DB stvarčice

A

Anonymous

Guest
S obzirom da se još nisam susreo s ovom tematikom, zanima me kako se onda oduzima struja. Jedan pol je prebačen na kontaktni vod, a gdje je drugi? Kotači i dalje ostaju izolirani međusobno. Što je s lokomotivama koje nemaju pantograf? Razmišljao sam o ovome i skicirao sheme, no ništa mi nije bilo prihvatljivo. Molio bih nekoga da objasni :molitva
 
A

Anonymous

Guest
To sigurno, ali u kojoj? Evo kako ja razmišljam o tome... Ako je pantograf plus, onda je dovoljno da je npr. lijeva tračnica minus. OKS je ionako izoliran. Znači, desna može ostati plus, pa tako kad staviš parnjaču ili dieselovu lokicu one normalno trče. E sad ako okreneš elektru, pantograf i dalje dira plus, ali lijevi kotač koji ima minus spoj sada dira desnu tračnicu koja je plus. ne-ne . Znači, moraš paziti s elektrom u kojem smjeru ju postavljaš na kolosijek.

Postoji i način ala AC. KV plus, a obje tračnice minus. OKS je sada kratko spojen. Tako je svejedno kako je elektra okrenuta, ali ostale lokice ne voze ili vagoni ne svijetle ako imaju rasvjetu. :uvrnut :uvrnut

Molim nekoga tko ima konkretni primjer ili je barem vidio ili ima potpuno u glavi sve razređeno....
 

Železničar

Poznati forumaš
Jedan pol je fiksni, sto znaci da uvek uzima struju sa odredjene sine, na primer leve. Kod drugog pola mozes da biras hoces li uzimati struju iz desne sine u ovom primeru ili iz KM. U tom slucaju potrebno je samo spojiti KM sa desnom sinom. Ovo je samo primer.

Neki misle, spojice dva transformatora, dve mase na jednu sinu a polove jedan na KM a drugi na drugu sinu, i kao vozices posebno parnjacu i elektru. Niposto ne spajajte dva transformatora na istu sinu jer kada nastane razlika u naponu stvara se kratak spoj, cak i ako je pol isti ako jedan daje +6V a drugi +8V imas razliku od 2V i tu se stvara kratak spoj.
Ja na mojoj maketi kad prelazim sa jedne sekcije na drugu moram jako da pazim i da podesim transformatore da daju jednaku struju inace se pojavljuju problemi.
 
A

Anonymous

Guest
Zašto spojiti desnu tračnicu s KM-om? Onda imam isti pol i na tračnici i na KM-i. To ne želim... U ovakvom slučaju samo improviziram da je struja u KM-u. Imam polove u trancama, a po KM-i ionako klizi pantograf. Što ćemu struja onda. Želim jedan pol na lijevoj tračnici, a drugi na KM-u. ŽElim stvarno stanje, odnosno kada spustim pantograf da se lokomotiva ne može pomaknuti jer joj nedostaje jedan pol!
 

Železničar

Poznati forumaš
Ko je rekao da ne mozes iskljuciti pol sa suvisne tracnice :hmmm ? Mozes, ali ne moras, jer kada prebacis prekidac u lokomotivi da vuce struju iz KM onda ne moze da vuce iz sine tako da ti lokomotiva nece krenuti ako spustis pantograf. Taj prekidac je ustvari birac, ili KM ili sina. Mozes da napravis tako da iskljucis sinu ili KM, ako iskljucis sinu onda mozes da vozis elektre a ako iskljucis KM mozes da vozis dizele i parnjace *mudri* I to sa jednim transformatorom. To ti je isto kao i podela u sekcije, ali se ustvari ne deli po delovima pruge nego po vrsti vucnog vozila.
 
A

Anonymous

Guest
To sam i rekao par postova gore. Svodi se na to da elektre mogu voziti samo i samo u smjeru jedne upravljačnice. Ako upravljačnica 1 gleda prema naprijed onda uvijek elektra mora biti tako i okrenuta
 

Železničar

Poznati forumaš
nightrain kaže:
To sam i rekao par postova gore. Svodi se na to da elektre mogu voziti samo i samo u smjeru jedne upravljačnice. Ako upravljačnica 1 gleda prema naprijed onda uvijek elektra mora biti tako i okrenuta

Sad nesto mislim, kanda si u pravu, lokomotiva bi uvek morala biti okrenuta isto, osim ako bi se u obe sine pustio jedan pol a u KM drugi pol, onda nema veze kako je okrenuta, ali onda se moze voziti samo sa podignutim pantografom, dakle bez dizela i pare. No sta ima veze da li se struja crpi iz KM ili iz obe sine bitan je rezultat.
 

keko

Poznati forumaš
Da malo osvježimo temu... :)

TRIX DB V100
 

Attachments

  • DSC05548.JPG
    DSC05548.JPG
    117.7 KB · Pregleda: 134
  • DSC05546.JPG
    DSC05546.JPG
    126.4 KB · Pregleda: 131
  • DSC05547.JPG
    DSC05547.JPG
    88.2 KB · Pregleda: 129

keko

Poznati forumaš
Danas mi je nakon mjesec i pol dana stigao paket iz Modellbahndiskonta http://www.modellbahndiskont.com/. Užasno su spori i neprofesionalni. Ali na kraju je ipak sve stiglo.
Evo dva vagončića koja su došla umjesto ranžirne lokomotive DB 333 za koju su mi javili, nakon što sam platio da je nemaju :evil: . Više nikad neću od njih ništa naručiti, ali sam si zato našao trgovinu koja je super i od tamo sad naručujem http://www.modellbahnshop-lippe.com/index.asp?l=de :)

Evo i slika:

ROCO 46408.1
DB


ROCO 46430 (ovaj nije DB već SNCF), al nema veze...
 

Attachments

  • DSC05957.JPG
    DSC05957.JPG
    117.7 KB · Pregleda: 281
  • DSC05960.JPG
    DSC05960.JPG
    151.1 KB · Pregleda: 282
  • DSC05961.JPG
    DSC05961.JPG
    151 KB · Pregleda: 282
A

Anonymous

Guest
Ja ću pridodati svoje negativno iskustvo s Modellbahndiskonta. Potpisujem neprofesionalnost. Naime, odgovaraju kad im se prohtije. Na prvi upit odmah su odgovorili, a potom skoro pa uopće ne. Kad sam se izjasnio da želim nešto kupiti, trenutno su ponudili odgovor. Za sva daljna pitanja su se oglušavali! Ne prihvaćaju ništa osim IBAN. To je najsporiji način prijenosa novca. Na kraju kada ništa nije bilo dogovoreno kroz čitavih 10 dana ukazali su na negodovanje. Nasuprot njima, za tih 10 dana pregovora u Modellbahndiskontu, iz modellbahnshop-lippe sam dobio paket na kućnu adresu. Napominjem da modellbahnshop-lippe vraća porez!
 

keko

Poznati forumaš
Ja sam bio uporan i uporan. Svaki dan sam slao po dva, tri maila. Moja greška je bila što sam platio prije nego su mi na accountu javili da oni nemaju tu lokomotivu. A samu narudžbu sam i radio zbog te lokse. Pa onda dogovori oko promjene narudžbe u visini cijene te lokomotive su bili beskonačni... I na kraju kad su napisali da su poslali trebalo je paketu 3 tjedna da dođe do Zagreba. Neš ti meni gdje je Zagreb od Beča. U jednom trenu mi je došlo da odem po paket sam.
Ali ispalo je dobro jer, začudo nisu mi naplatili nikakvu carinu.
 

KAPO

Poznati forumaš
Iako nisam ljubitelj DB-a
ova loksa mi se posebno sviđa

Loksa je PIKO
Fotka nije moja
 

Attachments

  • Foto_57495.gif
    Foto_57495.gif
    233.5 KB · Pregleda: 206
A

Anonymous

Guest
:shock:

IC bojanje na taurusu. To još nisam vidio. Imaš li veću sliku da pročitaš serijski broj lokomotive. DB 182-XXX :?:
 

fic

Član foruma
tog taurusa sam gledao da kupim.
bio je trix-ov model i koštao je 180 eura :shock:
ljep je al nema šanse da dam 180 eura za njega.
trix je ipak malčice preskup :S:
 

keko

Poznati forumaš
Ova loksa stvarno lijepo izgleda... Već si mjesecima pokušavam doći do nekog Taurusa, ali svaki put uleti nešto drugo... :D Doći će i Taurus na red već jednom...
 
A

Anonymous

Guest
Imao sam dva ista DB taurusa pa sam jednog išao prebojavati. Troumio sam se između DHL, Porsche i MRCE. Na kraju je MRCE pobijedio....

Enivej evo od mene jedinica

dsc03637resize.jpg


dsc03636resize.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh