Da li imamo za čim da žalimo

1borna

Veteran foruma
Hmm, to može napisati netko tko nije vidio ništa drugo osim Mehanotehnike?
Vani je ona spadala u najniži cjenovni razred i kupovala se takoreći za jednokratnu upotrebu!
Prodavalo se pretežno vani no u brojnim koperacijama bez kojih ne bi bilo ni proizvodnje a ni prodaje.
Naše tržište im je bilo onako usputno, koji put je služilo da se proda nešto što je vraćeno iz vana.
Istini za volju dobro bi bilo da je i tako ostalo jer zadnjih 30-ak godina nema ničega osim Najgoreg
Bofla i Kiča mahom daleko istočne proizvodnje!
 

SHUCA

Poznati forumaš
Namerno se uzdrzah, da ne budem prvi koji ce pomenuti ono sto je moj predhodnik 1Borna napisao.

U vecini su to bili LOHN poslovi za ino-investitore...
Mislite li da bi Mehanotehnika, firma iz komunisticke drzave dobila odobrenje da koristi T.M. i modele
firmi kao sto su Mercedes ili BMV, Porshe..? Sve to je INO PARTNER vec podmirio.
Safari kombi MB je ovde nosio oko trecine radnicke plate...
Jos skuplje su bile igracke decije pisace masine, sivace, komplet telefona ,
a najskuplji behu auti na kablovsko daljinsko upravljanje....Do pola prosecne plate !!
Jedna manjina je imala te igracke te samo oni i imaju i znaju za cime da "zale"...

Danasnje klince i klinceze ovakve igracke simnjam da bi uopste zanimale.
 

Aleksandar

Poznati forumaš
Dobro. Cenim mišljenje dvojice doajena ovog hobija:pozdrav:. Nije mehanotehnika tada radila modele koji bi mi hobisti kupovali ( mislim na detalje i ostale finese ) ovo su bile igračke za decu ali, pošto smo većina nas u tom vremenu bili deca, padali smo u nesvest za ovakvim igračkama. Pa, većina nas je počela sa mehanotehnikom, zar ne ? Ali, sa ovim videom ide druga poruka. Da smo ostali u istoj državi, sa standardom koji smo imali,mislim da bi Mehanotehnika bila u samom vrhu našeg hobija.Jer tada nije bilo ovakvih foruma, načina komuniciranja , ovoliko ljudi koji se bavi maketarstvom i modelarstvom, a u ovom vremenu mislim da bi se Mehanotehnika veoma lepo snašla.Što kaže Sky , bar bi imali nešto naše i, nesumnjivo, kvalitetnije nego pre 30 - tak godina. Izrađivali bi modele za decu i nas - veliku decu.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ovako; spisak onoga čega se sećam:

Mercedes Safari, daljinsko sa kablom - imao
Sportski auto (MB ili BMW, šta li beše?) daljinsko sa kablom - imao
Par telefona na baterije - imao
Gliser, daljinsko sa kablom - imao
I najveća radost: H0 komplet sa modelom P.T.C. tramvajčeta - imao i još uvek imam.

Znači, što je Mehanotehnici trebao izvoz pored ovakvih kao ja? :palci_gore: :hihihi:
.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ovako; spisak onoga čega se sećam:

Mercedes Safari, daljinsko sa kablom - imao
Sportski auto (MB ili BMW, šta li beše?) daljinsko sa kablom - imao
Par telefona na baterije - imao
Gliser, daljinsko sa kablom - imao
I najveća radost: H0 komplet sa modelom P.T.C. tramvajčeta - imao i još uvek imam.

Znači, što je Mehanotehnici trebao izvoz pored ovakvih kao ja? :palci_gore: :hihihi:
.
Jao, @Mon, pa tvoji roditelji mora da su u ono vrijeme obnašali neku važnu političku funkciju,
kada su ti mogli priuštiti ove sve igračke...?! :hihihi: Šalim se! :palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jao, @Mon, pa tvoji roditelji mora da su u ono vrijeme obnašali neku važnu političku funkciju,
kada su ti mogli priuštiti ove sve igračke...?! :hihihi: Šalim se! :palac_gore:
Ma jok Sky, nisu bili nit u SK. :hihihi:
Ali sam ja lovio prilike pre svake Nove godine i svakog rođendana. ;)

A tramvajčeta sam kupio sa parama koje su bile namenjene kupovini Wranglerica. :dada: :hihihi:
.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Ova je i mene tema podsjetila na te proizvode, treba pridodati i BIMO kocke, koje su se pojavile nekako najkasnije valjda i bile visokodidaktične. A to da su bile na cijeni, pa zapravo igračke su oduvijek bile luksuz i nisu se kupovale na tone. Još jedino mi je iz asortimana Mehanotehnike falilo malo plastični vojnici, kauboji i tvrđave sa Divljeg zapada i srednjeg vijeka. Zato sam u Trstu to dobivao, kao npr. Playmobil koji je isto bio skup, a i danas to imaju u ponudi. U Jugi je 80ih falilo i lego-kocaka, a to je sve ovisilo i o stanju s devizama...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Neke od tih igračaka smo imali moj bratić i ja, a nikada nismo spadali u bogate obitelji, znači, moglo se je.....:hmmm:
Sjećam se, da se je i tada po kioscima moglo kupiti uvozne kineske bofl robe, rađene od lima, ali smo od toga već
tada bježali, taman bile stvorene da na njima izrežeš ruke...

Danas nam zapad prodaje robu proizvedenu u Kini, a koja je jednim dijelom konstruirana kod nas....:hmmm:
 

nik

Veteran foruma
Koliko se ja sjećam jedino od Mehanotehnike što je tada bilo stvarno skupo bio je Mercedes G sa RC upravljanjem. Svejedno sam ga imao negdje ranih 80-ih a nismo spadali u one sa višim prihodima (roditelji; prosvjetni radnik i službenica).
wp-20160626-10-38-44-pro_2_orig.jpg

Najveći problem su bile baterije jer punjivih nije bilo a Croatia sa kioska su trajale jedva 10-ak minuta vožnje. Zbog toga ga se moglo voziti samo u prvoj brzini a u drugoj je jedva kretao na ravnom. Model je imao mjenjač sa dvije brzine koji se ručno prebacivao ručicom ispod vozila.

Ovo je asortiman Croatia baterija ali u starijoj varijanti, valjda 70-ih.
croatia_baterije.jpg

Ja se u biti sjećam ove druge varijante izgleda, to su 80-e.
Baterija-Croatia-84-YU-nostalgija_slika_XL_70943225.jpg


Kasnije su se pojavile punjive baterije Trepča ali tada sam već 'prerastao' spomenutu igračku.
Dzepni-kalendar-1985-TREPCA-baterije_slika_O_13721073.jpg


Ovo je usput i lijepi pregled što se sve proizvodilo u bivšoj državi...
 

hyperion

Veteran foruma
Hmm, to može napisati netko tko nije vidio ništa drugo osim Mehanotehnike?
Vani je ona spadala u najniži cjenovni razred i kupovala se takoreći za jednokratnu upotrebu!
Prodavalo se pretežno vani no u brojnim koperacijama bez kojih ne bi bilo ni proizvodnje a ni prodaje.
Naše tržište im je bilo onako usputno, koji put je služilo da se proda nešto što je vraćeno iz vana.
Istini za volju dobro bi bilo da je i tako ostalo jer zadnjih 30-ak godina nema ničega osim Najgoreg
Bofla i Kiča mahom daleko istočne proizvodnje!
Evo: https://zmaga.com/forum_topic.php?id=19434
Jedan od komentara (na slovenskom):

Mehanotehnika je bila takrat firma. Na koncu se je preimenovala v Mehano. Dejansko je bila daleč od odlične igrače, je pa bila najboljša igrač, ki smo jo dobili v takratni Jugoslaviji. Sam ima še veliko teh igrač in zagotavljam da to ni bila odlična igrača.

Sestavljanka Mehanotehnika je bila ukradena igrača (brez licence) od Franka Hornbyja iz Liverpoola. Še sedaj jo izdelujejo, samo da je sedaj sedež podjetja v Franciji. Od Mehanotehnike imam doma samo še načrt (ta ki je na prvi sliki) ostalo sem vrgel že v smeti.

Velik problem Mehanotehnike so bila baterije, ker si v Sloveniji dobil takrat samo Zmaj baterije, ki so stekle ven in so ti že tako neuporabno igračo uničile.
Njihovi telefoni so bili smeti in niso delali tudi kot novi. Jih je imela sestrična.
Podobno je bilo s kaso. Zasnovana je bil odlično, vendar se je hitro polomila in tudi rolce za račun nisi dobil nove pa, če si jo iskal po celem svetu.

Njihove lišaste igrače so bile začuda odlične in nekatere držijo še danes!!!

Delali so avtomobile na kablsko vodenje, to so bili Mercedes G, C111 in kombi, BMW M1 concept, gr5, Porsche911. Sam sem bil lastnik kar nekaterih in tudi te niso delovali. Prva serija teh avtov je imela rdečo konzolo, kasnejši modeli so imeli boljšo črno konzolo. BMW m1 imam še sedaj.

Izdelovali so tudi ladje in trajekte, ki pa jih ne poznam.

Mali pločevinasti avtomobilčki so bili v primerjavi z Majorette in Matchbox zelo slabi. Kaj šele če jih primerjamo s SIKU.

Avtocesta je bila zelo osnovna, lahko si kupil samo 8-ko, ki ni bila kompatibilna z nobenim drugim sistemom. Zelo hitro se je pokvarila in nato ostala samo še v omari.
Imel sem tudi BiMo kocke. Tukaj ne bom izgubljal besed, saj vsi poznamo LEGO. Nekaj bimo kock se jih še valja doma, pa jih moram čim prej vreč stran.

Ena boljših Mehanotehnika igrač so nedvomno licenčno izdelane plastične makete od francoske firme Heller. Še sedaj hranim njihovo Santa Mario in jo imam v originalnem stanju, kot je bila kupljena pred 40 leti.

Elektro pionir je bil naš majhen laboratorij, samo je večina poizkusov itak delovala samo v načrtu.

Njihov paradni konj so bili seveda vlakci. Sam sem popolni ljubitelj teh igrač še sedaj, vendar so po kvaliteti zelo zaostajali za Nemškimi izdelki.

Mehanotehnika je dejansko preživela samo zaradi izdelave vlakcev v HO merilu, saj jih je 95% šlo takoj v tujino, skoraj vse na ameriški trg. Firme kot so Like Like, AHM, Tempo, Bachmann, Atlas... so prodajale dejansko Mehanotehnika vlakce. Mehano vlakce lahko kupiš še sedaj skoraj v vseh trgovnah z igračami. Izdelujejo tudi Prestige serijo, kjer je izdelava boljša in temu lahko rečemo dobra igrača, če je to sploh še igrača.

Firma deluje dejansko še danes pod imenom Mehano. Ime se zamenjali že v Jugoslaviji okoli leta 1989. Bom prilepil tudi nekaj slikc svojih igrač.

Dejansko so bile to zelo slabe igrače, vendar smo jih imeli vsi doma in smo jih zato vzljubili. Ker smo sedaj že stari prdci in se radi spomnimo na naše otroštvo pa kujemo te igrače v zvezde. Mogoče je tako tudi prav, saj ko sem bil mali, me kvaliteta sploh ni zanimala, važno da sem se igral.
 

1borna

Veteran foruma
Zadnjih godina se asortiman male željeznice (a i ostaloga) jako smanjio Link
čini mi se da su pred definitivnim zatvaranjem? Nema više kvalitetne Prestige linije....
U Zagrebu se Mehano mogao kupiti u jednoj knjižari Link 2 no i u njih je ostalo svega
nekoliko kompleta?
 

Martin

Poznati forumaš
Ja bih rekao da te igračke ipak nisu bile tako skupe. Prošao sam s mehanotehnikom puno toga, od prvih (mojih) vlakova negdje oko 70.-te, telefona, flippera, autopista, daljinskih kombija (vatrogasni, safari, hitna pomoć i još jedan, ne mogu se sjetiti), do Elektropionira i onih metalnih konstrukcija, koje su se u početku kupovale u kartonskim kutijama, a kasnije u blisterima.....
Znam da sam s mamom išao negdje oko 1979. na njezin službeni put u Beograd, i da mi je tada u Beograđanki kupila vlak, komplet, SNCF 70000 i 4 pulmana, dvostruki krug s križanjem......to je vrijedilo dvije dnevnice. Danas su u Hr dnevnice 170,00 kn (oko 23€), tako da....neće to biti neka skupoča.
Ovaj RC nisam imao.....
I, da, tada su vlakovi bili pod korporativnim nazivom "Tempo", a sjećam se da je na slici jednog kompleta bila i Litorina.......


Nik, ove baterije s prve slike, ja mislim da je to već prijelaz iz sedamdesetih u osamdesete. Jer, prije toga su bile nekakve ljubičaste, dobro to znam....


Ali da, tada je životno zadovoljstvo i sreća ovisilo samo o tim Mehanotehnika igračkama. Danas, uza sve digitalne i sound modele, ipak ima još parametara koji zadovoljstvo i sreću određuju.........
 

Martin

Poznati forumaš
Evo, obzirom mi je to dostupno, tečajevi dinara za 100DEM

31.01.1982.1890,4101
28.02.1982.1912,3933
31.03.1982.1917,8335
30.04.1982.1940,9418
31.05.1982.1965,2243
30.06.1982.1947,5266
31.07.1982.1994,3806
31.08.1982.2023,5319
30.09.1982.2056,1471
31.10.1982.2504,5290
30.11.1982.2523,9398
31.12.1982.2630,5158

Dakle, Nik, oko 125 DEM....ha?
 

Vladimir S.

Član foruma
Stvar je u tome što se tada Mehanotehnika mogla kupiti djeci i ostaviti ih da se igraju. Tko je želio kvalitetnije modele kupovao je Limu, Fleischmann i druge skuplje proizvođače *. Danas ne postoji nešto u rangu Mehanotehnike. Sve je dovoljno skupo i jako se pazi. To ne ostavljaš djeci da razvlače po tepihu.
Između ostalih to je jedan od razloga zašto ovaj hobi lagano odumire.

* Dao mi je prijatelj par modela jer ne zna što će s njima a zna da ću ih ja paziti. Rekao je da je to od njegovog strica koji je skupljao "vlakiće" 70-ih. Sve je bila Mehanotehnika osim jedne Fleishmann E10 lokomotive. Dao sam ju očistiti i digitalizirati. Vozi dosta dobro s obzirom na vrstu motora i godinu proizvodnje (1967-1969).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh