskotračne pruge na normalnu širinu uveden je HB ili Hercegovina express, koji je uvođenjem veze prema Stuttgartu ubačen pod imenom kao Mostar express. Zato od Zagreba vlak nosi brojčanu oznaku. Meni je zanimljivo što se u sastavu fac. izmenjiva izričito Bm između JŽ i OeBB, što bi značilo da se je u sastavu mogao naći i austrijanac Bm tipa X ili njegova pred-X forma, a nikako starije i modernizirane varijante tako česte istočno od Ljubljane..Mostar ex. BH Ploče-Sarajevo.jpgMostar ex. 296 Zagreb-Rosenbach.jpg
 
  • Like
Reactions: Mon

4w4

Član foruma
Moje vizuelno iskustvo sa ovom kompozicijom (takva kakva je istocno od Zagreba )...je prvi puta Obb -ov vagon duzine 26,4 m uocila ljeta 1990 ..narandzasti ..C1 je to valjda....samo nekoliko puta ..inace uglavnom bjese onaj..N 28 je to valjda (oni su i za Istambul trcali ...dok su ka Atini isli bolji vagoni...)..sa wc om u sredini..kog sam prvi puta primjetio oko 1980..zeleni..a od 1983..'jaffa'..i to trcanje Ploce-Salzburg bjese u 80 im u ljetnomi periodu..dok u 70 im bjese svakodnevno..sa JZ kolima uglavnom..po onome sto se moze vidjeti..inace sjajan istorijski dokumentacioni materijal...
 

4w4

Član foruma
Pazljivije procitavsi post sa STU uputstvom (na kog sam se odmah zaletio...)vidim da vagoni iz Austrije ...sa wc om u sredini su... neka modernizacija..i sjetih se da nisu bili neudobni...imali su i oni ona pomocna sjedala u hodniku ...odjeljci za 8 osoba u drugom razredu..po cetiri osobe sa svake strane..ali mislim da je mogucnost manipulacije razvlacenjem prostora za sjedenje namijenjenog za dvije osobe bila moguca..inace..nekada.. jako davno..samo bih prosao kroz njih...trazeci mjesto za sjedenje (ako sam ga i trazio ikako ) u sarajevskoj Gosi -y...AB u komfornom drugom razredu..za sest osoba...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh