DB stvarčice

keko

Poznati forumaš
Pitanje: kako se određuje epoha? Po bojanju, po logu, godini proizvodnje.
Ajd molim te, objasni mi da to svladam jednom zauvijek... :crvenilo:
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
ma ok! iako mi sama linija lokomotive izgleda kao da je IV epoha, zato pitam!!! nisam niti obraćao pažnju na natpis!!!! :citaj: ubuduće hoću!!!! :prof:
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
ja mislim da se epohe određuju po rasponu godina proizvodnje, a samim tim i bojanja i logo dolaze različita ovisno o epohi!!!! :hmmm
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Epoche I - 1835 - 1920
Vor dem ersten Weltkrieg gab es verschiedene Bahngesellschaften fast für jedes heutige Bundesland eine eigene, wie etwa die Königlich Bayerische Staatsbahn oder die Preußischen Staatsbahnen etc. Daher bezeichnet man diese Epoche oft als Länderbahnzeit.
Jede Bahngesellschaft hatte eigene Abzeichen und Hausfarben. Anfänglich waren nur Dampfloks unterwegs, gegen Ende dieser Epoche kommen dann die ersten Elektroloks auf.
Diese Epoche wird oft nochmals in Ia bis If untergliedert

Epoche II - 1920 - 1945/1949
Diese Epoche beginnt mit der Gründung der Deutschen Reichsbahn und endet mit der Kriegszeit. In Deutschland verlängert sich die Epoche auf 1949 in die unmittelbare Nachkriegszeit, in der es nur zerstörrte Anlagen und fast keine Fahrzeuge gab. Diese Zeit wird so gut wie nie nachgebaut.
In dieser Epoche, die auch Reichsbahnzeit genannt wird, fällt die große Blütezeit der Dampflokomotiven. Die Faben waren braungrün für Personenwagen und rotbraun für die Güterwagen.
Auch diese Epoche wird oft nochmals in IIa bis IId untergliedert.

Epoche III - 1945/1949 - 1968/1970/1975
In dieser Epoche ging die Blütezeit der Dampfloks dem Ende und es wurde die Deutsche Bundesbahn bzw. die Deutsche Reichsbahn in der DDR gegründet. Diese Epoche ist sehr vielfältig und bunt. Es wurde Vorkriegsmaterial mit neuen und modernen Wagenkonstruktionen wie auch Diesel- und Elektroloks eingesetzt. Diese Epoche nennt man Nachkriegszeit und Wirtschaftswunderzeit.
In dieser Epoche gibt es Unterteilungen in IIIa bis IIIc

Epoche IV - 1968/1970 - 1990
Die letzten Dampfloks verschwinden nun endgültig in dieser Epoche. Es werden einheitliche UIC-Nummern eingeführt und Fernzüge im einheitlichen Fabbild eingesetzt. Dieses reicht von rot/beige zu ozeanblau/beige.
Es findet eine Unterteilung in IVa bis IVc statt.

Epoche V - 1990 - 2005/2007
In dieser Epoche findet die Vereinigung der DB und der DR statt und die Bahn wird privatisiert. Der ICE und anderer Hochgeschwindigkeitsverkehr bestimmt das Bild. Durch neue Mitbewerber die eigene Hausfarben haben wird diese Epoche wieder bunter. Ende der 90er Jahre kommt die erste Werbung auf den Zügen auf und die Züge passen sich immer mehr den europäischen Normen an, so daß ein reger Fernverkehr stattfinden kann.
Die Epoche untergliedert sich in Va bis Vc.

Epoche VI - 2005/2007 bis heute
Es gibt nun neue Beschriftungsrichtlinen, die auch das Land kennzeichenen müssen und die UIC-Nummern der Loks werden den Wagen angepasst.


http://www.wagnerpoint.de/clauswagner/d ... poche.html

http://www.modelleisenbahn.info/epochen.htm

Epochen_aufmacher.png
 
A

Anonymous

Guest
Eas DB Cargo
 

Attachments

  • DSC03591_resize.JPG
    DSC03591_resize.JPG
    123.7 KB · Pregleda: 145

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Evo, da se i ja malo uključim u ovu temu....

Ovaj model mi je zaista poseban:
Fleischmann DB Fans

 
A

Anonymous

Guest
Evo što nam je Roco pripremio za ovu godinu. Svi smo imali ili imamo ovu lokicu, ali kakvu :andjel:
Pripazite na cijenu. Neuobičajeno da DB 216 toliko košta *<green:
 

Attachments

  • DB V160.JPG
    DB V160.JPG
    62.2 KB · Pregleda: 110

Thommo

 
Osoblje foruma
Znaš šta, kolega forumaš Andrej ima ovakvu BR216 od Mehana, iz start seta. Moram reći da loksica ide sasvim fino i tiho - taj motorić i prijenos nema veze s vezom s prijašnjim Mehano mlincima za kavu... :D

Taj noviji model mi se čini sasvim pristojan, pogotovo za staviti na neku izloženu maketu - nek vozi do besvijesti, ako krepa, nije vel'ka šteta! :D :D
 

Ćiro_bos

Član foruma
Thommo kaže:
Znaš šta, kolega forumaš Andrej ima ovakvu BR216 od Mehana, iz start seta. Moram reći da loksica ide sasvim fino i tiho - taj motorić i prijenos nema veze s vezom s prijašnjim Mehano mlincima za kavu... :
Da, ta lok je sasvim pristojna i tiša i od lok nekih razvikanih firmi...nedostatak je pogon na prvu i zadnju osovinu, rijedak primjer takvog prenosa, bez gumica...
Ja sam dodao jedan točak sa gumicom, skinuo opruge koje pritišću pogonske osovine i sada je ne bih mijenjao za mnoge. Ima je u ovakvoj braon boji i u nekakvoj bež...
pozdrav...
 

alsbgd

Član foruma
nightrain kaže:
Evo što nam je Roco pripremio za ovu godinu. Svi smo imali ili imamo ovu lokicu, ali kakvu :andjel:
Pripazite na cijenu. Neuobičajeno da DB 216 toliko košta *<green:

Nist neuobicajeno za cenu ove lokice!!!! Uvek je imala jacu cenu kod roca...

Nije ovo klasicna 216, tj. V160 vec probna serija te lokomotive Vorserie...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Thommo kaže:
Sky, lijep vagon. Imaš jedan ili set od dva?
Cijena je malko :S: ...

Nažalost, nije set u pitanju! Radi se o pojedinačnom komadu. Iako nisam ljubitelj DB voznog parka,
ovom modelu nisam mogao odoliti. Kupio sam ga prije nekoliko godina u Frankfurtu, u Conradu.
Čim je model ovako funkcionalan, znaš da nemre biti jeftin ;)
Iako Fleischmann obično pojednostavljuje detalje na svojim modelima, ovaj im je za svaku pohvalu...

BTW, ovaj set tih vagona kojeg si naveo, mogao se svojedobno kupiti u HMS-u.
Mislim, da je to bilo pred samo zatvaranje tog dučana....
 

Drazen

Aktivan član
Supporter 2023
Supporter 2024
Bome ove moje tri nevrijede ko pola one >:)
 

Attachments

  • Picture.jpg
    Picture.jpg
    25.5 KB · Pregleda: 249

keko

Poznati forumaš
Roco E 10
 

Attachments

  • DSC05850.JPG
    DSC05850.JPG
    154 KB · Pregleda: 233
  • DSC05848.JPG
    DSC05848.JPG
    135.3 KB · Pregleda: 233
  • DSC05846.JPG
    DSC05846.JPG
    126.4 KB · Pregleda: 231

Schigi

Član foruma
Znaš šta, kolega forumaš Andrej ima ovakvu BR216 od Mehana, iz start seta. Moram reći da loksica ide sasvim fino i tiho - taj motorić i prijenos nema veze s vezom s prijašnjim Mehano mlincima za kavu... :D

imam i ja tu Mehano DB iz start seta... kad sam je prvi put pustio da rola bilo je :shock:
loksa vozi tiho, ujednaceno, stakla nisu onako ruzno bela vec prozirna, ima prijatna 'golden-white' direkciona svetla i moze solidno da povuce (dosta je teska)... i dalje mi je :uvrnut da su nju i mikado stavljali u start setove a da ih nisu na neki nacin :polomljen:. bas se pitam kakva je ona zelena alstom FRET iz start seta :??: . ona je samo pojedinacno u prestige varijanti tako da su nju :masakr: sigurno. samo do koje mere :??:
 

keko

Poznati forumaš
fic kaže:
:palci_gore: iii kako vozi :?: :cool:

Bora Somborac kaže:
keko kaže:
Roco E 10
Keko jesi li probao da vozis sa podignutim pantografom? Ukoliko da, kako ide, k'o podmazano ili shtuca?


Mogu reći da je ova loksa jedna od boljih u mojoj kolekciji. Vozi jako dobro, tiho i bez ikakvih štucanja (čak i pri malim brzinama)...

Sve lokse uredno voze s podignutim pantografima, ali sam zaboravio podići ga kad sam slikao. Ako si mislio da je gornji vod kod mene zaista elektrificiran onda si se malo zaje... :D . Zasad je izvan funkcije, ali nadam se, u skoroj budućnosti, da ću i gornji vod koristiti za pogon lokomotiva.
 

Železničar

Poznati forumaš
Pustiti struju kroz gornji vod nije nikakav problem, veci problem je opremiti lokomotivu za uzimanje struje iz gornjeg voda, tojest pantograf skopcati na motor, po mogucnosti preko nekog prekidaca da mozes da biras pantograf ili sina.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh